Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Ο 18.3 είναι καταπληκτικός αυλός για μικρές γομώσεις (24-33)γρ, Αν κυνηγάς τσίχλα κάτι καλύτερο δεν θα βρεις που να σου δημιουργεί θέματα με τα εμπορικά φυσίγγια. Τώρα για γομώσεις (34-36)γρ είναι το ίδιο άριστος με νο5-4-3. Περισσότερα γραμμάρια δεν θα του έβαζα με συγκεντρωτήρα, μάλλινη τάπα στα 37-38γρ στρογγυλό ρέλι σκληρά σκάγια νο4-3 φωτιά.
Τα καθαυτού θηράματα μου είναι υδρόβιο φάσσα...τα φυσίγγια που χρησιμοποιώ είναι από 33γρ μέχρι 42γρ σε περιπτώσεις ακραίων φαινομένων...
 
Από πόσα φυσίγγια ρίξατε στην κάθε κανη?θέλει τουλάχιστον 4-5 στην κάθε κανη για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα!!Επίσης να.ειναι γεμισμένα στο χέρι για απόλυτη ακρίβεια!!
Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο...μια διακύμανση σε πυρίτιδα θα είχε σημαντική διαφορά ...
 
Καλησπέρα ομάδα ...μια ερώτηση σε όσους έχουν ασχοληθεί... ανάμεσα σε δύο ίδιες καννες που η μία ειναι "μαμά" και η άλλη έχει aftermarket επιμηκυνση κώνου υπάρχουν διάφορες διάτρησης???αν ναι είναι μετρήσιμες με την απλή μέθοδο του καταλόγου???
Μπορεί να υπάρξει διαφορά, μπορεί και όχι, για μένα έχει να κάνει με το ποιος έκανε την δουλειά. Εκεί που υπάρχει διαφορά, ναι είναι μετρήσιμη.
 
Παληκάρια με αυτό εδώ ασχολήθηκε κανείς;

http://www.idiogomosi.com/pages/posts/otan-i-kanni-chamilotoyfekaei-267.php

Ίσως έχει δίκιο και να ισχύει αλλα σκέφτομαι το εξής: 0.2 του χιλιοστού αν τραβάει η βίδα την κάννη προς τα κάτω, η ακρη της κάννης θα κατεβαίνει 0.5 του χιλιοστού; Πόσα εκατοστά θα κατεβεί η βολή στα 36 μέτρα;
 
Παληκάρια με αυτό εδώ ασχολήθηκε κανείς;

http://www.idiogomosi.com/pages/posts/otan-i-kanni-chamilotoyfekaei-267.php

Ίσως έχει δίκιο και να ισχύει αλλα σκέφτομαι το εξής: 0.2 του χιλιοστού αν τραβάει η βίδα την κάννη προς τα κάτω, η ακρη της κάννης θα κατεβαίνει 0.5 του χιλιοστού; Πόσα εκατοστά θα κατεβεί η βολή στα 36 μέτρα;
Στα περισσότερα παλιά benelli είχαν λόγω αυτού του θέματος βολές χαμηλά ...διορθώνεται με μια φλαντζα μαλακού μετάλλου ανάμεσα στο δαχτυλίδι της κάννης που έρχεται πρόσωπο με την βίδα την αποθήκης...!!!δοκιμασμένο σε rafaello special lusso και rafaello 123...
 
Παληκάρια με αυτό εδώ ασχολήθηκε κανείς;

http://www.idiogomosi.com/pages/posts/otan-i-kanni-chamilotoyfekaei-267.php

Ίσως έχει δίκιο και να ισχύει αλλα σκέφτομαι το εξής: 0.2 του χιλιοστού αν τραβάει η βίδα την κάννη προς τα κάτω, η ακρη της κάννης θα κατεβαίνει 0.5 του χιλιοστού; Πόσα εκατοστά θα κατεβεί η βολή στα 36 μέτρα;
Αν θεωρήσουμε ότι το στόμιο κατεβαίνει 0,5 χιλ. στα 70 εκ. που είναι το μήκος της κάννης, τότε στα 36 μ. η βολή θα κατέβει 2,5 εκατοστά μόνο, μάλλον άνευ σημασίας.
 
Στα περισσότερα παλιά benelli είχαν λόγω αυτού του θέματος βολές χαμηλά ...διορθώνεται με μια φλαντζα μαλακού μετάλλου ανάμεσα στο δαχτυλίδι της κάννης που έρχεται πρόσωπο με την βίδα την αποθήκης...!!!δοκιμασμένο σε rafaello special lusso και rafaello 123...
Την κολλησες πανω στην αποθήκη ή την βαζο-βγάζεις καθε φορά που λυνεις το οπλο; Ειδες διαφορά στην τουφεκιά;

Αν θεωρήσουμε ότι το στόμιο κατεβαίνει 0,5 χιλ. στα 70 εκ. που είναι το μήκος της κάννης, τότε στα 36 μ. η βολή θα κατέβει 2,5 εκατοστά μόνο, μάλλον άνευ σημασίας.
Αρα για το churchill στα 14.5 μετρα περιπου 1- 1.5 εκατοστό;
 
Την κολλησες πανω στην αποθήκη ή την βαζο-βγάζεις καθε φορά που λυνεις το οπλο; Ειδες διαφορά στην τουφεκιά;


Αρα για το churchill στα 14.5 μετρα περιπου 1- 1.5 εκατοστό;
Όχι την βάζω βγάζω ...την φλάντζα...το όπλο τράβαγε κάτω αριστερά και στην δοκιμή χαλάρωσα τη βίδα της αποθήκης...αφού βρήκα ότι αυτό έφταιγε έβαλα μια χάλκινη φλαντζα και πλέον δεν κυρτωνει την κάννη
 
Αρα για το churchill στα 14.5 μετρα περιπου 1- 1.5 εκατοστό;
Ναι, ένα εκατοστό βγαίνει αναλογικά στα 14,5 μέτρα, δεν θα έπρεπε καν να είναι αντιληπτό. Γιά να είναι όμως εμφανές το πρόβλημα όπως περιγράφουν, μάλλον θα είναι μεγαλύτερη η απόκλιση του στομίου από 0,5 χιλιοστό...
 
Ναι εχεις δικιο, το 0.5 το υπολογιζω πολύ χοντρικά...Με μια δοκιμή με τον τροπο του @benelli cc-ss θα φανεί αν ειναι αρκετή η διαφορά επί του πίνακα.
Επίσης, σκέφτομαι μηπως με την ροδέλα σταματήσει να σφιγγει τόσο η βιδα της πάπιας καμμιά φορά και δεν βγαίνει με τιποτα!
 
νομίζω ότι δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από το να μην σφίγγεις περισσότερο από όσο πρέπει.
Μισή στροφή παραπάνω θα σου πάρει με τον καιρο λόγω αδράνειας...επίσης τα ξύλα της benelli πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι ειναι τεχνικά αποξηραμένα σε φούρνο που σημαίνει ότι δεν έχουν αδρανοποιηθεί εντελώς...επομένως με τον καιρό και αφού αποξηρανθεί εντελώς θα καταλαβαίνεις κενό στην παπιά και θα σφίγγεις...Συστολή διαστολή των ξυλων επίσης σημαντικος ρόλος για να ξεφύγεις...Μια βόλτα αρκεί...Για να πάρεις ακόμη μισή και άλλη μιση....
 
Καλησπέρα ομάδα από Μεσολόγγι. Είμαι κάτοχος benelli Rafaello power bore 18.4 αυλό, 66cmκαννη, σκέφτομαι να αγοράσω ένα after market τσοκ , συγκεκριμένα τσοκ φρένου . Έχω διαβάσει καλά σχόλια για τα kicks smoke (im) σφυξη. Κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Καλησπέρα ομάδα από Μεσολόγγι. Είμαι κάτοχος benelli Rafaello power bore 18.4 αυλό, 66cmκαννη, σκέφτομαι να αγοράσω ένα after market τσοκ , συγκεκριμένα τσοκ φρένου . Έχω διαβάσει καλά σχόλια για τα kicks smoke (im) σφυξη. Κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ εκ των προτέρων
Για τι κυνήγια το θέλεις Χάρη ;
 
Καλησπέρα ομάδα από Μεσολόγγι. Είμαι κάτοχος benelli Rafaello power bore 18.4 αυλό, 66cmκαννη, σκέφτομαι να αγοράσω ένα after market τσοκ , συγκεκριμένα τσοκ φρένου . Έχω διαβάσει καλά σχόλια για τα kicks smoke (im) σφυξη. Κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ εκ των προτέρων
.25,.30,.35...IM,LF,F...τα δουλεύω δύο σερί χρονιά σε φάσσα παπί με benelli supersport και benelli criocomfort.οταν θα το βιδωσεις στο όπλο και θα ρίξεις θα δεις ότι τα 50μετρα είναι άκρως εκμεταλλεύσιμα ...θα δεις πουλιά να σκάνε ...πουλιά νεκρά ...όμως είναι αυστηρά σε σκόπευση...δεν συγχωρούν...και όντως σε στενούς αυλούς τα kicks υπερτερούν από ότι βλέπω...
 
.25,.30,.35...IM,LF,F...τα δουλεύω δύο σερί χρονιά σε φάσσα παπί με benelli supersport και benelli criocomfort.οταν θα το βιδωσεις στο όπλο και θα ρίξεις θα δεις ότι τα 50μετρα είναι άκρως εκμεταλλεύσιμα ...θα δεις πουλιά να σκάνε ...πουλιά νεκρά ...όμως είναι αυστηρά σε σκόπευση...δεν συγχωρούν...και όντως σε στενούς αυλούς τα kicks υπερτερούν από ότι βλέπω...
Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε μου ,την super sport την είχα και το πούλησα καλό όπλο αλλά δεν το βρήκα με την υπεριψομενει ρίγα . Η άποψη σου να επιλέξω το im ή m σε σφυξη? το im kicks που έχεις με ποιο τσοκ απ' τα μαμά σου έβγαλε παρόμοια κατανομή ?
 
Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε μου ,την super sport την είχα και το πούλησα καλό όπλο αλλά δεν το βρήκα με την υπεριψομενει ρίγα . Η άποψη σου να επιλέξω το im ή m σε σφυξη? το im kicks που έχεις με ποιο τσοκ απ' τα μαμά σου έβγαλε παρόμοια κατανομή ?
Αν το θες για μεικτό κυνήγι υδρόβιων δλδ πρωινό ημερήσιο και απογευματινό πήγαινε στο M...αν το θες για ημερήσιο και πιο μακρινά πουλιά πήγαινε στο IM...να υπολογίζεις ότι τα kicks συνήθως δίνουν λίγο στενότερη κατανομή ...στο χαρτί ίσως να μην βγάλεις άκρη και ίσως σου φανεί περίεργη η ντουφέκια τους...όμως δεν αποτυπώνεται η αλήθεια στο χαρτί...θα δεις άλλο έργο στο κυνηγι αλλά θα φροντίσεις να εξοικειωθείς μαζί τους...είναι δυσκολα σκοπευτικά...
 
Αν το θες για μεικτό κυνήγι υδρόβιων δλδ πρωινό ημερήσιο και απογευματινό πήγαινε στο M...αν το θες για ημερήσιο και πιο μακρινά πουλιά πήγαινε στο IM...να υπολογίζεις ότι τα kicks συνήθως δίνουν λίγο στενότερη κατανομή ...στο χαρτί ίσως να μην βγάλεις άκρη και ίσως σου φανεί περίεργη η ντουφέκια τους...όμως δεν αποτυπώνεται η αλήθεια στο χαρτί...θα δεις άλλο έργο στο κυνηγι αλλά θα φροντίσεις να εξοικειωθείς μαζί τους...είναι δυσκολα σκοπευτικά...
Σ ευχαριστώ Φίλε μου σύμφωνα με αυτά που μου λες λέω να ξεκινήσω με το M σιγά σιγά να το μάθω και σκοπευτικά και σε δεύτερη φάση πάω στο IM , σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου
 
61336134

Έφτασε η κάνη από την cal20 Μπερέτα AL2 μου

Τελικά έβαλα τα τσοκακια της Μπρέντα .

To φινίρισμα είναι εξερετικο τα τσokάκια βιδωνουν σαν να είναι μαμά, η βαφή ίδιος κωδικός με τα παλιά μαύρα της Μπερέτα ήρθε στο 99.9 ίδιο χρώμα με το σώμα της κάνης.

Ο κύριος Λιάκος συζητήσιμος επαγγελματίας και προς τιμήν του όλο το ποσό με απόδειξη μέσα στην συσκευασία. Και εικοσαρακιας!


Είχε ένα 3 και ένα 4 και τα πήρα .

Βλέπω στο σάιτ της η τζεμινι έχει ίδια σειρά οπότε ίσως πάρω και ένα ** αφού δοκιμάσω το 3
 
Back
Top