Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Το μόνο που με προβληματίζει σε αυτές τις πατέντες είναι οι μεγάλες τρύπες. Έχω δει κομμάτι πλαστικό από τον συγκεντρωτήρα να γυρίζει πίσω και να χτυπάει στο πρόσωπο του σκοπευτή.
Δηλαδή με μάλλινη τάπα και ψιλά σκάγια τι άλλο θα μπορούσε να συμβεί;;;
 
Αυτό γράφω, το τσοκ βαπτίζεται στον πίνακα δοκιμών με το εκάστοτε φυσίγγιο. Το να γνωρίζουμε τη σύσφιξη σε χιλιοστά είναι άχρηστο
Εντάξει...όχι εντελώς....το φουλ μας μπορεί να μας δίνει απόδοση demi ...το demi ουδέποτε θα μας γίνει φουλ σε αποδοση
 
Δηλαδή με μάλλινη τάπα και ψιλά σκάγια τι άλλο θα μπορούσε να συμβεί;;;
Καταλαβαίνω που το πας και είναι λογικό να το σκεφτείς, το βλέπω ωστόσο πολύ δύσκολο. Ο συγκεντρωτήρας "βυζαίνει" στα τοιχώματα της κάννης και γι'αυτό παθαίνει και το "ξύρισμα", κάποιο σκάγι ειδικά μολύβδινο μάλλον θα λιώσει-καταστραφεί παρά θα γυρίσει πίσω. Ωστόσο ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις.
 
Καταλαβαίνω που το πας και είναι λογικό να το σκεφτείς, το βλέπω ωστόσο πολύ δύσκολο. Ο συγκεντρωτήρας "βυζαίνει" στα τοιχώματα της κάννης και γι'αυτό παθαίνει και το "ξύρισμα", κάποιο σκάγι ειδικά μολύβδινο μάλλον θα λιώσει-καταστραφεί παρά θα γυρίσει πίσω. Ωστόσο ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις.
Οπότε μάλλινη ή μισόταπη και ατσάλινο σκάγι με "τρίφτη" είναι μάλλον παρακινδυνευμένο, έτσι;
 
Οπότε μάλλινη ή μισόταπη και ατσάλινο σκάγι με "τρίφτη" είναι μάλλον παρακινδυνευμένο, έτσι;
Μάλλινη ή μισόταπα και ατσάλινα σκάγια ΔΕΝ ΠΑΝΕ μαζί, ούτως ή άλλως ... ;) άσχετα με το είδος του τσοκ. Τα ατσάλινα θέλουν οπωσδήποτε συγκεντρωτήρα, και παχύ-παχύ μάλιστα, και να περικλείονται όλα μέσα στο ποτηράκι (κυάθιο) ...
 
καλησπερα σολους. γνωριζει καποιος αν μπορω να κοντινω την κανη του οπλου και να βαλω τσοκ?
Τι όπλο, τι κάννη έχει, τι κυνήγι σκοπεύεις να κάνεις και τι επιθυμείς να σου κάνει το όπλο που δεν κάνει σήμερα ? Αν εξετάσεις αυτά, ίσως υπάρχουν λύσεις. Μια κομμένη κάνη, είναι πάντα μια κάννη που ποτέ σου δεν θα ξεφορτωθείς αν δεν πετύχεις αυτό που θέλεις. Αν ξοδέψεις σε κόψιμο και chokes, ίσως σου βγει φθηνότερη μια 2η κάννη
 
εχω μια λαμπερ 71 ποντους και θελω να την κανω 61 ποντους με εσωτερικα, η εξωτερικα τσοκ. ακουσα πως δεν επιτρεπετε λογο παραποιησης οπλου. ισχυει?
Όχι στο νόμιμο είσαι με το 61 κοίτα στο θέμα Βeretta τη φώτο που έβαλα αυτή είναι κάτω από 60 εκεί υπάρχει θέμα γνώμη μου είναι μην την κοψειs
 
εχω μια λαμπερ 71 ποντους και θελω να την κανω 61 ποντους με εσωτερικα, η εξωτερικα τσοκ. ακουσα πως δεν επιτρεπετε λογο παραποιησης οπλου. ισχυει?
Δεν προκυτε να πάρεις με κομμένη κάνη την ντουφεκια που παίρνεις τώρα ποτε...... παίξε με τα φυσιγγια καλύτερα....
 
εχω μια λαμπερ 71 ποντους και θελω να την κανω 61 ποντους με εσωτερικα, η εξωτερικα τσοκ. ακουσα πως δεν επιτρεπετε λογο παραποιησης οπλου. ισχυει?

Αν στην ΑΚΚΟ γραφει το μήκος της κάννης, τότε θα χρειασθεί και σχετικό χαρτί από τον οπλουργό που θα σου κάνει την μετατροπή. Αν είναι το μοντέλο 2532, εκτιμώ πως έχεις σετάρει κοντάκι, έχεις αλλάξει πέλμα και έχεις συνηθίσει τη σκληρή σκανδάλη της. Τα εξωτερικά τσοκ είναι προτιμότερα, διότι δεν θα αποχρωμιώσεις της κάννη, ούτε θα υπάρξει θέμα ταύτισης αυλού/τσοκ. Τα υπόλοιπα σε προσωπικό μύνημα. (Δεν είμαι οπλουργός)
 
Last edited by a moderator:
μηπως ειναι καλυτερα, αφου θα κανω αυτα τα εξοδα, να αγορασω μια franchi 48 al 60 ποντους? ειναι στα 150 ευρω περιπου. μονο για μπεκατσα.
Πολύ "λύκος" όπλο για μπεκάτσα, βρες ότι πιο ελαφρύ υπάρχει στους 60 πόντους.
 
καλησπερα σολους. γνωριζει καποιος αν μπορω να κοντινω την κανη του οπλου και να βαλω τσοκ?
Πανε σκλαβη που εναι πιστοποιημενος οπλουργος και θα παρεις βεβεωση για να κοντενεις την κανη σου εκτως και αν δε γραφει μηκος η αδεια κατοχης
 
μηπως ειναι καλυτερα, αφου θα κανω αυτα τα εξοδα, να αγορασω μια franchi 48 al 60 ποντους? ειναι στα 150 ευρω περιπου. μονο για μπεκατσα.

Κοντή κάννη σε μπεκάτσα σημαίνει κοντάκι αποκλειστικά για σένα και ελαφρύ ζυγισμένο όπλο. Ξεκίνα από κοντάκι και πάρε ότι θέλεις αρκεί επωμίζοντας αυτόματα, να δείχνει η κάννη του εκεί που κοιτάνε τα μάτια σου. Ο κύλινδρος θα σου δώσει την απαραίτητη διασπορά και η μάλλινη τάπα τη μαλακή ανάκρουση μέχρι 32γρ σκάγια. Αν μπεις στο τρυπάκι των φυσιγγίων διασποράς, θα απαξιώσεις τη σκοπευτική σου ικανότητα σε όφελος πυρίτιδας και μολύβδου. Η μπεκάτσα στο πυκνό πέφτει στη 1η τουφεκιά 75% και στη 2η 20%. Η 3η τουφεκιά είναι για όσους τρομάζουν, είτε για όσους είναι νευρικοί στην επώμιση. Η μπεκάτσα και να μην την πετύχεις, δεν θα ξενιτευθεί, άντε να πάει 300-400 μέτρα παραπέρα.
 
Back
Top