Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Καλώς ή κακώς πριν έρθω Ελλάδα ήμουν Αμερική φοβερό προμοταρισμα τα briley helix εκεί σχεδόν πρωτοποριακά τα χαρακτήριζαν λέω για να το λένε τόσοι ας το λάβω σοβαρά υπόψην ερχόμενος στην Ελλάδα όμως διαπίστωσα στο κυνήγι της τσίχλας ότι δεν είδα καμία διαφορά από τα εργοστασιακά HP της beretta μην σου πω πως καμία φορά έβλεπα καλύτερες τουφεκιές Με τα εργοστασιακά και πλέον σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε κάποιο αντίστοιχο τσοκ της brain που ακούω καλά λόγια από παντού
Καλύτερα τσοκ από τα hp και γενικά τα μαμά μπερετα μόνο kicks σε στενή σύσφιξη κι αυτό για πολύ συγκεκριμένα κυνηγια.εχω πληρώσει έχω δοκιμάσει αρκετά έπαθα κι εμαθα
 
ΕΠΙΜΗΚΥΝΣΗ ΚΩΝΟΥ δεν γίνεται χωρίς αφαίρεση μετάλλου. Μείωση πάχους σημαίνει ΕΛΑΤΤΩΣΗ ΑΝΤΟΧΗΣ. Και εδώ ξεκινούν οι "πατέντες" που θα μας βγάλουν τη τουφεκιά των 120 μέτρων με σκάγια !!!! .very funny..hair.

Πριν λίγο στο Messenger, συμβούλευσα ένα φίλο πως η αναλογία 2.40γρ M92S/616/ σε 34γρ σκάγια με buffer είναι μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΝΑΛΟΓΙΑ για να ΣΚΟΤΩΘΕΙ είτε να μείνει ΠΑΡΑΛΥΤΟΣ/ΣΑΚΑΤΗΣ. Έχουν περάσει 30' και ακόμη επιμένει !!!!

ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΙ Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ και ο ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ ....
 
Πριν λίγο στο Messenger, συμβούλευσα ένα φίλο πως η αναλογία 2.40γρ M92S/616/ σε 34γρ σκάγια με buffer είναι μια
Υπάρχουν διαγράμματα που να έχουν max αναλογίες - ποσοτητες έτσι ώστε να μην φεύγουν εκτός ορίων ασφαλείας?
 
ΕΠΙΜΗΚΥΝΣΗ ΚΩΝΟΥ δεν γίνεται χωρίς αφαίρεση μετάλλου. Μείωση πάχους σημαίνει ΕΛΑΤΤΩΣΗ ΑΝΤΟΧΗΣ.

ΕΠΙΜΗΚΥΝΣΗ ΚΩΝΟΥ ΣΕ BENELLI CRIO

Γεια σας κύριε νικητα…φέτος ψαχτηκα να βρω μια κανη για τη Μπενελι comfort μου…Θέλω τη γνώμη σου για κάτι…Μου πουλάει ένας φίλος μια κανη 66 εκατοστά κριογενη στην οποία έχει φτιάξει κώνο…Δηλαδή επιμηκυνση…Ο άνθρωπος την πουλάει την κανη γιατί άλλαξε κυνηγι και πήρε μια κανη 75 εκατοστά στην οποία έφτιαξε κώνο επίσης…Είμαι επιφυλακτικός γιατί είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να πειραζουμε τα εργοστασιακα και πως η αντιπροσωπεία για κάποιο λόγο βγάζει έτσι τις κανες…εκείνος ορκίζεται πως έχει πολύ καλύτερα σκοτωματα από τότε που έφτιαξε τον κώνο και έχει παρατηρήσει καλύτερη διάτρηση…εσάς η γνώμη σας ποια είναι ? Ο μακρύτερο κωνος έχει καλυτερα βλητικα αποτέλεσμα τα ? αξίζει να την αγοράσω ? εκείνος ισχυρίζεται ότι με γομωσεις 34 γραμμάρια και πάνω η διαφορά με συμβατικό κώνο της Μπενελι είναι εμφανές ιδικά σε πιο χοντρά κυνηγια (φασσα παππι)

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Η επιμήκυνση του κώνου προσαρμογής γίνεται συχνά για βλητική βελτίωση και για μείωση του αισθητού κλωτσήματος. Πρόκειται για αρκετά παλιά επέμβαση και δοκιμασμένη σε κάθε τύπο κυνηγετικού όπλου.

Το θέμα με την επιμήκυνση είναι να γίνεται σωστά και να μην μειώνει το ελάχιστο απαιτούμενο πάχος της κάννης στο σημείο του κώνου. Αυτό στις καραμπίνες που έχουν σχετικά χοντρά τοιχώματα κάννης δεν είναι πρόβλημα.

Φανταστείτε τον κώνο όπως τη ράμπα που βάζουν στα πεζοδρόμια για να ανεβαίνουν τα αυτοκίνητα. Μια μακριά ράμπα επιτρέπει ευκολότερη κύλιση από ότι μια κοντή και απότομη.

Η όποια βελτίωση έχει επιφέρει η εργασία επιμήκυνσης στη συγκεκριμένη κάννη εξακριβώνεται με μια απλή δοκιμή σε πίνακα. Μερικές βολές σε μεγάλο χαρτόνι που πιάνει το σύνολο των σκαγίων θα δείξουν την ποιότητα των βολών. Το ζητούμενο είναι στις αποστάσεις που κυνηγάτε να έχετε μια ομαλή κατανομή σκαγίων χωρίς πολλά κενά.
 
ΕΠΙΜΗΚΥΝΣΗ ΚΩΝΟΥ δεν γίνεται χωρίς αφαίρεση μετάλλου. Μείωση πάχους σημαίνει ΕΛΑΤΤΩΣΗ ΑΝΤΟΧΗΣ. Και εδώ ξεκινούν οι "πατέντες" που θα μας βγάλουν τη τουφεκιά των 120 μέτρων με σκάγια !!!! .very funny..hair.

Πριν λίγο στο Messenger, συμβούλευσα ένα φίλο πως η αναλογία 2.40γρ M92S/616/ σε 34γρ σκάγια με buffer είναι μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΝΑΛΟΓΙΑ για να ΣΚΟΤΩΘΕΙ είτε να μείνει ΠΑΡΑΛΥΤΟΣ/ΣΑΚΑΤΗΣ. Έχουν περάσει 30' και ακόμη επιμένει !!!!

ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΙ Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ και ο ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ ....
Η συγκεκριμένη συνταγή είναι πολύ παλια κ έχει έρθει απο Ρωσία. Με ν 1 μολύβδινα σκάγια βγάζει 900 μπαρ περίπου αν θυμάμαι καλά. Δεν την προτείνω η να γράψω δημόσια αλλά με πολύ χοντρά σκάγια δεν είναι για θάνατο η ατύχημα όπως γράφεις. Όσο αφορά τον κώνο. Έχω στείλει περίπου 20 όπλα σε συγκεκριμένο μάστορα. Κανένα θέμα
 
Πριν λίγο στο Messenger, συμβούλευσα ένα φίλο πως η αναλογία 2.40γρ M92S/616/ σε 34γρ σκάγια με buffer είναι μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΝΑΛΟΓΙΑ για να ΣΚΟΤΩΘΕΙ είτε να μείνει ΠΑΡΑΛΥΤΟΣ/ΣΑΚΑΤΗΣ. Έχουν περάσει 30' και ακόμη επιμένει !!!!
http://www.glavpatron.ru/prod.php?l=0&part=22
 
Με μπαφερ κ πιο ψιλό σκάγι πάμε στα 900 Γιάννη. Ακριβώς έπεσα
Η ταμπελα γραφει απο 2.00 μεχρη 2.4.
Αν καποιος δεν ξερει να διαβαζει ταμπέλες κ να καταλαβει οτι στο ψιλο 8ν σκαγι θα βαλει 2.00 κ στα δραμια 2.4 θα την παθει την κλουτσουκελα. Αν κ τα 900 για 2 3/4 ειναι στα όρια.
Σε δραμια 9βολο που το γεμιζω καιρο τωρα στο 2.4 με z2m15 450m/s βγάλει
 
Η ταμπελα γραφει απο 2.00 μεχρη 2.4.
Αν καποιος δεν ξερει να διαβαζει ταμπέλες κ να καταλαβει οτι στο ψιλο 8ν σκαγι θα βαλει 2.00 κ στα δραμια 2.4 θα την παθει την κλουτσουκελα. Αν κ τα 900 για 2 3/4 ειναι στα όρια.
Σε δραμια 9βολο που το γεμιζω καιρο τωρα στο 2.4 με z2m15 450m/s βγάλει
Κ απο συγκεντρωση πως παει το 9βολο?
 
H βλητικη ειναι αριθμοι και αυτοι λενε την αληθεια καταμουτρα. Δεν υπαρχει το δεν βλεπω διαφορα, λιγο καλυτερα, λιγο χειροτερο. Ο Rob Roberts στην Αμερικη εκτος των αλλων βελτιωνει οπλα για λογαριασμο της Benelli Performance Shop και παραθετει αποτελεσματα πριν και μετα την επιμηκυνση κωνου. Παραθετω εδω ενα αρθρο στα Αγγλικα με τα αναλογα συγκριτικα. Τετοιες επεμβασεις βεβαια πρεπει να γινονται απο εμπειρους οπλουργους οι οποιοι ξερουν το ποτε, που και πως. https://www.outdoorlife.com/article...red-forcing-cone-can-improve-pellet-patterns/
 
H βλητικη ειναι αριθμοι και αυτοι λενε την αληθεια καταμουτρα. Δεν υπαρχει το δεν βλεπω διαφορα, λιγο καλυτερα, λιγο χειροτερο. Ο Rob Roberts στην Αμερικη εκτος των αλλων βελτιωνει οπλα για λογαριασμο της Benelli Performance Shop και παραθετει αποτελεσματα πριν και μετα την επιμηκυνση κωνου. Παραθετω εδω ενα αρθρο στα Αγγλικα με τα αναλογα συγκριτικα. Τετοιες επεμβασεις βεβαια πρεπει να γινονται απο εμπειρους οπλουργους οι οποιοι ξερουν το ποτε, που και πως. https://www.outdoorlife.com/article...red-forcing-cone-can-improve-pellet-patterns/
Το άρθρο αυτό περισσότερο αποδεικνύει πόσο λάθος γεωμετρία έχουν οι Benelli, παρά πόσο ωφελεί η επιμήκυνση κώνου. Άσε που στις εικόνες έχουμε ένα όπλο μικρού κώνου και στενού αυλού και τελικά μας διαμορφώνεται σε όπλο μακρύτερου κώνου, αλλά και μεγαλύτερου αυλού, έτσι ώστε η γωνία πρόπτωσης 5° διαμορφώνεται σε 0.7° και φυσικά ο αυλός αυξάνει από 0.725'' σε 0.742.

Μόνο που τώρα έχουμε να συγκρίνουμε 2 διαφορετικές κάννες και εδώ ξεκινούν τα ερωτήματα:

- Είναι δυνατόν να γίνει σύγκριση 2 διαφορετικων καννών ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ???
- Αν χρησιμοποιήσουμε σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) θα έχουμε και πάλι αυτά τα αποτελέσματα ??? Αν ναι τα ίδια ποσοστά θα ισχύουν και στα μαλακά σκάγια ???
- Με τι βυσμάτωση δοκιμάσθηκαν οι κάννες (τύπος, διάμετρος, κλπ.) ???
- Πόσο ωφελεί μια αύξηση πυκνότητας έναν κυνηγό και πόσο έναν σκοπευτή ??? Υπήρχε δηλαδή περίπτωση στη κατανομή του κοντού κώνου να έχουμε θήραμα που να βρέθηκε στο κέντρο της και να παρέμεινε αλώβητο ???
- Αυτή η αύξηση του 11% στη πυκνότητα μιας κατανομής, γιατί δεν επιχειρήθηκε με ένα στενότερο τσοκάρισμα ??? Αν μάλιστα καποιος επιθυμεί να μεγαλώσει την επιφάνεια που καλύπτει η κατανομή του, σε τι θα ωφελούσε η επιμήκυνση κώνου ???

Γι' αυτό πάντα στη βλητική, θέτουμε 2 βασικούς όρους: Πρώτα δηλώνουμε τι ακριβώς επιθυμούμε να επιτύχουμε και μετά χρησιμοποιούμε τον όρο "καταλληλότερος" αντί καλύτερος, ώστε να μην την "πατήσουμε" σε μια "επιστήμη" που έχει 1000 τρόπους κάθε φορά να σε ξεγελάσει.
 
Last edited by a moderator:
H βλητικη ειναι αριθμοι και αυτοι λενε την αληθεια καταμουτρα. Δεν υπαρχει το δεν βλεπω διαφορα, λιγο καλυτερα, λιγο χειροτερο. Ο Rob Roberts στην Αμερικη εκτος των αλλων βελτιωνει οπλα για λογαριασμο της Benelli Performance Shop και παραθετει αποτελεσματα πριν και μετα την επιμηκυνση κωνου. Παραθετω εδω ενα αρθρο στα Αγγλικα με τα αναλογα συγκριτικα. Τετοιες επεμβασεις βεβαια πρεπει να γινονται απο εμπειρους οπλουργους οι οποιοι ξερουν το ποτε, που και πως. https://www.outdoorlife.com/article...red-forcing-cone-can-improve-pellet-patterns/

Για τους λόγους λοιπόν που έγραψα παραπάνω, κάθε κάννη μπορεί να αποδόσει το μέγιστο ζητούμενο, αναλόγως της γόμωσης που θα ταιριάξει επάνω της. Το να προσδιορίζουμε τι θέλουμε από μια κάννη και κατόπιν να ερευνούμε τον συνδυασμό (παντρεμα) κάννης/φυσιγγίου, είναι μια συνήθης πρακτική. Ορισμένες φορές ζητάμε παραπάνω από αυτό που μπορεί μια κάννη, αλλά και από αυτά που έχουμε ανάγκη. Αν σπάει ο δίσκος στο σκοπευτήριο, δεν έχει νόημα να καπνίζει κιόλας. Αν πεθαίνει το θήραμα, δεν έχει νόημα να κονιορτοποιείται. Μπορεί στο σκοπευτήριο να μετράμε επιτυχίες, αλλά το κυνήγι είναι κάτι άλλο που μόλις ένα μέρος του αφορά τη κάρπωση. Δεν υπάρχει ανταγωνισμός και βαθμολογία στο κυνήγι, αλλά εμπλουτισμός αισθήσεων από την φύση.
 
View attachment 6974αυτά τα νούμερα πρέπει να συγκρίνουμε σε 2 όπλα με διαφορετικό αυλό όχι το μήκος του κονου
Αυτά τα νούμερα που λές,που τα έχεις βάλει και σε κύκλο, είναι η (μοίρες) του κώνου που φτιάχνουν έτσι??
Που ανάλογος τον αυλό του όπλου φτιάχνουν και τον ανάλογο κώνο (μοίρες), αυτό κατάλαβα εγώ στην φωτό, εάν έχω λάθος να με διορθώσεις:)
 
Αυτά τα νούμερα που λές,που τα έχεις βάλει και σε κύκλο, είναι η (μοίρες) του κώνου που φτιάχνουν έτσι??
Που ανάλογος τον αυλό του όπλου φτιάχνουν και τον ανάλογο κώνο (μοίρες), αυτό κατάλαβα εγώ στην φωτό, εάν έχω λάθος να με διορθώσεις:)
Σωστά ενα οπλο με 18.8αυλο κ 4.5cm κονο εχει περιπου τις ιδιες μιρες με ενα οπλο 18.6αυλο κ 6cm κονο οποτε δεν μπορεις να πεις οτι ο 4.5cm κονος υστερεί του 6cm
Κ ειναι οντος προτεριμα το 6cm οταν συγκρινουμε 2 οπλα με ιδια η παραπλήσιο αυλό
 
Last edited:
Αφού δεν μου έφτιαξε το μηχανουργείο έτσι όπως το ήθελα και μου έκανε άλλη πατέντα πήρα άλλο τσοκ και το έκανα μόνος μου έτσι όπως το ήθελα προσεχώς οι δοκιμές στο πίνακα...το κακό είναι ότι δεν έχει δοκιμαστεί πριν τη τροποποίηση για να συγκρίνουμε... στο κυνήγι λιγο που το είδα μου άρεσε έχει δύναμη η τουφεκιά από ότι πριν νομίζω7039704070417042
 
Back
Top