Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Σήμερα ήμουν στον Χρηστάκο για να παραλάβω το Β25 και το Β325 για καποιες εφαρμογες που τους εκανε .(εμεινα πάρα πολυ ευχαριστημένος) .
Κουβέντα στην κουβέντα καταλήξαμε στα beneloreminghton κλπ.
ο ιδιος εχει φτιαξει αρκετες αποτι μου ειπε και μου εδειξε και την δικια του urica 1 mε reminghton αρίγωτη (μαμά)κανη. Τρομερη αίσθηση στα χέρια.
Η δουλεια και η τιμή μου άρεσε πολύ και θα το επιχειρήσω στην Β-80 μου.


easy image hosting
Από ρεμι 870 είναι η κάννη;
 
REMINGTON MODEL 11

Σημασία έχει ότι δεν είναι με τρύπες αερίων.
Πάντως πολύ μεγάλη διαδικασια, μεγαλύτερη και πιο απαιτητικά από την προσαρμογή σε βάση αδράνειας... Άνοιγμα τρύπες αερίων , κόλλημα ποτηριού κλπ.
Ρισκο παντως για ένα όπλο με καλή κάννη όπως την ουρικα.
 
Σημασία έχει ότι δεν είναι με τρύπες αερίων.
Πάντως πολύ μεγάλη διαδικασια, μεγαλύτερη και πιο απαιτητικά από την προσαρμογή σε βάση αδράνειας... Άνοιγμα τρύπες αερίων , κόλλημα ποτηριού κλπ.
Ρισκο παντως για ένα όπλο με καλή κάννη όπως την ουρικα.
δεν βανδάλισε την δικια του κανη . βρηκε αλλη σκασμενη ..
 
Καλησπέρα στην παρέα.
Έχει προβεί κάνεις σε αλαφρωμα σκανδάλης?
Αν ναι που το έκανε, με τι κόστος και αν έμεινε ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα σαν γνώμη θα βοηθούσε πολύ.
Ευχαριστω
Δύσκολη επέμβαση, και λογικά χωρίς γυρισμό.(λίμα στον μηχανισμό της σκανδάλης):eek:.Είχα ρωτήσει τον Χριστάκο και δεν το αναλάμβανε.
Κάτω από ενάμισυ κιλό για μένα θέλει πολύ εξάσκηση να την συνηθίσεις.

Για τι όπλο ενδιαφέρεσαι?
 
Δύσκολη επέμβαση, και λογικά χωρίς γυρισμό.(λίμα στον μηχανισμό της σκανδάλης):eek:.Είχα ρωτήσει τον Χριστάκο και δεν το αναλάμβανε.
Κάτω από ενάμισυ κιλό για μένα θέλει πολύ εξάσκηση να την συνηθίσεις.

Για τι όπλο ενδιαφέρεσαι?
Ο Κούρκουλος?
Για μια. Browning Fusion Evolve
Πολυ βαριά σκανδάλη για τα γούστα μου.πολλες τουφεκιές "τραβάνε αριστερά λόγω αυτού και δεν είναι από κοντακι σιγουρα
 
Ο Κούρκουλος?
Για μια. Browning Fusion Evolve
Πολυ βαριά σκανδάλη για τα γούστα μου.πολλες τουφεκιές "τραβάνε αριστερά λόγω αυτού και δεν είναι από κοντακι σιγουρα
Σε καταλαβαίνω
 
Ο Κούρκουλος?
Για μια. Browning Fusion Evolve
Πολυ βαριά σκανδάλη για τα γούστα μου.πολλες τουφεκιές "τραβάνε αριστερά λόγω αυτού και δεν είναι από κοντακι σιγουρα
την ζύγισες? ειναι πάνω από 2 κιλά?
 
Ο Κούρκουλος?
Για μια. Browning Fusion Evolve
Πολυ βαριά σκανδάλη για τα γούστα μου.πολλες τουφεκιές "τραβάνε αριστερά λόγω αυτού και δεν είναι από κοντακι σιγουρα
συνήθως το αποτέλεσμα της βαριας σκανδάλης ειναι να τουφεκας χαμηλα
 
Για καποιο λογο τα δισκανδαλα δικαννα εχουν πιο σκληρη την πρωτη σκανδαλη απο την δευτερη,τουλαχιστον σε οσα εχω δει..βεβαια δεν ηταν ακριβα οπλα..
K το δικο μου ετσι ειναι χωρις να με επειρεαζει στην σκοπευση ομως..
Καποτε ειχε παρει ενας φιλος ενα sent etienne pioneer κ με φωναξε να ριξουμε λιγες τουφεκιες
Βαζουμε τον ντενεκε κατω κ παω να ριξω..μολις παταω λεω εχω ασφαλεια..κοιταω κ δεν ειχε..
Σημαδευω κεντρο κ σκαει η τουφεκια μπροστα απο τον ντενεκε..
Ριχνω με την πισω σκανδαλη(που ηταν νορμαλ) κ παει η τουφεκια εκει που σημαδεψα..
Επανελαβα ακομα μια φορα κ ξανα το ιδιο εγινε..
Σιγουρα εδω ειχε "σοβαρο" θεμα η σκανδαλη κ ωποσδηποτε χρειαζοταν οπλουργος κ μαλιστα ο καλυτερος γιατι ειναι λεπτο το θεμα κ απο αποψη ασφαλειας..
Αν εχουμε ενα οπλο που ναι μεν μπορει να νιωθουμε οτι εχει λιγο σκληρες η σκληρη σκανδαλη αλλα ομως εχουμε επιτυχιες καλο ειναι να μην μπουμε στην διαδικασια το πειραξουμε,πιστευω δεν υπαρχει κανενας λογος..
 
Για καποιο λογο τα δισκανδαλα δικαννα εχουν πιο σκληρη την πρωτη σκανδαλη απο την δευτερη,τουλαχιστον σε οσα εχω δει..βεβαια δεν ηταν ακριβα οπλα..
K το δικο μου ετσι ειναι χωρις να με επειρεαζει στην σκοπευση ομως..
Καποτε ειχε παρει ενας φιλος ενα sent etienne pioneer κ με φωναξε να ριξουμε λιγες τουφεκιες
Βαζουμε τον ντενεκε κατω κ παω να ριξω..μολις παταω λεω εχω ασφαλεια..κοιταω κ δεν ειχε..
Σημαδευω κεντρο κ σκαει η τουφεκια μπροστα απο τον ντενεκε..
Ριχνω με την πισω σκανδαλη(που ηταν νορμαλ) κ παει η τουφεκια εκει που σημαδεψα..
Επανελαβα ακομα μια φορα κ ξανα το ιδιο εγινε..
Σιγουρα εδω ειχε "σοβαρο" θεμα η σκανδαλη κ ωποσδηποτε χρειαζοταν οπλουργος κ μαλιστα ο καλυτερος γιατι ειναι λεπτο το θεμα κ απο αποψη ασφαλειας..
Αν εχουμε ενα οπλο που ναι μεν μπορει να νιωθουμε οτι εχει λιγο σκληρες η σκληρη σκανδαλη αλλα ομως εχουμε επιτυχιες καλο ειναι να μην μπουμε στην διαδικασια το πειραξουμε,πιστευω δεν υπαρχει κανενας λογος..
Τάσο αν δεν πίστευα ότι έχω χασούρες από αυτο.δεν θα έμπαινα στην διαδικασία ψαξιματος να βρω λύση.
 
Update

Ο Χρηστακος οπως πολυ σωστα ανεφερε ο φιλος chevyz71 δεν αναλαμβανει τετοια εργασια
Ο Κουρκουλος αναλαμβανει με κοστος 70 ευρω.
Ο Ψυλλακης αναλαμβανει με κοστος 30 ευρω περιπου.

Θα το παω στον Γιωργο τη Πεμπτη και θα αναφερω αποτελεσματα και εντυπωσεις
 
Οταν ειναι παγωμενα τα δαχτυλα να ξερεις οτι θα σου φευγουν οι τουφεκιες με μια ελαφρομενη σκανδαλι την εχω πατησει πολλες φορες
Δωσε περισσοτερες πληροφοριες.
Που εκανες την μετατροπη?
Απο ποσο αρχικο βαρος σε τι τελικο πηγες? Κατα τα αλλα πως την ειδες την μετατροπη περα απο αυτο που αναφερεις?
 
Back
Top