Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Την Μ1 3 χρονια πριν την ειχα στηλει στον Παπατσαρουχα για αποχ. αυλο 18,6. κονο, πορτινγκ.
Θέλω να ρωτήσω,αν κάποιος φίλος έχει κάνει κώνο κ έχει τοποθετήσει κ εξωτερικά τσοκ hyper Ήφαιστος.Να μας πει την γνώμη του ως προς τις τουφεκιές κ αν το συστήνει ως project.ευχαριστω.
 
Θέλω να ρωτήσω,αν κάποιος φίλος έχει κάνει κώνο κ έχει τοποθετήσει κ εξωτερικά τσοκ hyper Ήφαιστος.Να μας πει την γνώμη του ως προς τις τουφεκιές κ αν το συστήνει ως project.ευχαριστω.
Και την καλιτερη γνωμη να ακουσεις δεν σημαινει πως θα εχεις την ιδια επιτυχια στις δοκιμες,δυστιχως εχει επαλυθευτει πολλες φορες.
 
Αυτό που αναφέρεις για τα σκάγια που χτυπούν τα πουλιά χωρίς αυτά να πέφτουν συμβαίνει σε όλα τα όπλα φίλε μου. Δεν πιστεύω πως έχει σχέση με το τι μάρκα είναι το όπλο κ η κάνη. Το έχω παρατηρήσει -κάποιες μέρες έντονα- και με beretta & με benelli & με Breda & με άλλα.
Πολλές φορές αυτά τα πουλιά πέφτουν μακριά και μάλιστα έχουν διαμπερή τραύματα χωρίς αυτό βέβαια να αποτελεί τον κανόνα.
Το ποιός αυλός έχει καλύτερη διάτρηση είναι υποκειμενικό μιας και οι διαφορές ειναι μικρές μεν αλλά αξιοπρόσεκτες δε, από κάποιον που έχει πρώτα εξαντλήσει όλες τις άλλες παραμέτρους (όπλο/μέτρα/φυσίγγια κλπ.) και έχει σταθερό ρυθμό στο "μάζεμα πουλιών".
Αν εσύ, εγώ ή ο καθένας έχει επιτυχίες με κάποιο συγκεκριμένο όπλο ή αυλό για τους Χ λόγους, καλυτερα ας το κρατήσουμε για τον εαυτό μας, γιατί για κάποιον άλλον αυτό μπορεί να μην ισχύει.
Συμφωνω μαζι σου φιλε μου , και σε μενα εχει γεινει αυτο και ριχνω με benelli
 
Πολύ σωστά! Γιατί οι εταιρίες αυτές γνωρίζουν αυτό που οι εδώ μαστόροι ή δεν το γνωρίζουν ή δεν το λένε, για να σε βάζουν στον κυκεώνα της πετατροπής!!!
Η κάννη που είναι κατασκευασμένη για να χρωμιωθεί το κράμα ατσαλιού της είναι τελείως διαφορετικό από την κάννη που προορίζεται να γίνει αχρωμίοτη!
Η αποχρωμίοση της κάννης δεν την κάνει ισάξια με την αφεντική αχρωμίοτη , λόγο της διαφοράς του κράματος του ατσαλιού!
Αχρωμίοτη κάννη = πιο μαλακιά
Χρωμιομένη κάννη = πιο σκλυρή
Αυτό στο είχα ρωτήσει κι εγώ και το θυμάμαι. Παρόλα αυτά το ατσάλι που επιλέγεται για χρωμιωση εάν αποχρωμιωθει θα έχει αρνητικές επιπτώσεις; Πχ πολύ ευάλωτο , ακόμα πιο ευαίσθητο σε οξυδωσεις, εσωτερικές φθορές γενικά κλπ;
 
Αυτό στο είχα ρωτήσει κι εγώ και το θυμάμαι. Παρόλα αυτά το ατσάλι που επιλέγεται για χρωμιωση εάν αποχρωμιωθει θα έχει αρνητικές επιπτώσεις; Πχ πολύ ευάλωτο , ακόμα πιο ευαίσθητο σε οξυδωσεις, εσωτερικές φθορές γενικά κλπ;
Όχι, δεν θα έχει αρνητικές επιπτώσεις στο ατσάλι εκτός τον καθημερινό του καθαρισμό <μετά από χρήση> ούτε και στην βολή. Αλλά δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις και τίποτα αν την αποχρωμιώσεις.
 
Εγω που εκανα αποχρωμιωση σε κανη mp155 ειναι ποιο γιαλιστερη απο οταν ηταν χρωμιωμενη και κερδησα σε ποιοτητα τουφεκιας μαζι με τον κωνο απο 18,4 εγυνε 18,6 επησης και η ανακρουση εγηνε αεροβολου
σε διατρηση κερδισες?
 
Όχι, δεν θα έχει αρνητικές επιπτώσεις στο ατσάλι εκτός τον καθημερινό του καθαρισμό <μετά από χρήση> ούτε και στην βολή. Αλλά δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις και τίποτα αν την αποχρωμιώσεις.
Από μόνη της η αποχρωμιωθει δεν θα έκανε τίποτα αλλά είναι προϋπόθεση για διεύρυνση αυλου
 
  • Like
Reactions: PPV
Ίσως μια παρέμβαση που θα μπορούσα να κάνω θα ήταν η αφαίρεση ριγας μιας και έχω φέρει το όπλο στα μέτρα μου. Ακόμα κι εγώ που θεωρούμε νέος το όπλο κουράζει αρκετά.πιστευω θα έχει και καλύτερο σουίνγκ...τι λέτε; Είναι δαπανηρό ;
 
σε διατρηση κερδισες?
Σε ταχητιτα κατεβηκα λιγο περυπου 10 μδ αλλα καιρδησα σε περυφεριακα σκαγια σε διατριση το ιδιο μου φενεται δεν καταλαβα διαφωρα αλλα εχω μεγαλητερη ευκολια στο να κατεβαζω τα μακρια και ενα 5% σε συγγεντρωση κερδησα
 
Όταν θα κάνουμε αποχρωμίωση σε μία κάννη καλό θα είναι να τις κάνουμε όλες τις βελτιώσεις αν χρειάζονται!!
Κώνος ποιο λείος και αν χρειάζεται ποιο μακρύς, και τέλεια λείανση της κάννης, τα τσοκ στα μέτρα που θέλουμε.
Τι όπλο είναι και πρέπει να βγάλεις τις ρίγες? Σε πολλά δεν ξεκωλάνε.
 
Όταν θα κάνουμε αποχρωμίωση σε μία κάννη καλό θα είναι να τις κάνουμε όλες τις βελτιώσεις αν χρειάζονται!!
Κώνος ποιο λείος και αν χρειάζεται ποιο μακρύς, και τέλεια λείανση της κάννης, τα τσοκ στα μέτρα που θέλουμε.
Τι όπλο είναι και πρέπει να βγάλεις τις ρίγες? Σε πολλά δεν ξεκωλάνε.
Beretta a390
 
  • Like
Reactions: PPV
Σήμερα ήμουν στον Χρηστάκο για να παραλάβω το Β25 και το Β325 για καποιες εφαρμογες που τους εκανε .(εμεινα πάρα πολυ ευχαριστημένος) .
Κουβέντα στην κουβέντα καταλήξαμε στα beneloreminghton κλπ.
ο ιδιος εχει φτιαξει αρκετες αποτι μου ειπε και μου εδειξε και την δικια του urica 1 mε reminghton αρίγωτη (μαμά)κανη. Τρομερη αίσθηση στα χέρια.
Η δουλεια και η τιμή μου άρεσε πολύ και θα το επιχειρήσω στην Β-80 μου.


easy image hosting
 
Back
Top