Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι άλλο. Αναφερομενοι σε λείανση, μπορούμε να επέμβουμε ή όχι (εννοώ οπλουργοι ή σε έχοντες τον κατάλληλο εξοπλισμό ) στην βελτίωση της λείανσης μιας χρωμιωμένης κάννης;
Ρωτάω γιατί ο όρος που έχω δει να χρησιμοποιουν κάποιοι οπλουργοι είναι "γυάλισμα", δηλαδή γυάλισμα χρωμιωμένης και λείανση αχρωμοιωτης. Ένα γυάλισμα χρωμιωμένης σε οπλουργο θα αυξήσει το επίπεδο λειανσης της χρωμιωμένης κάννης ή παίζουμε με τις λέξεις για προφανείς σκοπούς;
Γιώργο θα συμφωνήσω και εγώ με το Νίκο (χρονιά πολλά Νίκο:)) και το Θεόφραστο, πιστεύω οτι στην χρωμιωμένη το καλλίτερο που μπορεί να γίνει είναι ενα "βαθύ" καθάρισμα και αλοιφή , κατι που κατα την γνώμη μου μπορεί ο κάθε ένας απο μας να κάνει και αν το συστηματοποίηση στο καθάρισμα του θα εχει μια κάννη καθρέφτη, που μόνο καλά μπορεί να του προσφέρει . κι αν για κάποιον δεν θεωρεί οτι δεν βελτιώνεται η απόδοση και η λειτουργία ...μόνο και μόνο να βλέπεις την κάννη σου να καθρεφτίζει έμενα μου κάνει !;) (προσωπικά πιστεύω οτι η λειτουργια βελτιώνεται )
*Εγω έχω μια μονοκόμματη βέργα αλουμινίου για αυτη την δουλειά που στα τελευταία 10 εκατοστά έχει ατσαλομαλλο 0000 και όποτε έχω κέφι κάνω την διαδικασία με το δραπανο

Για την λείανση της αχρωμοιωτης ειμαι βέβαιος οτι παίζει σημαντικό ρόλο και επίσης σε μεγάλο βαθμό μπορούμε να την βελτιώνουμε και μόνοι μας παίρνοντας ιδέες απο το πως το κάνουν μεγάλοι κατασκευαστές
Στο συγκεκριμένο βίντεο στο 58 λεπτο δείχνει την διαδικασία λείανσης που κάνει η Holland and Holland..

Οι πέτρες λείανσης που λέει ο Θεόφραστος νομίζω οτι έχουν νόημα όταν εχει γίνει μια παρέμβαση στην κάννη πχ κώνος ή διεύρυνση αυλού κτλ ..
Για γυάλισμα σε μία ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΉ αχρωμίωτη δεν νομίζω οτι ειναι καλή ιδέα , καθώς τρώει μέταλλο .. έστω και λίγο ίσως επηρεάσει τον αυλό της κάννης και πολύ φοβάμαι όχι ομοιόμορφα .
 
Το γυαλισμα,ελαχιστοποιει τις τριβές.
Με αναλογο βλητικο αποτελεσμα.
Οτιδήποτε ευνοεί την παραμονη των σκαγιων σε σφαιρικη μορφη,ειναι προς οφελος μας!
Η χρωμιωμενη υπερτερει στη συντηρηση.
Η αχρωμιωτη οσο παλιωνει και ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΑΙ αποκτα πατινα και γυαλάδα.
Κατι που η χρωμιωμενη,το αποκτα δυσκολα η καθολου.
Αυτη,οτι ειναι....ειναι!:)
Ακριβως, λογω της σκληροτητας του χρωμιου.
Ενα αλλο ερωτημα,ειναι η σταθεροτητα στην αποδοση καθεμιάς,υστερα από πολλες επαναλαμβανομενες βολες.
Ακουγεται,πως υπερτερουν οι αχρωμιωτες...
Αν η χρωμιωση γινει σε μια μη ομαλη και καλα λειασμενη καννη,καλυτερα να μην γίνεται!
 
Εγω ολλα τα φυσηγγια τα γεμιζω με μαληνη τα παει καλητερα απο το κυαθιο
Ρωταω γιατι οι μαλλινες ακουν καλα στο τσοκ κ εφοσον κ ο κωνος προσαρμογης εναι στην ουσια 1 πιο μεγαλο τσοκ θα επρεπε κ εκει να ακουν καλυτερα απο τα πλαστικα βισματα. Η ερωτηση μου ηταν μηπως 1 μερος του προβληματος ειναι τα πλαστικα βισματα που στριμωχνουν τα σκαγια σε σχεση με τις μαλλινες που ειναι πιο προσαρμοστηκες . Αλλα αφου λες οτι ειδες βελτιωση κ με τα 2 ειδη βισματων μαλλον ο σιλογισμος μου ηταν λανθασμενος .cool.
 
Ενας καλα λειασμενος και σχετικα μακρύς κωνος,επιδρα ευεργετικα και στις μαλλινες.
Σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι το κανει σε φυσιγγι με κυαθιο.
Συγκριτικά.
Στην περιπτωση της μαλλινης,τα ακαλυπτα σκάγια ερχονται σ'επαφη με μια γυαλιστερη επιφάνεια που συγκλίνει πιο προοδευτικα.
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα το ομαλοτερο περασμα και τις λιγοτερες παραμορφωσεις λογω μικροτερης τριβής και αυξημενου χωρου,σε σχεση μ'εναν κοντο κωνο.
Το θεμα ειναι να ειναι πολυ καλης ποιοτητας η μαλλινη, για να μην περασουν αερια στα σκαγια.
Η να υπαρχει couvete...
 
Tα πολυ ακριβα οπλα ειναι ολα αχρωμιωτα και τελοια γυαλισμενα..
Με την αχρωμειωση και με το γυαλισμα δεν αλλαζει και τιποτα που να τριβεις 50 χρονια,και στην στεννη την αχρωμειωτη κωννος επεσε για να συνερθει,40 χρονια γυαλισμα ετρωγε:rolleyes:
 
Μια παρατήρηση για την μάλλινη τάπα! Σε μακρύ αυλό με παραδοσιακή βισμάτωση δηλαδή με χαρτάκι over powder και όχι το πλαστικό couvet οι πιθανότητες να περάσουν τα αέρια στα σκάγια είναι πολύ μεγάλες!
Στα 2 δικά μου δίκαννα το ένα με μακρύ και το άλλο με πιο κοντό κώνο, σε αυτό με το μακρύ έχω συνεχές φαινόμενο με σισσωματώσεις!
 
Μια παρατήρηση για την μάλλινη τάπα! Σε μακρύ αυλό με παραδοσιακή βισμάτωση δηλαδή με χαρτάκι over powder και όχι το πλαστικό couvet οι πιθανότητες να περάσουν τα αέρια στα σκάγια είναι πολύ μεγάλες!
Στα 2 δικά μου δίκαννα το ένα με μακρύ και το άλλο με πιο κοντό κώνο, σε αυτό με το μακρύ έχω συνεχές φαινόμενο με σισσωματώσεις!
Η συμβατικη καννη φτιαχτικε ετσι για να ριχνει μαλλινες,ο στεννος αυλος ο συμβατικος για τη μαλλινη αλλα και τη φτωχη σε πιεσεις βολη του παρελθοντος.
 
Ο κοντος κωνος(12-15mm),οπως και ο στενος αυλος(18-18,2mm),κατασκευαζονταν για να εξασφαλισουν την σωστη εμφραξη απο τις μαλλινοταπες.
Οι όποιες ειχαν μηκος 12-22mm.
Οι πυριτιδες ηταν πιο προοδευτικες ως προς την καυση τους.
Ο μακρυτερος και σωστα σχεδιασμενος και λειασμενος κωνος,απαιτουσε περισσοτερη δουλεια για να γίνει.
Οπως και χρειαζοταν αριστη μαλλινη για να αποδώσει τα μεγιστα.
Να γινεται σωστη εμφραξη.
Αρα....
Κατασκευαζονταν κοντυτεροι κωνοι και στενοτεροι αυλοι για να εξασφαλιζεται η εμφραξη και ταυτοχρονα η μη κατηγορία για κακη αποδοση του οπλου!
 
Ο κοντος κωνος(12-15mm),οπως και ο στενος αυλος(18-18,2mm),κατασκευαζονταν για να εξασφαλισουν την σωστη εμφραξη απο τις μαλλινοταπες.
Γιάννη αν χρησιμοποιούμε καλά μαλλινοταπα σε αυτούς τους άυλους θα εχουμε καλύτερες τουφεκιές από τι με φυσίγγια με κιαθυο?
 
μια ομοιομορφη τουφεκια στα 35μ ας πουμε?εσυ τι θα θεωρουσες καλητερο?
Ειναι σχετικο...
Καποιοι προτιμουν την "μπαλα"τουφεκια...
Τα εντονα κέντρα....
Την κοντη ατρακτο....
Τις μεγαλες ταχυτητες....
Καποιο αλλοι....αλλα...
Η μαλλινη εχει καλυτερο "μοιρασμα" της τουφεκιας.
Τουλαχιστον στο δυσδιαστατο.
Στην πραξη,απο προσωπικη εμπειρια(υποκειμενικο:)),εχω δει πολυ ωραια πράγματα απο τα μαλλινοταπα.
Σε οτι αφορα την αποτελεσματικοτητα,τις καταβολές ακομη και σε αποστάσεις που δεν δικαιολογουνται απο την "φημη"που κουβαλανε.
Κατι αντιστοιχο ειδα και με πλαστικες ταπες,με παραπάνω καταλοιπα στην καννη.
Δε μπορω να πω με βεβαιοτητα τι ακριβως με βόλεψε στις μαλλινες...
Παντως....τις ευχαριστιεμαι!;)
 
Ειναι σχετικο...
Καποιοι προτιμουν την "μπαλα"τουφεκια...
Τα εντονα κέντρα....
Την κοντη ατρακτο....
Τις μεγαλες ταχυτητες....
Καποιο αλλοι....αλλα...
Η μαλλινη εχει καλυτερο "μοιρασμα" της τουφεκιας.
Τουλαχιστον στο δυσδιαστατο.
Στην πραξη,απο προσωπικη εμπειρια(υποκειμενικο:)),εχω δει πολυ ωραια πράγματα απο τα μαλλινοταπα.
Σε οτι αφορα την αποτελεσματικοτητα,τις καταβολές ακομη και σε αποστάσεις που δεν δικαιολογουνται απο την "φημη"που κουβαλανε.
Κατι αντιστοιχο ειδα και με πλαστικες ταπες,με παραπάνω καταλοιπα στην καννη.
Δε μπορω να πω με βεβαιοτητα τι ακριβως με βόλεψε στις μαλλινες...
Παντως....τις ευχαριστιεμαι!;)
Με καλυψες,κ εμενα αρχησαν να μου αρεσουν κ να με βολευουν ειδικα στα κυνηγια που κανω κ με το συγκεκριμενο οπλο
απλα η απορεια μου ειναι μηπως βιαστικε να τις αποριψει ο κοσμος εναντη του κυαθιου
 
Back
Top