Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Ηλία είμαι πολλά πράγματα αλλά υποχόνδριο δεν με έχει χαρακτηρίσει κανένας ποτέ μέχρι τώρα.

Μακριά οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί από μένα χωρις λόγο μην το παίρνεις προσωπικά, ερημην του λογου ελέχθη αλλα πες μου σε παρακαλώ αν κλείσεις το κλειστρο σιγανα και το σπρώξεις να κλειδώσει θα κάνει το κλικ?
 
Καλησπέρα παιδιά.
Σε φιλικό κλίμα και καλοπροαίρετα πάντα, δεν έχετε κουραστεί και οι μεν και οι δε να κάνετε τόσες συζητήσεις για τον αν τα Benelli σκοτώνουν, με πόσα στο κέντρο, πόσα δεξιά και αριστερά και γενικά με τις επιδόσεις τους;
Σαν κάτοχος Benelli μία φορά απάντησα σε κάποιον αντιμπενελάκια όταν μου είπε ότι δεν σκοτώνουν: φαντάσου τι παπάδες θα κάνω με το δικό σου του είπα και χαζεψε.
Όσοι κυνηγούν και ξέρουν να σημαδεύουν ακόμα και με ιδιοκατασκευη όπλο να κρατάνε θα το πάρουν το πουλί, πάντα μα πάντα όμως θα υπάρξουν και αστοχίες για χίλιους δυο λόγους.
Άποψη μου, όσοι Τα ρίχνουν στο όπλο (αν αυτό δεν είναι στραβό) πρέπει να μάθουν σημάδι.
Τώρα αν κάποιος κάνει βελτιώσεις κώνου κτλ είναι δικιά του επιλογή, ακόμα και για ψυχολογικούς λόγους να γίνει. Αλλά όσοι λένε σοβαρά ότι τα Μπενελι δεν κάνουν τους διαγράφει η ίδια η εταιρεία με τις πωλήσεις της, η υπεράσπιση από εμάς περισσεύει.
Πάντα φιλικά και χωρίς να θέλω να δημιουργηθεί παρεξήγηση.
Έχω την Μ1 την πρόσφατη, είδα διαφορά με τον κώνο και πόρτινγκ, Ό Παπατσαρουχας προς τιμήν του μου είπε σε αλλά όπλα δουλεύει σε αλλά όχι δεν ξέρω εάν έχει σχέση με την γεωμετρία της καννης αλλά προς τιμη του.Στην 123 σεντετιεν ηταν κομπλέ δεν χρειάζοταν.Ημουν για πολλά χρόνια πολέμιος του να τσιγκλαμε τα εργοστασιακα όπλα γιατί πίστευα ότι οι κατασκευαστές γνώριζαν καλύτερα από όλους όμως στην Μ1 αλλαξα γνώμη αποδεδειγμένα στον πίνακα,μπορεί να αποτελώ μεμονωμένο περιστατικό.Η αγορα βάζει τον καθένα στην θέση του άρα δεν χρειάζεται να σχολιάσουμε την αξία της μάρκας
 
Στα πολύ καλά φυσίγγια με σκληρά σκάγια εκμηδενίζονται οι διαφορες από κάνη σε κανη .
Καλησπέρα παιδιά.
Σε φιλικό κλίμα και καλοπροαίρετα πάντα, δεν έχετε κουραστεί και οι μεν και οι δε να κάνετε τόσες συζητήσεις για τον αν τα Benelli σκοτώνουν, με πόσα στο κέντρο, πόσα δεξιά και αριστερά και γενικά με τις επιδόσεις τους;
Σαν κάτοχος Benelli μία φορά απάντησα σε κάποιον αντιμπενελάκια όταν μου είπε ότι δεν σκοτώνουν: φαντάσου τι παπάδες θα κάνω με το δικό σου του είπα και χαζεψε.
Όσοι κυνηγούν και ξέρουν να σημαδεύουν ακόμα και με ιδιοκατασκευη όπλο να κρατάνε θα το πάρουν το πουλί, πάντα μα πάντα όμως θα υπάρξουν και αστοχίες για χίλιους δυο λόγους.
Άποψη μου, όσοι Τα ρίχνουν στο όπλο (αν αυτό δεν είναι στραβό) πρέπει να μάθουν σημάδι.
Τώρα αν κάποιος κάνει βελτιώσεις κώνου κτλ είναι δικιά του επιλογή, ακόμα και για ψυχολογικούς λόγους να γίνει. Αλλά όσοι λένε σοβαρά ότι τα Μπενελι δεν κάνουν τους διαγράφει η ίδια η εταιρεία με τις πωλήσεις της, η υπεράσπιση από εμάς περισσεύει.
Πάντα φιλικά και χωρίς να θέλω να δημιουργηθεί παρεξήγηση.

@Darkness Προσωπικά δεν έχω κουραστεί γιατί η (όποια) γνώση ή γνώμη πρέπει να μοιράζεται ή τουλάχιστον να ακούγεται.
Ο καθένας επιλέγει τι θα κρατήσει.
Δεν έχεις άδικο όμως.
Πάντα φιλικά.

@Nikws7
Νίκο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Ας έρθει όποιος θέλει, με ότι κάνη θέλει, με ότι μολύβδινο φυσίγγι θέλει και με ότι όπλο θέλει ... να μου δώσει ότι "άχρηστο" όπλο γουστάρει αλλά να με αφήσει να επιλέξω εγώ το φυσίγγι.
Αν βάλει περισσότερα σκάγια από εμένα να μου τρυπήσει την μύτη ... το πιάσατε το υπονοούμενο ...
Θα μου πείτε είναι ακριβά .... όταν δίνεται τα 100 ευρα στις ταβέρνες δεν τα σκέφτεστε ... τα έξοδα στα φυσίγγια σκέφτεστε εεε ?

Και αν η στατιστική σας εξιτάρει σκεφτείτε αυτό ...
Ένας μέσος κυνηγός έχει ένα ποσοστό επιτυχίας 20% σε πραγματικά δύσκολες τουφεκιές ... το υπόλοιπο 80% πάει στον γάμο του καραγκιόζη.
Αν θεωρήσω ότι κάποιος έχει ένα βλητικό πλεονέκτημα 30% (λόγω κάνης και φυσιγγίων) τα ποσοστά επιτυχίας του θα αυξηθούν κατά 6%.
Δηλαδή ποσοστό επιτυχίας 26% (στην πραγματικότητα είναι μικρότερο γιατί θεωρώ ότι εκμεταλλεύεται όλο το βλητικό πλεονέκτημα και δεν χάνει τουφεκιά από αυτό).

Σκεφτείτε 20% με 26% μόνο από την κάνη και τα φυσίγγια και το υπόλοιπο 80% στον γάμο του καραγκιόζη !!!
Βελτιώστε λοιπόν την σκόπευσή σας και αφήστε τις κάνες (οποιουδήποτε κατασκευαστή) στην ησυχία τους.
 
Αν δεν είναι στραβό, δεν υπάρχει όπλο που να μην σκοτώνει! Καλώς ή κακώς όμως δεν έχουν όλα την ίδια βλητικη απόδοση! Στις ΗΠΑ υπάρχει το performance shop για τις μπενελι. Τώρα το να είναι κάποιος πολεμιος μιας εταιρίας είναι χαζό μιας και ουτε ποσοστα παιρνουμε ουτε δικιά μας είναι! Πιο πολυ όλες αυτές οι συζητήσεις γίνονται γιατί πάντα θέλουμε το κάτι παραπανω!
 
Μακριά οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί από μένα χωρις λόγο μην το παίρνεις προσωπικά, ερημην του λογου ελέχθη αλλα πες μου σε παρακαλώ αν κλείσεις το κλειστρο σιγανα και το σπρώξεις να κλειδώσει θα κάνει το κλικ?
Ηλία δεν το πήρα προσωπικά απλά με παραξένεψε.
Ξέρω ότι ο γραπτός λόγος είναι εύκολα παρεξηγήσιμος αλλά δέχομαι το "ερημην του λογου".

Για το click τώρα.
Αν κλείσεις το κλείστρο σιγανά και το σπρώξεις να κλειδώσει, το κλείστρο ΔΕΝ θα κλειδώσει και το όπλο θα κάνει το click (στην πλειονότητα των όπλων αδράνειας).
Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να κλείνεις το κλείστρο σιγανά ... αν πρέπει να το κλείσεις σιγανά (για μείωση θορύβου κτλ) κάνεις αυτήν την κίνηση.

Οι βασικοί λόγοι του click είναι
1. Σιγανό κλείσιμο του κλείστρου. Φταίει ο χρήστης 100%.
2. Μικρό τράβηγμα του κλείστρου από οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς ... ρούχα, κλαριά κτλ Το κλείστρο μένει ξεκούμπωτο και το όπλο ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΡΙΧΝΕΙ !!!! Αν έριχνε θα υπήρχε πρόβλημα ασφάλειας !!! Σε αυτό το σενάριο όμως δεν φταίει ο χρήστης σε καμία περίπτωση.
Έχει γεμίσει, έχει βγάλει ασφάλεια και το όπλο πρέπει να ρίξει αλλά δεν ρίχνει γιατί το ρούχο ή το κλαρί έκανε την ζημιά.
3. Πήδημα από βράχο και απότομο σταμάτημα του ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΟΥ όπλου σε βράχο, κορμό, πόδι κτλ. Το κλείστρο μπορεί να ξεκλειδώσει και να μείνει ξεκλείδωτο αλλά πάλι δεν φταίει ο χρήστης ο οποίος δεν είναι υποχρεωμένος σε κάθε μια από τις 2 τελευταίες περιπτώσεις να ελέγχει το κλείδωμα του κλείστρου.

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν πιστεύουν ότι αυτό είναι πρόβλημα των περισσότερων όπλων αδράνειας γιατί δεν τους έχει συμβεί ποτέ.
Ίσως δεν τους συμβεί και σε 1000 χρόνια.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ...

Το πρόβλημα είναι υπαρκτό, έχει συμβεί σε πολλούς και το παραδέχεται και η "benelli" πατεντάροντας μετατροπή στο κλείστρο για να λυθεί.
 
Ηλία δεν το πήρα προσωπικά απλά με παραξένεψε.
Ξέρω ότι ο γραπτός λόγος είναι εύκολα παρεξηγήσιμος αλλά δέχομαι το "ερημην του λογου".

Για το click τώρα.
Αν κλείσεις το κλείστρο σιγανά και το σπρώξεις να κλειδώσει, το κλείστρο ΔΕΝ θα κλειδώσει και το όπλο θα κάνει το click (στην πλειονότητα των όπλων αδράνειας).
Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να κλείνεις το κλείστρο σιγανά ... αν πρέπει να το κλείσεις σιγανά (για μείωση θορύβου κτλ) κάνεις αυτήν την κίνηση.

Οι βασικοί λόγοι του click είναι
1. Σιγανό κλείσιμο του κλείστρου. Φταίει ο χρήστης 100%.
2. Μικρό τράβηγμα του κλείστρου από οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς ... ρούχα, κλαριά κτλ Το κλείστρο μένει ξεκούμπωτο και το όπλο ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΡΙΧΝΕΙ !!!! Αν έριχνε θα υπήρχε πρόβλημα ασφάλειας !!! Σε αυτό το σενάριο όμως δεν φταίει ο χρήστης σε καμία περίπτωση.
Έχει γεμίσει, έχει βγάλει ασφάλεια και το όπλο πρέπει να ρίξει αλλά δεν ρίχνει γιατί το ρούχο ή το κλαρί έκανε την ζημιά.
3. Πήδημα από βράχο και απότομο σταμάτημα του ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΟΥ όπλου σε βράχο, κορμό, πόδι κτλ. Το κλείστρο μπορεί να ξεκλειδώσει και να μείνει ξεκλείδωτο αλλά πάλι δεν φταίει ο χρήστης ο οποίος δεν είναι υποχρεωμένος σε κάθε μια από τις 2 τελευταίες περιπτώσεις να ελέγχει το κλείδωμα του κλείστρου.

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν πιστεύουν ότι αυτό είναι πρόβλημα των περισσότερων όπλων αδράνειας γιατί δεν τους έχει συμβεί ποτέ.
Ίσως δεν τους συμβεί και σε 1000 χρόνια.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ...

Το πρόβλημα είναι υπαρκτό, έχει συμβεί σε πολλούς και το παραδέχεται και η "benelli" πατεντάροντας μετατροπή στο κλείστρο για να λυθεί.
Δεν έχω ουσιαστική διαφωνία μαζί σου, έχεις ακούσει ή διαβάσει ποτέ ότι εξαιτίας αυτού του φαινομένου να προβλήθηκε κάποιος τραυματισμός κατόχου?
 
Δεν έχω ουσιαστική διαφωνία μαζί σου, έχεις ακούσει ή διαβάσει ποτέ ότι εξαιτίας αυτού του φαινομένου να προβλήθηκε κάποιος τραυματισμός κατόχου?

Όχι αλλά δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι προκλήθηκε τραυματισμός. (Πως να προκληθεί τραυματισμός από ένα όπλο που δεν εκπυρσοκροτεί ?)
Αντίθετα είπα ότι για λόγους ασφάλειας το όπλο δεν ρίχνει και καλά κάνει και δεν ρίχνει εφόσον είναι ξεκλείδωτο το κλείστρο !!!
 
Συζητηση που δεν εχει τελειωμο κατι σαν Ολυμπιακος και (Παναθηναϊκός πριν κατι χρονακια βέβαια). Τοσα χρονια εχουμε διαβασει και ακουσει διαφορα η αληθεια βεβαια ειναι καπου στην μεση ,καποιοι το παιρνουν και προσωπικα και οπαδικα μπορω να πω λες και τους ταιζει με μπριζολακια η καθε εταιρεία. Η κοντρα μπενελι μπερετα καλα κρατεί, καποιοι βεβαια ξεχνανε οτι πολλοί φορουσαν στην σειρα 300 κανες απο μπρεντα που θεωρούνταν ανωτερες οχι μονο απο ελληνες αλλα και Ιταλούς, η μπενελι ομως με καννη απο ρεμι εβγαινε καθε φορά στο προσκηνιο οταν ηθελαν να κατηγορησουν την μπενελι . Το performance shop της αμερικης ,λιγοι ξερουν οτι πριν την optima plus η Seminole . μοντιφαρε τις 390 και αργοτερα τις 391 που και σε αυτες τις πρωτες στην Ελλάδα ειχαν κανει αρκετοι κώνο. Τι κανει λοιπον το performance shop ,ολα αυτα τα εξτρα που θα θελε να κανει καποιος για να αναβαθμίσει κατα την γνωμη του ενα αυτογεμες. Στα περισσότερα βεβαια ειναι η κεραμικη βαφη που μπορεις να το κανεις και αλλου βεβαια, και ο κωνος σε οπλα 3 1/2" αλλα μην ξεχναμε βεβαια οτι προοριζονται για φυσιγγια με ατσαλινα σκαγια τετοιας διαμετρου και οχι για τσιχλοφυσιγγα 30 και 32γρ. Κυνηγατε και χαίρεστε τα οπλακια σας σε οποια εταιρεια και αν ανηκουν ,αν δεν σας ευχαριστουν και ικανοποιουν βλητικα πουληστε τα και παρτε άλλα.
 
Κυνηγατε και χαίρεστε τα οπλακια σας σε οποια εταιρεια και αν ανηκουν ,αν δεν σας ευχαριστουν και ικανοποιουν βλητικα πουληστε τα και παρτε άλλα.
Τα είπες όλα ... + μάθετε πρώτα να σκοπεύετε πριν ξεκινήσετε εγχειρήσεις στο όπλο σας.
 
Τα είπες όλα ... + μάθετε πρώτα να σκοπεύετε πριν ξεκινήσετε εγχειρήσεις στο όπλο σας.
Εγώ νομίζω ότι το αντίθετο γίνεται ,αυτοί που κάνουν μοντιφιες και εγχειρήσεις στα όπλα τους είναι ψαγμενοι και απλά επιζητούν κάτι καλύτερο και επί το πλείστον μια χαρά ξέρουν να σκοπεύουν ,άσε που για εμένα δεν λέει κάτι εάν κάποιος είναι καλός σκοπευτής ,προτιμώ στην παρέα μου εναν κακό σκοπευτή που όμως βάζει πάνω από όλα την ασφάλεια και είναι ωραίος τύπος στην παρέα και σκασιλα μου εάν τουφεκα πουλιά από το αντίθετο ,άλλωστε καλό κυνηγό δεν σε κάνει ο αριθμός των θηραμάτων και η σκοπευτική δεινότητα άλλα πράγματα σε ξεχωρίζουν τουλάχιστον στο δικό μου το μυαλό .Οι ψαγμενοι ψάχνονται αυτοί που δεν έχουν γνώσεις και απλά κρατούν ένα όπλο για να ξεφύγουν από την καθημερινότητα δεν νομίζω να ψαχτουν για τα παραπάνω που λέμε και σίγουρα θα φταίνε άλλοι παράγοντες .
 
Τα είπες όλα ... + μάθετε πρώτα να σκοπεύετε πριν ξεκινήσετε εγχειρήσεις στο όπλο σας.
Συνήθως φίλε όσοι ξέρουν να ρίχνουν σε κάποιο βαθμό είναι αυτοι που βελτιώνουν τα όπλα τους, κ μιλαμε κ για πανακριβα όπλα κ οχι μονο καραμπίνες της σειράς, παντα η βελτίωση είναι ο σκοπός σε μερικά άτομα, βελτίωση σε όλους τους τομείς
 
Ένα όπλο που πραγματικά χρειάζεται εξομάλυνση του κώνου είναι το robust με το απότομο σκαλοπάτι και τον αυστηρό περιορισμό στα φυσίγγια . Τώρα ποιός οπλουργος θα έκανε μια επένδυση σε κοπτικά μόνο γι'αυτό το όπλο με προοπτική να μην κάνει απόσβεση ποτέ, όχι να βγάζει και κέρδος.Να είσαι άτυχος και στη κάννη σου να χαλάσει η εσωτερική χρωμιωση εντάξει, αλλά να πας από μόνος σου να τη βγάλεις?
 
Ένα όπλο που πραγματικά χρειάζεται εξομάλυνση του κώνου είναι το robust με το απότομο σκαλοπάτι και τον αυστηρό περιορισμό στα φυσίγγια . Τώρα ποιός οπλουργος θα έκανε μια επένδυση σε κοπτικά μόνο γι'αυτό το όπλο με προοπτική να μην κάνει απόσβεση ποτέ, όχι να βγάζει και κέρδος.Να είσαι άτυχος και στη κάννη σου να χαλάσει η εσωτερική χρωμιωση εντάξει, αλλά να πας από μόνος σου να τη βγάλεις?
Περνεις εναν ρωσο με 300€ .του κανεις κωννους ...και τσοκ αφτερ μαρκετ και αντε για ...στα οπλα που κοστιζουν μια περουσια θα βλεπουν την σκονι σου
 
Περνεις εναν ρωσο με 300€ .του κανεις κωννους ...και τσοκ αφτερ μαρκετ και αντε για ...στα οπλα που κοστιζουν μια περουσια θα βλεπουν την σκονι σου
Δεν έχεις άδικο,αλλά η σιλουέτα των robust δεν υπάρχει...
 
Περνεις εναν ρωσο με 300€ .του κανεις κωννους ...και τσοκ αφτερ μαρκετ και αντε για ...στα οπλα που κοστιζουν μια περουσια θα βλεπουν την σκονι σου
Φίλε συγνώμη αλλά αν το καταφέρεις αυτό να είσαι σίγουρος ότι θα οφείλεται σε σένα και όχι σε αυτό που θα φτιάξεις
 
Ολλα μα ολλα τα οπλα σκωτονουν.......αλλα λιγο καλητερα αλλα λιγο χειρωτερα......αντηθετα απο εμας τους κυνηγους που εχουμε μεγαλη αστάθεια αναμεσα μας αλλοι σκωτονουν και με σφεντονα αλλοι δεν σωτονουν ουτε γαιδαρο δεμένο :)
 
Συνήθως φίλε όσοι ξέρουν να ρίχνουν σε κάποιο βαθμό είναι αυτοι που βελτιώνουν τα όπλα τους, κ μιλαμε κ για πανακριβα όπλα κ οχι μονο καραμπίνες της σειράς, παντα η βελτίωση είναι ο σκοπός σε μερικά άτομα, βελτίωση σε όλους τους τομείς
Όπως το είπες Δημήτρη υπάρχουν άτομα με γνώσεις και τρέλα για τα όπλα που αφού έχουν στήσει το όπλο πάνω τους από κοντακι κτλ λόγω τρέλας κάνουν κάποια παρέμβαση είς γνώσιν τους για να πάρουν μια καλύτερη τουφεκιά έστω και ελαφρώς καλύτερη
Και υπάρχουν και αυτοί που δεν μπορούν να βαρεσουν γάιδαρο σαμαρωμενο στα δέκα μέτρα και τους φταίει το όπλο το τσοκ το φυσιγγι ο Ερμής που είναι ανάδρομος και ότι άλλο μπορεί να φανταστείς
Ορισμένοι δε το κάνουν απλά και μόνο επειδή το άκουσαν χωρίς να το σκεφτούν και πολύ
Ερχόταν γουρούνι τον ανήφορο το έβλεπε εκατό μέτρα μακρύτερα και το περίμενε έβγαινε στα είκοσι μέτρα μπροστά του του έριχνε και έναν τενεκέ βόλια χωρίς να το πάρει ούτε ένα και έφταιγαν τα φυσίγγια μετά και το τσοκ και το όπλο αυτός πότε
 
Ένας που γνωρίζει ή είναι "ψαγμένος" δεν σκέφτεται και δεν ρωτάει σε φόρουμ τι θα αγοράσει ... ξέρει και το αγοράζει.
Έτσι λοιπόν το νήμα αναφέρεται σε κυνηγούς που δεν γνωρίζουν ή που είναι διχασμένοι μεταξύ 2-3 όπλων.
Ανέφερα λοιπόν σε έναν φίλο που σκέφτεται να αγοράσει benelli το μεγαλύτερο μειονέκτημα για εμένα (σημειωτέον ότι είμαι κάτοχος benelli M2 beretta 303 του πατέρα μου που την κυνηγάω μερικές φορές και remington 1187) απλά για να το έχει στο μυαλό του και μάλιστα του είπα ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν θα τον επηρεάσει στα κυνήγια που κάνει.
Κάποιος με τσίγκλισε με τους κώνους και είπα την άποψή μου για την δήθεν ανωτερότητα των κανών, για την δοκιμή που έκανα στα πόσα μέτρα με τι φυσίγγια με τι τσοκ και τι όπλα.
Ο καθένας φυσικά έχει τις απόψεις του, κάνει τις δικές του μετρήσεις, βγάζει τα δικά του συμπεράσματα και έχει την δική του τσέπη και πληρώνει τις μετατροπές.
Αν θέλετε κύριοι το κάτι παραπάνω πληρώστε ... αν δεν σας βγει η μετατροπή πουλήστε και αγοράστε άλλο όπλο.
Εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει το εργοστασιακό ...

Όπως γράφει και ένας φίλος παραπάνω "άλλωστε καλό κυνηγό δεν σε κάνει ο αριθμός των θηραμάτων και η σκοπευτική δεινότητα άλλα πράγματα σε ξεχωρίζουν" και φυσικά σε αυτά δεν περιλαμβάνονται το πόσες μετατροπές έχεις κάνει στο όπλο σου ούτε τι όπλο έχεις ...
 
Back
Top