Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Ναι αυτο , κοτσάνι το λένε
Δεν θυμάμαι πώς το έλεγαν ακριβώς.
Υπήρχε μια φυσική βρύση - πηγή έξω από το χωριό και πήγαινε εκεί και η συγχωρεμένη η θεία μου και άλλοι χωριανοί και γέμιζαν ξύλινες βαρέλες και τις φόρτωναν στα γαϊδουράκια τους για να τις φέρουν σπίτι.
Δεν ξέρω άν είχαν χάσει τα αρχικά πώματα από τις βαρέλες αλλά σίγουρα είχα δεί να χρησιμοποιούν το κομμάτι αυτό του καλαμποκιού (ίσως σαν προσωρινή λύση).
Αυτά κάπου στο 1977-78.
 
Δεν θυμάμαι πώς το έλεγαν ακριβώς.
Υπήρχε μια φυσική βρύση - πηγή έξω από το χωριό και πήγαινε εκεί και η συγχωρεμένη η θεία μου και άλλοι χωριανοί και γέμιζαν ξύλινες βαρέλες και τις φόρτωναν στα γαϊδουράκια τους για να τις φέρουν σπίτι.
Δεν ξέρω άν είχαν χάσει τα αρχικά πώματα από τις βαρέλες αλλά σίγουρα είχα δεί να χρησιμοποιούν το κομμάτι αυτό του καλαμποκιού (ίσως σαν προσωρινή λύση).
Αυτά κάπου στο 1977-78.
και στις γυαλινες μπουκαλες (τις πενταρες που λεγανε) που ηταν ντυμενες με ψαθα ή πλαστικο αργοτερα. Που ολη η επαρχια διακινουσε κρασι κυριως00nt-20-51-76181-(5)-12e-550x550h.jpg
 
και στις γυαλινες μπουκαλες (τις πενταρες που λεγανε) που ηταν ντυμενες με ψαθα ή πλαστικο αργοτερα. Που ολη η επαρχια διακινουσε κρασι κυριωςView attachment 59915
Τις θυμάμαι καλά κι αυτές.
Εκτός από ποτά φιλοξενούσαν και νερό.
Ερχόταν ένα βυτιοφόρο με νερό Κορπής (χαμηλή περιεκτικότητα σε άλατα έλεγαν τότε οι μεγάλοι) σε κάποιο σημείο της πόλης και τις γέμιζε. Αφήναμε την νταμιτζάνα στο πεζοδρόμιο εκεί που θα έκανε στάση το φορτηγό-βυτιοφόρο με ένα ταληράκι (5 ΔΡΧ) από κάτω της και περνούσαμε μετά και την παίρναμε γεμάτη.
Αυτό γιατί για τα παιδιά δεν υπήρχε πρόβλημα με το νερό της πόλης (που θεωρούνταν "σκληρό") αλλά για τους ενήλικες δεν ήταν η καλύτερη επιλογή (έτσι έλεγαν τότε)
 
Δεν θυμάμαι πώς το έλεγαν ακριβώς.
Υπήρχε μια φυσική βρύση - πηγή έξω από το χωριό και πήγαινε εκεί και η συγχωρεμένη η θεία μου και άλλοι χωριανοί και γέμιζαν ξύλινες βαρέλες και τις φόρτωναν στα γαϊδουράκια τους για να τις φέρουν σπίτι.
Δεν ξέρω άν είχαν χάσει τα αρχικά πώματα από τις βαρέλες αλλά σίγουρα είχα δεί να χρησιμοποιούν το κομμάτι αυτό του καλαμποκιού (ίσως σαν προσωρινή λύση).
Αυτά κάπου στο 1977-78.
Τήλος‼️(πώμα βαρελιού)
 
Δεν θυμάμαι πώς το έλεγαν ακριβώς.
Υπήρχε μια φυσική βρύση - πηγή έξω από το χωριό και πήγαινε εκεί και η συγχωρεμένη η θεία μου και άλλοι χωριανοί και γέμιζαν ξύλινες βαρέλες και τις φόρτωναν στα γαϊδουράκια τους για να τις φέρουν σπίτι.
Δεν ξέρω άν είχαν χάσει τα αρχικά πώματα από τις βαρέλες αλλά σίγουρα είχα δεί να χρησιμοποιούν το κομμάτι αυτό του καλαμποκιού (ίσως σαν προσωρινή λύση).
Αυτά κάπου στο 1977-78.
Ρε τι λέμε??? Χαχαχαχα !!! Κότσαλο!!! Πολλές χρήσεις, έως και σε γραφείο τελετών,άλλων δεκαετιών,για διάφορα "ταπώματα" !
 
Καλημέρα παιδιά.. Σοβαρό πρόβλημα με το νέο όπλο μου. Όπλο m2 speed benelli την έχω το πολύ 3 μήνες.. Προχθές παρατήρησα ότι η Ρίγα στη κάνη δεν έχει κολληθεί σωστά απ το εργοστάσιο. Έπεσα σε αστοχία υλικού, σε ελατωματικο όπλο. Τώρα τ ι κάνω; θα μου την αλλάξει τη κάνη ο αντιπρόσωπος; θα μ δώσει νέο όπλο η θα μου πει να τη κολλήσει κλπ; αν βάλει χέρι οπλουργος χάνει την εγγύηση το όπλο. Το πλήρωσα σχεδόν 2 χιλιάρικα αν δεν μου αλλάξει τη κάνη θα πρέπει να μιλήσω με Ιταλία και τη benelli. IMG_20221202_193027.jpg
 
Καλημέρα παιδιά.. Σοβαρό πρόβλημα με το νέο όπλο μου. Όπλο m2 speed benelli την έχω το πολύ 3 μήνες.. Προχθές παρατήρησα ότι η Ρίγα στη κάνη δεν έχει κολληθεί σωστά απ το εργοστάσιο. Έπεσα σε αστοχία υλικού, σε ελατωματικο όπλο. Τώρα τ ι κάνω; θα μου την αλλάξει τη κάνη ο αντιπρόσωπος; θα μ δώσει νέο όπλο η θα μου πει να τη κολλήσει κλπ; αν βάλει χέρι οπλουργος χάνει την εγγύηση το όπλο. Το πλήρωσα σχεδόν 2 χιλιάρικα αν δεν μου αλλάξει τη κάνη θα πρέπει να μιλήσω με Ιταλία και τη benelli. View attachment 61905
Πρέπει να στην αλλάξουν την κάνη.
Ούτε επισκευή ούτε τίποτα.
Αν θες θα σου κάνω το email εγώ για Ιταλία στα Αγγλικά.

Η δική μου απλή Μ2.

Screenshot_2022-12-04-09-00-49-424_com.google.android.apps.photos~2.jpg
 
Δεν πρόκειται να σου αλλάξουν κάνη.... Ίσως επισκευή. 3 μήνες είναι πολύ μπορεί να υποθέσουν ότι σου έπεσε η κουτουλησες κάπου και ξεκόλλησε
Δεν υφιστατε αυτό γιατί δεν έχει ούτε γρατζουνιά το όπλο ζήτημα να πήγα 15 κυνήγια αν δεν την αλλάξει θα μιλήσω με Ιταλία.
 
Δεν είναι αστοχία υλικού είναι αστοχία στο κολημα της Ρίγας και λογικά αν μιλήσεις με Κύργια μπορεί να σου αλλάξουν κανη.
Ακριβώς.. Δεν ευθύνομαι εγώ που δεν κόλλησαν αυτοί τη Ρίγα Καλα..οι ρίγες σε ξεκολλάνε εύκολα ούτε με το σκεπάρνι να της βαράς.
 
Back
Top