Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Μήπως το πρόβλημα είναι στο πιτς και όχι στη ράχη (μιας που αυτή είναι ρυθμιζόμενη και παίρνω ως δεδομένο ότι είναι στο κατάλληλο ύψος)
Νομιζω θελει να το βαλει οπωσδηποτε και να ξαναρυθμισει κλισεις -υψος κλπ
Εσυ θεωρεις δεδομενο οτι τον χτυπαει γιατι ειναι αρυθμιστο. Οντως ΑΝ συμβαινει κατι τετοιο οφειλεται στο πιτς.
Πολλες φορες ομως απλα υπαρχει μια ευαισθησια στο μαγουλο (οστα στα μηλα προσωπου, λιπος απο κατω, αλλα και τα νευρα) και καποιοι οσο και τελεια ρυθμιση να κανεις , εξακολουθουν να ενοχλουνται.
Εχουμε κανει απο μικροι πολλες δοκιμες με τους φιλους μου και τα εχω δει ολα αυτα. Εγω ποτε δεν καταλαβα τι χρειαζονται τα πελματα στα οπλα , ποτε δεν με ενοχλησε στον ωμο οπλο, τωρα εχω ενα Pachmayer στο ενα ,αλλα απλο κοκαλινο στο αλλο. Οταν λεω κλωτσαει οπλο ή φυσιγγι εννοω 1) μου ταρακουναει το μυαλο 2) μου χτυπαει το μαγουλο. Οτι ρυθμισεις και να κανω εκει αποσκοπουν , ο ωμος σαν να μην υπαρχει.
Εχω φιλο που ειναι μονιμα μελανισμενος ο ωμος του με πανω απο 32 γρ, με οτι οπλο.
Για το Γιωργο τα εγραψα μηπως βοηθηθει
 
Δεν μπορώ να βρώ που το διάβασα.
Αλλά νομίζεις ότι οι εταιρίες όπλων δεν έχουν κάνει δοκιμές με τέτοιες κάνες ακόμα και με όλα τα μειονεκτήματα που αναφέρει ο Κυπρίδυμος;
Όχι μόνο με τέτοιες έχουν κάνει ... Με ότι μπορείς να φανταστείς έχουν ρίξει.
Ρίξε μια ματιά σε πατέντες και θα ρίξεις πολύ γέλιο με το τι πατεντάρουν.
Λες να τους ξέφευγε αυτό.
Το κόστος δεν αλλάζει οπότε όλα μια χαρά.
Θα πουλούσαν καινούργια όπλα, καινούργια τσόκ, ... σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή.
Δεν το αμφισβητώ καθόλου!!!
 
Δεν μπορώ να βρώ που το διάβασα.
Αλλά νομίζεις ότι οι εταιρίες όπλων δεν έχουν κάνει δοκιμές με τέτοιες κάνες ακόμα και με όλα τα μειονεκτήματα που αναφέρει ο Κυπρίδυμος;
Όχι μόνο με τέτοιες έχουν κάνει ... Με ότι μπορείς να φανταστείς έχουν ρίξει.
Ρίξε μια ματιά σε πατέντες και θα ρίξεις πολύ γέλιο με το τι πατεντάρουν.
Λες να τους ξέφευγε αυτό.
Το κόστος δεν αλλάζει οπότε όλα μια χαρά.
Θα πουλούσαν καινούργια όπλα, καινούργια τσόκ, ... σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή.
το εχω διαβασει καπου και γω , το εκανε αγγλος κατασκευαστης ή εταιρια , πολυ νωρις , νομιιζω 1900-1910 και δεν ειχε ιδιαιτερη βελτιωση , ουτε και μεγαλες ζημιες στο αποτελεσμα. Απλα κριθηκε πως δεν αξιξε η επιβαρυνση του κοστους κατασκευης για αυτη τη διαφορα.
Απ' οτι θυμαμαι
 
Κωνικες κάνες έχει βγάλει σίγουρα η cosmi. Είναι ομως λανθασμένη λογική γι'αυτό και σταμάτησαν να παράγονται. Το επιθυμητο είναι αντιθετα η κανη μετα τον κωνο να είναι στενη σε βαθμο που να φρενάρει το βύσμα για 25 με 30 εκατοστά και να φαρδαινει μετα για ελαχιστοποίηση των τριβων και ταχυτήτων. Το μεγαλο μειονέκτημα σε αυτη την περίπτωση είναι η παραμόρφωση των σκαγιων, παρόλα αυτά ορισμένοι κατασκευάζουν τέτοιες κανες.
 
Συμφωνώ, δεν επιτρέπεται ένα σωστό κοντάκι να σε κτυπά στο μάγουλο, τουλάχιστον όχι σε προβληματικό βαθμό.

Δες και αυτό της Beretta που κολλάει και ξεκολλάει όποτε θέλεις χωρίς να αφήνει κόλλα.
https://estore.beretta.com/en-eu/universal-gel-tek-cheek-protector-black-edition-24inches/
Υπήρχε και σε διάφανο που το προτιμώ, αλλά δεν το βλέπω πλέον

Βέβαια αυτό θα σε βγάζει πιό ψηλά και πιό αριστερά (ή δεξιά), αλλά υποθέτω θα μπορείς να το ρυθμίσεις.
Πιστευω το έχω ρυθμίσει καλά το κοντακι.. Δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο προβλημα το προηγουμενο ΣΚ που εριξα 2 πουλες σερί στο σκοπευτήριο ένιωσα μια ενόχληση γι αυτό ρώτησα. Ασφαλώς αμα μπει θα το ξαναρυθμισω... Ωραίο το beretta αλλά πανω στο browning δεν θα φαίνεται κ πολυ ωραίο......
 
... Ωραίο το beretta αλλά πανω στο browning δεν θα φαίνεται κ πολυ ωραίο......
...σαν να πας στο Καραϊσκάκη με πράσινο κασκόλ... :p
Γιατί; Λέτε να ... παρεξηγηθούν;;; .yel. Εξάλλου οι δυο εταιρείες είχαν συνεργαστεί στο παρελθόν και κατασκεύασε η μια όπλα με την φίρμα της άλλης (π.χ. Β-80 κλπ) ...;)
Εδώ εγω το είχα βάλει σε ... Baikal !!! .sarcastic.
(Φέτος το έβγαλα γιατί έχει ψωριάσει στην μπροστινή αριστερή μεριά, προφανώς από το τρίψιμο στο τζάκετ, στα πλευρά μου, και δεν μου άρεσε ... αλλά δεν βρήκα ευκαιρία να το ξανακυνηγήσω χωρίς αυτό ... για τους γνωστούς λόγους ...:mad:
IMG_20180112_110011.jpg
IMG_20200202_094051.jpg
 
Last edited:
Γιατί; Λέτε να ... παρεξηγηθούν;;; .yel. Εξάλλου οι δυο εταιρείες είχαν συνεργαστεί στο παρελθόν και κατασκεύασε η μια όπλα με την φίρμα της άλλης (π.χ. Β-80 κλπ) ...;)
Εδώ εγω το είχα βάλει σε ... Baikal !!! .sarcastic.
(Φέτος το έβγαλα γιατί έχει ψωριάσει στην μπροστινή αριστερή μεριά, προφανώς από το τρίψιμο στο τζάκετ, στα πλευρά μου, και δεν μου άρεσε ... αλλά δεν βρήκα ευκαιρία να το ξανακυνηγήσω χωρίς αυτό ... για τους γνωστούς λόγους ...:mad:
View attachment 24490
View attachment 24491
Οι φωτογραφίες σου είναι για να τίς κρεμάσεις στον τοίχο!
 
Ψαχνοντας το θέμα κώνου blazer f3 τρεχει με σύγκλιση 2.5 μοιρων .bereta extrim plus με κώνο 35.56 εκα τρεχει με σύγκλιση 0.30 μοιρες .remington v3 ανμου εχουν δώσει σωστή διάσταση κώνου τρεχει με 1.6 μοιρες .Αυτό ειναι που δίνει και τη βλητικη υπεροχή έναντι των άλλων ρεμ γιατί έτσι μου λένε ότι είναι καλύτερη.Βέβαια εγώ έχω στοχεύσει τις μοίρες που θελω για την δική μου ςς και μόλις βρεθεί το εργαλείο θα γίνει η επέμβαση .Σας τα γράφω ετσι για γνωσεις για να δείτε ότι οι κωνοι βγαίνουν βάση μοιρών συγκλισεις που επιλέγει η κάθε εταιρία για να επιτύχει το καλύτερο αποτέλεσμα μεταβασης από θάλαμο σε αυλό. Αν και δεν πιστεύω ότι κάποιες εταιρείες ασχολούνται όσο θα έπρεπε .Δεν φτιάχνονται κώνοι ανάλογα με το μήκος το μήκος προκύπτει απο τις μοιρες σύγκλισης που έχεις επιλέξει .Ενας λογος που θα κάνω την επιμήκυνση όχι σε οπλουργο αλλά με το κατάλληλο. εργαλείο σε μηχανουργο.Βέβαια δεν γίνονται τα πάντα από τον κώνο παίζει ρόλο η ποιότητα μεταλου η επεξεργασία και ίσως δεν γνωρίζω και τοσσα πολα μικρό ρόλο η χρωμιωση.
 
Ψαχνοντας το θέμα κώνου blazer f3 τρεχει με σύγκλιση 2.5 μοιρων .bereta extrim plus με κώνο 35.56 εκα τρεχει με σύγκλιση 0.30 μοιρες .remington v3 ανμου εχουν δώσει σωστή διάσταση κώνου τρεχει με 1.6 μοιρες .Αυτό ειναι που δίνει και τη βλητικη υπεροχή έναντι των άλλων ρεμ γιατί έτσι μου λένε ότι είναι καλύτερη.Βέβαια εγώ έχω στοχεύσει τις μοίρες που θελω για την δική μου ςς και μόλις βρεθεί το εργαλείο θα γίνει η επέμβαση .Σας τα γράφω ετσι για γνωσεις για να δείτε ότι οι κωνοι βγαίνουν βάση μοιρών συγκλισεις που επιλέγει η κάθε εταιρία για να επιτύχει το καλύτερο αποτέλεσμα μεταβασης από θάλαμο σε αυλό. Αν και δεν πιστεύω ότι κάποιες εταιρείες ασχολούνται όσο θα έπρεπε .Δεν φτιάχνονται κώνοι ανάλογα με το μήκος το μήκος προκύπτει απο τις μοιρες σύγκλισης που έχεις επιλέξει .Ενας λογος που θα κάνω την επιμήκυνση όχι σε οπλουργο αλλά με το κατάλληλο. εργαλείο σε μηχανουργο.Βέβαια δεν γίνονται τα πάντα από τον κώνο παίζει ρόλο η ποιότητα μεταλου η επεξεργασία και ίσως δεν γνωρίζω και τοσσα πολα μικρό ρόλο η χρωμιωση.
Γιάννη έχω την εντύπωση πως αν δεν κάνεις αποχρωμίωση ή θα καταστρέψεις το εργαλείο ή θα δυσκολευτείς πολύ.
Τσέκαρέ το πριν ξεκινήσεις.
 
Ψαχνοντας το θέμα κώνου blazer f3 τρεχει με σύγκλιση 2.5 μοιρων .bereta extrim plus με κώνο 35.56 εκα τρεχει με σύγκλιση 0.30 μοιρες .remington v3 ανμου εχουν δώσει σωστή διάσταση κώνου τρεχει με 1.6 μοιρες .Αυτό ειναι που δίνει και τη βλητικη υπεροχή έναντι των άλλων ρεμ γιατί έτσι μου λένε ότι είναι καλύτερη.Βέβαια εγώ έχω στοχεύσει τις μοίρες που θελω για την δική μου ςς και μόλις βρεθεί το εργαλείο θα γίνει η επέμβαση .Σας τα γράφω ετσι για γνωσεις για να δείτε ότι οι κωνοι βγαίνουν βάση μοιρών συγκλισεις που επιλέγει η κάθε εταιρία για να επιτύχει το καλύτερο αποτέλεσμα μεταβασης από θάλαμο σε αυλό. Αν και δεν πιστεύω ότι κάποιες εταιρείες ασχολούνται όσο θα έπρεπε .Δεν φτιάχνονται κώνοι ανάλογα με το μήκος το μήκος προκύπτει απο τις μοιρες σύγκλισης που έχεις επιλέξει .Ενας λογος που θα κάνω την επιμήκυνση όχι σε οπλουργο αλλά με το κατάλληλο. εργαλείο σε μηχανουργο.Βέβαια δεν γίνονται τα πάντα από τον κώνο παίζει ρόλο η ποιότητα μεταλου η επεξεργασία και ίσως δεν γνωρίζω και τοσσα πολα μικρό ρόλο η χρωμιωση.
Έχουν μεγάλους σε μήκος κώνους τα F3 φίλε ;;; κάτι λάθος κανεις
 
Ωχ ... που πέφτω πρωινιάτικα ...

https://www.kynigesia.gr/index.php/opla-vlitiki/401-veltioseis-vlitikis-sto-xeirourgeio-tou-dinou

1.
Σε ότι αφορά το μύθο των … καφενείων που θέλει τα «καλά» όπλα να έχουν διαμορφωμένο τσοκ σε όλο το μήκος της κάννης αυτό δεν υπάρχει. Κανένα μα κανένα όπλο δεν είχε, ούτε έχει, διαφορετική διαμόρφωση στο εσωτερικό της κάννης πλην εκείνου του απολύτως κυλινδρικού τμήματος που ξεκινάει από το τέλος του κώνου συναρμογής και φτάνει μέχρι την αρχή του τσοκ. Μία κάννη με προοδευτική κωνικότητα δίνει απίστευτα «άσχημες» κατανομές.

2. @Dimitris benelli (το βρήκα Δημήτρη το περίφημο βάθος πεδίου που δεν γνώριζα ... μάλλον ελληνικός όρος μου φαίνεται ... πολύ sexy έκφραση)
Όλα όσα προαναφέραμε είναι εργασίες που μπορούν να γίνουν τόσο σε καραμπίνες όσο και σε δίκαννα, ενώ επιπλέον, μπορεί να γίνει και porting. Με το porting επιτυγχάνουμε σημαντική βελτίωση στην ποιότητα της κατανομής αλλά και στον «χαρακτήρα» της τουφεκιάς (αυξάνουμε σημαντικά το βάθος πεδίου, πράγμα που σημαίνει ότι «κερδίζουμε» ωφέλιμα μέτρα λόγω βελτιωμένης κατανομής). Επίσης, με το porting συνδυάζουμε αισθητή μείωση αναπήδησης των καννών.

3.
Σε ότι αφορά τις παρεμβάσεις στον κώνο προσαρμογής, παρότι υπάρχει η δυνατότητα διαμόρφωσης, προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει διαφορές στην απόδοση πλην μερικών IDEAL τα οποία έχουν κώνο τύπου σκαλάκι και κλωτσάνε ανυπόφορα. Στην περίπτωση αυτή ο κώνος μετατρέπεται σε κανονικό. Γενικότερα πιστεύω ότι η φήμη του επιμηκυμένου κώνου αποτελεί αμερικάνικο μάρκετινγκ.
Στην βλητική δεν υπάρχει τίποτα που να μην έχει δοκιμαστεί και εξαντληθεί εδώ και 100 χρόνια με αποτέλεσμα ό,τι παρουσιάζεται σαν καινούριο να μην είναι. Η μόνη διαφορά που έχει υπάρξει είναι στο πώς κατασκευάζονται τα φυσίγγια.
 
Last edited:
Ωχ ... που πέφτω πρωινιάτικα ...

https://www.kynigesia.gr/index.php/opla-vlitiki/401-veltioseis-vlitikis-sto-xeirourgeio-tou-dinou

1.
Σε ότι αφορά το μύθο των … καφενείων που θέλει τα «καλά» όπλα να έχουν διαμορφωμένο τσοκ σε όλο το μήκος της κάννης αυτό δεν υπάρχει. Κανένα μα κανένα όπλο δεν είχε, ούτε έχει, διαφορετική διαμόρφωση στο εσωτερικό της κάννης πλην εκείνου του απολύτως κυλινδρικού τμήματος που ξεκινάει από το τέλος του κώνου συναρμογής και φτάνει μέχρι την αρχή του τσοκ. Μία κάννη με προοδευτική κωνικότητα δίνει απίστευτα «άσχημες» κατανομές.

2. @Dimitris benelli (το βρήκα Δημήτρη το περίφημο βάθος πεδίου που δεν γνώριζα ... μάλλον ελληνικός όρος μου φαίνεται ... πολύ sexy έκφραση)
Όλα όσα προαναφέραμε είναι εργασίες που μπορούν να γίνουν τόσο σε καραμπίνες όσο και σε δίκαννα, ενώ επιπλέον, μπορεί να γίνει και porting. Με το porting επιτυγχάνουμε σημαντική βελτίωση στην ποιότητα της κατανομής αλλά και στον «χαρακτήρα» της τουφεκιάς (αυξάνουμε σημαντικά το βάθος πεδίου, πράγμα που σημαίνει ότι «κερδίζουμε» ωφέλιμα μέτρα λόγω βελτιωμένης κατανομής). Επίσης, με το porting συνδυάζουμε αισθητή μείωση αναπήδησης των καννών.

3.
Σε ότι αφορά τις παρεμβάσεις στον κώνο προσαρμογής, παρότι υπάρχει η δυνατότητα διαμόρφωσης, προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει διαφορές στην απόδοση πλην μερικών IDEAL τα οποία έχουν κώνο τύπου σκαλάκι και κλωτσάνε ανυπόφορα. Στην περίπτωση αυτή ο κώνος μετατρέπεται σε κανονικό. Γενικότερα πιστεύω ότι η φήμη του επιμηκυμένου κώνου αποτελεί αμερικάνικο μάρκετινγκ.
Στην βλητική δεν υπάρχει τίποτα που να μην έχει δοκιμαστεί και εξαντληθεί εδώ και 100 χρόνια με αποτέλεσμα ό,τι παρουσιάζεται σαν καινούριο να μην είναι. Η μόνη διαφορά που έχει υπάρξει είναι στο πώς κατασκευάζονται τα φυσίγγια.
Τώρα είναι σωστό αυτό που κάνεις;Πας να χαλάσεις μια δουλειά που χρόνια προσπαθεί να στηθεί;Τα όπλα δεν χαλάνε τόσο εύκολα , συντηρούνται από τους κατόχους ,πως θα βγάλει το ψωμί του ο άλλος;
 
Τώρα είναι σωστό αυτό που κάνεις;Πας να χαλάσεις μια δουλειά που χρόνια προσπαθεί να στηθεί;Τα όπλα δεν χαλάνε τόσο εύκολα , συντηρούνται από τους κατόχους ,πως θα βγάλει το ψωμί του ο άλλος;
Τα παράπονά σας στον κ Παπατσαρούχα.
Εγώ παραθέτω πληροφορίες.

Εξάλλου το λέει καθαρά ο άνθρωπος ... Αυτός προσωπικά δεν έχει παρατηρήσει διαφορές ...

Άλλοι παρατηρούν.
 
Last edited:
Τα παράπονά σας στον κ Παπατσαρούχα.
Εγώ παραθέτω πληροφορίες.

Εξάλλου το λέει καθαρά ο άνθρωπος ... Αυτός προσωπικά δεν έχει παρατηρήσει διαφορές ...

Άλλοι παρατηρούν.
Δεν έχει παρατηρήσει διαφορές που,
μετά από επιμήκυνση??
 
Έχουν μεγάλους σε μήκος κώνους τα F3 φίλε ;;; κάτι λάθος κανεις
Δημήτρη δεν λέει αυτό ο Γιάννης, αλλά το αντίθετο. Λέει ότι η γωνία του κώνου είναι 2,5 μοίρες. Αυτό σε αυλό 18,6 μεταφράζεται (με τριγωνομετρία) σε μήκος κώνου 20,6 χιλιοστά, που κάθε άλλο παρά μακρύς θεωρείται σήμερα. Τόσο είναι και στο SKB μου, αν έχω καταφέρει να μετρήσω καλά.
 
Κοιτάξτε είχα ασχοληθεί παλαιότερα .Τωρα το ψάχνω πιο ειδικά έχω ξαναγράψει ότι. Οτι κάνει ο κωνος αφηνοντας έξω την μείωση του λακτισματος το πετυχαίνεις και με ένα τσοκ φρένου .Και στα αδρανειας ίσα που ο μεγάλος κωνος μπορεί να δημιουργήσει και θέμα λειτουργίας σε χαμηλές γομωσεις.Τώρα όσον αφορά ότι δεν έχει βελτίωση έχει σε αλλα όπλα μικρή και σε άλλα μεγαλύτερη έχω φιλους με κομενα δικανα κυλινδρο δηλ με κωνους μακριους που κυνηγας με αξιοπρεπεις καταβολες και πάνω απο τα 30 μέτρα που πριν τους φτιαξουν δεν σκοτωνες γαιδαρο ουτε στα 30' .Ειχα κάνει στη σεντρο είχε βελτίωση στη 302 και αυτη είχε .Μπήκα στο λούκι να ρισκάρω να παίζω έξω από τις δεδομένες επιμηκυνσεις επειδή βλέπω όπλα που αποδίδουν καλυτερα και νεα όπλα με μεγάλους κωνους και πολύ καλά αποτελέσματα .Είναι ρισκο όχι γιατί δεν θα βελτιωθεί το όπλο απλά μπορεί η αδρανεια να μου κάνει θεματάκι στα φυσίγγια χαμηλών γρ και πιέσεων .Αλλα θα ρισκάρω .Οσον αφορα την αποχρωμιωση όλοι εκτος τον παααρτσαρουχα κόβουν χωρίς να αποχρωμιωσουν κάνη βέβαια ολοι αυστηρα για κώνο παίρνουν και περισσότερα λεφτά..Εννοείται οτι δεν μπορείς να φτάσεις την εργοστασιακη κατασκευή τξς μπερετα 35.56εκ .Αλλά μπορεις να ξεπερασεις τα συνήθη των 7/7/8 εκ και να μπεις ακόμη πιο ομαλά στον αυλό σου με ότι αυτό συνεπάγεται.
 
  • Like
Reactions: jnp
Και επειδή εδώ ανταλλάσουμε αποψεις για να μαθαίνουμε και ο ένας από τον και να κάνουμε όσον το δυνατόν καλύτερα και βελτιωμένο το ο όπλο και το κυνήγι μας.Πολλοί οπλουργοι θεωρούν ότι σημαντικότερο πλεονέκτημα που μπορεί να δώσεις στο όπλο σου είναι το πορτινγκ .Ο παπατσαρουχας που το κάνει το προτεινει οποιος δε το κάνει το θάβει .Υπάρχει η άποψη οτι αν χρησιμοποιησεις τσοκ μεγαλύτερου αυλού απο την κανη βοηθάει .εγώ εχω χρησιμοποιήσει δεν βοηθάει ισως επειδη την δουλειά που λενε οτι κάνει την εχει κάνει το πορτινγκ πριν που έχει η ςς .Καλό είναι συμπεράσματα να βγάζουμε απο τις εταιριες πιστεύω που εχουν καταλληλο εξοπλισμο και ανθρωπους .Ολο και αυξάνονται τα μηκη των τσακ και οι αυλοι των οπλων αυτό αυτόματα σημαίνει βελτίωση και επειδη αντιθετα με το γιωργακι του λεφτά υπάρχουν δεν υπάρχουν αρα δεν αγοράζω βελτιωνω ότι έχω .
 
Back
Top