Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Από γραφόμενα σε κάποιους το 5 έγινε 3 , το 3 έγινε 1; Εγώ που κυνηγάω τσίχλες μέχρι τα 30 μέτρα στα brain ο κατασκευαστής μου πρότεινε και πήρα Μπέλ .Ο κώνος τη θα μπορούσε να μου προσφέρει εγγυημένα ;
Τίποτα, κάτσε οπως είσαι
 
Ολη η κανη κωνικη ειναι αποτυχια αλλα μιλαμε για οσο μας παιρνει πιο ομαλη μεταβαση πολλες φορες και τα τσοκ χωρις στο τελος παραλληλο τμημα ειναι αποτυχια
 
Ολη η κανη κωνικη ειναι αποτυχια αλλα μιλαμε για οσο μας παιρνει πιο ομαλη μεταβαση πολλες φορες και τα τσοκ χωρις στο τελος παραλληλο τμημα ειναι αποτυχια
Πάλι λάθος, τα Teague που είναι κωνικα δίνουν τρομερή τουφεκια , εγώ τα έφερα παλι στην μόδα, παλια όλοι τα κατηγορουσαν, τώρα γίνεται χαμός με τα Teague στο φβ, τα έκανα παλι trendy
 
Αυτο ειναι καλο αλλα δεν ειναι ολα φεν ειπα ολα φιλε αλλα σε γενικες γραμμες
Η Μέρκελ που έχει κανες με προοδευτικη κωνικοτητα κ αχρωμιωτες , η η φαμπαρμ που έχει κωνικοτητα σε τρία στάδια στον αυλό της είναι λάθος ;;
 
Τελικά υπάρχουν κωνικές κάννες; Ο Κυπρίδημος υποστηρίζει πως δεν υπάρχουν και το τεκμηριώνει με επιχειρήματα...
http://oplognosia.com/?p=11432
Αν διάβασες καλά λέει ότι δεν έχει δει.

Και γιατί δεν έχει δει ; Γιατί δεν έχουν βγεί σε παραγωγή.

Και γιατί δεν έχουν βγεί σε παραγωγή; Γιατί δεν προσφερουν κάτι ξεχωριστό σε σχέση με τις απλές.

Μπορούν να κατασκευαστούν ; Θεωρώ, πανεύκολα με σφυρηλάτιση.

Και τι κώνο έχουν αυτές ; Όσο η κάνη.

Και γιατί δεν έχουν βγεί σε παραγωγή; Γιατί δεν προσφερουν κάτι ξεχωριστό σε σχέση με τις απλές.

Και γιατί ο κώνος 5 cm προσφέρει κάτι ξεχωριστό ενώ ο 71 cm όχι ; Ρώτα τον κ Κυπρίδυμο.

ps
Έχουν κατασκευαστεί κωνικές κάνες και έχουν δοκιμαστεί πειραματικά σε εργαστήρια. Δεν θυμάμαι που το έχω διαβάσει. Το συμπέρασμα όμως ήταν ότι δεν πρόσφεραν κάτι ιδιαίτερο.
 
Καλησπερα σε όλους.. Έχει δολιμασει κάποιος συνάδερφός τέτοιου είδους προιον σαν το παρακάτω??? Θα βοηθάει στο να μην ποναει το μάγουλο μετά από πολλα φυσίγγια ειδικά στο σκοπευτήριο???? Θα είναι ευκολη η τοποθέτηση του σε ρυθμιζόμενο κοντάκι??? Ευχαριστώ Screenshot_2021-03-16-15-36-02-442_com.android.chrome.jpg
 
Καλησπερα σε όλους.. Έχει δολιμασει κάποιος συνάδερφός τέτοιου είδους προιον σαν το παρακάτω??? Θα βοηθάει στο να μην ποναει το μάγουλο μετά από πολλα φυσίγγια ειδικά στο σκοπευτήριο???? Θα είναι ευκολη η τοποθέτηση του σε ρυθμιζόμενο κοντάκι??? Ευχαριστώ View attachment 24480
Μήπως το πρόβλημα είναι στο πιτς και όχι στη ράχη (μιας που αυτή είναι ρυθμιζόμενη και παίρνω ως δεδομένο ότι είναι στο κατάλληλο ύψος)
Συμφωνώ, δεν επιτρέπεται ένα σωστό κοντάκι να σε κτυπά στο μάγουλο, τουλάχιστον όχι σε προβληματικό βαθμό.

Δες και αυτό της Beretta που κολλάει και ξεκολλάει όποτε θέλεις χωρίς να αφήνει κόλλα.
https://estore.beretta.com/en-eu/universal-gel-tek-cheek-protector-black-edition-24inches/
Υπήρχε και σε διάφανο που το προτιμώ, αλλά δεν το βλέπω πλέον

Βέβαια αυτό θα σε βγάζει πιό ψηλά και πιό αριστερά (ή δεξιά), αλλά υποθέτω θα μπορείς να το ρυθμίσεις.
 
Φυσικά αναφερόμουν σε κωνικές κάννες παραγωγής που πωλούνται στο εμπόριο, όχι σε πειραματικές κατασκευές.
Δεν μπορώ να βρώ που το διάβασα.
Αλλά νομίζεις ότι οι εταιρίες όπλων δεν έχουν κάνει δοκιμές με τέτοιες κάνες ακόμα και με όλα τα μειονεκτήματα που αναφέρει ο Κυπρίδυμος;
Όχι μόνο με τέτοιες έχουν κάνει ... Με ότι μπορείς να φανταστείς έχουν ρίξει.
Ρίξε μια ματιά σε πατέντες και θα ρίξεις πολύ γέλιο με το τι πατεντάρουν.
Λες να τους ξέφευγε αυτό.
Το κόστος δεν αλλάζει οπότε όλα μια χαρά.
Θα πουλούσαν καινούργια όπλα, καινούργια τσόκ, ... σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή.
 
Back
Top