Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Εχω ακουσει ότι με το πορτινκ ακουγεται πολυ δυνατά η τουφεκια, με αποτέλεσμα να ταλαιπωρείς τα αυτιά σου! Αληθευει?
Επισεις ότι τα τσοκακια φρενου όταν φυσάει κοντρα, σου έρχονται κομάτια πλαστικου στο προσωπο κ στα μάτια.
Δεν σου έρχεται τίποτα στο πρόσωπο και στα μάτια...
 
Πριν από περιπου20 χρόνια αγόρασα μια Συλλεκτική benelli , τα πρωτα κυνήγια ήταν τελείως Αποκαρδιωτικα , με ανάγκασε να την αφήσω στην άκρη μέχρι το τέλος της σεζόν για να ασχοληθώ μετά στο σκοπευτήριο. Στον πινακα με 28-30- 32-33γρ με τσοκ 2-3-4 άστρα από 25 μέχρι 35 μέτρα ήταν για κλάματα δεν μιλάμε για περισοτερο τα μετραγες. Έτσι αποφάσισα το porting μετά και από παρότρυνση του Γιάννη Λοβέρδου που έτυχε να δει τον πινακα. Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό . Στα 35 μέτρα κάπνιζε (από 28 μέχρι 33γρ.)
Μεγάλη απώλεια ο Γ. Λοβέρδος για το κυνήγι τη σκοποβολή αλλά και τη μουσική (δεινός και στην κιθάρα για όσους δεν το γνωρίζουν).
 
Εχω ακουσει ότι με το πορτινκ ακουγεται πολυ δυνατά η τουφεκια, με αποτέλεσμα να ταλαιπωρείς τα αυτιά σου! Αληθευει?
Σε έναν αγώνα σκοποβολής κάποτε έριχνε στην ίδια πούλα δίπλα μου ένα παλικάρι με super pose baikal sporting που έχει porting από το εργοστάσιο. Μιλάμε για θόρυβο. Αλλά είναι επίσης αλήθεια ότι άλλους τους ενοχλεί και άλλους όχι. Περί ορέξεως.
 
Μεγάλη απώλεια ο Γ. Λοβέρδος για το κυνήγι τη σκοποβολή αλλά και τη μουσική (δεινός και στην κιθάρα για όσους δεν το γνωρίζουν).
Ο Γιάννης ήταν ένας πολυταλαντος άνθρωπος , που οχι μόνο είχε ασχοληθεί με παρα πολλά, αλλά είχε Αριστευσει με ότι είχε πιαστεί, το μεγαλείο του Γιάννη όμως ήταν η μεγαλοψυχία και η μεγαλοκαρδια αυτου του ανθρώπου που όσοι τον γνώρισαν από κοντά θα τον θυμούνται γιά παντα.
 
Μάγκες καλησπέρα .

Σκέφτομαι να αφαιρέσω την ρίγα σε 71cm κάννη , ν'αφήσω οδηγούς αν όχι όλους τουλάχιστον 4/6 & να βάλω ρίγα από ανθρακόνημα για εξοικονόμηση βάρους με αντίστοιχη μείωση από αφαίρεση ξύλου στο κοντάκι !

Σε επαγγελματία Οπλουργό θα γίνουν όλα αυτά .

Το όπλο έχει βάρος 3.270kg (Είναι βαρύ σαν αίσθηση αλλά δεν είναι μπροστόβαρο - θα έλεγα ότι είναι οπισθοβαρές ακόμα & με 2+1 φύσιγγια) , αυτό με βολεύει στο καρτέρι σηκώνεται εύκολα & δεν κούραζει το αριστερό χέρι που κρατάει την πάπια .

Επειδή όμως το κρατάω συνέχεια στα χέρια μου στην φυλάχτρα & κάνω & περπατητό , το νιώθω το συνολικό βάρος...

1) Πόσο βάρος πιστεύετε θα εξοικονομήσω από την ρίγα ???

2) Το κόστος αγοράς Ρίγας από ανθρακόνημα είναι 80€ περίπου .
Τα μαστορικά πόσο τα υπολογίζεται ???

Αν κάποιος έχει κάνει κάτι αντίστοιχο ή έχει ακούσει για παρόμοια περίπτωση σχολιάζει ελεύθερα .

Κατανοώ ότι θα χρειαστεί & βάψιμο η κάννη αυτό το έχω φροντίσει (Υπάρχει άνθρωπος) .

Αν είναι να κοστίσει 200+€ & να εξοικονομήσω 50g από την ρίγα + 50g από το κοντάκι ώστε να μην αλλάξει το ζύγισμα δεν το θεωρώ μεγάλο κέρδος .

Αν είναι να εξοικονομήσω 100g + 100g , πιστεύω αξίζει τον κόπο .

Ελαφριές γομώσεις ρίχνω 28-30-32-34 δεν θα έχω θέμα πιστεύω με -200g όπλο !

Ευχαριστώ & περιμένω σχόλια...
 
Last edited:
Δημήτρη σίγουρα με τις εργασίες που λες θα χάσει κάποιο βάρος κ θα σου είναι ευχάριστο στα χέρια... Βέβαια δεν μετράει τόσο το βάρος όσο το σωστό ζύγισμα..
Πάντως 3,270γρ που λες για καραμπίνα δεν την θεωρώ βαρια....
Εγώ πχ παω περπατητο με μια μπροστοβαρη που ζυγίζει 3,400γρ κ πχ γεμιζοντας την με (3) φυσίγγια 32γρ τότε μάνι μάνι τις προσθετω περιπου 130γρ...
Αλλά πλεον για εμενα είναι κ θέμα συνήθειας......οχι πως είναι κάτι ξεκουραστο.. Αλλά δεν έχω μπει ποτέ στην διαδικασία να σκεφτω κάτι αναλογο....
Τουλάχιστον οχι οσο κρατάν τα χέρια μου................
 
Η άλλη εκδοχή είναι να αλλάξω την αποθήκη από σιδερένια σε αλουμινίου με κόστος περί τα 80€+ μαστορικά (Χονδρικά 100€) αλλά απ' ότι μου έχουν πει 2 καταστήματα που ρώτησα η μείωση θα είναι 50g !

Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά & μ'αυτή την αλλαγή ας βοηθήσει γιατί δεν είναι εποχές να φεύγουν 100€ στο άγνωστο...

Υγ: Κανένα απ' τα 2 καταστήματα δεν μου έδωσε ακριβές βάρος , μου είπαν 40-50g θα είναι η διαφορά .
 
Η άλλη εκδοχή είναι να αλλάξω την αποθήκη από σιδερένια σε αλουμινίου με κόστος περί τα 80€+ μαστορικά (Χονδρικά 100€) αλλά απ' ότι μου έχουν πει 2 καταστήματα που ρώτησα η μείωση θα είναι 50g !

Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά & μ'αυτή την αλλαγή ας βοηθήσει γιατί δεν είναι εποχές να φεύγουν 100€ στο άγνωστο...

Υγ: Κανένα απ' τα 2 καταστήματα δεν μου έδωσε ακριβές βάρος , μου είπαν 40-50g θα είναι η διαφορά .
Τι οπλο εχεις φιλε μου δε μας ςιπες?
 
Μάγκες καλησπέρα .

Σκέφτομαι να αφαιρέσω την ρίγα σε 71cm κάννη , ν'αφήσω οδηγούς αν όχι όλους τουλάχιστον 4/6 & να βάλω ρίγα από ανθρακόνημα για εξοικονόμηση βάρους με αντίστοιχη μείωση από αφαίρεση ξύλου στο κοντάκι !

Σε επαγγελματία Οπλουργό θα γίνουν όλα αυτά .

Το όπλο έχει βάρος 3.270kg (Είναι βαρύ σαν αίσθηση αλλά δεν είναι μπροστόβαρο - θα έλεγα ότι είναι οπισθοβαρές ακόμα & με 2+1 φύσιγγια) , αυτό με βολεύει στο καρτέρι σηκώνεται εύκολα & δεν κούραζει το αριστερό χέρι που κρατάει την πάπια .

Επειδή όμως το κρατάω συνέχεια στα χέρια μου στην φυλάχτρα & κάνω & περπατητό , το νιώθω το συνολικό βάρος...

1) Πόσο βάρος πιστεύετε θα εξοικονομήσω από την ρίγα ???

2) Το κόστος αγοράς Ρίγας από ανθρακόνημα είναι 80€ περίπου .
Τα μαστορικά πόσο τα υπολογίζεται ???

Αν κάποιος έχει κάνει κάτι αντίστοιχο ή έχει ακούσει για παρόμοια περίπτωση σχολιάζει ελεύθερα .

Κατανοώ ότι θα χρειαστεί & βάψιμο η κάννη αυτό το έχω φροντίσει (Υπάρχει άνθρωπος) .

Αν είναι να κοστίσει 200+€ & να εξοικονομήσω 50g από την ρίγα + 50g από το κοντάκι ώστε να μην αλλάξει το ζύγισμα δεν το θεωρώ μεγάλο κέρδος .

Αν είναι να εξοικονομήσω 100g + 100g , πιστεύω αξίζει τον κόπο .

Ελαφριές γομώσεις ρίχνω 28-30-32-34 δεν θα έχω θέμα πιστεύω με -200g όπλο !

Ευχαριστώ & περιμένω σχόλια...
Δημήτρη καλημέρα η σκέψη για αλλαγή Ρίγας αν το όπλο δεν την έχει από κατασκευής (benelli) είναι πολύ δύσκολη διαδικασία με πολύ λεπτομέρεια, επειδή συνήθως οι ρίγες στις καραμπινας είναι με ασημοκοληση όταν αφαιρεθούν χρειάζεται λείανση, Ρίγα από ανθρακονημα μετά θα πρέπει να κοληθουν και αντίστοιχες βάσεις, το οποίο απαιτεί υψηλη θερμοκρασία η οποία μπορεί να επηρεάσει την κανη. Το βάρος που θα κερδίσεις τελικό είναι περί τα 50 με 60 γρ. Τώρα αν δεν σε ενοχλεί η εικόνα μιας αριγης κάννης τότε βγάζοντας την ριγα κερδίζεις 90 με 100 γρ ανάλογα το όπλο σου, σκεπτόμενος ότι θα αφαιρέσεις και κάποια γραμμάρια από το κοντάκι τοτε συνολικά σαν βάρος θα κερδίσεις περί τα 170γρ. Όσο αφορά την αφαίρεση Ρίγας και τοποθέτηση άλλης από ανθρακονημα το είχα ψάξει και εγώ για τον ίδιο λόγο που ενδιαφέρεσαι και εσύ σε γνωστούς οπλουργους στην Ελλάδα, μετά ρώτησα και Αγγλία και πήρα την ίδια απάντηση
 
Last edited:
Η άλλη εκδοχή είναι να αλλάξω την αποθήκη από σιδερένια σε αλουμινίου με κόστος περί τα 80€+ μαστορικά (Χονδρικά 100€) αλλά απ' ότι μου έχουν πει 2 καταστήματα που ρώτησα η μείωση θα είναι 50g !

Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά & μ'αυτή την αλλαγή ας βοηθήσει γιατί δεν είναι εποχές να φεύγουν 100€ στο άγνωστο...

Υγ: Κανένα απ' τα 2 καταστήματα δεν μου έδωσε ακριβές βάρος , μου είπαν 40-50g θα είναι η διαφορά .
Η πιο εύκολη εξοικονόμηση βάρους για σένα,είναι να αφαιρέσεις τελείως την ρίγα και τους οδηγούς...
Από εκεί και πέρα είναι το θέμα αν θα σε βολεύει στην σκόπευση...
 
Ετσι κι αλιως ειναι τοσο το κοστος τοποθετησης που φτανει περιπου μια καινουρια κανη με ανθρακονιμα οποτε βρες μια μεταχειρησμενη εα βεχεις μπενελλι φυσικα
 
Ετσι κι αλιως ειναι τοσο το κοστος τοποθετησης που φτανει περιπου μια καινουρια κανη με ανθρακονιμα οποτε βρες μια μεταχειρησμενη εα βεχεις μπενελλι φυσικα
Τόλη μια καινούρια κάννη με ρίγα ανθρακόνημα, αν μιλάμε για Μπενέλι, κάνει 656 ευρώ με 2 τσοκς και το κλειδί τους (τιμές 2017)
Σκέτη η ρίγα (χαμηλή/ίσια, πάχους 8χιλ. κάνει 93 ευρώ) Μπενέλι πάλι (τιμές 2017)
Πόσο να κάνει η τοποθέτηση;
Σε σύγκριση με αγορά νέας, πάντα θα συμφέρει.
Γενικά, δεν ξέρω αν αξίζει, νομίζω πως όχι!
Ο Δημήτρης, αν δεν κάνω λάθος, έχει ES100. Αν λέει για αυτό το όπλο, κάννη άλλη με ρίγα ανθρακόνημα δεν υπάρχει, άρα μονόδρομος η ιδιοκατασκευή.
Εγώ στη θέση του θα την αφαιρούσα τελείως, αφήνοντας τα τελευταία 5 περίπου εκ. προς το στόμιο.
Και δε θα έμπαινα στο μπελά και στα έξτρα λεφτά τοποθέτησης ρίγας από ανθρακόνημα.
Άλλη πάλι λύση, επειδή δε θεωρώ τόσο τραγικό το βάρος του όπλου του, να βελτιώσω απλά το ζύγισμα, μέσα από τα ξύλα, τόσο σε πάπια, όσο και σε κοντάκι και να μην πειράξω καθόλου την κάννη.
Μάλλον αυτό θα έκανα, φέρνοντας ταυτόχρονα το κοντάκι στα μέτρα μου.
 
Τόλη μια καινούρια κάννη με ρίγα ανθρακόνημα, αν μιλάμε για Μπενέλι, κάνει 656 ευρώ με 2 τσοκς και το κλειδί τους (τιμές 2017)
Σκέτη η ρίγα (χαμηλή/ίσια, πάχους 8χιλ. κάνει 93 ευρώ) Μπενέλι πάλι (τιμές 2017)
Πόσο να κάνει η τοποθέτηση;
Σε σύγκριση με αγορά νέας, πάντα θα συμφέρει.
Γενικά, δεν ξέρω αν αξίζει, νομίζω πως όχι!
Ο Δημήτρης, αν δεν κάνω λάθος, έχει ES100. Αν λέει για αυτό το όπλο, κάννη άλλη με ρίγα ανθρακόνημα δεν υπάρχει, άρα μονόδρομος η ιδιοκατασκευή.
Εγώ στη θέση του θα την αφαιρούσα τελείως, αφήνοντας τα τελευταία 5 περίπου εκ. προς το στόμιο.
Και δε θα έμπαινα στο μπελά και στα έξτρα λεφτά τοποθέτησης ρίγας από ανθρακόνημα.
Άλλη πάλι λύση, επειδή δε θεωρώ τόσο τραγικό το βάρος του όπλου του, να βελτιώσω απλά το ζύγισμα, μέσα από τα ξύλα, τόσο σε πάπια, όσο και σε κοντάκι και να μην πειράξω καθόλου την κάννη.
Μάλλον αυτό θα έκανα, φέρνοντας ταυτόχρονα το κοντάκι στα μέτρα μου.
Με 650 ευρώ παίρνεις ολόκληρο όπλο με ότι μήκος κάννη θέλεις
 
Τόλη μια καινούρια κάννη με ρίγα ανθρακόνημα, αν μιλάμε για Μπενέλι, κάνει 656 ευρώ με 2 τσοκς και το κλειδί τους (τιμές 2017)
Σκέτη η ρίγα (χαμηλή/ίσια, πάχους 8χιλ. κάνει 93 ευρώ) Μπενέλι πάλι (τιμές 2017)
Πόσο να κάνει η τοποθέτηση;
Σε σύγκριση με αγορά νέας, πάντα θα συμφέρει.
Γενικά, δεν ξέρω αν αξίζει, νομίζω πως όχι!
Ο Δημήτρης, αν δεν κάνω λάθος, έχει ES100. Αν λέει για αυτό το όπλο, κάννη άλλη με ρίγα ανθρακόνημα δεν υπάρχει, άρα μονόδρομος η ιδιοκατασκευή.
Εγώ στη θέση του θα την αφαιρούσα τελείως, αφήνοντας τα τελευταία 5 περίπου εκ. προς το στόμιο.
Και δε θα έμπαινα στο μπελά και στα έξτρα λεφτά τοποθέτησης ρίγας από ανθρακόνημα.
Άλλη πάλι λύση, επειδή δε θεωρώ τόσο τραγικό το βάρος του όπλου του, να βελτιώσω απλά το ζύγισμα, μέσα από τα ξύλα, τόσο σε πάπια, όσο και σε κοντάκι και να μην πειράξω καθόλου την κάννη.
Μάλλον αυτό θα έκανα, φέρνοντας ταυτόχρονα το κοντάκι στα μέτρα μου.
Φιλε τα λεφτα που ζητανε πεζουν εκει που σου λεω το εψαξα και γω πριν χρονια τελεικα κανεις δε μπωρεσε να μου το κανει μονο τιμες μου υπολογηζανε κανα δυο σωβαροι ανθρωλοι μου ειπαν αστο τα λεφτα που χρθαζοντε δεν αξιζουν αυγο που θα κερδισεις και εκανα αυτο που λες καθ συ αφησα μια ρομπα μροστα και ολα μια χαρα
 
Back
Top