Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Το είχε γράψει και κάποιος ξανά. 725 και α5 ινβεκτορ τα νέα. Ίδια δύναμη? Τυχαίο?
Α5 αδράνειας μαξους αερίων. Ίδια δύναμη? Όχι πάλι, τυχαίο?

=

Παραδείγματα.
 
Φινιξ ίδιο σούπερ Χ 3 όπλο. Αγαπημένα όπλα. Δεν τα εκτιμάει όλα αυτά ο Έλληνας κυνηγός δεν ξέρω γιατί. Το όπλο είναι πιστός σύντροφος και αμάν αν βλέπεις τέτοιες τουφεκιες να μην αφιερώνεις έστω λίγο χρόνο στην συντηρηση
 
Εμένα όπλα που μου άφησαν μια καλημέρα σε μνήμες είναι μια breda Altair, η 1100 το μόνο που κράτησα, μια Μοντ 11 δανεική η σούπερ χ3 που άδικα έφυγε. Νέα ανακάλυψη κατι που υποτιμουσα η 930 mossberg. V3 δεν έτυχε να κυνηγήσω αν έχω πολύ εμπιστοσύνη σε όλον τον κόσμο που την έχει αυτα
 
Δε ξερω ρε φίλε είμαι σε μέγα δίλημμα.. Απ τη μία λέω αν βελτιωθεί και γίνει οπλαρα αλλά απ την άλλη αν δεν βελτιωθεί καθόλου η γίνει χειρότερη τότε τι κάνω;;; αν δεν την πειράξω θα πάρω ένα τσοκ κικς κι επίσης βρήκα μεταχειρισμένες 2 benelli σε άρτια κατάσταση η μία μία 123 550 ευρώ και η άλλη μια σούπερ 90 600 ευρώ.. Δίλημμα ειν αυτό
Πάρε kicks
 
Παιδιά είπαμε να υποστηρίζουμε τα όπλα μας αλλά όχι φανατικά.
Το click υπάρχει, και η μεγαλύτερη απόδειξη για αυτό έρχεται από την ίδια την Benelli η οποία πατεντάρισε μετατροπή στο κλείστρο για να αποφύγει το πρόβλημα !!!! Διαβάστε παρακάτω.
https://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=2&t=501372

Ηλία είμαι πολλά πράγματα αλλά υποχόνδριο δεν με έχει χαρακτηρίσει κανένας ποτέ μέχρι τώρα.
Αν κλείσεις το κλείστρο κανονικά συμφωνώ ότι δεν θα εμφανιστεί στον αιώνα τον άπαντα το click.
Στο νήμα των benelli υπάρχουν αναλυτικές πληροφορίες για το πότε ακριβώς εμφανίζεται που δεν θα ξαναγράψω εδώ.
Μόνο σε 1 περίπτωση είναι υπαιτιότητα του χειριστή !!! ... αυτή που αναφέρεις ...

Αυτό όμως που λες μου θυμίζει το "πρόβλημα" των iphone 4 (που χανόταν το σήμα) και η ίδια η Apple έγραφε ότι έφταιγε ο τρόπος που κρατούσε κάποιος το τηλέφωνο και μάλιστα μοίρασε και θήκες για να το εξαλείψει !!!
Μετά απέλυσε τον υπεύθυνο για τις κεραίες.

Λεωνίδα το benelli click είναι ο όρος που έχει επικρατήσει ... κάποια όμως αδράνειας δεν έχουν το πρόβλημα αυτό ή το έχουν μειώσει σε μεγάλο βαθμό.

Αν τώρα θέλετε να πιστεύετε ότι δεν υπάρχει το θέμα αυτό, πιστέψτε το, μόνο μην μπείτε στο πυκνό σέρνοντας για στάμπα και σας κάνει μαρς κανένα καπρί. .sex hard.:cool:
Συμφωνώ σε όλα Βασίλη! Και η Μπρέντα έχει τυχει να μου το κάνει σε δυσκολο περπατημα... Δεν είναι τυχαίο που δυο εταιρίες ισχυρίστηκαν πως το εξαληψαν! Η μια είναι η μπενελα ή άλλη η εταιρία που κατασκευάζει την masai mara! Στο θέμα κανης, εφόσον είναι τόσο καλές οι μπενελες γιατί τις έχουν φλομώσει στους κώνους?
 
Στο θέμα κανης, εφόσον είναι τόσο καλές οι μπενελες γιατί τις έχουν φλομώσει στους κώνους?
Εντελώς προσωπική και αιρετική αν θες άποψη.
Διότι κάποιοι πρέπει να βγάλουν χρήματα από ένα όπλο που δεν ζητά επισκευές.

Ο κώνος επιπροσθέτως είναι το πιο επικίνδυνο σημείο για μετατροπή.
Όσο και να βελτίωνε την τουφεκιά εγώ ποτέ δεν θα το έκανα. Θα προτιμούσα να αλλάξω όπλο.

Δεν υποστίριξα ποτέ ότι οι κάνες της benelli είναι ΚΑΛΕΣ ή ΜΕΤΡΙΕΣ ή ΚΑΚΕΣ.
Αντιθέτως πιστεύω ότι δεν υπάρχουν μαγικές κάνες!!!
Υπάρχει σωστή σκόπευση και σωστά φυσίγγια.
Όταν τώρα δεν μπορείς να σταυρώσεις θήραμα σου φταίνε τα πάντα.
 
Εντελώς προσωπική και αιρετική αν θες άποψη.
Διότι κάποιοι πρέπει να βγάλουν χρήματα από ένα όπλο που δεν ζητά επισκευές.

Ο κώνος επιπροσθέτως είναι το πιο επικίνδυνο σημείο για μετατροπή.
Όσο και να βελτίωνε την τουφεκιά εγώ ποτέ δεν θα το έκανα. Θα προτιμούσα να αλλάξω όπλο.

Δεν υποστίριξα ποτέ ότι οι κάνες της benelli είναι ΚΑΛΕΣ ή ΜΕΤΡΙΕΣ ή ΚΑΚΕΣ.
Αντιθέτως πιστεύω ότι δεν υπάρχουν μαγικές κάνες!!!
Υπάρχει σωστή σκόπευση και σωστά φυσίγγια.
Όταν τώρα δεν μπορείς να σταυρώσεις θήραμα σου φταίνε τα πάντα.
Εγώ θα εκφράσω τι έχω δει στις δοκιμές, οι μπενελι έχουν εξαιρετικό φονικοτατο κέντρο αλλά πολυ κακη περιφέρεια! Στο κυνήγι τις τσίχλας δεν φαίνεται το προβλημα, σε θηράματα που θέλουν μεγαλυτερη διατρηση εκεί ξεκινάει το θέμα για την Περιφέρεια! Σίγουρα αν ψάξεις τα βυσματα θα βρεις κυαθιο που θα το σβήσει το προβλημα ή τουλάχιστον θα το εξαλείψει!
 
Εγώ θα εκφράσω τι έχω δει στις δοκιμές, οι μπενελι έχουν εξαιρετικό φονικοτατο κέντρο αλλά πολυ κακη περιφέρεια! Στο κυνήγι τις τσίχλας δεν φαίνεται το προβλημα, σε θηράματα που θέλουν μεγαλυτερη διατρηση εκεί ξεκινάει το θέμα για την Περιφέρεια! Σίγουρα αν ψάξεις τα βυσματα θα βρεις κυαθιο που θα το σβήσει το προβλημα ή τουλάχιστον θα το εξαλείψει!
Το θέμα για την περιφέρεια αρχίζει γτ αρχίζουν τα κλαμπανα, το κέντρο της τουφεκιας δεν έχει μειωμένη φονικοτητα.
Αν θέλουμε να σκοτώνουμε με την περιφέρεια συζητιέται από πολλές απόψεις
 
Εγώ θα εκφράσω τι έχω δει στις δοκιμές, οι μπενελι έχουν εξαιρετικό φονικοτατο κέντρο αλλά πολυ κακη περιφέρεια! Στο κυνήγι τις τσίχλας δεν φαίνεται το προβλημα, σε θηράματα που θέλουν μεγαλυτερη διατρηση εκεί ξεκινάει το θέμα για την Περιφέρεια! Σίγουρα αν ψάξεις τα βυσματα θα βρεις κυαθιο που θα το σβήσει το προβλημα ή τουλάχιστον θα το εξαλείψει!
Ηλία αν πραγματικά το έχεις δει αυτό και έχεις πειστεί χρησιμοποίησε 1 νούμερο μεγαλύτερα σκάγια.
Problem solved.

Εγώ την δοκιμή την έκανα με την Μ2 και την Rem1187 στα 35μ με φυσίγγια Remington Express 4 νούμερο 35.5gr και full choke και στα 2 όπλα.
Καμία εμφανής διαφορά στην κατανομή.
Δεν έκατσα να μετρήσω σκάγια σε κύκλο 75 cm ούτε έχω κάνει άλλη σύγκριση μεταξύ της Μ2 και άλλου όπλου. Το θεωρώ περιττό.

Αν ξανακάνω δοκιμή θα βάλω φωτογραφίες.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΝΙΚΕΣ ή ΜΑΓΙΚΕΣ ΚΑΝΕΣ.
Μόνο σωστή σκόπευση και σωστά φυσίγγια, αυτό τουλάχιστον πιστεύω εγώ.
Έχεις δίκιο για τα φυσίγγια αλλά πιστεύω επίσης ότι το σωστά στημένο φυσίγγι με ποιοτικά υλικά ρίχνει καλά με όλα τα όπλα.
 
Το θέμα για την περιφέρεια αρχίζει γτ αρχίζουν τα κλαμπανα, το κέντρο της τουφεκιας δεν έχει μειωμένη φονικοτητα.
Αν θέλουμε να σκοτώνουμε με την περιφέρεια συζητιέται από πολλές απόψεις
Διαφωνώ Μπιλ, εγώ θέλω να σκοτώνει όλη η ν τουφέκια μου!
 
Ηλία αν πραγματικά το έχεις δει αυτό και έχεις πειστεί χρησιμοποίησε 1 νούμερο μεγαλύτερα σκάγια.
Problem solved.

Εγώ την δοκιμή την έκανα με την Μ2 και την Rem1187 στα 35μ με φυσίγγια Remington Express 4 νούμερο 35.5gr και full choke και στα 2 όπλα.
Καμία εμφανής διαφορά στην κατανομή.
Δεν έκατσα να μετρήσω σκάγια σε κύκλο 75 cm ούτε έχω κάνει άλλη σύγκριση μεταξύ της Μ2 και άλλου όπλου. Το θεωρώ περιττό.

Αν ξανακάνω δοκιμή θα βάλω φωτογραφίες.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΝΙΚΕΣ ή ΜΑΓΙΚΕΣ ΚΑΝΕΣ.
Μόνο σωστή σκόπευση και σωστά φυσίγγια, αυτό τουλάχιστον πιστεύω εγώ.
Έχεις δίκιο για τα φυσίγγια αλλά πιστεύω επίσης ότι το σωστά στημένο φυσίγγι με ποιοτικά υλικά ρίχνει καλά με όλα τα όπλα.
Βασιλη να σου βάλω βολές που η μόνη διαφορά ήταν το στροφειο που έκλεισε το φυσιγγι, να δεις πάνω κάτω ίδιες βολές εμφανισιακά και να έχουν 20% διαφορά στα σκάγια στον πινακα! Θέλει μέτρημα για να βγάλεις κάποια συμπεράσματα!
Τώρα στο τελευταίο σκέλος το ίδιο φυσιγγι με 3 διαφορετικά βύσματα μου έβγαλε τελείως διαφορετικές βολές! Η μια μου έβαλε το 85% στον κυκλο και η χειρότερη 55%
 
Βασιλη να σου βάλω βολές που η μόνη διαφορά ήταν το στροφειο που έκλεισε το φυσιγγι, να δεις πάνω κάτω ίδιες βολές εμφανισιακά και να έχουν 20% διαφορά στα σκάγια στον πινακα! Θέλει μέτρημα για να βγάλεις κάποια συμπεράσματα!
Τώρα στο τελευταίο σκέλος το ίδιο φυσιγγι με 3 διαφορετικά βύσματα μου έβγαλε τελείως διαφορετικές βολές! Η μια μου έβαλε το 85% στον κυκλο και η χειρότερη 55%
Ηλία συμφωνώ απόλυτα και στα 2.
Στο πρώτο όμως θέλει τουλάχιστον 3 βολές με κάθε όπλο και με το ίδιο φυσίγγι μετρήματα κτλ.
Επίσης το 20% ακούγεται μεγάλο αλλά προσωπικά με αφήνει παγερά αδιάφορο.
Για πόσα περισσότερα σκάγια στα πόσα μιλάμε ;
Τα 30 και τα 36 σκάγια έχουν διαφορά 20%.
Τα 20 με τα 24 έχουν πάλι 20% διαφορά.
Τα 50 με τα 60 έχουν πάλι 20% διαφορά.
Τι επαναληψημότητα έχει αυτό;
Μήπως με άλλο φυσίγγι τα πράγματα αντιστρέφονται ;
Προσωπικά μπορώ να ζήσω με αυτή την φαινομενικά τεράστια διαφορά γιατί για μένα δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο (τα 6 σκάγια στα 30 στον κύκλο των 75 cm).
 
Last edited:
Ηλία αν πραγματικά το έχεις δει αυτό και έχεις πειστεί χρησιμοποίησε 1 νούμερο μεγαλύτερα σκάγια.
Problem solved.

Εγώ την δοκιμή την έκανα με την Μ2 και την Rem1187 στα 35μ με φυσίγγια Remington Express 4 νούμερο 35.5gr και full choke και στα 2 όπλα.
Καμία εμφανής διαφορά στην κατανομή.
Δεν έκατσα να μετρήσω σκάγια σε κύκλο 75 cm ούτε έχω κάνει άλλη σύγκριση μεταξύ της Μ2 και άλλου όπλου. Το θεωρώ περιττό.

Αν ξανακάνω δοκιμή θα βάλω φωτογραφίες.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΝΙΚΕΣ ή ΜΑΓΙΚΕΣ ΚΑΝΕΣ.
Μόνο σωστή σκόπευση και σωστά φυσίγγια, αυτό τουλάχιστον πιστεύω εγώ.
Έχεις δίκιο για τα φυσίγγια αλλά πιστεύω επίσης ότι το σωστά στημένο φυσίγγι με ποιοτικά υλικά ρίχνει καλά με όλα τα όπλα.
Στα πολύ καλά φυσίγγια με σκληρά σκάγια εκμηδενίζονται οι διαφορες από κάνη σε κανη .
 
Καλησπέρα παιδιά.
Σε φιλικό κλίμα και καλοπροαίρετα πάντα, δεν έχετε κουραστεί και οι μεν και οι δε να κάνετε τόσες συζητήσεις για τον αν τα Benelli σκοτώνουν, με πόσα στο κέντρο, πόσα δεξιά και αριστερά και γενικά με τις επιδόσεις τους;
Σαν κάτοχος Benelli μία φορά απάντησα σε κάποιον αντιμπενελάκια όταν μου είπε ότι δεν σκοτώνουν: φαντάσου τι παπάδες θα κάνω με το δικό σου του είπα και χαζεψε.
Όσοι κυνηγούν και ξέρουν να σημαδεύουν ακόμα και με ιδιοκατασκευη όπλο να κρατάνε θα το πάρουν το πουλί, πάντα μα πάντα όμως θα υπάρξουν και αστοχίες για χίλιους δυο λόγους.
Άποψη μου, όσοι Τα ρίχνουν στο όπλο (αν αυτό δεν είναι στραβό) πρέπει να μάθουν σημάδι.
Τώρα αν κάποιος κάνει βελτιώσεις κώνου κτλ είναι δικιά του επιλογή, ακόμα και για ψυχολογικούς λόγους να γίνει. Αλλά όσοι λένε σοβαρά ότι τα Μπενελι δεν κάνουν τους διαγράφει η ίδια η εταιρεία με τις πωλήσεις της, η υπεράσπιση από εμάς περισσεύει.
Πάντα φιλικά και χωρίς να θέλω να δημιουργηθεί παρεξήγηση.
 
Back
Top