Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Οκ.ο ποιο ακριβός ποιός είναι;
Πολλοι ειναι αυτοι που ψαχνουν για φτηνες εργασιες αλλα επισεις πολλοι ειναι και αυτοι που την εχουν ''πατησει''.........το να παρω ενα ανταλακτικο σε καλυτερη τιμη απο καποιον αλλο ειναι κατανοητο το να κανω ομως μια επεμβαση στο οπλο μου θα προτιμησω εναν οπλουργο που εχει πιστοποιηση για την συγκεκριμενη εργασια και οχι τον ποιο φτηνο............θα ψαξω ομως να βρω ποιος ειναι και ποιο οικονομικος πιστοποιημενος οπλουργος..........και αυτοι ειναι μετρημενοι στα δακτυλα του ενος χεριου.
Ολα αυτα τα αναφερω διοτι υπηρξαν προβληματα με βαφες Ceracote που ''σκασανε'' απο δουλιες μη πιστοποιημενων για την συγκεκριμενη βαφη.
 
Καλος και φθηνός ε ; Συνήθως ουτοπία .
Ομως υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις που σε συνδιασμό με το φιλότιμο και τον σεβασμό που επθδεικνύουν απέναντι στον πελάτη που τους τα σκάει , κάνουν την ανατροπή και τότε εχουμε το ιδανικό.
Τωρα με ποιο κριτηριο αξιολογει και κοστολογεί ο καθενας τη δουλειά του , ειναι πονεμένη ιστορία.
 
Καλησπέρα ρε παιδιά φτηνό και καλό γίνεται? Δεν ξέρω ο καθένας μάστορας κοστολογη διαφορετικά την δουλειά του τώρα ο φίλος ας δει διάφορες δουλειές και ας βγάλει συμπεράσματα μόνος του για εμένα.
Σταύρο το ακριβό δεν ειναι πάντοτε και καλό....υπάρχουν πολλά παραδείγματα ειδικά στην κυνηγετικη-σκοπευτική κοινότητα......που απλά πληρώνεις όνομα στο τέλος κ από δουλειά .....μάπα!!!
 
Παρέλαβα σήμερα το 686 με ρυθμιζόμενη σκανδάλη στα μέτρα μου από το οπλουργιο Λιάκος. Η σκανδάλη ρυθμιστικε ακριβώς στο δάκτυλο όσο για το κοντακι δεν χρειάσθηκε περαιτέρω ρύθμιση καθώς το είχα ρυθμίσει στο σκοπευτήριο από την προηγούμενη εβδομάδα και όπως το είδε και ο Λιάκος είμαι κέντρο. Ένα ευχαριστώ δημόσια στον συγκεκριμένο οπλουργο για την αμεσότητα φιλικότητα και προπάντων για την τιμή. 20200618_161757.jpg20200618_161739.jpg
 
Παρέλαβα σήμερα το 686 με ρυθμιζόμενη σκανδάλη στα μέτρα μου από το οπλουργιο Λιάκος. Η σκανδάλη ρυθμιστικε ακριβώς στο δάκτυλο όσο για το κοντακι δεν χρειάσθηκε περαιτέρω ρύθμιση καθώς το είχα ρυθμίσει στο σκοπευτήριο από την προηγούμενη εβδομάδα και όπως το είδε και ο Λιάκος είμαι κέντρο. Ένα ευχαριστώ δημόσια στον συγκεκριμένο οπλουργο για την αμεσότητα φιλικότητα και προπάντων για την τιμή. View attachment 13962View attachment 13963
Eίναι ανατομική όπως σου είχα πεί ή δεν βλέπω καλά?
 
Eίναι ανατομική όπως σου είχα πεί ή δεν βλέπω καλά?
Όχι φιλαράκι δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα όμως, πάντως άλλη φάση η ανατομική που την είχα παλιότερα, μου έδειξε ένα 682 που του είχε κάνει πλήρη ανακαίνιση από άσπρη βάση σε μαύρη ανατομική χρυσή σκανδάλη λινελαιο από τα πρώτα 682 από πελάτη ο οποίος τώρα είχε perazzi αλλά έριχνε με το 682 .Όπλο ερωτευσιμο το είχε κάνει πένα και στη συζήτηση επάνω μου είπε ότι αυτά τα οπλα τα δίνουν για δύο λόγους είτε ανεβαίνουν κατηγορία είτε τα βαριούνται κυριολεκτικά αθάνατα όπλα.
 
Πολλοι ειναι αυτοι που ψαχνουν για φτηνες εργασιες αλλα επισεις πολλοι ειναι και αυτοι που την εχουν ''πατησει''.........το να παρω ενα ανταλακτικο σε καλυτερη τιμη απο καποιον αλλο ειναι κατανοητο το να κανω ομως μια επεμβαση στο οπλο μου θα προτιμησω εναν οπλουργο που εχει πιστοποιηση για την συγκεκριμενη εργασια και οχι τον ποιο φτηνο............θα ψαξω ομως να βρω ποιος ειναι και ποιο οικονομικος πιστοποιημενος οπλουργος..........και αυτοι ειναι μετρημενοι στα δακτυλα του ενος χεριου.
Ολα αυτα τα αναφερω διοτι υπηρξαν προβληματα με βαφες Ceracote που ''σκασανε'' απο δουλιες μη πιστοποιημενων για την συγκεκριμενη βαφη.

Και εδω ενα παραδειγμα βαφης ceracote απο ''ΜΑΣΤΟΡΑ''.....εργασια που δεν εχει κλησει χρονο και με την κυνηγετικη περιοδο κλειστη.
Το φτηνο το κρεας δεν το τρωνε ουτε οι σκυλοι...λεει μια σοφη παροιμια.......γι'αυτο μην ψαχνετε για τον φτηνοτερο αλλα για τον καλιτερο φτηνο.......

1593371343865.jpeg
1593371411668.jpeg
1593371490099.jpeg
 
Και εδω ενα παραδειγμα βαφης ceracote απο ''ΜΑΣΤΟΡΑ''.....εργασια που δεν εχει κλησει χρονο και με την κυνηγετικη περιοδο κλειστη.
Το φτηνο το κρεας δεν το τρωνε ουτε οι σκυλοι...λεει μια σοφη παροιμια.......γι'αυτο μην ψαχνετε για τον φτηνοτερο αλλα για τον καλιτερο φτηνο.......

View attachment 14234
View attachment 14235
View attachment 14236
Μάστορα σαν τον κώλο της κατσίκας κατά τα γνωστά....
Οτι καί να πούμε ειναι λιγο.
 
Όλοι οι σωστοί επαγγελματίες το λένε ρε παιδιά εκεί που τριβονται τα μεταλλικά μερη δεν κρατάει η βαφή..Ούτε αν το γδαρεις στο κυνήγι φταίει η βαφή. Αλωστε το λέει και η ίδια η λέξη ΒΑΦΗ είναι εάν έρθει σε επαφή με άλλο αντικείμενο φυσιολογικό είναι να φθαρεί
 
Όλοι οι σωστοί επαγγελματίες το λένε ρε παιδιά εκεί που τριβονται τα μεταλλικά μερη δεν κρατάει η βαφή..Ούτε αν το γδαρεις στο κυνήγι φταίει η βαφή. Αλωστε το λέει και η ίδια η λέξη ΒΑΦΗ είναι εάν έρθει σε επαφή με άλλο αντικείμενο φυσιολογικό είναι να φθαρεί
Στα σημεια αυτα δεν τριβεται καθολου η βαφη ..ποσο μαλον οταν μιλαμε για κλειστη περιοδο.........
 
Ρε χαρειτε τη ζωη και αφηστε τα σιμαδια στο οπλο ετσι ειμουν και γω πλεων το ξεπερασα και ειμαι μια χαρα ςμεις να μαστε καλα και τα σιδερα παν και ερχοντε
+1
Μετά την πρώτη τούμπα συνήθως σταματάμε να βλέπουμε τα σημάδια σαν μπαλώματα και τα βλέπουμε σαν παράσημα :)
 
Back
Top