Βαλτοτούφεκο

Καλησπέρα , σαν καινούριος στο φόρουμ και άπειρος κυνηγός θα χρειαστώ βοήθεια για την αγορά όπλου, κάθε πρόταση η γνώμη σας θα βοηθήσει στην απόφαση αυτή.
Ψάχνω ένα όπλο το οποίο θα προορίζετε περισσότερο για υδρόβια με βασικό κριτήριο το κόστος αγοράς. Το μεγαλύτερο ερώτημα μου είναι αν είναι καλύτερα να ψάχνω κάποιο μεταχειρισμενο, παλιό ,επώνυμο, δοκιμασμένο μοντέλο ή με τα ίδια λεφτά να κοιτάω κάτι σαν αυτά BAIKAL MP-155 , ΑΤΑ ARMS VENZAMAX5, Stoeger M3000 (απλά παραδείγματα είναι αυτά)
Καινούργια a350 beretta με μέτρια πλαστικά αλλά κανη φωτιά με kick off και μεγάλο κώνο.πολυεργαλειο στα 1000 ευρώ γεννημένη για μεγάλη ταλαιπωρία και super magnum αν θες τετοια
 
Αν δεν εχεις θέμα με βαρος και μόστρα παρε την μπαικαλ, οτι πιο οικονομικό σε καινούριο όπλο. Την εχω κυνηγισει και σε παπι και σε φάσσες για ενα διαστημα(δανική απο φίλο που ελεγε οτι δεν σκότωνε και ηθελα να του αποδειξω οτι δεν έφταιγε το οπλο).
Αν διαθέτεις πανω απο 8-9 κατοστάρικα δες μεταχειρισμένες, πιο συγκεκριμενα θα σου πρότεινα winchester sx3(μεχρι 7-8 κατοστάρικα εμφανίζεται απο καμια που και που) ή και την benelli M2, την οποία εχει ο ξαδερφος και την έχει σαν εικόνισμα...(μονο ελάτωμα που θελει καλο καθαρισμα μετα την βροχη αλλιως βγαζει σκουρια η καννη).
Οπως και να χει παρε οπλο που θα σου αρεσει και στο ματι και θα σου καθετε, αν παρεις οπλο που δεν σου αρεσει, και το καλύτερο να ειναι, δεν θα ευχαριστιεσαι κυνηγι..για μενα το παν ειναι με το που πιανεις το οπλο στα χερια σου να γουσταρεις να βγεις για κυνηγι!!!
 
Φιλε μου, καλως η κακως ειναι λιγο τυχη τα οπλα πλεον για μενα...
Με γνομωνα την τυχη λοιπον κ οτι θα πεσεις σε απροβληματιστο οπλο, σε μεταχειισμενο θα κοιταγα απο αυτα που εχω αποψη
391 urika2 οχι την supermagnum, που εχει πολυ καλη κανη...
Benelli m1,m2 οσο πιο παλια, τοσο πιο καλα...
Στα καινουργια δεν εχω αποψη ολοκληρωμενη...

Εγω στο μυαλο μου το οπλο του βαλτου το εχω συνδυασει με την ταλαιπωρια... Οτι θα βραχει, θα γεμισει λασπη, θα γινει κουπι η στηριγμα αν χρειαστει κ θα μπορει να αντεξει να ριχει ακαθαριστο για μερες σε καθε συνθηκη... Αν δεν μιλαμε για τετοια χρηση αλλα για λιγο καρτερι, σπιτι, καθαρισμα κ την αλλη μερα παλι, θα σε ικανοποιησει οποιοδηποτε οπλο σε γεμιζει εμφανισιακα κ αισθητικα...
 
Παντός βλέπω για τα τουρκικά δεν είναι κανείς υπέρ . Οπότε με βλέπω για μεταχειρισμένο, πηρα και κανα 2 τηλέφωνα σήμερα κατι φίλους και ο ενας μου μίλησε για μια Μ1 γνωστού του. Αύριο θα έχουμε νεα...
 
Όλα οκ . Δεν χορταίνουμε ψαροντούφεκο τώρα βάλαμε και άλλα στο κεφάλι μας....:):)
Καλώς ήρθες και στον κόσμο του κυνηγιού! Ποιος σε έπεισε να ασχοληθείς με το κυνήγι; Εύχομαι να γίνεις τόσο καλός κυνηγός, όσο καλός ψαροτουφεκάς είσαι! ;)
Σου έστειλα με π.μ. το κινητό μου σε περίπτωση που δεν το έχεις.
 
Last edited:
Back
Top