Βαθιά Καθετή

καβούρι ή αυτά με το όστρακο ;;;
Και το δολώνεις πως ;;πες κάνα μυστικό 😱😱😱
Άγγελε το κανονικό καβούρι ρε, κόβεις το 1 τελευταίο πόδι από τα δεξιά και το 1 τελευταίο από τα αριστερά και περνάς το αγκίστρι από την μία μεριά στην άλλη από εκεί που έκοψες τα πόδια, έτσι δεν ψοφάει το καβούρι εύκολα και συμπεριφέρεται το δωλομα όσο δυνατόν πιο δελεαστικό και δεν φαίνεται το αγκίστρι καθόλου.
 
Άγγελε το κανονικό καβούρι ρε, κόβεις το 1 τελευταίο πόδι από τα δεξιά και το 1 τελευταίο από τα αριστερά και περνάς το αγκίστρι από την μία μεριά στην άλλη από εκεί που έκοψες τα πόδια, έτσι δεν ψοφάει το καβούρι εύκολα και συμπεριφέρεται το δωλομα όσο δυνατόν πιο δελεαστικό και δεν φαίνεται το αγκίστρι καθόλου.
Σε άλλες περιοχες ψαρευουν τις μεγάλες κυρίως τσιπουρες με δόλωμα την δαγκανα του καβουρα(οι μεγάλοι που κυκλοφορούν σε μώλους,βράχια) , το λεγόμενο "δαγκανάρι"..
 
Σε άλλες περιοχες ψαρευουν τις μεγάλες κυρίως τσιπουρες με δόλωμα την δαγκανα του καβουρα(οι μεγάλοι που κυκλοφορούν σε μώλους,βράχια) , το λεγόμενο "δαγκανάρι"..
Τάσο το έχω ακούσει αυτό αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, ίσως αν τυχόν και πιάσω κάποια μέρα κάποιον μεγάλο κάβουρα να το δοκιμάσω.
 
Προσοχή στην υπεραλιευση!
Κιαλλοι έβγαζαν πολλά πριν 15-20 χρόνια (Κυκλάδες) και τώρα κλαίνε με μαύρο δάκρυ!
Τώρα ψαχνουνε μαγιάτικο πάνω από 3 κιλά και άμα βρουν το μαθαίνουν και τα γύρω νησιά...
 
View attachment 74592
Με την Πελαγία μου για μεγάλα τσαουσια!!!
Μακάρι όλα τα μικρά παιδιά να ήταν σαν την Πελαγία.Να αποκτούν γνώσεις και ας μην τις χρειαστούν ποτέ,οι εμπειρίες όμως όταν αυτές είναι δίπλα στον γονέα τους γίνονται ανεκτίμητες. Καταλυτικές για την ποιότητα του χαρακτήρα τους μεθαύριο.Αξιος!
 
Αφού στον Πτελεο δεν βρήκα τρυγόνια είπαμε με τον φίλο Γιώργο να πάμε για καθετουλα στα 60-70μ. Αφού πήραμε λίγα λιθρινια και γουρλοματες, τα ψάρια έκοψαν κατά τις 9.
IMG_20230823_071303.jpgIMG_20230823_113530.jpg
Γυρίζοντας ρίξαμε μια συρτουλα με 5 φτερά χειροποίητα και πέσαμε σε μικρά τονακια (δεκατικια) και μεγάλα σκουμπρια. Πήραμε γύρω στα 15 κομματια και γυρίσαμε ευτυχείς!
IMG_20230823_113504.jpgreceived_268099272684841.jpeg
 
Ωραίο ψάρεμα κάνατε κ. Γιάννη, καλοφαγωτα.
Θυμάμαι όταν ήμουν μικρός πήγαινα για ψάρεμα με τον θείο μου και κάναμε αρκετή συρτή. Είχα πιάσει ψάρι και έλεγα ότι σταμάτησε η βάρκα χαχα. Μου άρεσε ιδιαίτερα όταν συνδυαζαμε τα ψαρέματα μας. Δλδ ρίχναμε ένα παραγάδι για κάνα δυο ώρες και στην αναμονή ψαρεύαμε κάθετη.
 
Παιδιά τα φώτα σας, χθες το βράδυ στο ψάρεμα μου έσπασε η μύτη από το καλάμι χωρίς να καταλάβω πως έγινε, μάλλον επειδή νωρίτερα μου πιάστηκε στο σκοινί της άγκυρας και ίσως το ζόρισα παραπάνω, αλλά εκείνη την ώρα δεν αντιλήφθηκα κάτι.
Τώρα ψάχνω κάτι καλύτερο από αυτό που είχα δηλ το Shimano alivio 1.80, που είναι οικονομικο μοντέλο.
Το ψάρεμα που κάνω είναι καθετή από σκάφος κυρίως για τσιπούρες, λυθρίνια, μουρμούρες, σαργούς και τα συναφή, σε βάθη 20-50 μέτρα με +/- 60γραμμάρια μολύβι.
Μηχανάκια έχω οριζοντίου τυμπάνου το Shimano Grappler 201 BB και τον Ryobi Ixorne R Es.
Θα προτιμούσα μήκος 1.80-2.10
Ακούω προτάσεις!

 
Back
Top