Αόρατες Πετονιές - Fluoro Carbon

D

DrV

Ανοίγω αυτό το θέμα για να ρωτήσω κάτι που θέλω. Ισχύει ότι οι πραγματικά αόρατες πετονιές 100% fluoro carbon, δεν καίγονται αν πας να τις κάψεις με αναπτήρα;
Γιατί το δοκίμασα σε κάτι δικές μου, και αρχικά άρχισαν να λιώνουν και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα άρπαξαν...
Πάντως κατά γενική ομολογία είναι πιο ισχυρές από τις απλές...
 
Σήμερα πήρα μια καλή γιαπωνέζικη αόρατη 0,38mm για παράμαλλο στο spinning, αφού ο φίλος Αρίστος λέει ότι η 45άρα που έβαζα για παράμαλλο φαίνεται. Δεν το είχα ξανακούσει αυτό που αναφέρεις για το κάψιμο, αν και χρησιμοποιώ χρόνια στο εγγλέζικο την πλέον εξειδικευμένη αόρατη πετονιά την GrandMax.
 
  • Like
Reactions: DrV
Ετσι εχω διαβάσει κ εγώ Βασίλη..Λιώνει χωρίς να συντηρεί φλόγα όμως..Αυτό που σίγουρα είναι πιο ακριβείς για να δούμε αν είναι όντως αόρατη είναι η τιμή της..Για την seaguar Grand max που αναφέρει ο Γιώργος τι να λέμε..θεωρείται ο εφευρέτης του φλοροκαρμπον.Καρουλακια των 100μ.μονο φλοροκαρμπον δεν ειναι συνήθως.Η γνήσιες αόρατες κυκλοφορούν σε καρούλια των 25 η 50μ.Βασιλη δεν νομίζω να ειναι πιο ισχυρές από τις απλες(σε αντοχή κιλών)ειναι όμως σίγουρα πιο σκληρες..ΥΓ Τώρα θα μου πείτε πως μπορεί να είμαστε σίγουροι ότι τα ψάρια όντως δεν την βλέπουν..
 
Ούτε και γω θυμάμαι πόσο πλήρωνα στα νιάτα μου την πρώτη συσκευασία των 25 μέτρων της grandmax. Νομίζω 12€ είχε.
Χαλάλι όμως, έχω βγάλει πολλούς σαργους του κιλου με 14αρι παραμαλο.
 
Αν θυμαμε καλά η αόρατες πρωτοεμφανιστηκαν το 1996(από την συγκεκριμένη γιαπωνέζικη εταιρία)Εγώ από αόρατη χρησιμοποιώ την falcon super hard της persicus...
 
Οι Fluorocarbon πετονιες εχουν λιγοτερη αντοχη στους κομπους κ εκει ειναι που υποφερουν οι περισσοτερες... Θελουν παντα σαλιωμα και απαλες κινησεις (μην παει ο νους σας αλλου... .my man. για σενα το λεω Doctor....yelling. )... Αυτο με τον αναπτηρα δεν το ηξερα...
Τωρα οσον αφορα το αν ειναι πραγματικα αορατες πολλοι λενε οτι ειδικα οταν τα ψαρια ειναι καχυποπτα, ακομα και αυτες τις καταλαβαινουν... Η καλυτερη για μενα FLuoracarbon που εχω δοκιμασει κ στο Casting κ στο Spinning ειναι η Trabucco σε καρουλακι των 50 μετρων... Πολυ καλη αντοχη στον κομπο κ αρκετα ανθεκτικη...
Παντως μια κ λεει ο Γιωργος για 38αρη κ 40αρη παραμαλλο στο Spinning, εγω ακομα κ οταν εβαλα 3οαρη εβλεπα ψαρια να μου ακολουθουν το τεχνητο κ να μην χτυπανε... Οταν το ξαναγυρισα στο 26αρη ξαναπηρα ψαρια... Τυχαιο? Μπορει... Παντως θεωρω οτι τα ψαρια το καταλαβαινουν...
 
  • Like
Reactions: DrV
Κάπως έτσι είναι Αρι..Στο εγγλέζικο ας πούμε κάποιοι κατεβενουν και σε παραμμαλο 12αρι(και πιο ψιλό) Μα ποιός ο λόγος να ρισκάρουμε με τόσο ψιλά εργαλεια αφού οι πετονιες μας είναι αόρατες..Άρα τα ψάρια κάτι βλεπουν..
 
Για το εγγλέζικο δεν χρειάζεται πιο λεπτή από 14άρα, για την ακρίβεια η GrandMax είναι 0,146 ή 14,6. Τα ψάρια τα ανεβάζω στα όρια, δεν είμαι από αυτούς που τα παλεύουν πολύ ώρα γιατί θεωρώ ότι χαλάς το μαλάγρωμα. Δυστυχώς αυτά τα μεγαλεία έχουν μείνει στο παρελθόν... :(
 
ειναι όμως σίγουρα πιο σκληρες.

Η καλυτερη για μενα FLuoracarbon που εχω δοκιμασει κ στο Casting κ στο Spinning ειναι η Trabucco σε καρουλακι των 50 μετρων...
Κι εμένα μου αρέσει.

, εγω ακομα κ οταν εβαλα 3οαρη εβλεπα ψαρια να μου ακολουθουν το τεχνητο κ να μην χτυπανε... Οταν το ξαναγυρισα στο 26αρη ξαναπηρα ψαρια... Τυχαιο? Μπορει.
Επειδή είναι πιο σκληρές, στα χοντρα νούμερα επηρεάζουν κάποια τεχνητά πιο ευπαθη και γιαυτό βλεπουμε βελτίωση όταν γυρνάμε στις πιο λεπτές πετονιες, που επιτρέπουν στο τεχνητο να κινείται πιο φυσικά.
Το ίδιο ισχύει και στα παράμαλλα στο εγγλεζικο. Τα πιο λεπτά και πιο μακριά κάνουν το δολωμα να αιωρειται με πιο φυσικό τρόπο στα ρεύματα.
 
Seaguar grand max 0.52mm 60m 40€ για το shore jigging.
Για το spinning έχω μια sakana 0.40mm 100m 10€ για λούτσους και τώρα θα πάρω την duel pro tough hd 0.33mm 50m 13€
 
Είκοσι χρόνια σε καθετες, την αρματωσια την φτιάχνω με Gorilla της Tubertini.
Η ιδια εταιρεια πριν 6-7 χρόνια έβγαζε και μια πετονιά την Dragon
σε πενηνταμετρα μοναδικής αντοχής.
Πρόλαβα και πήρα αρκετή για ειδικές αποστολές.

hostare immagini
 
Η παλιοί καθετακηδες του τόπου μου ψάρευαν λυθρίνια με 50αρια -60αρια παραμαλλα..Αν πάει κανείς με αυτά τα εργαλεία στις μέρες μας τα λυθρίνια θα γελάνε..ΥΓ Άλλη μια πετονιά που μου άρεσε ήταν η Alaska τις silstar..Τώρα κατά ποσο ηταν αόρατη δεν ξέρω..πάντως με άφησε ευχαριστημένο..
 
Η παλιοί καθετακηδες του τόπου μου ψάρευαν λυθρίνια με 50αρια -60αρια παραμαλλα..Αν πάει κανείς με αυτά τα εργαλεία στις μέρες μας τα λυθρίνια θα γελάνε..ΥΓ Άλλη μια πετονιά που μου άρεσε ήταν η Alaska τις silstar..Τώρα κατά ποσο ηταν αόρατη δεν ξέρω..πάντως με άφησε ευχαριστημένο..
Την Alaska την έχω δουλέψει σε ν.0.40 για συρτη σε αφροψαρα και ήταν ΟΚ.
Στην αρχή του καλοκαιριού Τασο στα λιθρινια η αρματωσια μου ειναι 0.22/0.25.
Καμμια φορα κατεβαίνω και σε 0.20/0.22.Πάνω από μισοκιλο ψαρι τότε δεν υπάρχει.
Μια φορά όμως σε αρματωσια 0,22/0,22 Gorilla μου εκατσαν δύο σκαθαρια του κιλού στα σαράντα πέντε μέτρα και ιδρωσα να τα βγάλω. Πάντως βγήκαν και στο χέρι,όχι με καλαμι.
 
Κ.Γιαννη έτσι ακριβώς..Τα πολύ ψιλά εργαλεια είναι ρίσκο..Όμως κακά τα ψέματα κάνουν την διαφορά στις μέρες μας και πολύ μάλιστα..ΥΓ Άλλο πράγμα η αίσθηση του τσιμπήματος στο χέρι..Δεν την αλλάζω ούτε με το πιο ακριβό καλάμι..:)
 
  • Like
Reactions: jnp
Την Alaska της Silstar δουλεύουμε σχεδόν αποκλειστικά και για αυτήν έχω τους ενδοιασμούς του αρχικού μου ποστ, γιατί άρπαξε τελικά με τον αναπτήρα... Στην πράξη όμως είναι πολύ καλή, για καθετή 0,30-0,35 για λυθρινια, τσαουσια, μουσμουλια κλπ
 
Back
Top