Αυτοάμυνα στο σπίτι

Η νομοθεσια και η κατασταση οπως ειναι γενικα στην Ελλαδα, ευνοεί την παραβατικοτητα και την παρανομια.
Ο θυτης γινεται ηρωας και το θυμα σερνεται στα δικαστηρια και διαπομπευεται απο τους προοδευτικους.
Εισαι εντελως μονος, οποτε πραξε αναλογα. Αν μπορεις εξουδετερωσε την απειλη (για τη ζωη σου) και εξαφανισε τα παντα μετα.
Αν δεν μπορεις καν τη με ελαφρα και επανερχεσαι δριμυτερος
Αν παιζουν παιδια και γυναικα, φερσου σαν πατερας και αντρας (εδω ισως η ελληνικη δικαιοσυνη σε δικαιωσει).
 
Δυστυχώς δεν είναι εύκολα τα πράγματα. Στα σπίτια μπαίνουν συνήθως όταν λείπει ο ιδιοκτήτης. Αν μπουν νύχτα και δεν είναι σκληροί κακοποιοί ίσως και να μην σε πειράξουν , μπορεί όμως και να ξυπνήσεις από ξυλοδαρμό και εκεί τα πράγματα είναι πολύ επικίνδυνα γιατί μπορεί και ξεφύγει το πράγμα. Έχουν γίνει σκληρές δολοφονίες και βασανιστήρια από συμμορίες. Πάντως χρέος σου είναι να προστατεύσεις την οικογένεια σου με οποιοδήποτε κόστος, ΑΝ τα καταφέρεις φυσικά. Υπάρχει και το φαινόμενο να καταφέρει τελικά ο ιδιοκτήτης να σώσει τη ζωή του και συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα να το θεωρήσει κάτι σαν εργατικό δυστύχημα και να του κάνουν τη ζωή κόλαση οι " ευπαθείς". Έχω δει σπασμένο συρμό προαστιακού από " συγγενείς και φίλους" γιατί πάτησε καταλάθος Ρομά που προσπαθούσε να κλέψει τα καλώδια. Η Ελλάδα είναι ένα απέραντο λουνα παρκ για κάθε κακοποιό στοιχείο και σε αυτό φταίνε ξεκάθαρα οι πολιτικοί.
 
Είναι τραγικό να μην μπορείς να υπερασπιστείς την περιουσία και τη σωματική σου ακεραιότητα με όσα μέσα διαθέτεις, μέσα στο ίδιο σου το σπίτι. Έχουμε φτάσει να παρακαλάμε ο επίδοξος επιβουλεας να αφαιρέσει ότι γουστάρει από την περιουσία μας, αρκεί να μη μας βλάψει. Αυτό είναι κατάντια και μάλιστα καλλιεργημένη από το κράτος, το οποίο είναι ανίκανο να σε προστατέψει και η αστυνομία να έχει δεμένα τα χέρια της.
 
Είναι τραγικό να μην μπορείς να υπερασπιστείς την περιουσία και τη σωματική σου ακεραιότητα με όσα μέσα διαθέτεις, μέσα στο ίδιο σου το σπίτι. Έχουμε φτάσει να παρακαλάμε ο επίδοξος επιβουλεας να αφαιρέσει ότι γουστάρει από την περιουσία μας, αρκεί να μη μας βλάψει. Αυτό είναι κατάντια και μάλιστα καλλιεργημένη από το κράτος, το οποίο είναι ανίκανο να σε προστατέψει και η αστυνομία να έχει δεμένα τα χέρια της.
θα μπορουσαμε ομαδικα καταφευγοντας στην δικαιοσυνη να αλλαξουμε τον νομο?ουσιαστικα μας αφαιρουν το ενστικτο της αυτοσυντηρησης ενω αυτοι ποθ κανουν την παραβατικοτητα παλι με το ενστικτο δρουν.
 
Γαμάτη δικαίωση το θύμα έφαγε ποινή και ο Αλβανός τον απέλασαν για να ξαναγυρίσει να κάνει χειρότερα και μην πω να ανταποδώσει στον άνθρωπο γιατί είναι και εκδικητικοί αυτοί.
Η στραβή απόδοση "δικαιοσύνης" . Πράγματι χρειάζονται λεπτοί χειρισμοί, αλλά αν αποδεικνύεται ότι απειλείται ουσιαστικά η ζωή του πολίτη, θα έπρεπε να έχει προβλεφθεί και η άμυνά του.

σ.σ. Σε κάποια χώρα (δεν θυμάμαι σε ποια) αν ένας πεζός περάσει παράνομα στη μέση του δρόμου και τον χτυπήσει αυτοκίνητο, που ήταν αδύνατον να το αποφύγει, ο τραυματισμένος πληρώνει και τη ζημιά του αυτοκινήτου.
Αυτό απλά για τη σύγκριση.
 
Γαμάτη δικαίωση το θύμα έφαγε ποινή και ο Αλβανός τον απέλασαν για να ξαναγυρίσει να κάνει χειρότερα και μην πω να ανταποδώσει στον άνθρωπο γιατί είναι και εκδικητικοί αυτοί.
Ισως η μοναδικη περιπτωση που θυμαμαι να δικαιωνεται ο διαρρηκτης.
Μαλλον γιατι ο πυροβολισμος εγινε εκτος σπιτιου,οπως αναφερει στο αρθρο.
Ο ιδιοκτητης βγηκε εξω.
Αν του εριχνε μεσα,πχ στο σαλονι,σχεδον σιγουρα θα βλεπαμε αλλο "εργο"...
 
Και 2.700 ευρώ χρηματική ποινή.
Και πολύ φθηνά τη γλύτωσε. Θα μπορούσε να ενημερώσει τον διαρρήκτη μέσα από το σπίτι ότι είναι οπλισμένος και να λήξει εκεί το θέμα και όχι να βγει έξω και να του ρίξει. Η δικαιοσύνη είναι υπέρ του νοικοκύρη σε αυτές τις περιπτώσεις αλλά δεν είναι ηλίθια.
 
Και πολύ φθηνά τη γλύτωσε. Θα μπορούσε να ενημερώσει τον διαρρήκτη μέσα από το σπίτι ότι είναι οπλισμένος και να λήξει εκεί το θέμα και όχι να βγει έξω και να του ρίξει. Η δικαιοσύνη είναι υπέρ του νοικοκύρη σε αυτές τις περιπτώσεις αλλά δεν είναι ηλίθια.
Η αυτοδικία ασφαλώς και δεν είναι λύση, αλλά η ένοπλη διαπραγμάτευση με διαρρήκτες δεν νομίζω ότι θα έχει καλή κατάληξη.
Το κράτος οφείλει να προστατεύει τους πολίτες. Εκατοντάδες νομικούς έχουνε, ας βρούνε μία δίκαιη και εφαρμόσιμη λύση.
Όχι βορά στους ληστές οι πολίτες.
 
Last edited:
Παιδιά επειδή αυτό το πράμα δεν έχει καμία λογική διαρρήκτη και νοικοκύρη
Όσες περιπτώσεις συνέβηκε κάτι τέτοιο και ο νοικοκύρης οπλοφορούσε βγενει μπλεγμένος
Λέει ένας νόμος ότι στη περίπτωση που ο αμυνόμενος έχει υποδεέστερο αντικείμενο απο τον επιτιθέμενο τότε μπορεί μα αθωωθεί
Έχει τύχει σε άνθρωπο των ειδικών δυνάμεων να μπουν στο σπίτι του δυο άοπλοι για ληστεία τους κανόνισε κανονικά και ο άνθρωπος ήταν για αρκετό καιρό εκτός υπηρεσίας
 
Παιδιά επειδή αυτό το πράμα δεν έχει καμία λογική διαρρήκτη και νοικοκύρη
Όσες περιπτώσεις συνέβηκε κάτι τέτοιο και ο νοικοκύρης οπλοφορούσε βγενει μπλεγμένος
Λέει ένας νόμος ότι στη περίπτωση που ο αμυνόμενος έχει υποδεέστερο αντικείμενο απο τον επιτιθέμενο τότε μπορεί μα αθωωθεί
Έχει τύχει σε άνθρωπο των ειδικών δυνάμεων να μπουν στο σπίτι του δυο άοπλοι για ληστεία τους κανόνισε κανονικά και ο άνθρωπος ήταν για αρκετό καιρό εκτός υπηρεσίας
Αυτό ακριβώς σχολιάζω παραπάνω.
Θα κάτσουμε να κάνουμε διαπραγμάτευση "εσύ μαχαίρι, εγώ το δίκαννο". Μια χαρά στη θεωρία. Στη πράξη; Αν π.χ. μπουν, ως συνήθως, 2-3 από δαύτους, έστω και με μαχαίρι (σπάνιο, συνήθως περίστροφο) τι λύση προτείνει ο νομοθέτης;
Ασκήσεις επί χάρτου. Το κράτος ενδιαφέρεται μόνο να μην φταίει αυτό. Γι΄αυτό νομοθετεί. Τώρα τι νομοθετεί, άλλο θέμα.

σ.σ. Ακόμη και την αστυνομία να καλέσεις θα έρθει (στην καλύτερη) σε μισή ώρα, όταν όλα θα έχουν τελειώσει.
Προσωπική εμπειρία.
 
Αυτό ακριβώς σχολιάζω παραπάνω.
Θα κάτσουμε να κάνουμε διαπραγμάτευση "εσύ μαχαίρι, εγώ το δίκαννο". Μια χαρά στη θεωρία. Στη πράξη; Αν π.χ. μπουν, ως συνήθως, 2-3 από δαύτους, έστω και με μαχαίρι (σπάνιο, συνήθως περίστροφο) τι λύση προτείνει ο νομοθέτης;
Ασκήσεις επί χάρτου. Το κράτος ενδιαφέρεται μόνο να μην φταίει αυτό. Γι΄αυτό νομοθετεί. Τώρα τι νομοθετεί, άλλο θέμα.
Έχω κάνει αρκετα σεμινάρια εισβολή στο σπίτι (εντάξει καμία σχέση με τη πραγματικότητα ) προστασία και αλλά τέτοια με παρουσία εισαγγελέα που εξηγούσε κάποια πράματα τα οποία δε μπορώ να τα λέω απο εδώ ούτε φωτό να δείξω
Αυτό που μπορώ να πω είναι να σιγουρεψεις την οικογένεια σε ένα δωμάτιο κλείδωσε το
αφού καταλάβεις εισβολή στο σπίτι
Κάλεσε αστυνομία και μη κανεις τίποτα
Τα αντικείμενα τα ξαναβρίσκουμε τη ζωή μας δεν τη ρισκάρουμε
Και κάτι εντελώς άσχετο με αυτό που μιλάμε
Τα παιδιά που ζητάνε ένα δυο ευρώ ότι έχεις
για να πάρουν τη δώσει τους ΔΩΣΤΑ μπορεί να γλιτώσεις ένα γεράκο πιο κατω μια γιαγιά η όποιον είναι στο χέρι του
Αυτά
 
Έχω κάνει αρκετα σεμινάρια εισβολή στο σπίτι (εντάξει καμία σχέση με τη πραγματικότητα ) προστασία και αλλά τέτοια με παρουσία εισαγγελέα που εξηγούσε κάποια πράματα τα οποία δε μπορώ να τα λέω απο εδώ ούτε φωτό να δείξω
Αυτό που μπορώ να πω είναι να σιγουρεψεις την οικογένεια σε ένα δωμάτιο κλείδωσε το
αφού καταλάβεις εισβολή στο σπίτι
Κάλεσε αστυνομία και μη κανεις τίποτα
Τα αντικείμενα τα ξαναβρίσκουμε τη ζωή μας δεν τη ρισκάρουμε
Και κάτι εντελώς άσχετο με αυτό που μιλάμε
Τα παιδιά που ζητάνε ένα δυο ευρώ ότι έχεις
για να πάρουν τη δώσει τους ΔΩΣΤΑ μπορεί να γλιτώσεις ένα γεράκο πιο κατω μια γιαγιά η όποιον είναι στο χέρι του
Αυτά
Έτσι όπως το διευκρινίζεις θα με βρεις σύμφωνο και εξυπακούεται ότι εξαντλείς τα μέτρα πρόληψης.
Εγώ σχολιάζω τη βίαια απειλή. Καθημερινά διαβάζουμε που σπάνε στο ξύλο γεράκους απρόκλητα, πριν αρνηθούν να τους δώσουν αυτά που έχουν. Και ένας λόγος (προσωπική εμπειρία) είναι γιατί δεν πείθονται ότι δεν κρύβεις κι άλλα.
 
Έτσι όπως το διευκρινίζεις θα με βρεις σύμφωνο και εξυπακούεται ότι εξαντλείς τα μέτρα πρόληψης.
Εγώ σχολιάζω τη βίαια απειλή. Καθημερινά διαβάζουμε που σπάνε στο ξύλο γεράκους απρόκλητα, πριν αρνηθούν να τους δώσουν αυτά που έχουν. Και ένας λόγος (προσωπική εμπειρία) είναι γιατί δεν πείθονται ότι δεν κρύβεις κι άλλα.
Γιατί συνήθως αυτοί που σηκώνουν χέρι σε Γέροντες
είναι αλλοδαπής προέλευσης
οπότε διπλασιάζεται η εμμονή τους
 
Για καλο στο σπιτι βραδυ δεν θα μπει....
Οποτε εαν προλαβω....ο μαυρος χαρος τον εφαγε....και οσες μπορεσω θα του ριξω....ή θα πρεπει να τον
λυπηθω ??
Μηπως πρεπει να περιμενω να με δεσει....και να με απειλη οτι θα βιαση την γυναικα μου εαν δεν του
πω που ειναι το κομποδεμα ??
Η να περιμενω να κανει κακο στα παιδια μου ??
Δεν ξερεις μεχρι που μπορει να το φτασει....και ουτε θελω να μαθω....
Αν προλαβω....τον αλφαδιασα χωρις δευτερη κουβεντα....Και ας μου πει μετα ο δικαστης τι θα εκανε στην
θεση μου !!!
Ο σοφος λαος μας λεει....''καλιο η μανα του φονια , παρα του σκοτωμενου''....

ΥΓ. Φανταστειτε μονο την σκηνη....εσυ δεμενος...και ο αλλος να βιαζει την γυναικα σου !!
Εξω και μακρια απο ολους αυτη η καταρα !!
 
Back
Top