Αυτοάμυνα στο σπίτι

Η καλύτερη λύση είναι να επιτραπεί η οπλοφορία στο σπίτι να δείτε αν θα μπουκαρει κανείς
Όχι συνάδελφε γιατί δεν έχουμε παιδεία για κάτι τέτοιο ή δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι για αυτό, μήν κοιτάς στο Αμέρικα εκεί είναι διαφορετικά και όχι σε όλες τις πολιτείες νομίζω, εδώ σε μια φιλονικία με τον γείτονα θα βγάζεις τό κουμπουρι και θά τό παίζεις Ράμπο γι αυτό όχι καί πάλι όχι.
 
Το μονο σιγουρο ειναι οτι εαν αντιληφθουμε ληστή στο σπιτι,(γιατι μπορει να τα λεμε ολα ωραια και καλα τωρα που ειμαστε ασφαλης και...γραφουμε τις γνωμες μας ;) ) αλλα θα παθουμε μια ψιλο..κριση πανικου....
Απο οτι ξερω, οπως ειπαν μερικοι συναδελφοι / συμφορουμιτες, ο νομος λεει...καντε οτι κοιμαστε....νομιζω οτι ηθελαν να τον αλλαξουν, και οτι να βρισκομαστε σε κατασταση αμυνας....δεν ξερω εαν αλλαξε... καποιος που ειναι δικηγορος, ας ψαξει, να μας ποσταρει το σχετικο νομο....
Τωρα, εαν εχουμε οπλο. και προλαβουμε να το γεμισουμε.....ο καθενας, αντιδρα διαφορετικά....
Μακάρι, να μην αντιμετωπσουμε τετοια κατασταση...γιατι τα πραγματα ειναι δυσκολα....
 
Last edited:
Το μονο σιγουρο ειναι οτι εαν αντιληφθουμε ληστή στο σπιτι,(γιατι μπορει να τα λεμε ολα ωραια και καλα τωρα που ειμαστε ασφαλης και...γραφουμε τις γνωμες μας ;) ) αλλα θα παθουμε μια ψιλο..κριση πανικου....
Απο οτι ξερω, οπως ειπαν μερικοι συναδελφοι / συμφορουμιτες, ο νομος λεει...καντε οτι κοιμαστε....νομιζω οτι ηθελαν να τον αλλαξουν, και οτι να βρισκομαστε κατασταση αμυνας....δεν ξερω εαν αλλαξε... καποιος που ειναι δικηγορος, ας ψαξει, να μας ποσταρει το σχετικο νομο....
Τωρα, εαν εχουμε οπλο. και προλαβουμε να το γεμισουμε.....ο καθενας, αντιδρα διαφορετικά....
Μακάτι, να μην αντιμετωπσουμε τετοια κατασταση...γιατι τα πραγματα ειναι δυσκολα....
Σωστός..
 
Ζω σε σπιτι που ειναι ισογειο κ ειχα προσφατα (1 χρονο πριν)αποπειρα(προσπαθησαν με κατσαβιδια αλλα τους καθυστερησε η εσωτεριλη ασφαλεια που ειχα)απο την μπροστινη μερια του σπιτιου που εχω ενα σχετικα χαμηλο παραθυρο,στο σπιτι ειχα μωρο 1 χρονου τοτε κ επρεπε να παρω τα μετρα μου.Εβαλα σιδεριες σε ολα τα παραθυρα που μπορει να υπαρχει προσβαση,αγορασα ενα καλο συναγερμο με 3 παγιδες κ 2 ανιχνευτες κινησης καθως κ ενα αεροβολο πιστολι beretta με 4,5 bb κ με επιλογη για αυτοματο το οποιο κ εχω διπλα μου οταν κοιμαμαι.Βρηκα την ηρεμια μου καθως η ψυχολογια μου ειχε διαταραχτει τοσο που με καθε θορυβο πεταγομουν τη νυχτα.Τι να λεμε,μας εχουν καταντησει σικαγο.
 
Ζω σε σπιτι που ειναι ισογειο κ ειχα προσφατα (1 χρονο πριν)αποπειρα(προσπαθησαν με κατσαβιδια αλλα τους καθυστερησε η εσωτεριλη ασφαλεια που ειχα)απο την μπροστινη μερια του σπιτιου που εχω ενα σχετικα χαμηλο παραθυρο,στο σπιτι ειχα μωρο 1 χρονου τοτε κ επρεπε να παρω τα μετρα μου.Εβαλα σιδεριες σε ολα τα παραθυρα που μπορει να υπαρχει προσβαση,αγορασα ενα καλο συναγερμο με 3 παγιδες κ 2 ανιχνευτες κινησης καθως κ ενα αεροβολο πιστολι beretta με 4,5 bb κ με επιλογη για αυτοματο το οποιο κ εχω διπλα μου οταν κοιμαμαι.Βρηκα την ηρεμια μου καθως η ψυχολογια μου ειχε διαταραχτει τοσο που με καθε θορυβο πεταγομουν τη νυχτα.Τι να λεμε,μας εχουν καταντησει σικαγο.
Όλα σωστά τα έκανες εκτος από το αεροβόλο πιστόλι που είναι τελείως άχρηστο για την αμυνα την δικιά σου και της οικογενειας σου ενα λειοκανο που θα μπορούσες να αγοράσεις νόμιμα και να εξοικειωθείς μαζί του σε ενα σκοπευτήριο είναι η πιο καλή λυση
 
Όλα σωστά τα έκανες εκτος από το αεροβόλο πιστόλι που είναι τελείως άχρηστο για την αμυνα την δικιά σου και της οικογενειας σου ενα λειοκανο που θα μπορούσες να αγοράσεις νόμιμα και να εξοικειωθείς μαζί του σε ενα σκοπευτήριο είναι η πιο καλή λυση
Εχω το κυνηγετικο φιλε μου απλα να ξερεις το συγκεκριμενο αεροβολο στα 5- 10 μετρα ανοιγει τρυπες
 
Όλα σωστά τα έκανες εκτος από το αεροβόλο πιστόλι που είναι τελείως άχρηστο για την αμυνα την δικιά σου και της οικογενειας σου ενα λειοκανο που θα μπορούσες να αγοράσεις νόμιμα και να εξοικειωθείς μαζί του σε ενα σκοπευτήριο είναι η πιο καλή λυση
Δες ένα huden πιστόλι αεροβόλο και πες μετά άμα είναι άχρηστο και αυτόματο αν τη φας εμημες στο τοπο
 
Φίλε Γιάννη απο την στιγμή που έχουμε τέτοιο σερβις θα πρέπει να το πληρώνουμε .sarcastic. ! Δεν παραπονέθηκα όμως γιατί είδα στην πράξη πόσο γρήγορα θα έρθουν αν κάτι πάει στραβά και αυτό είναι το κυριότερο .
Αυτό λέγεται φίλε μ ασφάλεια πάνω απο όλα!!
 
Δες ένα huden πιστόλι αεροβόλο και πες μετά άμα είναι άχρηστο και αυτόματο αν τη φας εμημες στο τοπο
Νομιζω ειναι huben αλλα το θεμα ειναι που το βρισκεις και ποσο κοστιζει γιατι με μια αναζητηση που εκανα δεν καταφερα να βρω τετοιο πιστολι.
 
Συγγνωμη αλλα δεν πιστευω οτι εχουμε δημοκρατια, αποικιοκρατια ειμαστε και με το να τους λεμε δημοσια τροπους αμυνας και ποια μπορει να ειναι η αντιδραση μας οταν χρειαστει(μακαρι να μην χρειαστει ποτε) τι κερδιζουμε?Διαφωνεις μεχρι θανατου αλλα οταν απαγορευσουν το κυνηγι για αρχη και πουνε πλεον δεν χρειαζονται τα κυνηγετικα και πρεπει να παραδοθουν στην αστυνομια τι θα κανεις(βεβαια οχι μονο εσυ)?
ΠΩΣ θα υπερασπιθεις????
Νομίζω αρκετά τους έχουμε ανεχτεί τους 'προοδευτικούς'!! Εκεί ξεκινάει αναβρασμός και ύστερα πόλεμος για την ακεραιότητα κ την ασφάλεια μας!!
 
Ζω σε σπιτι που ειναι ισογειο κ ειχα προσφατα (1 χρονο πριν)αποπειρα(προσπαθησαν με κατσαβιδια αλλα τους καθυστερησε η εσωτεριλη ασφαλεια που ειχα)απο την μπροστινη μερια του σπιτιου που εχω ενα σχετικα χαμηλο παραθυρο,στο σπιτι ειχα μωρο 1 χρονου τοτε κ επρεπε να παρω τα μετρα μου.Εβαλα σιδεριες σε ολα τα παραθυρα που μπορει να υπαρχει προσβαση,αγορασα ενα καλο συναγερμο με 3 παγιδες κ 2 ανιχνευτες κινησης καθως κ ενα αεροβολο πιστολι beretta με 4,5 bb κ με επιλογη για αυτοματο το οποιο κ εχω διπλα μου οταν κοιμαμαι.Βρηκα την ηρεμια μου καθως η ψυχολογια μου ειχε διαταραχτει τοσο που με καθε θορυβο πεταγομουν τη νυχτα.Τι να λεμε,μας εχουν καταντησει σικαγο.
Με το δίκιο σου
 
Νομιζω ειναι huben αλλα το θεμα ειναι που το βρισκεις και ποσο κοστιζει γιατι με μια αναζητηση που εκανα δεν καταφερα να βρω τετοιο πιστολι.
Ένας λιθουανός το παρουσίαζε το ηχα δει σε βίντεο ,παντός υπάρχει και το hatsan και σε 6,35 pcp που είναι και φτινο
 
Νομιζω ειναι huben αλλα το θεμα ειναι που το βρισκεις και ποσο κοστιζει γιατι με μια αναζητηση που εκανα δεν καταφερα να βρω τετοιο πιστολι.

Η Huben δεν παράγει (ακόμα) πιστόλια, υπάρχει ένας τύπος (βλ Youtube - The Huben guy) που έφτιαξε ένα ιδιοκατασκευή...
Το ημιαυτόματο τυφέκιο της στην Ελλάδα στοιχίζει ~1900€
 
Back
Top