Αυτοάμυνα στο σπίτι

Πιο διάνα δεν θα μπορουσες να το πετυχεις 😂 .
Τα ιδια φυσικα θα ηταν ιδανικο να ισχυουν και για την ψήφο και την κατοχή σκυλων μαχης...αλλα ας ξεκινησουμε απο τα απλα.
😁
ΠΟ ΠΟ ΠΟΟΟΟ... Μακελάρης !

👍
 
Δεν καταλαβαινω στην ουσια δεν μιλαμε για αδεια οπλοφοριας και οπλοχρησιας εντος οικιας?
Όχι μιλάμε για το νομικό ζήτημα που ανακύπτει απο τη χρήση του όπλου. Πχ σε περίπτωση που ληστής εισβάλει στην οικεία κραδαίνοντας όπλο πυροβολεί αστοχεί και εσυ προλάβεις να βγάλεις το κυνηγετικό και να τον τουφεκίσεις είτε σε πρώτο βαθμό είτε σε δεύτερο θα αθωωθείς το θέμα ειναι οτι διώκεσαι ποινικα
Αν έχεις υποδεέστερο αντικείμενο απο τον επιτιθέμενο έχεις κάποια ελαφρυντικά
Αλλά πιάσε το αυγό και κουρευτο
Το είχα γράψει και πιο παλιά για ένα συμβάν που έγινε
Δεν ισχύει αυτό δεν υπάρχει ανώτερο η κατώτερο όπλο, αν καποιος κρατάει καραμπίνα και τον σκοτώσεις με μαχαίρι δεν αποτελεί στοιχείο που μειώνει το αξιόποινο. Στην ελληνική έννομη τάξη τα πάντα μπορουν να χαρκατηριστούν όπλα μέχρι και τα χέρια δεν εξετάζονται σύμφωνα με το βαθμό επικινδυνότητας.
 
Last edited:
Όχι μιλάμε για το νομικό ζήτημα που ανακύπτει απο τη χρήση του όπλου. Πχ σε περίπτωση που ληστής εισβάλει στην οικεία κραδαίνοντας όπλο πυροβολεί αστοχεί και εσυ προλάβεις να βγάλεις το κυνηγετικό και να τον τουφεκίσεις πρώτος είτε σε πρώτο βαθμό είτε σε δεύτερο θα αθωωθείς το θέμα ειναι οτι διώκεσαι ποινικα

Δεν ισχύει αυτό δεν υπάρχει ανώτερο η κατώτερο όπλο, αν καποιος κρατάει καραμπίνα και τον σκοτώσεις με μαχαίρι δεν αποτελεί στοιχείο που μειώνει το αξιόποινο. Στην ελληνική έννομη τάξη τα πάντα μπορουν να χαρκατηριστούν όπλα μέχρι και τα χέρια δεν εξετάζονται σύμφωνα με το βαθμό επικινδυνότητας.
Το γνωρίζεις απο κάπου αυτό που λες
Εγώ το λέω γιατί το είδα
 
Όχι μιλάμε για το νομικό ζήτημα που ανακύπτει απο τη χρήση του όπλου. Πχ σε περίπτωση που ληστής εισβάλει στην οικεία κραδαίνοντας όπλο πυροβολεί αστοχεί και εσυ προλάβεις να βγάλεις το κυνηγετικό και να τον τουφεκίσεις πρώτος είτε σε πρώτο βαθμό είτε σε δεύτερο θα αθωωθείς το θέμα ειναι οτι διώκεσαι ποινικα

Δεν ισχύει αυτό δεν υπάρχει ανώτερο η κατώτερο όπλο, αν καποιος κρατάει καραμπίνα και τον σκοτώσεις με μαχαίρι δεν αποτελεί στοιχείο που μειώνει το αξιόποινο. Στην ελληνική έννομη τάξη τα πάντα μπορουν να χαρκατηριστούν όπλα μέχρι και τα χέρια δεν εξετάζονται σύμφωνα με το βαθμό επικινδυνότητας.
Το γνωρίζεις απο κάπου αυτό που λες
Εγώ το λέω γιατί το είδα
 
ΠΟ ΠΟ ΠΟΟΟΟ... Μακελάρης !

👍
Κι ομως (αν και ξερω οτι το λες χιουμοριστικά)
Δεν υπαρχει πιο φιλησυχος ανθρωπος απο εμενα.
Μπορει να φανηκε ρατσιστικο αυτο που ειπα αλλα για σκεψου το.
Για να εφαρμοσεις κατι τετοιο πρεπει να βασιστεις σε καποια κριτηρια.
Αυτα δεν μπορει να ειναι το υψος, το βαρος ή το χρωμα των ματιων.
Πας με την κοινη λογικη.
Το ποιοι ειναι οι "κακοι" και ποιοι οι "καλοι" δεν μπορεις να το κρινεις απο τους απεξω.
Αναγκαστικά, μονο σου στοιχειο ειναι αυτοι που ειναι ηδη "μεσα" για καποιο κακουργημα.
Ε...απο αυτους λοιπον, παιρνεις και βλεπεις, ποσοι ειναι αποφοιτοι πανεπιστημιου με μεταπτυχιακο και δοκτωρα (ακραιο παραδειγμα) και ποσοι αποφοιτοι 3ης δημοτικου ?
Αν το 95% ειναι οι δευτεροι, ε ειναι ενα ισχυρο στοιχείο για διαχωρισμο το επιπεδο μορφωσης για ενα τετοιο εγχειρημα.

Και παλι λεω ειναι ένα απο τα κριτηρια, οχι το μοναδικο.
 

Δεν ισχύει αυτό δεν υπάρχει ανώτερο η κατώτερο όπλο, αν καποιος κρατάει καραμπίνα και τον σκοτώσεις με μαχαίρι δεν αποτελεί στοιχείο που μειώνει το αξιόποινο. Στην ελληνική έννομη τάξη τα πάντα μπορουν να χαρκατηριστούν όπλα μέχρι και τα χέρια δεν εξετάζονται σύμφωνα με το βαθμό επικινδυνότητας.

Και αυτο πως εξηγειται ?

"ο Νόμος αναφέρει ορισμένα κριτήρια, με βάση τα οποία θα κριθεί το αναγκαίο μέτρο της άμυνας και αυτά είναι: η επικινδυνότητα, το είδος, ο τρόπος και η ένταση της επίθεσης, η βλάβη που επεδίωκε ο επιτιθέμενος και οι λοιπές περιστάσεις."

- επικινδυνότητα (ποιος την κρινει ?)
- τρόπος (ποιος ειναι ο καταλληλος τροπος να μου κανουν κακο ? μαχαιρωμα ? πυροβολισμος ? χτυπημα ?)
- ένταση της επίθεσης (εχει αραγε τα νευρα του σημερα ο εγκληματιας που μπηκε σπιτι μου ?)
και το πιο αστειο...
- η βλάβη που επεδίωκε ο επιτιθέμενος
(συγγνωμη : εχετε σκοπο να με βλαψετε πολυ ή κανα 2 χτυπηματα στο προσωπο ?)

(Φυσικα και η ειρωνια μου δεν στρεφεται εναντιον σου αλλα στο νομικο συστημα και μονο)
 
Και αυτο πως εξηγειται ?

"ο Νόμος αναφέρει ορισμένα κριτήρια, με βάση τα οποία θα κριθεί το αναγκαίο μέτρο της άμυνας και αυτά είναι: η επικινδυνότητα, το είδος, ο τρόπος και η ένταση της επίθεσης, η βλάβη που επεδίωκε ο επιτιθέμενος και οι λοιπές περιστάσεις."

- επικινδυνότητα (ποιος την κρινει ?)
- τρόπος (ποιος ειναι ο καταλληλος τροπος να μου κανουν κακο ? μαχαιρωμα ? πυροβολισμος ? χτυπημα ?)
- ένταση της επίθεσης (εχει αραγε τα νευρα του σημερα ο εγκληματιας που μπηκε σπιτι μου ?)
και το πιο αστειο...
- η βλάβη που επεδίωκε ο επιτιθέμενος
(συγγνωμη : εχετε σκοπο να με βλαψετε πολυ ή κανα 2 χτυπηματα στο προσωπο ?)
Άλλο πράγμα αυτό παραθέσατε την αξιολόγηση της Άμυνας και άλλο πράγμα η επικνδυνότητα των όπλων δεν υπάρχει διάκριση που να λέει αν σκοτώσεις με τα χέρια 2 χρονια φυλακή αν σκοτώσεις με μαχαίρι 4 και ουτ το καθε εξής αν σκοτώσεις, ΜΕ ΟΤΙ ΟΠΛΟ και να σκοτώσεις για ανθρωποκτόνια θα καταδικαστείς ακόμα και μπαζουκας να ειχε χρησιμοποιηθεί.

Οσον αφορά την άμυνα
Σταθμίζονται απο τα πραγματικά περιστατικά, εγω ειμαι αντίθετος όσον αφορά την παραβιάση του ασύλου της οικείας κατεμέ το λιγότερο θα έπρεπε να ειναι αιτία που μειώνει το αξιόποινο όταν πραγματικά εχουμε να κάνουμε με κλέφτη ή ληστή. Αφου κατα το σύνταγμα στην οικεία μου δίνεται αυτοδίκαια το δικαίωμα της άμυνας δε θα κάτσω να σταθμίσω τη βούληση του κάθε επιτήδειου
 
Το κράτος είναι υπεύθυνο για την προστασία των πολιτών του .. μπορεί να μας προστατεύσει αποτελεσματικά ή όχι ; Δεν χρειάζεται να ζητάμε να γίνουμε εμείς οι χωροφύλακες … ας κάνουν αυτοί επιτέλους σωστά την δουλειά για την οποία πληρώνονται !
Ουτε αυτοι φταινε .Δεν υπαρχη πολιτικη βουληση .
 
Ουτε αυτοι φταινε .Δεν υπαρχη πολιτικη βουληση .
Εγώ , εσυ και οί υπόλοιποι εδώ μέσα πληρώνουμε τις υποχρεώσεις μας προς το κράτος , δικό τους τον πρόβλημα λοιπόν όχι δικό μας . Ας βρουνε τον τρόπο , δεν με απασχολεί πως .
 
Εγώ , εσυ και οί υπόλοιποι εδώ μέσα πληρώνουμε τις υποχρεώσεις μας προς το κράτος , δικό τους τον πρόβλημα λοιπόν όχι δικό μας . Ας βρουνε τον τρόπο , δεν με απασχολεί πως .
Ναι δικό τους το πρόβλημα το οποίο το διατηρούν απο το 1991 !!! Μη κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας.
 
Ναι δικό τους το πρόβλημα το οποίο το διατηρούν απο το 1991 !!! Μη κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας.
Μήπως πρέπει οι πολίτες να απαιτούν τα δίκαια και νόμιμα ? Μήπως πρέπει να σταματήσουμε να βλέπουμε τα πάντα γυρω μας με συναίσθημα ? Πληρώνονται και οφείλουν να κάνουν σωστά την δουλειά τους ... Δεν γίνεται μια ζωή να κάνουμε τα στραβά μάτια είτε μιλάμε για αστυνομία ( λέγεται οτι εχει έλλειψη προσωπικού και δεν φτάνουν να περιπολουν ) , είτε για πυροσβεστική , ειτε , ειτε ειτε ... Αν δεν μπορούν να κάνουν την δουλειά τους ας πανε στο καλό και ας έρθουν οι επόμενοι !
Αγαπητέ εχεις δίκιο , ας σταματήσουμε να κοροϊδευόμαστε !
 
Μήπως πρέπει οι πολίτες να απαιτούν τα δίκαια και νόμιμα ? Μήπως πρέπει να σταματήσουμε να βλέπουμε τα πάντα γυρω μας με συναίσθημα ? Πληρώνονται και οφείλουν να κάνουν σωστά την δουλειά τους ... Δεν γίνεται μια ζωή να κάνουμε τα στραβά μάτια είτε μιλάμε για αστυνομία ( λέγεται οτι εχει έλλειψη προσωπικού και δεν φτάνουν να περιπολουν ) , είτε για πυροσβεστική , ειτε , ειτε ειτε ... Αν δεν μπορούν να κάνουν την δουλειά τους ας πανε στο καλό και ας έρθουν οι επόμενοι !
Αγαπητέ εχεις δίκιο , ας σταματήσουμε να κοροϊδευόμαστε !
Aμα βρεις αποτελεσματικο τροπο, να μας το πεις.....
 
https://www.protothema.gr/greece/ar...gmes-tromou-pou-ezisan-ta-ilikiomena-adelfia/

Τι σας έλεγα σε προηγούμενο ποστ ; Aπο το 2015 όλοι έχουν χρήματα στο σπιτι εξου και οι εγκληματίες έχουν ξεφύγει σε επίπεδα πρωτόγνωρα για τα ελληνικά δεδομένα. Κάθε μέρα και ένα τέτοιο συμβάν.
 
Back
Top