Αυτοάμυνα στο σπίτι

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλα τα μέλη!!Ο νέος χρόνος ν δώσει υγεία και χαρά σε όλους εύχομαι!! Με αφορμή μια συζήτηση π κάναμε με την παρέα, ήθελα ν ρωτήσω τι συμβαίνει στην περίπτωση π κάποιος διαρρήκτης εισβάλει στην οικία μας και ο ιδιοκτήτης τον πυροβολήσει με την κυνηγετική καραμπίνα?Τι προβλέπει η νομοθεσία σε αυτήν την περίπτωση?Σε ένα άλλο forum διάβασα ότι και να του κάνουμε μικρή ζημιά και με νόμιμο το όπλο θα πάμε αυτόφωρο και μετά περνάμε και απο δικαστήριο με την πιθανότητα ν αθωωθούμε!!Γνωρίζεται κάτι σχετικά με αυτό?

Επίσης αν ο ιδιοκτήτης χρησιμοποιήσει κυνηγετική καραμπίνα αλλά όχι με τα συνηθισμένα φυσίγγια αλλά με πλαστικά όπως της εικόνας παρακάτω τι συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση?
bean-bag-rounds.jpg
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλα τα μέλη!!Ο νέος χρόνος ν δώσει υγεία και χαρά σε όλους εύχομαι!! Με αφορμή μια συζήτηση π κάναμε με την παρέα, ήθελα ν ρωτήσω τι συμβαίνει στην περίπτωση π κάποιος διαρρήκτης εισβάλει στην οικία μας και ο ιδιοκτήτης τον πυροβολήσει με την κυνηγετική καραμπίνα?Τι προβλέπει η νομοθεσία σε αυτήν την περίπτωση?Σε ένα άλλο forum διάβασα ότι και να του κάνουμε μικρή ζημιά και με νόμιμο το όπλο θα πάμε αυτόφωρο και μετά περνάμε και απο δικαστήριο με την πιθανότητα ν αθωωθούμε!!Γνωρίζεται κάτι σχετικά με αυτό?

Επίσης αν ο ιδιοκτήτης χρησιμοποιήσει κυνηγετική καραμπίνα αλλά όχι με τα συνηθισμένα φυσίγγια αλλά με πλαστικά όπως της εικόνας παρακάτω τι συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση?
View attachment 8107
Κανε ότι κοιμάσαι καλύτερα ... Ο Νόμος είναι με τον κλέφτη ... :(:mad:
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλα τα μέλη!!Ο νέος χρόνος ν δώσει υγεία και χαρά σε όλους εύχομαι!! Με αφορμή μια συζήτηση π κάναμε με την παρέα, ήθελα ν ρωτήσω τι συμβαίνει στην περίπτωση π κάποιος διαρρήκτης εισβάλει στην οικία μας και ο ιδιοκτήτης τον πυροβολήσει με την κυνηγετική καραμπίνα?Τι προβλέπει η νομοθεσία σε αυτήν την περίπτωση?Σε ένα άλλο forum διάβασα ότι και να του κάνουμε μικρή ζημιά και με νόμιμο το όπλο θα πάμε αυτόφωρο και μετά περνάμε και απο δικαστήριο με την πιθανότητα ν αθωωθούμε!!Γνωρίζεται κάτι σχετικά με αυτό?

Επίσης αν ο ιδιοκτήτης χρησιμοποιήσει κυνηγετική καραμπίνα αλλά όχι με τα συνηθισμένα φυσίγγια αλλά με πλαστικά όπως της εικόνας παρακάτω τι συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση?
View attachment 8107
Ο νόμος δεν σε καλύπτει από πουθενά......απλά έγκειται στη ευαισθησία του δικαστή!!! Επίσης είναι παράνομο να χρησιμοποιήσεις κυνηγετικό όπλο για κάθε άλλη δραστηριότητα πέραν κυνηγιού και κατά περίπτωση σκοπευτηρίου.
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλα τα μέλη!!Ο νέος χρόνος ν δώσει υγεία και χαρά σε όλους εύχομαι!! Με αφορμή μια συζήτηση π κάναμε με την παρέα, ήθελα ν ρωτήσω τι συμβαίνει στην περίπτωση π κάποιος διαρρήκτης εισβάλει στην οικία μας και ο ιδιοκτήτης τον πυροβολήσει με την κυνηγετική καραμπίνα?Τι προβλέπει η νομοθεσία σε αυτήν την περίπτωση?Σε ένα άλλο forum διάβασα ότι και να του κάνουμε μικρή ζημιά και με νόμιμο το όπλο θα πάμε αυτόφωρο και μετά περνάμε και απο δικαστήριο με την πιθανότητα ν αθωωθούμε!!Γνωρίζεται κάτι σχετικά με αυτό?

Επίσης αν ο ιδιοκτήτης χρησιμοποιήσει κυνηγετική καραμπίνα αλλά όχι με τα συνηθισμένα φυσίγγια αλλά με πλαστικά όπως της εικόνας παρακάτω τι συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση?
View attachment 8107
Καταρχην η κυνηγετικη καραμπινα ειναι αποκλειστικα για κυνηγετικη χρηση και οχι για αυτοαμυνα.Σιγουρα θα πας αυτοφωρο με κατηγορια για "αποπειρα ανθρωποκτονιας"......δυσκολο να υπαρχει αθωωση.Με τα φυσιγγια τα πλαστικα πας και παλι κατηγορουμενος για "σωματικη βλαβη".
 
Καταρχην η κυνηγετικη καραμπινα ειναι αποκλειστικα για κυνηγετικη χρηση και οχι για αυτοαμυνα.Σιγουρα θα πας αυτοφωρο με κατηγορια για "αποπειρα ανθρωποκτονιας"......δυσκολο να υπαρχει αθωωση.Με τα φυσιγγια τα πλαστικα πας και παλι κατηγορουμενος για "σωματικη βλαβη".
Δηλ αν μου έρθουν με μπαλτάδες κ έχω προλάβει να δέσω κ να οπλισω θα πάω μέσα επειδή τους το χάλασα????καλό!
 
"είχα φοβηθεί απίστευτα, κρύφτηκα πίσω από τον καναπέ τρέμοντας, αγκαλιά με το όπλο. Στην ταραχή μου πάνω το όπλο έπεσε απ' την αγκαλιά μου και εκπυρσοκρότησε. Μέσα στα σκοτάδια, πραγματικά, εκεί που λέω ουφ δε σκοτώθηκα, ακούω ένα γδούπο. Γυρνάω το κεφάλι και τι να δω; Ο εισβολέας είχε πέσει στο πάτωμα σε λουτρό αίματος...."
Φανταστική ιστορία κάθε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις είναι εντελώς τυχαία. Αποτελεί 100% προϊόν μυθοπλασίας. Και διαψεύδω κατηγορηματικά τα πάντα. Α και δεν υιοθετώ .
 
Αν οι κλέφτες έρθουν με μαχαίρια και ο ένοικος βγει με όπλο τότε έχουμε υπέρβαση άμυνας .
Αν έχω σπαθί???σε εκείνη τη φάση ...σιγά μην μετρήσουμε κ τις τσεςπου μας...κ σιγά να μην ποντάρω ότι μόλις πάρουν τα ανύπαρκτα φράγκα...θα φύγουν ειρηνικά....δεν λέω να ρίξει κάποιος στο ψαχνό με το καλημέρα...αλλά αν τα αλάνια ποντάρουν ότι δεν θα κάνω μπαμ θα είναι πεθαμένα γελασμενοι...αν ήταν μόνο για την πάρτη μου μπορεί κ στα αρχ...μου αλλά όταν μιλάμε για οικογένεια!εκεί γαμ...κ δέρνεις...άποψη μου!
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλα τα μέλη!!Ο νέος χρόνος ν δώσει υγεία και χαρά σε όλους εύχομαι!! Με αφορμή μια συζήτηση π κάναμε με την παρέα, ήθελα ν ρωτήσω τι συμβαίνει στην περίπτωση π κάποιος διαρρήκτης εισβάλει στην οικία μας και ο ιδιοκτήτης τον πυροβολήσει με την κυνηγετική καραμπίνα?Τι προβλέπει η νομοθεσία σε αυτήν την περίπτωση?Σε ένα άλλο forum διάβασα ότι και να του κάνουμε μικρή ζημιά και με νόμιμο το όπλο θα πάμε αυτόφωρο και μετά περνάμε και απο δικαστήριο με την πιθανότητα ν αθωωθούμε!!Γνωρίζεται κάτι σχετικά με αυτό?

Επίσης αν ο ιδιοκτήτης χρησιμοποιήσει κυνηγετική καραμπίνα αλλά όχι με τα συνηθισμένα φυσίγγια αλλά με πλαστικά όπως της εικόνας παρακάτω τι συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση?
View attachment 8107
Αναλογα τον δικαστη..Πας σιγουρα αυτοφωρο...Εξαρταται αν ηταν ενας ή πολλοι,τι οπλα ειχε/ειχαν,τι οπλο ειχες εσυ,αν εχεις παιδια σπιτι κλπ...Συνηθως αθωωνονται πρωτοδικα..Το 2011-2012 περιπου,ενας πατερας με τον πεθερο του,ριξανε με κυνηγετικα σε 3 διαρρηκτες..Ενας σκοτωθηκε επι τοπου,ο αλλος τραυματιστηκε και αν θυμαμαι καλα εξεπνευσε στο νοσοκομειο και ο τριτος τη γλιτωσε...Ειχαν γυναικες και παιδια σπιτι..Δεν τους εκαναν τπτ..Πιο προσφατα στην κορινθο νομιζω με τους γυφτους,αθωωθηκε πρωτοδικα αλλα θα ξαναπερασει δικη παλι καποια στιγμη στο μελλον..Λογικα θα τελεσιδικησει και θα αθωωθει...
 
Αν τύχει σε κανένα η άσχημη να ξέρετε η τουφεκιά να είναι από μπροστά ποτέ από πίσω γιατί λένε ότι είναι σε φυγή και δεν θα σας κάνουν τίποτα αν δεν εχει όπλο τότε πάρτε ένα ψεύτικο βάλτο στο χέρι του θύματος και είσαι κομπλέ αυτά είναι από ανθρώπο της δουλειάς δικηγόρο
 
Αν τύχει σε κανένα η άσχημη να ξέρετε η τουφεκιά να είναι από μπροστά ποτέ από πίσω γιατί λένε ότι είναι σε φυγή και δεν θα σας κάνουν τίποτα αν δεν εχει όπλο τότε πάρτε ένα ψεύτικο βάλτο στο χέρι του θύματος και είσαι κομπλέ αυτά είναι από ανθρώπο της δουλειάς δικηγόρο
Του φωνάζεις "στάσου,λίρες" και με το που γυρνάει του τη σφυρίζεις .:p
 
Αν έχω σπαθί???σε εκείνη τη φάση ...σιγά μην μετρήσουμε κ τις τσεςπου μας...κ σιγά να μην ποντάρω ότι μόλις πάρουν τα ανύπαρκτα φράγκα...θα φύγουν ειρηνικά....δεν λέω να ρίξει κάποιος στο ψαχνό με το καλημέρα...αλλά αν τα αλάνια ποντάρουν ότι δεν θα κάνω μπαμ θα είναι πεθαμένα γελασμενοι...αν ήταν μόνο για την πάρτη μου μπορεί κ στα αρχ...μου αλλά όταν μιλάμε για οικογένεια!εκεί γαμ...κ δέρνεις...άποψη μου!
Κανε οτι κοιμάσαι καλύτερα .big smile.,,,, Δεν θα ξεμπλέξεις με τίποτα μετά ..
 
Γιωργο,ΗΠΑ-Καναδα τι παιζει;Ισχυει οτι εχεις το δικαιωμα οποιασδηποτε μορφης αυτοαμυνας στο σπιτι σου;
Καλείς την αστυνομία , δεν αγγίζεις άνθρωπο !
Η διάφορα είναι ότι η αστυνομία θα έρθει σε λιγότερο απο πέντε λεπτά και αυτό το έχω διαπιστώσει κατά λάθος.
 
Back
Top