Ατσάλινα σκάγια(φυσίγγια)

Τα θηραματα καταβαλονται απο τα πολλαπλα τραυματα που επιφερουν το σοκ.
Μια φασσα που μαδησε τελειως αλλα δεν επεσε,δεχτηκε το σοκ αλλα οχι διατρηση.
Αν τωρα ετρωγε ενα τουβλο εκει που πεταγε θα λεγαμε οτι επεσε απο σοκ η απο
κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις?
 
Τα θηραματα καταβαλονται απο τα πολλαπλα τραυματα που επιφερουν το σοκ.
Μια φασσα που μαδησε τελειως αλλα δεν επεσε,δεχτηκε το σοκ αλλα οχι διατρηση.
Αν τωρα ετρωγε ενα τουβλο εκει που πεταγε θα λεγαμε οτι επεσε απο σοκ η απο
κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις?
Απο κραμα κεραμικων αχαχαχαχαχα
 
Σωστος ο πινακας αλλα μη χρησιμος γιατι συγκρινει ιδιο νουμερο σκαγιων (4). Οταν μετρας διατρηση περιμενεις την ιδια (περιπου, θα πουμε και για αυτο) με ιδιου ΒΑΡΟΥΣ σκαγια. Δεν τα εχω προχειρα αλλα ας πουμε ενα ατσαλινο ν4 εχει το ιδιο βαρος με ενα μολυβ ν7. Αυτα πρεπει να συγκρινουμε. Τωρα αν στη γομωση 36γρ τα ν4 ειναι λιγα για ικανοποιητικη συγκεντωση ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ για μελετη μετα. Τωρα μετραμε διατρηση.
--Αυτο που λεω στην παρενθεση , το "περιπου" εχει σχεση με τη μεγαλυτερη αντισταση 1) αερα και 2)διεισδυσης δερμα κλπ που εχουν τα μεγαλυτερης διαμετρου. Μαθηματικα υπολογιζεται και αυτο και μπορεις να αντιστοιχισεις επακριβως νουμερο μολυβι και ατσαλι, αλλα για συγκεκριμμενα θερμ -υγρασια ατμοσφαιρας και ειδος θηραματος.
Τα θηραματα καταβαλονται αμεσα ή γρηγορα τελος παντων απο την ΠΟΣΟΤΗΤΑ σοκ ( χρησιμοποιησα αδοκημο δικο μου ορο για κατανοηση) , η διατρηση μονη της μετραει στη ζημια που κανει σε οργανα για να πεθανει πολυ μετα, και δεν μας ενδιαφερει.
Φερνω σαν παραδειγμα την πετρα της σφεντονας που καταβαλει ακαριαια το σπουργιτι , χωρις διατρηση , γιατι εχοντας μεγεθος οσο το σωμα του του μεταφερει τεραστια "ποσοτητα" σοκ.
Αν ο πίνακας σύγκρινε διαφορετικής διαμέτρου σκάγια από διαφορετικά υλικά με τι ταχύτητα θα τα σύγκινε ; Στομίου ή πρόσκουσης ;

Αν έχεις 2 σφαιρικά σκάγια με την ίδια κινητική ενέργεια το μικρότερο σε διάμετρο έχει την μεγαλύτερη διάτρηση (μπορεί να εισχωρήσει βαθύτερα σε ένα ομοιογενές υλικό δηλαδή)
Αυτό νομίζουν οι περισσότεροι.
Δεν είναι όμως πάντα έτσι.

Τι ακριβώς θέλεις να αποδείξεις ;; Δεν έχω καταλάβει.
 
Last edited:
Νίκο στα 60 ρίχνει για να δει την επίδραση της βαρύτητας στο ατσάλι.
Για ενέργειες, διατρήσεις στα 60 ούτε καν μίλησε ... κάτι ξέρει ο τύπος :)

Σιγουρα ξερει .... και ξερει καλα....... μαλακας δεν ειναι.!!! :cool:

Βασιλη.....ες αυριον τα ''σπουδαια'' φιλε!!!! ;) :)
 
Αν ο πίνακας σύγκρινε διαφορετικής διαμέτρου σκάγια από διαφορετικά υλικά με τι ταχύτητα θα τα σύγκινε ; Στομίου ή πρόσκουσης ;
Αν εχουν το ιδιο βάρος με οποία ταχύτητα απο τις δυο θελεις
Αν έχεις 2 σφαιρικά σκάγια με την ίδια κινητική ενέργεια το μικρότερο σε διάμετρο έχει την μεγαλύτερη διάτρηση (μπορεί να εισχωρήσει βαθύτερα σε ένα ομοιογενές υλικό δηλαδή)
Αυτό νομίζουν οι περισσότεροι.
Δεν είναι όμως πάντα έτσι.

Τι ακριβώς θέλεις να αποδείξεις ;; Δεν έχω καταλάβει.
Τιποτα , συμβάλω στον προβληματισμό και στη συζητηση. Ολοι καινούργιοι ειμαστε στα ατσάλια
 
Γενικα νομιζω ,αφου βρουμε τη διάτρηση που ειχαμε με το μολύβι πχ ν 7 στο ατσάλι πχ ν 4 , τοτε πρεπει μονο να ασχοληθούμε με το βάρος γόμωσης και σύσφιξης τσοκ που θα μας δωςει με τα ατσάλια την κατανομή που ειχαμε με τα μολύβια . Το επόμενο βημα απο αυτο θα έρθει μονο του , γιατι θα οδηγηθούμε υποχρεωτικά σε μακρύς κάλυκες και προοδευτικές πυρίτιδες και απο αυτο θα οδηγηθούμε σε μεγάλους διαμέτρους αυλου και και και ......
 
Αν εχουν το ιδιο βάρος με οποία ταχύτητα απο τις δυο θελεις

Τιποτα , συμβάλω στον προβληματισμό και στη συζητηση. Ολοι καινούργιοι ειμαστε στα ατσάλια
Το ατσάλι χάνει πιο γρήγορα ταχύτητα από το μολύβι ... τα συγκρίνεις ανάλογα τι ψάχνεις.
Αν θες να τα συγκρίνεις με ίδιες αρχικές δεν είναι σωστό γιατί τα ατσάλινα έχουν γενικά μεγαλύτερες αρχικές.
Με τις ίδιες τελικές πάλι είναι δύσκολο γιατί δεν μπορείς να τις μετρήσεις.

Όλοι καινούργιοι είμαστε ...
Σε κάποια πράγματα μπορούν να δοθούν απαντήσεις ... σε άλλα όχι.
Αυτό που δίνει πάντα απαντήσεις (ή δημιουργεί νέες απορίες) είναι οι δοκιμές ...

Ασχολούμαστε με τα ατσάλινα για "τον έρωτα της τέχνης" όπως λένε και οι Γάλλοι ...

Γενικα νομιζω ,αφου βρουμε τη διάτρηση που ειχαμε με το μολύβι πχ ν 7 στο ατσάλι πχ ν 4 , τοτε πρεπει μονο να ασχοληθούμε με το βάρος γόμωσης και σύσφιξης τσοκ που θα μας δωςει με τα ατσάλια την κατανομή που ειχαμε με τα μολύβια . Το επόμενο βημα απο αυτο θα έρθει μονο του , γιατι θα οδηγηθούμε υποχρεωτικά σε μακρύς κάλυκες και προοδευτικές πυρίτιδες και απο αυτο θα οδηγηθούμε σε μεγάλους διαμέτρους αυλου και και και ......
Κώστα μην μου μιλάς για αυλούς βγάζω σπυράκια :) :) :) ...
Συμφωνώ ότι σημασία δεν έχει τόσο ο προορισμός, αλλά το ταξίδι ....

Βασιλη.....ες αυριον τα ''σπουδαια'' φιλε!!!! ;) :)
Δώσε πόνο Νίκο ... δώσε πόνο ...

ps
Μιας και μιλάμε για τέχνη, ταξίδια και προορισμούς δείτε το παρακάτω με ερμηνεία από τον αξέχαστο Sean Connery.

Καταπληκτικός Καβάφης, καταπληκτική ερμηνεία, καταπληκτική μουσική από τον Παπαθανασίου ...
Καληνύχτα παίδες.

 
Σωστος ο πινακας αλλα μη χρησιμος γιατι συγκρινει ιδιο νουμερο σκαγιων (4). Οταν μετρας διατρηση περιμενεις την ιδια (περιπου, θα πουμε και για αυτο) με ιδιου ΒΑΡΟΥΣ σκαγια. Δεν τα εχω προχειρα αλλα ας πουμε ενα ατσαλινο ν4 εχει το ιδιο βαρος με ενα μολυβ ν7. Αυτα πρεπει να συγκρινουμε. Τωρα αν στη γομωση 36γρ τα ν4 ειναι λιγα για ικανοποιητικη συγκεντωση ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ για μελετη μετα. Τωρα μετραμε διατρηση.
--Αυτο που λεω στην παρενθεση , το "περιπου" εχει σχεση με τη μεγαλυτερη αντισταση 1) αερα και 2)διεισδυσης δερμα κλπ που εχουν τα μεγαλυτερης διαμετρου. Μαθηματικα υπολογιζεται και αυτο και μπορεις να αντιστοιχισεις επακριβως νουμερο μολυβι και ατσαλι, αλλα για συγκεκριμμενα θερμ -υγρασια ατμοσφαιρας και ειδος θηραματος.
Τα θηραματα καταβαλονται αμεσα ή γρηγορα τελος παντων απο την ΠΟΣΟΤΗΤΑ σοκ ( χρησιμοποιησα αδοκημο δικο μου ορο για κατανοηση) , η διατρηση μονη της μετραει στη ζημια που κανει σε οργανα για να πεθανει πολυ μετα, και δεν μας ενδιαφερει.
Φερνω σαν παραδειγμα την πετρα της σφεντονας που καταβαλει ακαριαια το σπουργιτι , χωρις διατρηση , γιατι εχοντας μεγεθος οσο το σωμα του του μεταφερει τεραστια "ποσοτητα" σοκ.
Αστο φιλε μου.......μεγα μπερδεμα η συγκρηση ατσαλι μολυβι.....
 
Καλημερα και απο εδω Βασιλη !!!! Τα τελευταια νεα μου για τα ατσαλινα ....ειναι θα περιμενω
να ερθει ο ταχογραφος 1 με 9/12 παραδωση μου ειπαν.
Επισεις υπαρχει μια πυριτιδα που κυκλοφορει στο εμποριο με κωδικο SSB-150 και ειναι για
ατσαλινα σκαγια. Θα την παρω και αυτη την μπαρουτι...και μην εχουν καθολου ουτε για μπουσουλα
δοσολογιες....θα την ''ψαξω'' εγω.
Το αλλο που μου ειπαν για τα ατσαλινα...ειναι οτι μεχρι να μας υποχρεωσουν να κυνηγαμε ΟΛΑ τα
θηραματα με ατσαλι....θα περασουν αρκετα χρονια....ποσα ακριβως δεν ξερω...υπαρχουν πολλες
αντιδρασεις απο επαγγελματιες του χωρου.
Απ'οτι καταλαβα....μαλλον μεχρι τοτε..... εγω θα παιζω ταβλι με τον Αγιο Πετρο φιλε!!!;):)
 
Καλημερα και απο εδω Βασιλη !!!! Τα τελευταια νεα μου για τα ατσαλινα ....ειναι θα περιμενω
να ερθει ο ταχογραφος 1 με 9/12 παραδωση μου ειπαν.
Επισεις υπαρχει μια πυριτιδα που κυκλοφορει στο εμποριο με κωδικο SSB-150 και ειναι για
ατσαλινα σκαγια. Θα την παρω και αυτη την μπαρουτι...και μην εχουν καθολου ουτε για μπουσουλα
δοσολογιες....θα την ''ψαξω'' εγω.
Το αλλο που μου ειπαν για τα ατσαλινα...ειναι οτι μεχρι να μας υποχρεωσουν να κυνηγαμε ΟΛΑ τα
θηραματα με ατσαλι....θα περασουν αρκετα χρονια....ποσα ακριβως δεν ξερω...υπαρχουν πολλες
αντιδρασεις απο επαγγελματιες του χωρου.
Απ'οτι καταλαβα....μαλλον μεχρι τοτε..... εγω θα παιζω ταβλι με τον Αγιο Πετρο φιλε!!!;):)
Καλησπέρα Νίκο,

βρήκα αυτό ... ίσως βοηθήσει

https://www.maxamcorp.com/en/cartridges-components/components/powder

ssb.jpg
 
Καλησπέρα Νίκο,

βρήκα αυτό ... ίσως βοηθήσει

https://www.maxamcorp.com/en/cartridges-components/components/powder

View attachment 19133

Αυτο και αν βοηθαει....... !!! ;)
Την παραγγειλα την πυριτιδα....θα δω τι ''ψάρια'' θα πιασω φιλε!!!
Σε ευχαριστω πολυ...!!!:)

ΥΓ. Με το σωστο νουμερο παπουτσιων.....βαδιζεις ανετα....τα στενα παπουτσια δημιουργουν κάλους....και
φαρδια φουσκαλες . ;)
 
Last edited:
Θα πέφτει κλωτσιά με την SSB+150 και τα 2,70γρ.hunter.:eek:

Καλησπερα Θοδωρη !! Γιατι πιστευεις οτι την ΜG2 στο 2,30 - 2,40 χ36 γραμμαρια θα εχει λιγοτερο
κλωτσο ? Με την Μ92ς στο 2.25Χ36.... του εμποριου....ειναι αντρικο φυσεκι.....ασχετα εαν εγω δεν το
γουσταρω....γιατι ειναι σκορποχωρι...
Οταν την δουλεψω την SSB+150....Θα σου πω εντυπωσεις....την εχω...την πηρα...δεν την δουλεψα ακομα. :)
 
Tα εχει ριξει-ξεκοιλιασει κανενας?Ξερουμε τιποτα?

Μοιάζει ενδιαφέρον φυσίγγι, βιοδιασπώμενο, αρκεί να μην είναι σαν τις πλαστικές σακούλες που πριν 10-15 χρόνια διαφημίζονταν ως βιοδιασπόμενες και έχουν καταλήξει να ανακυκλώνονται στο συκώτι ψαριών και πτηνών! Εγώ προτιμώ ένα φυσίγγι που δεν είναι βιοδιασπώμενο, γιατί και στα νερά να καταλήξει, δύσκολα θα το καταπιεί ένα ψάρι, το οποίο μπορεί να βρεθεί στο τηγάνι μου ...
 
Πολύ γρήγορο και "σκληρό" για 32 γραμμάρια αλλά πολύ καλό για δυνατό ψύχος.
Ευχαριστω για την απαντηση.Το ιδιο λενε και οι Λετονοι.Θα παρω 8 κουτια
μιας και τοσα μπορω να μεταφερω στην βαλιτσα.Θα τα δω στην πραξη
επανω τον Φεβρουαριο.
 
Καλησπερα σε ολους,μετα απο 4 χρονια φετος θα ξαναπαω για κυνηγι παπιας.Αυτο που με απασχολει ειναι η ευρεση ενος φυσιγγιου διασπορας μιας και τα δουλευω σαν πρωτο φυσιγγι στο σουρουπο.Χρησιμοποιουσα b&p 32gr 4n, και lambro direct n5 Ειναι κατι που με απασχολει ιδιαιτερα μιας και θελω να ειμαι νομιμος.Θα ημουν ευγνωμων αν καποιος με βοηθουσε,ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Back
Top