Ατσάλινα σκάγια(φυσίγγια)

Χρειάζεται η "αιγίδα" του φόρουμ;
Νομίζω τα φόρα είναι για να δίνουν ένα χώρο έκφρασης για όλους και για διάδοση γνώσεων και εμπειριών, όχι για δημιουργία κοντρων ή ανταγωνισμών.
Όταν τελειώσει ο κόβιντ μπορείτε να πάτε και να το κάνετε σε όποιο σκοπευτήριο θέλετε, εγώ προσωπικά δε θα παροτρύνω ποτέ κανέναν να πάει κάπου για να στηθεί ένα "fight club".
Απ'την άλλη, μόλις οι συνθήκες θα το επιτρέψουν, θα ήταν ωραία να διοργανωθεί, όπως στο παρελθόν, ένας συναδελφικός αγώνας με δωράκια για όσους περισσότερους απ' τους συμμετέχοντες γίνεται, χωρίς το βραχνά και την πίεση της απόδοσης και της διάκρισης. Είναι κάτι που σχεδιάζαμε κιόλας, αλλά μας πρόφτασε η πανδημία.
 
Χρειάζεται η "αιγίδα" του φόρουμ;
Νομίζω τα φόρα είναι για να δίνουν ένα χώρο έκφρασης για όλους και για διάδοση γνώσεων και εμπειριών, όχι για δημιουργία κοντρων ή ανταγωνισμών.
Όταν τελειώσει ο κόβιντ μπορείτε να πάτε και να το κάνετε σε όποιο σκοπευτήριο θέλετε, εγώ προσωπικά δε θα παροτρύνω ποτέ κανέναν να πάει κάπου για να στηθεί ένα "fight club".
Απ'την άλλη, μόλις οι συνθήκες θα το επιτρέψουν, θα ήταν ωραία να διοργανωθεί, όπως στο παρελθόν, ένας συναδελφικός αγώνας με δωράκια για όσους περισσότερους απ' τους συμμετέχοντες γίνεται, χωρίς το βραχνά και την πίεση της απόδοσης και της διάκρισης. Είναι κάτι που σχεδιάζαμε κιόλας, αλλά μας πρόφτασε η πανδημία.

Πολυ σωστα τα λες ντοκτορ....παντα κατα την γνωμη μου. Το θεωρω τουλαχιστον γελοιο ....να γινουν
αγωνες...για να αποδειξει καποιος οτι δεν ειναι ελεφαντας..... η εαν εινα λιγοτερο η περισσοτερο απο αλλον!!!!
Ελεος!!!!!
Το εχω δηλωσει επανειλημμενα.....ο μονος αντιπαλος που εχω.... ειναι ο εαυτος μου.....και πιστευω οτι
αυτο ειναι το σωστο!!!

ΥΓ. Περαστικα μου.....κολλυριο για τα ματια ψαχνω να βρω.......!!! :(
 
(συνονόματε και Άρη απαντώ ταυτόχρονα σε ένα κείμενο, παίρνοντας αφορμές και απ΄ τις δύο απαντήσεις, αλλού συμφωνώ με τις τοποθετήσεις σας αλλού όχι)

Παιδιά από αλλού αρχίσαμε όμως την κουβέντα.
Ανέβηκε μια δοκιμή και ο άνθρωπος ζήτησε σχόλια και βοήθεια για βελτίωση της συγκέντρωσης.
Ο ίδιος θεωρούσε ότι από άποψη διάτρησης δεν έχει θέμα. Ζήτησε συμβουλή και για αυτό όμως...
Ζήτησε ένα υπόδειγμα, ένα μπούσουλα, πόση είναι μια ικανοποιητική διάτρηση σε πάκους Α4 συγκεκριμένης πυκνότητας ή αν γίνεται να το ελέγξει σε τενεκέ.
Νομίζω πως το δεύτερο το εξαντλήσαμε, ότι δε θα μπορέσει να ερμηνεύσει σωστά αυτό που θα δει στο λαδοτενεκέ ή στον μεταλλικό πίνακα ως ένδειξη καλής, μέτριας ή κακής διάτρησης με τα ατσάλια.
Υπόδειγμα ελέγχου διάτρησης για ατσάλινα καταλαβαίνω ότι δεν έχετε. (προ της κλινικής πράξης στον κυνηγότοπο και "σκοτώνει-δε σκοτώνει")

Εγώ στάθηκα καθαρά στο κομμάτι της φυσικής και στην αιτιολόγηση της ερμηνείας κάποιων εικόνων.
Ναι συνονόματε όλα αυτά τα "μικρά τεχνολογικά θαύματα" έγιναν γτ "μεταλλάχθηκε" το κυνήγι σε σχέση με πριν 50-60-100 χρόνια.
Ναι Άρη στον τενεκέ δε θα καταλάβει διάτρηση (το έγραψα στο αρχικό μου ποστ).

Η ουσία είναι ότι πάνω στο θήραμα η ενέργεια θα μεταφερθεί είτε τρυπήσουν τα οποιοδήποτε σκάγια τη σάρκα του είτε όχι.
Είτε το σκάγι είναι γυάλινο, πλαστικό, από βαμβάκι, από πηλό, από ατσάλι, από τσίγκο. Δώσε του την κατάλληλη ενέργεια και θα σκοτώσει.
Στον τύπο της ενέργειας, στον τύπο της ορμής δεν υπάρχει παράμετρος ξαναλέω, υφής, σύστασης, μεγέθους.
Και όχι πριν 100 χρόνια τα θηράματα δε χρειάζονταν 2 μαλακά σκάγια ενώ τώρα 4 σκληρά. Τα ίδια ζώα ήταν και τότε με σήμερα, δεν έχουν μεταλλαχθεί. Αν τότε πέθαιναν με 2 μαλακά σκάγια θα πεθαίνουν και τώρα, αν πεθαίνουν τώρα με 4 σκληρά θα πέθαιναν και τότε.
Παραμένει ίδιο το ποσό ενέργειας που πρέπει να μεταφερθεί επάνω τους για να πεθάνουν, δεν έχουμε ζήσει τόσο κοσμοϊστορικές μεταλλάξεις στο DNA τους, σε μισό ή ένα αιώνα.
Γι' αυτό ψάχνουμε να εξασφαλίζουμε ότι θα μεταφερθεί στο σώμα του ζώου το κατάλληλο ποσό ενέργειας με Χ αριθμο σκαγιων Ψ συστασης σε Ζ συνθηκες (αποστασεις, καιρικες κλπ). Ποσό ενέργειας που θα είναι ικανό να προκαλέσει το θάνατο με τραυματικό σοκ.

Έτσι λοιπόν, το πρόβλημα μας ποιο είναι με τα σκάγια?????
ότι μπορούμε να δίνουμε πολύ εύκολα ενέργεια και να τη "διατηρούν" με εξίσου σχετική ευκολία (με "λογικές"/μειωμένες ενεργειακές απώλειες δλδ) ΜΟΝΟ σε σκάγια που έχουν υψηλή πυκνότητα, δηλαδή μεγάλη μάζα σε μικρο ογκο.
γιατί?????? γιατί η μεγάλη μάζα έχει ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΡΑΝΕΙΑ (Νεύτωνας)


και σταματώ εδώ και επαναφέρω On topic τη συζήτηση, έχει κανείς κανένα σεταπ που να κάνει τα παραπάνω με ατσάλινα σκάγια για το χριστιανό που μπήκε στον κόπο και με την ιδιογομωτική του τρέλα και περιέργεια να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό???? ένα σεταπ που θα υπερκεράσει τη μικρότερη πυκνότητα του ατσαλιού και θα του δώσει κατάλληλη κινητική ενέργεια με συγκέντρωση;;;

θεωρητικα οι φιλοι βαλτοκυνηγοι θα έπρεπε να είναι οι καθ' ύλην αρμόδιοι μιας και είναι υποχρεωτικά τα ατσάλινα στους κυνηγοτόπους τους και πολλοί (αυτό ή μη)προβάλλονται ως ιδιογομωτές και ότι το κυνήγι αυτό λίγο-πολύ συμβαδίζει αναγκαστικά με ιδιογόμωση.
γτ επίσης δεν είναι απάντηση προς έναν ιδιογομωτή και τι κάθεσαι και δοκιμάζεις ατσάλινα, αφού δε θα τα χρησιμοποιήσεις.............
Στο μονο που είμαι αντίθετος bil είναι ότι αφήνει μια εντύπωση το μύνημα ότι κανείς το δικηγόρο του Νίκου γιατί κάποιοι του φέρθηκαν "άσχημα" η δεν τον βοήθησαν κ το σχολιάζω γιατί αναφέρθηκε το όνομα μου κ τουλάχιστον από πλευράς μου κάνεις λάθος...
Από εκεί κ πέρα για να ακούσει κανείς αυτά που του λέει κάποιος άλλος πρέπει να είναι κ πρόθυμος να ακούσει... Αυτά... πάμε παρακάτω...
Στις εξυπνάδες υπάρχει μεγάλη συμμετοχή, να πει κάποιος πέντε πράγματα να γίνει συζήτηση δεν υπάρχει... Δεν έχει σημασία αν είναι σωστά η λάθος αυτά που θα πει, σημασία έχει να έχει άποψη κ να έχει ανοιχτό το μυαλό του οποίος διαβάζει να τα σκεφτεί... Φιλικά τα λέω με αφορμή την παραπάνω συζήτηση....
 
Στο μονο που είμαι αντίθετος bil είναι ότι αφήνει μια εντύπωση το μύνημα ότι κανείς το δικηγόρο του Νίκου γιατί κάποιοι του φέρθηκαν "άσχημα" η δεν τον βοήθησαν κ το σχολιάζω γιατί αναφέρθηκε το όνομα μου κ τουλάχιστον από πλευράς μου κάνεις λάθος...
Από εκεί κ πέρα για να ακούσει κανείς αυτά που του λέει κάποιος άλλος πρέπει να είναι κ πρόθυμος να ακούσει... Αυτά... πάμε παρακάτω...
Καλά κάνεις και τα αναφέρεις αυτά Άρη και θα το σχολιάσω μόνο και μόνο επειδή την ίδια κουβέντα κατ' ιδίαν είχα και με το φίλο outlander, που τον έκανα δυστυχώς να αισθανθεί το ίδιο πράγμα.
Στο ποστ μου δύο φορές έγραψα το όνομα σου (όπως και του Βασίλη) και τι έλεγα εκεί που αναφέρθηκα ονομαστικά; Την πρώτη στην αρχή του μηνύματος ότι σας απαντώ ταυτοχρόνως, ενώ παράλληλα και συμφωνώ σε κάποια πράγματα που λέτε και όχι μόνο διαφωνώ και τη δεύτερη είναι όταν εκφράζω συγκεκριμένα τη συμφωνία μου με τον καθένα σας.
Αν δεις μάλιστα στο ποστ μου δεν αναφέρω εσκεμμένα το όνομα ΝίκοςΠ, αλλά αναφέρομαι στο τρίτο πρόσωπο, διότι σχολιάζω την κατάσταση και όχι τα πρόσωπα.
Δικηγόρος δεν είμαι κανενός συγκεκριμένα, αλλά είμαι και όλων ταυτόχρονα. ;)
Αυτό που με παρεξήγησε και ο φίλος outlander, είναι ότι εγώ βλέπω ένα μέλος, με ενδιαφέρον να ασχοληθεί με ένα κομμάτι της ιδιογομωσης που α) δεν έχει ξανασχοληθει β) δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσει στην πράξη, να ζητάει σχόλια γνώμες διορθώσεις.
Εξαιρώντας λοιπόν το κομμάτι καθαρά το τεχνικό όπου βάση φυσικής (και όχι προσωπικής υποκειμενικής άποψης) κατέθεσα τις ενστάσεις μου, το υπόλοιπο ποστ μου εκεί που κατέληγε ήταν στο ότι να μείνουμε στο κομμάτι της βοήθειας προς ένα μέλος καθαρά με τις παρατηρήσεις μας και όχι να φτάνουμε στο σημείο να λέμε μην ασχολείσαι αφού δεν κυνηγάς με αυτά τα φυσίγγια. Διότι ο Χ,ψ επόμενος που θα ήθελε να ανεβάσει μια δοκιμή θα το σκεφτεί διπλά μήπως ακούσει την ίδια παραίνεση. Εάν ο ίδιος που ζητάει βοήθεια είναι και ... "Κουφός" κακό του κεφαλιού του!!!! Και το είδαμε και πρόσφατα και επενέβην πάλι εγώ προσωπικά προστατεύοντας εκεί τα μέλη που έδιναν όντως καλοπροαίρετα βοήθεια, ενάντια του "κουφού". Εκεί δεν ήμουν δικηγόρος τους;;;;;
Γι αυτό φίλε Άρη δε γίνεται να μου προσάψει κανείς αυτό το χαρακτηριστικό, ότι σκόπιμα και στοχευμένα προστατεύω ή κάνω πλάτες στους "δικούς μου".
Πρώτον και κύριον διότι δεν έχω "δικούς μου" και δεύτερον διότι δεν το κάνω.
Και ξέρεις προσωπικά πολύ καλά ότι στο παρελθόν για αυτήν ακριβώς την αντικειμενικότητα μου και την επιλογή μου να τα λέω ίσια προς όλους έχω χτυπηθεί από διάφορα άτομα, από διαφορετικές τελείως πλευρές, αν θες ;) ;) ;)
Αυτά λοιπόν και πάμε παρακάτω με ατσάλινα σκάγια :)
 
Αυτά τα "δικούς μου" , " δικού σου" να μην είχες αναφέρει δεν θα με ενοχλούσε καθόλου το μύνημα σου, σε αυτά με χάλασες αλλά πέρασε, πάμε παρακάτω... Εγώ μόνο τον εαυτό μου κουβαλάω σε αυτά που γράφω... Σου είπα τι εντύπωση μου έκανε το μύνημα σου, όχι στο τεχνικό κομμάτι αλλά στο προσωπικό κ για να στο είπε κ άλλος μάλλον μπορεί κ να ισχύει... Φταίει κ ο γραπτός λόγος....
Στο κομμάτι της βοήθειας όμως δεν δέχομαι κανέναν υπαινιγμό γιατί πάντα βοηθάω τον οποιονδήποτε μπορώ χωρίς να έχω ειρωνευτει ποτέ κ πάντα με σεβασμό κ δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος εδώ μέσα που το αμφισβητεί αυτό ακόμα κ αν αυτά που λέω μπορεί για κάποιους να είναι μαλακίες... Κ αυτό προσπαθήσα να κάνω κ τώρα...

Για να επανέλθουμε κ στο θέμα... Ο καλύτερος τρόπος μέτρησης της διάτρησης στα ατσάλινα για μένα είναι οι υψηλότερες τιμές στον ταχογραφο...
 
Last edited:
Μερικές βασικές αρχές (αξιώματα), όχι μόνο για ατσάλινα αλλά γενικά.

1. Όσα περισσότερα σκάγια βρουν το θήραμα τόσο πιο πιθανή η άμεση καταβολή
2. Όση μεγαλύτερη κινητική ενέργεια έχουν τα σκάγια την στιγμή που χτυπούν το θήραμα τόσο πιο σίγουρο ότι θα το ξετρυπήσουν
3. Όσο πιο εύκολα παραμορφώσιμα είναι τα σκάγια τόσο μεγαλύτερη ζημιά κάνουν στο θήραμα
4. Όσο μεγαλύτερη πυκνότητα έχουν τα σκάγια τόσο μεγαλύτερες ταχύτητες διατηρούν στις αποστάσεις βολής
5. Το "σοκ" που δέχεται ένα θήραμα από ένα σκάγι είναι η διαφορά κινητικής ενέργειας εισόδου εξόδου του σκαγιού από το σώμα του

Τώρα στα ατσάλινα ... είναι μακράν το χειρότερο υλικό για σκάγια.
Υψηλές αρχικές αλλά χαμηλές τελικές ταχύτητες.
Αύξηση των αρχικών δεν αποφέρει ανάλογη αύξηση των τελικών.

Κάποιοι λένε για μεγαλύτερες συγκεντρώσεις των ατσάλινων ... θεωρητικά έτσι πρέπει να είναι αλλά συνήθως δεν είναι :)
(και εγώ αυτό έχω διαπιστώσει ... ότι δεν είναι δηλαδή !!! ... έχω ρίξει ελάχιστα όμως)

Και δεν είναι κατά την γνώμη μου
1. από κακής ποιότητας σκάγια σε συνάρτηση με την μικρή τους πυκνότητα
και
2. από τις μεγαλύτερες αρχικές ταχύτητες που θέλουμε να βγάζουν για να αντισταθμίσουμε το χαμηλό τους βάρος

Οπότε για να αυξήσεις συγκέντρωση σε ατσάλι κατεβάζεις πυρίτιδα, βρίσκεις καλύτερης ποιότητας ατσάλινα και προσεύχεσαι να πέσει το θήραμα.

Νίκο σου ήρθε ο ταχογράφος ? Τα ατσάλινα σου φαίνονται καλής ποιότητας ?
Αν θες συγκέντρωση με τα ατσάλια που έχεις θα σου έλεγα να κατεβάσεις ταχύτητες και να παίξεις με τα βύσματα.

Ο τύπος εδώ δεν βρίσκει διαφορές στην συγκέντρωση ...

 
Last edited:
Βασιλη , σε ευχαριστω για τις συμβουλες.....πανω σε αυτο που λες βαδιζω..... ''παιζω'' με βυσματα , και
δοσολογιες πυριτιδας -σκαγιων.....γι'αυτο μετραω και διατρηση σε καθε βολη .
Κανω και αλλες ''ταρζανιες''.....για να ''μαζεψω'' τα σκαγια.......
Τον ταχογραφο δεν τον παρελαβα ακομα...1 με 9/12 μου εγραψαν παραδωση....οταν τον παραλαβω θα γινουν ποιο
''ευκολα'' τα πραγματα....αυτο θελω να πιστευω.
Τα ατσαλινα σκαγια που εχω δεν ξερω ποσο καλης ποιοτητας ειναι.....παραμορφωση δεν παρουσιαζουν
σκληροτητα εχουν....στην μεγκενη δεν παιρνουν ''χαμπαρι''.....δεν ξερω πως αλλιως μπορω να τσεκαρω
την ποιοτητα τους.
Ο τυπος στο βιντεο ειναι ''φτασμενος''.....εγω ειμαι ακομα στο νηπιο με τα ατσαλινα....μπουσουλαω....
Οι συβμουλες σου....χρυσός ....για μενα....και παλι σε ευχαριστω!!!! Επιβεβαιωνουν οτι ειμαι σε καλο δρομο!!!
Πολυ ωραια δουλεια εκανες με τον πινακα.... και μπραβο σου φιλε μου!!! :)

ΥΓ. Βασιλη το ατσαλι ειναι ατιμο πραγμα.....ριχνεις ταχυτητες εχεις συγκεντρωση....και παει ''περιπατο''
η διατρηση....δεν με βοηθαει καθολου που δεν εχω τον ταχογραφο.....το σιγουρο ειναι οτι δεν πρεπει
να τους συμπεριφερεσαι οπως στα μολυβδινα σκαγια....μου το ειπε ενας καλος φιλος...και εχει δικιο!!! ;) :)
 
Δεν έχω ιδέα από ιδιογόμωση. Αν μου δώσεις την καλύτερη μηχανή και τα καλύτερα υλικά το πολύ πολύ να φτιάξω στρακαστρούκες... Θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ αλλά δεν έχω τη δυνατότητα.
Αν ποτέ όμως τα καταφέρω θα χρησιμοποιήσω τις γνώσεις και τη διάθεση του ΝίκουΠ να μοιραστεί απλόχερα την εμπειρία του. Ευχαριστώ Νίκο!
 
Βασιλη μου....μικρος ο ''κοσμος'' αδελφε!!! Ο τυπος στο βιντεο ειναι Αυστραλος...πρωταθλητης ΤΡΑΠ
και τωρα δασκαλος.
Ειπα μικρος ο κοσμος....ειναι πολυ φιλος...φιλου μου....εριχναν μαζι στο σκοπευτηριο στην Αυστραλια.

Λοιπον ειδα το βιντεο...τα αγγλικα μου δεν βοηθανε,,,,προσεξα ομως διαφορές σιγουρα υπαρχουν...
ειδικοτερα στα 60 μετρα που τολμησε να δοκιμασει....το εκανε γιατι ειναι τραπιστας...ΟΛΟΙ οι αλλοι
δοκιμαζουν στα 30 με 35 μετρα.
Οπως θα ειδες και εσυ.....στα 30 μετρα η διατρηση στο ασταλι ειναι η μισή σε σχεση με το μολυβι.
Στα 60 μετρα δεν τολμησε να μετρησει διατρηση....ο λογος ?? Πιστευω οτι τα 60 μετρα για το ατσαλι
ειναι ονειρο απατηλο....με την εννοια να κανει ''δουλεια''.
Δεν θελω να κανω τον ''μαγκα''....αλλα στα 30 μετρα με 3αστρα σου βαζω ισως και το 100% της τουφεκιας μεσα
στο κυκλο....τι να το κανεις ?? Αχρηστο ειναι ( παντα κατα την γνωμη μου). Τα ζορια και τα προβληματα
εμφανιζονται μετα τα 35 μετρα και στα 40 γινονται ακομα μεγαλυτερα.
Προσπαθω να βγαλω ταχυτητες ( με συγκριση την διατρηση ) και να εχω και συγκεντρωση χωρις να
φτανουν τα bar στον Θεο....καθολου ευκολο....χρειαζεται ταχογραφος φιλε.
Ωστοσο το ''παλευω''....και πιστευω οταν ερθει ο ταχογραφος....θα εχω ετοιμα σεταπ για μετρημα....
ΠΡΩΤΑ ο ΘΕΟΣ....ΥΓΕΙΑ να εχουμε!!!:)

ΥΓ, Κυριακο , γνωση που δεν μοιραζεται παυει να ειναι γνωση.....φιλε μου καλέ!!! :)
 
Μας δουλευουν οι κ@λο ευρωπαιοι με τα ατσαλινα και τα ''πολλα'' μέτρα....προσπαθω και γω σαν
''ζωντανό'' να βγαλω τουφεκια στα 40 -45 μετρα....και γελανε οι ευρωπαιοι....και το παιζουν μαγκες
με τα ομοιωματα....και ριχνουν στα 25 -30 μετρα....Γαμω την Ευρωπη τους...και την νομοθεσια του
Ελληνικου κρατους....:mad:
 
Δεν ξέρω πως θα δεις το επίπεδο της σφαιρικότητας των ατσάλινων.

Ξεκίνα με ηλεκτρονικό παχύμετρο περιστρέφοντας το σκάγι .. αν δείς διαφορές θα μπορέσεις να μετρήσεις εκατοστά του χιλιοστού.
Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα γράψω.

Τυχαία το βρήκα το βίντεο, ναι όσο μεγαλώνουμε εμείς τόσο μικραίνει ο κόσμος!!
 
https://www.randywakeman.com/HowGoodisTungstenSuperShot Really.htm

Τι Λωζάνη τι Κοζάνη ... τι ατσάλι τι βολφράμιο :)
Συμφωνούμε με τον Randy ...

Μεταφράζω τον τίτλο και την πρώτη πρόταση
Τίτλος : Πόσο καλά είναι τα σκάγια TSS στην πραγματικότητα ?
Πρώτη πρόταση : "Η σύντομη απάντηση είναι ότι είναι εκπληκτικά καλά, και μακράν το καλύτερο διαθέσιμο υλικό για σκάγια."

Για τα υπόλοιπα ... translate.google.gr
 
Σωστος ο πινακας αλλα μη χρησιμος γιατι συγκρινει ιδιο νουμερο σκαγιων (4). Οταν μετρας διατρηση περιμενεις την ιδια (περιπου, θα πουμε και για αυτο) με ιδιου ΒΑΡΟΥΣ σκαγια. Δεν τα εχω προχειρα αλλα ας πουμε ενα ατσαλινο ν4 εχει το ιδιο βαρος με ενα μολυβ ν7. Αυτα πρεπει να συγκρινουμε. Τωρα αν στη γομωση 36γρ τα ν4 ειναι λιγα για ικανοποιητικη συγκεντωση ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ για μελετη μετα. Τωρα μετραμε διατρηση.
--Αυτο που λεω στην παρενθεση , το "περιπου" εχει σχεση με τη μεγαλυτερη αντισταση 1) αερα και 2)διεισδυσης δερμα κλπ που εχουν τα μεγαλυτερης διαμετρου. Μαθηματικα υπολογιζεται και αυτο και μπορεις να αντιστοιχισεις επακριβως νουμερο μολυβι και ατσαλι, αλλα για συγκεκριμμενα θερμ -υγρασια ατμοσφαιρας και ειδος θηραματος.
Τα θηραματα καταβαλονται αμεσα ή γρηγορα τελος παντων απο την ΠΟΣΟΤΗΤΑ σοκ ( χρησιμοποιησα αδοκημο δικο μου ορο για κατανοηση) , η διατρηση μονη της μετραει στη ζημια που κανει σε οργανα για να πεθανει πολυ μετα, και δεν μας ενδιαφερει.
Φερνω σαν παραδειγμα την πετρα της σφεντονας που καταβαλει ακαριαια το σπουργιτι , χωρις διατρηση , γιατι εχοντας μεγεθος οσο το σωμα του του μεταφερει τεραστια "ποσοτητα" σοκ.
 
Back
Top