Ατσάλινα σκάγια(φυσίγγια)

Στην έναρξη που τις περισσότερες φορές έχουμε υψηλές θερμοκρασίες στην Ελλάδα,υπάρχει περίπτωση να έχουμε θέμα με τα μαγκνουμ ατσάλινα;Υπερδιατρηση μου ακουγεται αδύνατο σε πράσινο αλλά τίποτα σκορπισματα;
Σκορπισμα σε ατσαλι δεν υπαρχει φιλε , κωνοι , αχρωμιωτα , πορτιγκ κ τσοκ τρελα ολα αχρηστα , οτι κ κανουμε μπαλα παει το ατσαλι
 
Σκορπισμα σε ατσαλι δεν υπαρχει φιλε , κωνοι , αχρωμιωτα , πορτιγκ κ τσοκ τρελα ολα αχρηστα , οτι κ κανουμε μπαλα παει το ατσαλι
Άρα χρησιμοποιούμε κανονικά 36 γραμμαρια ατσαλια;δεν υπάρχει λόγος να πάμε σε 30αρια....θα σκοτώνουν καλύτερα τα δυνατότερα λογικά!
 
Άρα χρησιμοποιούμε κανονικά 36 γραμμαρια ατσαλια;δεν υπάρχει λόγος να πάμε σε 30αρια....θα σκοτώνουν καλύτερα τα δυνατότερα λογικά!
Η γνωμη μου ειναι σε αυτογεμες πολυ καλυτερα να ανεβαζουμε γραμμαρια κ πιο χοντρο σκαγι σε ατσαλι
 
Ηλία απότι μου έχεις πει και έχω κατλάβει στην έναρξη τα πουλιά παίζουν πιο κοντά ενώ δεν έχουν και αυτό το χοντρό πούπουλο του χειμώνα. Επίσης τα σκάγια σίγουρα τρυπούν καλύτερα απ'ότι τον χειμώνα. Μήπως θα ήταν πιο καλό ένα 4-5 νούμερο με περισσότερα σκάγια που θα σε βοηθήσει κιόλας περισσότερο; Αν λέω κάτι λάθος στο σκεπτικό μου πείτε μου.
 
Ηλια εσυ ξερεις το πως , που , κ ποσο μακρια ριχνεις , σε τι πουλια κλπ κλπ , υποψιν πανε μονοβολο τα ατσαλια κ αλλη εικονα προσκοπευσης
Σηκώνω μακρυά ρε μητσο,επίσης με το που βγει ο ηλιος και φάνε τα πρώτα σμπαρα ψηλωνουνε,όσο χαζα και να είναι ξυπνάνε!Σιγουρα και το σκαγι τρυπάει καλύτερα με την ζεστη και πιο ευκολα στην διάτρηση είναι τα πράσινα σε σχέση με τον χειμώνα!
 
Σηκώνω μακρυά ρε μητσο,επίσης με το που βγει ο ηλιος και φάνε τα πρώτα σμπαρα ψηλωνουνε,όσο χαζα και να είναι ξυπνάνε!Σιγουρα και το σκαγι τρυπάει καλύτερα με την ζεστη και πιο ευκολα στην διάτρηση είναι τα πράσινα σε σχέση με τον χειμώνα!
να ξερεις στην εναρξη πανω τα πιο πολλα που θα τουφεκισεις θα ειναι σκατζουρια[κιρκιρια].
 
Άρα χρησιμοποιούμε κανονικά 36 γραμμαρια ατσαλια;δεν υπάρχει λόγος να πάμε σε 30αρια....θα σκοτώνουν καλύτερα τα δυνατότερα λογικά!
Στα 36 γρ το ατσάλινο είναι μαγκνουμ. Τα εμπορικά βγάζουν γύρω στα 1000 bar πίεση. Προσωπικά τα θεωρώ υπερβολή για έναρξη. Τέτοια ρίχνουμε στις χήνες στην Εσθονια και σε γύρω 0 με 5 βαθμούς θερμοκρασία. Θεωρώ 30 με 32 γρ ατσάλινα καταλληλότερα για την έναρξη και με τσοκ όχι ποιο κλειστό από 3αρι όπως ειπώθηκε και παρά πάνω.
 
να ξερεις στην εναρξη πανω τα πιο πολλα που θα τουφεκισεις θα ειναι σκατζουρια[κιρκιρια].
Πέρυσι είχε μόνο μεγάλα για παράδειγμα,είναι που θα πέσεις!Σιγουρα το κιρκιρι με το πράσινο θέλουν τουλαχιστον 2 νούμερα διάφορα!
 
O πινακας του Τοm Rooster , του ανθρωπου που μελετησε για την αμερικανικη κυβερνηση τα ατσαλινα στο κυνηγι, ειναι ενας πολυ καλος μπουσουλας για την επιλογη νουμερου σκαγιων ανα θηραμα https://gf.nd.gov/gnf/hunting/docs/tom-roster-nontoxic-shot-lethality-table.pdf
 
Back
Top