Ατσάλινα σκάγια(φυσίγγια)

Το Lambro Classic Steel 30gr No4 το δίνει στα 650-700 bar......

Το συγκεκριμένο το δίνει με 550 bar...... :cool:.....και σε πολλά νούμερα.... ;)

https://www.hobbi.gr/fysiggia-atsalina-power-steel-30gr-p-12455.html


Και αναρωτιέμαι λοιπόν....Με τη Fabarm που δν έχει σφραγίδα για ατσάλινα...άντε και τα ρίχνω......με αυτές τις λίγες πιέσεις μπορώ να τα ρίξω και με το poze που είναι 3* & 5* (σταθερό) και αυλό 18,4 ή δν θα έχει θέμα λέτε.....Ενημερωτικά ρωτώ.
Τι χρονολογία είναι η φαμπαρμ? Με το ποζε ρίχνεις άνετα το λαμπρο, είναι και πολύ ωραίο φυσιγγακι και ας φεύγει λίγο πυρίτιδα.. εγώ θα προτιμούσα το ποζε,θα σου δώσει και λίγο παραπάνω ώθηση(τα ατσάλινα το χρειάζονται) και 5-3 τρακάρισμα είναι ιδανικό για ατσάλινα,θα είναι σαν να έχεις 1-3 περίπου..
 
Τι χρονολογία είναι η φαμπαρμ? Με το ποζε ρίχνεις άνετα το λαμπρο, είναι και πολύ ωραίο φυσιγγακι και ας φεύγει λίγο πυρίτιδα.. εγώ θα προτιμούσα το ποζε,θα σου δώσει και λίγο παραπάνω ώθηση(τα ατσάλινα το χρειάζονται) και 5-3 τρακάρισμα είναι ιδανικό για ατσάλινα,θα είναι σαν να έχεις 1-3 περίπου..
Η Fabarm είναι του '83
Και το S.poze του 1992....κανένα από τα δύο όπλα όμως δν φέρει σφραγίδα steel....αν ρίξω δν θα χαραχτεί το εσωτερικό των καννών....;;;
 
Η Fabarm είναι του '83
Και το S.poze του 1992....κανένα από τα δύο όπλα όμως δν φέρει σφραγίδα steel....αν ρίξω δν θα χαραχτεί το εσωτερικό των καννών....;;;
Αν το πόζε έχει ανοιχτά τσοκαρισματα ρίχνεις το lambro γιατί θεωρητικά κάνει για όπλα που δεν έχουν πιστοποίηση steel...η απλά δεν ρίχνεις ατσάλινα...;)
 
Η Fabarm είναι του '83
Και το S.poze του 1992....κανένα από τα δύο όπλα όμως δν φέρει σφραγίδα steel....αν ρίξω δν θα χαραχτεί το εσωτερικό των καννών....;;;
Ούτε μια στο εκατομυριο να παθει ζημιά η κάνη. Τα σκαγια είναι όλα μέσα στο κυαθιο. Το ζόρι είναι στα τσοκ. Με 3 κ 5 είσαι σε όλα εντάξει
 
Η Fabarm είναι του '83
Και το S.poze του 1992....κανένα από τα δύο όπλα όμως δν φέρει σφραγίδα steel....αν ρίξω δν θα χαραχτεί το εσωτερικό των καννών....;;;
Το λαμπρο ατσάλινο 30γρ. Steel classic είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να μπορούν και παλαιότερα όπλα να το ρίχνουν, και με την φαμπαρμ με ανοιχτό τσοκ θα μπορείς να το ρίξεις, αλλά: στην αυτόματη θα έχεις μεγάλο μειονέκτημα με ένα τσοκ, θα πρέπει να επιλέξεις 3 , 4 ή 5 αν επιλέξεις το 5άρι θα έχεις θέμα με την δραστικότητα στα "μακρινά" αν επιλέξεις 3άρι θα έχεις θέμα με τα "κοντινά" γιατί είναι πολύ συνγκεντροτικο φυσίγγι.. οπότε μη το συζητάς καθόλου, πέρνεις το ποζε με 5/3 και σκιζεις!!! Εννοείται ότι μιλάμε για υδρόβια..
 
Έντονος ο έλεγχος για ατσάλινα φέτος..
Πέτρο δηλαδή εκεί θέλει ατσάλινα??? Και έξω αν κάτσεις στο ανάχωμα???
Γιατί όσους ξέρω που πάνε ρίχνουν μολύβδινα και δεν μου έχουν πει τι υσχυει και τι όχι ...... Ρωταω γιατί φέτος λέω να πάω μερικές φορές
 
Το νουμερο 2 ειναι οτι καλυτερο στα 32 γραμμαρια,με αρκετη ενεργεια στα 45 μετρα και 1350π/δ,προσοχη μονο στη προσκοπετση γιατι εχουν διαφορετιη ατρακτο πολυ πιο κοντη απο τα μολυβια.Το 3αρι για κοντινοτερες αποστασεις
Δηλαδη θελει μεγαλυτερη η μικροτερη προσκοπευση στα ατσαλινα σκαγια σε σχεση με τα μολυβδινα???
 
Στην έναρξη που τις περισσότερες φορές έχουμε υψηλές θερμοκρασίες στην Ελλάδα,υπάρχει περίπτωση να έχουμε θέμα με τα μαγκνουμ ατσάλινα;Υπερδιατρηση μου ακουγεται αδύνατο σε πράσινο αλλά τίποτα σκορπισματα;
 
Back
Top