Ατσάλινα σκάγια(φυσίγγια)

Τα ατσάλινα σκάγια μέχρι τι νουμερο τσοκ ρίχνονται ; Επίσης απο οτι έχω καταλαβει στα ατσάλινα πρέπει να πέσω ενα νούμερο κάτω σε σχέση με τα μολύβδινα ;
Υπάρχουν XFULL τσοκ που μπορούν να ρίξουν ατσάλινα. Για συμβατικά, μέχρι 3* είναι καλά. Δεν υπάρχει λόγως και για πιο σφικτό, αφού έτσι και αλλιώς τα ατσάλινα θα βγάλουν πολύ σφικτή κατανομή. Γενικά, ναι, δύο νούμερα κάτω για να πιάσεις το βάρος του σκαγιού που συνηθίζεις να ρίχνεις. Προσωπικά όμως έχω δει ότι επειδή σχεδόν πάντα το μολύβδινο σκάγι που επιλέγουμε, κάνει δουλειά σε πολύ μεγαλύτερες αποστάσεις από ότι το χρησιμοποιούμε και ένα νούμερο να κατέβεις στα ατσάλινα, είσαι καλυμένος για τις αποστάσεις που τουφεκάς.
 
Εγω παντος αμερηκη με τα 3αρια βαραγα πρασηνα και περα τον 45 μτ με κατι remington εδω ακουω απο πολους να λενε δεν σκοτωνουν
Είναι μέχρι να προσαρμοστεί κάποιος στις νέες αναλογίες ταχύτητας φυσιγγίου - προσκόπευσης
 
Υπάρχουν XFULL τσοκ που μπορούν να ρίξουν ατσάλινα. Για συμβατικά, μέχρι 3* είναι καλά. Δεν υπάρχει λόγως και για πιο σφικτό, αφού έτσι και αλλιώς τα ατσάλινα θα βγάλουν πολύ σφικτή κατανομή. Γενικά, ναι, δύο νούμερα κάτω για να πιάσεις το βάρος του σκαγιού που συνηθίζεις να ρίχνεις. Προσωπικά όμως έχω δει ότι επειδή σχεδόν πάντα το μολύβδινο σκάγι που επιλέγουμε, κάνει δουλειά σε πολύ μεγαλύτερες αποστάσεις από ότι το χρησιμοποιούμε και ένα νούμερο να κατέβεις στα ατσάλινα, είσαι καλυμένος για τις αποστάσεις που τουφεκάς.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ! Αφού βγάζουν πιο σφιχτή κατανομή θα μείνω στα 3* δεν νομιζω να χρειάζομαι κάτι άλλο !
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ! Αφού βγάζουν πιο σφιχτή κατανομή θα μείνω στα 3* δεν νομιζω να χρειάζομαι κάτι άλλο !

Γιώργο να φανταστείς στο απογευματινό στα ρύζια που τα πουλιά έρχονται για να πιάσουν,βάζω ακόμα και κύλινδρο με τα ατσάλινα.;)
 
Γιώργο να φανταστείς στο απογευματινό στα ρύζια που τα πουλιά έρχονται για να πιάσουν,βάζω ακόμα και κύλινδρο με τα ατσάλινα.;)
Γιωργο γτ στα χωραφια με τα ρυζια βαζεις ατσαλινα;Νομιζω δν χρειαζεται..Μονο στους υγροτοπους..Διορθωσε με αν κανω λαθος,δεν κυνηγαω παπια..
 
Ερωτηση για τους εμπειρους αν τυχει να κυνηγησω με ατσαλινα, το ufo με συσφιξη 1.1 ριχνει ατσαλινα το kicks που ειναι 1.03 το απαγορευει ο κατασκευαστης ενω ειναι απ το ιδιο ατσαλι φτιαγμενα και τα δυο. Τι μπορει να γινει δηλαδη αν ριξω ατσαλινα με το kicks; να γινει η κανη σαν γαρυφαλλο?
 
Ερωτηση για τους εμπειρους αν τυχει να κυνηγησω με ατσαλινα, το ufo με συσφιξη 1.1 ριχνει ατσαλινα το kicks που ειναι 1.03 το απαγορευει ο κατασκευαστης ενω ειναι απ το ιδιο ατσαλι φτιαγμενα και τα δυο. Τι μπορει να γινει δηλαδη αν ριξω ατσαλινα με το kicks; να γινει η κανη σαν γαρυφαλλο?
Δεν είναι μαθηματικά. Αφού το απαγορεύει ο κατασκευαστής, καλύτερα να μην σου περνάνε από το μυαλό περίεργες ιδέες.
 
Ερωτηση για τους εμπειρους αν τυχει να κυνηγησω με ατσαλινα, το ufo με συσφιξη 1.1 ριχνει ατσαλινα το kicks που ειναι 1.03 το απαγορευει ο κατασκευαστης ενω ειναι απ το ιδιο ατσαλι φτιαγμενα και τα δυο. Τι μπορει να γινει δηλαδη αν ριξω ατσαλινα με το kicks; να γινει η κανη σαν γαρυφαλλο?

Αλεξ......
Τα μοληβδινα σε σχεση με τα ατσαλινα εχουν διαφορετηκη συμπερηφορα την στηγμη που περνανε απο το τσοκαρισμα.....
Τα μοληβδινα παραμορφωνοντε και περνανε οσο στενεβει το τσοκ.....
Τα ατσαλινα φιλε δεν εχουν καθολου παραμορφωση............
Προσπαθουν να διατηρησουν την αρχηκη τους κατασταση αλλα με την ταχυτητα που εχουν περνουν και το τσοκ μαζι τους......
Καπιοι κατασκευαστες δηνουν τα στενα τους τσοκ (full) και για ατσαλινα.
Εχω την εντηπωση πως αυτα απευθηνωντε σε διευρημενους αυλους .....μπορει να κανω και λαθος διορθωστεμε οποιος ξερει......
Αλλα ειναι εντελος διαφορετικο να ρηξουμε ατσαλινα με 18.20 αυλο (17.20 το full) και εντελως αλλο να τα ρηξουμε με 18.8 (17.8 το full) ....
Φουλ το ενα φουλ και το αλλο αλλα με μεγαλη διαφορα.......ως προς την αρχηκη τους κατασταση μεσα στον καληκα.....
 
Back
Top