Ατσάλινα σκάγια(φυσίγγια)

Γιωργο εκανα εναν κοπο κ μετρησα τα σκαγια στο φυσιγγι εστω κ με καποια αποκλιση μιας κ το χαρτι μπορει να μην ειναι ακριβως 1χ1 οπως ειπες...
Μεσα στον κυκλο υπαρχουν καμια 80αρια σκαγια, κ σε ολο το χαρτι 120 απο τα 180 περιπου εχει συνολικα το φυσιγγι...


Ενα μεγαλο παπι θελει 80 με 100 σκαγια μεσα στον κυκλο των 76 εκατοστων για αμεση καταβολη, αρα οπως σου ειπα κ με το ματι κατα προσεγγιση εισαι στα ορια του συνδυασμου που χρησιμοποιησες... Εγω θα δοκιμαζα με 3 αστρα η αφου το θες για σουρουπο θα επεφτα ενα νουμερο σε σκαγια στο ν4 για να αυξησω λιγο την συγκεντρωση... ;)

Άρι είσαι ο ένας και μοναδικός....RESPECT. .RESPECT.
Θα επανέλθω στο θέμα δοκιμάζοντας πάλι ατσάλινα αυτή την φορά με το Kicks High Flyer Mod να δούμε την διαφορά...
 
Χαιρεται,
ειμαι καινουριος στο forum κ δεν ξερω σχεδον τιποτα για το πως ξεκιναμε συζητησεις κ τετοια,απλα εχω διαβασει καποια πραγματα που γραφετε γενικα ολοι κ μου αρεσε πολυ αυτο το forum.
Σχετικα τωρα με τον λογο του μηνυματος μου εχω μια απορια σε 1 συζητηση που διαβασα κ θα σας παρακαλουσα αν μπορειτε να με βοηθησετε,καθως ειδα πως εσεις αναφερθηκατε στην σκληροτητα των σκαγιων στην κλιμακα brinell,απ' οτι καταλαβα τα μολυβδινα σκαγια εχουν το ανωτερο 22 Bn ( ο σκετος μολυβδος εχει 5-6 bn ),ξερεται μηπως το βαθμο σκληροτητας των επινικελλωμενων κ των επιχαλκωμενων σκαγιων,των ατσαλινων σκαγιων κ την σκληροτητα της καννης ενος συγχρονου οπλου;ψαχνω εδω κ αρκετο καιρο να βρω σε καποια κλιμακα για ολα αυτα το βαθμο σκληροτητας μα δεν τα καταφερα. Αν μπορουσατε να μου πειτε εφοσον γνωριζεται τον βαθμο σκληροτητας των παραπανω που ρωτω θα σας ημουν ευγνωμων. Θελω να δω ποσο πιο σκληρα ειναι τα ατσαλινα σκαγια σε σχεση με τα μολυβδινα,ποσο κοντα ειναι σε σκληροτητα με την καννη ενος οπλου κ που κοιμενονται τα επινικελλωμενα κ τα επιχαλκωμενα
 
Δεν νομίζω ότι θα βρεις σκάγια σκληρότητας 22 Brinell εκτός κι αν είναι κατασκευασμένα από λινοτυπικό που όμως θα καθιστούσε την παρασκευή τους οικονομικά ασύμφορη.
Τα επιχαλκωμένα ή επινικελωμένα δεν προσφέρουν σχεδόν τίποτε στην σκληρότητα. Μόνο στη μείωση των τριβών και τη διατήρηση της σφαιρικότητας.
Η σκληρότητα των ατσάλινων σκαγιών δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 110 Vickers (105 Brinell) σύμφωνα με τη CIP. Για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης, το μολυβδούχο ατσάλι (ευκόλου κοπής) που χρησιμοποιείται στις απλές μηχανουργικές εφαρμογές είναι 180 Brinell.
H αντοχή εφελκυσμού μιας κάννης για ατσάλινα σκάγια θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 65.000 Ν σύμφωνα με τη CIP.
Τα παρακάτω θα σε βοηθήσουν αρκετά αν έχεις διάθεση για διάβασμα:
http://www.chircuprodimpex.ro/produ.../cip-regulations-on-steel-shot-ammunition.pdf
http://www.cip-bobp.org/sites/default/files/new_file/A-4-1_EN.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Hardness_comparison
 
παιδια μια ερωτηση με τσοκαρισμενες κανες μπορω να χρησημοποιησω ατσαλινα πχ με το baikal ij58 που εχω?
Για τα ατσαλινα πρεπει το οπλο σου να εχει ειδικη σφραγιδα,οποτε εαν δεν εχει μην ρισκαρεις ακομα και ανοιχτο τσοκαρισμα αν εχεις
Επισης,ο λαμπρο βγαζει τα steel classic 30 γραμμαρια που οπως αναγραφει το κουτι βαλλονται και απο παλιες καννες χωρις πιστοποιηση για ατσαλινα σκαγια
Για τα υπολοιπα πρεπει να εχει πιστοποιηση για χρηση ατσαλινων σκαγιων διοτι πιθανον να παθεις και ζημια
 
παιδια μια ερωτηση με τσοκαρισμενες κανες μπορω να χρησημοποιησω ατσαλινα πχ με το baikal ij58 που εχω?

Για τα ατσαλινα πρεπει το οπλο σου να εχει ειδικη σφραγιδα,οποτε εαν δεν εχει μην ρισκαρεις ακομα και ανοιχτο τσοκαρισμα αν εχεις
Επισης,ο λαμπρο βγαζει τα steel classic 30 γραμμαρια που οπως αναγραφει το κουτι βαλλονται και απο παλιες καννες χωρις πιστοποιηση για ατσαλινα σκαγια
Για τα υπολοιπα πρεπει να εχει πιστοποιηση για χρηση ατσαλινων σκαγιων διοτι πιθανον να παθεις και ζημια
Νικόλα όσα όπλα είναι μετά το 1997 και από εταιρίες που πηγαίνουν Αμερική ρίχνουν ατσάλινα
Συμφωνώ όμως με τον Νίκο,αν δεν έχει πιστοποίηση και ειδικά με φούλ τσοκ μην ρίχνεις ατσάλινα
φίλος μου πούλησε πρόπερσι μια BBI πλαστική και την αγόρασε ένας που μένει Αθήνα αλλά μεγάλωσε Δράμα,την πήρε για τα ατσάλινα και μέχρι τότε κυνηγούσε μ ένα baikal σ.ποσέ :)
 
Last edited:
Νικόλα όσα όπλα είναι μετά το 1997 και από εταιρίες που πηγαίνουν Αμερική ρίχνουν ατσάλινα
Συμφωνώ όμως με τον Νίκο,αν δεν έχει πιστοποίηση και ειδικά με φούλ τσοκ μην ρίχνεις ατσάλινα
φίλος μου πούλησε πρόπερσι μια BBI πλαστική και την αγόρασε ένας που μένει Αθήνα αλλά μεγάλωσε Δράμα,την πήρε για τα ατσάλινα και μέχρι τότε κυνηγούσε μ ένα baikal σ.ποσέ :)
Επαθε φιλος μου ζημια και με 3αρι τσοκ σε οπλο ουτε 10 χρονων και το εχω φοβο αν δεν εχει σφραγιδα!
 
Επισης,ο λαμπρο βγαζει τα steel classic 30 γραμμαρια που οπως αναγραφει το κουτι βαλλονται και απο παλιες καννες χωρις πιστοποιηση για ατσαλινα σκαγια
Νικόλα όσα όπλα είναι μετά το 1997 και από εταιρίες που πηγαίνουν Αμερική ρίχνουν ατσάλινα
Συμφωνώ όμως με τον Νίκο,αν δεν έχει πιστοποίηση και ειδικά με φούλ τσοκ μην ρίχνεις ατσάλινα
φίλος μου πούλησε πρόπερσι μια BBI πλαστική και την αγόρασε ένας που μένει Αθήνα αλλά μεγάλωσε Δράμα,την πήρε για τα ατσάλινα και μέχρι τότε κυνηγούσε μ ένα baikal σ.ποσέ :)
ευχαριστώ κύριοι ο λόγος τις ερωτήσεις μου ήταν τα συγκεκριμένα φυσίγγια,παντός δε θα το διακινδυνέψω να ρίξω με το δικανακι κρίμα τώρα το ανακατασκευσα.sarcastic.
 
παντός δε θα το διακινδυνέψω να ρίξω με το δικανακι κρίμα τώρα το ανακατασκευσα.sarcastic.
Μα κ εσύ θες να ρίξεις ατσάλι με το παλιό Baikal??.buy buy..buy buy.
Tην win για τι την έχεις???.yelling.
Όχι μην τα ρίξεις,γιατί εκτός των άλλων που αναφέρθηκαν πιο πάνω δεν ξέρω τι γίνεται κ με τους στενούς του αυλούς...
.
 
Μα κ εσύ θες να ρίξεις ατσάλι με το παλιό Baikal??.buy buy..buy buy.
Tην win για τι την έχεις???.yelling.
Όχι μην τα ρίξεις,γιατί εκτός των άλλων που αναφέρθηκαν πιο πάνω δεν ξέρω τι γίνεται κ με τους στενούς του αυλούς...
.
Τασο με εβαλε σε ερωτημα το ατημο το φυσηγγι .xm.κ μιας κ φετος θα το κυκλοφορισω πολυ το Baikal ειπα να ρωτησω ,
η αμερικα απο τι φενεται φιλε ειναι καταπιωνα ολα ρχνει.terror.
 
Ερώτηση προς παπιάτζήδες.
Αν κάποιος αποφασίσει να πάει στο εξωτικό Δ ,πέραν των lambda biturbo , τι άλλο θα του προτείνατε;
μπα μου ξεκινησες και με ατσαλινα τωρα....σε καλεσανε στο μισισιπη και δεν το ξερουμε???
 
Back
Top