Ατσάλινα σκάγια(φυσίγγια)

Με αφορμη την νομοθεσια για την χρηση ατσαλινων σκαγιων στους υδροβιοτοπους εδω θα παραθεσουμε τις αποψεις μας και τις δοκιμες απο την χρηση τετοιων φυσιγγιων στο κυνηγι!Εμενα παντως παρολα οσα ακουγονται με εχουν κερδισει και δεν ειδα να χανω κατι στο κυνηγι εξαιτιας τους..Εχω χρησιμοποιησει διαφορες εταιρειες σε βαθμους απο 15 εως -8 με κανενα προβλημα και 32 γραμμαρια..
Επισης φιλος χρονια βαλτοκυνηγος,με πολλα παπια ανα σεζον τα χρησιμοποιει σε παπια και χηνες και δεν τα αλλαζει..
Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες ολων σας!:)
Εαν υπαρχει ιδιο θεμα και δεν το αντιληφθηκα παρακαλω να μεταφερθει το μηνυμα μου.cofee.
 
Το νουμερο 2 ειναι οτι καλυτερο στα 32 γραμμαρια,με αρκετη ενεργεια στα 45 μετρα και 1350π/δ,προσοχη μονο στη προσκοπετση γιατι εχουν διαφορετιη ατρακτο πολυ πιο κοντη απο τα μολυβια.Το 3αρι για κοντινοτερες αποστασεις
 
Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ έχω δει μεγάλες διαφορές.
Και επειδή κατά κανόνα τα φυσίγγια με ατσάλινα σκάγια είναι αρκετά συγκεντρωτηκά έχω δει ωραία ''καπνίσματα''!!!
Από φυσίγγια έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και αυτά που μου άρεσαν πολύ είναι τα Lambro σε νούμερο 2 και τα B&P στα 32 γραμμάρια σε νούμερο 3.
 
Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ έχω δει μεγάλες διαφορές.
Και επειδή κατά κανόνα τα φυσίγγια με ατσάλινα σκάγια είναι αρκετά συγκεντρωτηκά έχω δει ωραία ''καπνίσματα''!!!
Από φυσίγγια έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και αυτά που μου άρεσαν πολύ είναι τα Lambro σε νούμερο 2 και τα B&P στα 32 γραμμάρια σε νούμερο 3.
Τα b&p τα 32 ειναι φωτια..Με -8 και χιονι καπνιζε ο τοπος!
 
Βάζω και μια φωτογραφία την είχα ανεβάσει και στο παρελθόν,με τα B&P 32gr No 3 στα 32 μέτρα με το 525 και τσοκ 4*(μαμά).
Πραγματικά αυτό το φυσίγγι με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο.
Γιωργο σεπτεβρη θα παρω ενα κουτάκι απο δαυτα για να κανουμε καμια καταδρομικη. Ωραια συγκεντρωση, αλλα δε ξερω αν θα εχουν κινητικη ενεργεια για παραπανω μετρα...
Την πατεντα με τον πινακα τη δοκιμασες;
 
Γιωργο σεπτεβρη θα παρω ενα κουτάκι απο δαυτα για να κανουμε καμια καταδρομικη. Ωραια συγκεντρωση, αλλα δε ξερω αν θα εχουν κινητικη ενεργεια για παραπανω μετρα...
Την πατεντα με τον πινακα τη δοκιμασες;

Δεν έχουν πρόβλημα φιλαράκι...το τριάρι το ατσάλινο έχει κι άλλα μέτρα.;)
Ο πίνακας θα δοκιμαστεί μόλις ανοίξει το κυνήγι.
Θα λιώσουμε στις δοκιμές.:D
 
Βάζω και μια φωτογραφία την είχα ανεβάσει και στο παρελθόν,με τα B&P 32gr No 3 στα 32 μέτρα με το 525 και τσοκ 4*(μαμά).
Πραγματικά αυτό το φυσίγγι με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο.

Εγω Γιωργο θα το ηθελα πιο "μαζεμενο" να σου πω την αληθεια σε αυτα τα μετρα... Τα τεσσερα αστρα ειναι σαν να ριχνει με demi τουλαχιστον στα ασταλινα... Σε αυτη την αποσταση θα το ειχες το παπι, αν σου εβγαινε πεντε μετρα μετα μαλλον θα κυνηγιοσασταν στα νερα... οχι απο αποψη ενεργειας, απο αποψη συγκεντρωσης...
Πολυ ωραια φυσιγγια ειναι τα Biturbo Steel 36 του Λαμπρο για ημερα σε καλη τιμη μαλιστα κ με ψαγμενη συνταγη...
Αλλα κ παλι, τα ατσαλινα θελουν φιντα... Αν αναγκαζεσαι να τουφεκας ψηλα, πεφτουν τα πουλια, εχουν 3-4 σκαγια επανω τους, αλλα αν δεν τα εχεις βρει σε καιριο σημειο ειναι ετοιμα να σε δαγκασουν οταν πας κοντα...
Μεχρι 35 μετρα ειναι λογικο οτι παρουν να το καπνιζουν λογω πολυ αυξημενης συγκεντρωσης κ κοντης ατρακτου...
 
Εγω Γιωργο θα το ηθελα πιο "μαζεμενο" να σου πω την αληθεια σε αυτα τα μετρα... Τα τεσσερα αστρα ειναι σαν να ριχνει με demi τουλαχιστον στα ασταλινα... Σε αυτη την αποσταση θα το ειχες το παπι, αν σου εβγαινε πεντε μετρα μετα μαλλον θα κυνηγιοσασταν στα νερα... οχι απο αποψη ενεργειας, απο αποψη συγκεντρωσης...
Πολυ ωραια φυσιγγια ειναι τα Biturbo Steel 36 του Λαμπρο για ημερα σε καλη τιμη μαλιστα κ με ψαγμενη συνταγη...
Αλλα κ παλι, τα ατσαλινα θελουν φιντα... Αν αναγκαζεσαι να τουφεκας ψηλα, πεφτουν τα πουλια, εχουν 3-4 σκαγια επανω τους, αλλα αν δεν τα εχεις βρει σε καιριο σημειο ειναι ετοιμα να σε δαγκασουν οταν πας κοντα...
Μεχρι 35 μετρα ειναι λογικο οτι παρουν να το καπνιζουν λογω πολυ αυξημενης συγκεντρωσης κ κοντης ατρακτου...
αρη θα συμφωνησω μαζι σου....και για τα δικα μου δεδομενα ειναι αρκετα ανοιχτη η τουφεκια....εδω ειναι και καποιες δοκιμες που εκανα και εγω......https://postimg.org/image/6em41uwyx/ ...................https://postimg.org/image/rpjo64f3d/
 
Το χαρτι σου ειναι 1χ1 Γιωργο?
Στο περίπου ναι Άρι.
Σχετικά με την τουφεκιά να πω ότι κατά 90% το παπί το κυνηγάω στο σούρουπο μέσα στα ρύζια που έρχονται να πιάσουν για τροφή.
Για αυτό και την δοκιμή την έκανα στα 32 μέτρα μιας και την θεωρώ οριακή για το κυνήγι που κάνω.
Σαφώς για ένα ημερήσιο όντως η τουφεκιά είναι ανοιχτή και θα ήθελε ένα ίσως και δύο άστρα πιο κλειστό τσοκ.
 
Στο περίπου ναι Άρι.
Σχετικά με την τουφεκιά να πω ότι κατά 90% το παπί το κυνηγάω στο σούρουπο μέσα στα ρύζια που έρχονται να πιάσουν για τροφή.
Για αυτό και την δοκιμή την έκανα στα 32 μέτρα μιας και την θεωρώ οριακή για το κυνήγι που κάνω.
Σαφώς για ένα ημερήσιο όντως η τουφεκιά είναι ανοιχτή και θα ήθελε ένα ίσως και δύο άστρα πιο κλειστό τσοκ.
αν χρησιμοποιεις ατσαλινα στα ρυζια δοκιμασε να βαλεις και πιο ψιλο νουμερο μιας και στο σουρουπο μπαινουν χαμηλα και κοντα τα πουλια....αν χρησιμοποιησεις μολυβι δοκιμασε ενα 7αρακι
 
Ναι δεν εχει θεμα με τα ατσαλινα,τα ριχνει κανονικα..Απλα εχει σαν οριο να μην ριχνεις φυσιγγια με ταχυτητες πανω απο 1550fps η 470m/s ειτε μολυβι ειτε ατσαλι
δεν ξερω αν κανω λαθος αλλα εχω ακουσει οτι παιζει ρολο σε αυτο και η ανοχη της καθε κανης οταν ριχνεις με σφιχτο τσοκ ατσαλια
 
δεν ξερω αν κανω λαθος αλλα εχω ακουσει οτι παιζει ρολο σε αυτο και η ανοχη της καθε κανης οταν ριχνεις με σφιχτο τσοκ ατσαλια
Τι να σου πω δεν ξερω,εγω τα δουλευω κανονικα εχω ριξει πανω απο μια κουτα χωρις προβλημα,σε φιλο μου εχει φουσκωσει η φουστα του τσοκ με το 3* της μανας του και γενικα τα τσοκ του τωρα μπαινουν ζορικα,δεν γνωριζω αν το επαθε λογω ατσαλινων ομως
 
Γιωργο εκανα εναν κοπο κ μετρησα τα σκαγια στο φυσιγγι εστω κ με καποια αποκλιση μιας κ το χαρτι μπορει να μην ειναι ακριβως 1χ1 οπως ειπες...
Μεσα στον κυκλο υπαρχουν καμια 80αρια σκαγια, κ σε ολο το χαρτι 120 απο τα 180 περιπου εχει συνολικα το φυσιγγι...


Ενα μεγαλο παπι θελει 80 με 100 σκαγια μεσα στον κυκλο των 76 εκατοστων για αμεση καταβολη, αρα οπως σου ειπα κ με το ματι κατα προσεγγιση εισαι στα ορια του συνδυασμου που χρησιμοποιησες... Εγω θα δοκιμαζα με 3 αστρα η αφου το θες για σουρουπο θα επεφτα ενα νουμερο σε σκαγια στο ν4 για να αυξησω λιγο την συγκεντρωση... ;)
 
Back
Top