Ασφαλή αποθήκευση κυνηγετικού όπλου στον τοίχο/ντουλάπα ΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ.

Καλησπέρα.Την Τετάρτη πάω να ανοιξω το οπλοκιβωτιο και δεν.. φράκαρε και δεν άκουγε τίποτα.
Ευτυχώς που είχα το mxs αλλού και πήγα σκοπευτήριο.
Ετσι είναι ασφαλισμένο..


Ετσι ειναι έτοιμο να ανοίξει.. αλλά με τίποτα. Το κλειδί γύριζε κανονικά όπως και το πόμολο λειτουργούσε όπως πρέπει.



Πάω στον κλειδαρά με φωτό που ευτυχώς είχα βγάλει με ανοιγμένη πόρτα και μου λέει θά σου το ανοίξω μόνο κάνοντας τρύπες και βλέπουμε...
Αστο του λέω..από τρυπάνια όσα θέλεις.. και ξεκινάω την επιχείρηση...
Η πόρτα ασφαλίζει με 4 πύρους. 2 απέναντι από τους μεντεσέδες και 1 πάνω και 1 κάτω.
Σκέφτηκα ότι ο κάτω έχει κρεμάσει και έχει φρακάρει την πόρτα.
Δουλευα τον μηχανισμό και με τα ακουστικά όμως άκουγα παντού δραστηριότητα...(ε ρε γλέντια..)
Ξεκινάω πρωτη τρύπα 13άρα στο πλάι δεξιά και καπάκι αλλη μία ποιό κατω.
Περνάω την τηλεσκοπική κάμερα και με πολύ κόπο βλέπω ότι ο κάτω πύρος είναι ΟΚ....
.
Πάω στο πλάι με τους διπλούς πύρους..


ΚΑΙ ΕΎΡΗΚΑ!



Γύρισα μία ντιζούλα..... και κλίκ.... δεν υπάρχει αυτή η ικανοποίηση ....sarcastic.


Αυτός δεν έμπαινε μέσα και έκανε την ζημιά.

Είχε κοπεί μία πόντα από τον μηχανισμό.





Τσίμπημα πάνω κάτω(εδώ μόνο το πάνω) και μιά χαρά.


Λάδωμα τώρα που είναι ευκαιρία ...με τί αλλο? λαδάκι ραπτομηχανής και καπάκι μόντα το φυλαχτήρι....


Οι 3 τρύπες κλείστηκαν με καρόβιδες και όλα μια χαρά.


Θα μπορούσε να ανοίξει και με έναν ισχυρό μαγνήτη αλλά η μόνη πρόσβαση που είχα ήταν ενός φίλου ο οποίος είχε 4-5 kill magnet αλλά δεν το έπαιξα κορώνα γράματα να κολλήσει εκει πάνω και να μείνει προίκα..:)

Εκτός από την ανατριχίλα ............. o_O o_O o_O

Αν δεν σε ήξερα προσωπικά , θα έβαζα στοίχημα ότι έχεις κάνει ληστής χρηματοκιβωτίων..........:p:p:p
 
Μου θύμισα τον κλέφτη αυτοκινήτων που είχε ξηλώσει το ταμπλό και τα κλειδιά ήταν πάνω...

ΑΝ είχε πρόβλημα η κλειδαριά (πχ χάσιμο κλειδιού ή βλάβη κλειδαριάς) θα υπήρχε θέμα. Στην περίπτωση μου ήμουν τυχερός. Και πάλι παιδεύτηκα...
 
Καλησπερα στην παρεα. Για την φυλαξη του οπλου και των σφαιρων προτιμησα να παω σε ιδιοκατασκευη, διοτι δεν βρηκα κατι ετοιμο στο εμποριο που να με καλυπτε πρακτικα αλλα και χρηματικα. Εκανα παραγγελια τις λαμαρινες στις διαστασεις που ηθελα και το τελειωποιησα μονος. Με χωρητικοτητα εως 3 οπλα με μηκος καννης εως 76εκ. (σε αυτογεμες). Βιδωθηκε και στον τοιχο με μεγαλες βιδες για μεγιστη δυνατη ασφαλεια. Η κατασκευη μου κοστισε συνολικα κατι λιγοτερο απο 160ε (δεν υπολογιζω τη δουλεια μου).
 

Attachments

  • 1.PNG
    1.PNG
    475,9 KB · Προβολές: 126
  • 2.PNG
    2.PNG
    858,1 KB · Προβολές: 130
Last edited:
Καλησπερα στην παρεα. Για την φυλαξη του οπλου και των σφαιρων προτιμησα να παω σε ιδιοκατασκευη, διοτι δεν βρηκα κατι ετοιμο στο εμποριο που να με καλυπτε πρακτικα αλλα και χρηματικα. Εκανα παραγγελια τις λαμαρινες στις διαστασεις που ηθελα και το τελειωποιησα μονος. Με χωρητικοτητα εως 3 οπλα με μηκος καννης εως 76εκ. (σε αυτογεμες). Βιδωθηκε και στον τοιχο με μεγαλες βιδες για μεγιστη δυνατη ασφαλεια. Η κατασκευη μου κοστισε συνολικα κατι λιγοτερο απο 160ε (δεν υπολογιζω τη δουλεια μου).
Πόσα χιλιοστά είναι η λαμαρίνα; Αδύνατο σημείο τα λουκέτα....
 
Φιλαράκι όχι να σε απογοητέψω αλλά τα λουκέτα αυτά για έναν μάστορα του είδους είναι της πλάκας!!τα σπάει αμεσως
Πόσα χιλιοστά είναι η λαμαρίνα; Αδύνατο σημείο τα λουκέτα....
για τα λουκετα ακομα ψαχνομαι για καλυτερη λυση, εννοειται δεν τα βασιζομαι και πολυ. η λαμαρινα ειναι 3 χιλιοστα.
 
Καλησπερα στην παρεα. Για την φυλαξη του οπλου και των σφαιρων προτιμησα να παω σε ιδιοκατασκευη, διοτι δεν βρηκα κατι ετοιμο στο εμποριο που να με καλυπτε πρακτικα αλλα και χρηματικα. Εκανα παραγγελια τις λαμαρινες στις διαστασεις που ηθελα και το τελειωποιησα μονος. Με χωρητικοτητα εως 3 οπλα με μηκος καννης εως 76εκ. (σε αυτογεμες). Βιδωθηκε και στον τοιχο με μεγαλες βιδες για μεγιστη δυνατη ασφαλεια. Η κατασκευη μου κοστισε συνολικα κατι λιγοτερο απο 160ε (δεν υπολογιζω τη δουλεια μου).
Πολύ ωραία κατασκευή και μερακληδικη! Όσο για τα λουκέτα,δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να αντισταθεί σε έναν επαγγελματία κλέφτη αυτή είναι η πάσα αλήθεια. Τώρα άμα πληρώσει κανείς 3-4 χιλιάδες ευρώ για ερμάριο ασφαλείας ναι,ίσως να αγοράσει κάτι πιο ασφαλές. Θεωρώ πως το ιδανικό ( ίσως να μην είναι εφικτό όμως) είναι το ερμάριο να βρίσκεται εντός κρύπτης. Δεν μπορείς να αγγίξεις κάτι που δεν μπορείς να βρείς.
 
Καλησπερα στην παρεα. Για την φυλαξη του οπλου και των σφαιρων προτιμησα να παω σε ιδιοκατασκευη, διοτι δεν βρηκα κατι ετοιμο στο εμποριο που να με καλυπτε πρακτικα αλλα και χρηματικα. Εκανα παραγγελια τις λαμαρινες στις διαστασεις που ηθελα και το τελειωποιησα μονος. Με χωρητικοτητα εως 3 οπλα με μηκος καννης εως 76εκ. (σε αυτογεμες). Βιδωθηκε και στον τοιχο με μεγαλες βιδες για μεγιστη δυνατη ασφαλεια. Η κατασκευη μου κοστισε συνολικα κατι λιγοτερο απο 160ε (δεν υπολογιζω τη δουλεια μου).
Πολύ ωραία κατασκευή φίλε και μπράβο σου.
Αν θες να το τελειοποιήσεις βρες άλλο σύστημα να το κλειδώνεις και βάλε με κάποιο τρόπο τους μεντεσέδες εσωτερικά.
Σίγουρα όμως ακόμα κι έτσι δυσκολεύεις κάποιον που θέλει να κάνει ζημιά....
 
Πολύ ωραία κατασκευή και μερακληδικη! Όσο για τα λουκέτα,δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να αντισταθεί σε έναν επαγγελματία κλέφτη αυτή είναι η πάσα αλήθεια. Τώρα άμα πληρώσει κανείς 3-4 χιλιάδες ευρώ για ερμάριο ασφαλείας ναι,ίσως να αγοράσει κάτι πιο ασφαλές. Θεωρώ πως το ιδανικό ( ίσως να μην είναι εφικτό όμως) είναι το ερμάριο να βρίσκεται εντός κρύπτης. Δεν μπορείς να αγγίξεις κάτι που δεν μπορείς να βρείς.
Πολύ ωραία κατασκευή φίλε και μπράβο σου.
Αν θες να το τελειοποιήσεις βρες άλλο σύστημα να το κλειδώνεις και βάλε με κάποιο τρόπο τους μεντεσέδες εσωτερικά.
Σίγουρα όμως ακόμα κι έτσι δυσκολεύεις κάποιον που θέλει να κάνει ζημιά....
ευχαριστω παλικαρια!! η κατασκευη εγινε κυριως για να ειμαι καλυμμενος νομικα σε περιπτωση κλωπης... θα συμφωνησω με τον Κωστα οτι το πιο ασφαλες θα ηταν μεσα σε κρυπτη αλλα δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο...
 
Last edited:
τους εκανα ηλεκτροκολιση απο κατω.. δεν μπορεις να βαλεις ζουμπα να τους χτυπησεις προς τα πανω
Τροχός επαναφορτιζόμενος και άντε γειά.
η κατασκευη εγινε κυριως για να ειμαι καλυμμενος νομικα σε περιπτωση κλοπης...
Αυτό είναι το πιο σημαντικό.
Πως καλύπτεσαι νομικά ;
Με ιδιοκατασκευή καλύπτεσαι ; Το έχεις ψάξει ...

Θέλω να αγοράσω και εγώ κάτι σε τέτοια τιμή
https://www.specialforces.gr/oplokivotio-asfaleias-arregui-braco-arm030325.html

https://www.safecase.gr/χρηματοκιβώ...λοβαστοί-οπλοκιβώτια/arregui-braco-oplovastos

Δεν λέω ότι είναι απαραβίαστο, τίποτα δεν είναι αλλά, τουλάχιστον είναι κάτι τυποποιημένο και άρα (ίσως) δικαστικά αποδεκτό.

Μπράβο πάντως για την προσπάθεια.
 
Κανένας δικηγόρος δεν υπάρχει στο φόρουμ ;;;
Πολλοί, αλλά ερασιτέχνες :)

BTW, επειδή με καίει και μένα, ιδιαίτερα η νομική και η ασφαλιστική κάλυψη έψαξα, στην αθηναϊκή αγορά να βρώ κατάλληλο οπλοκιβώτιο. Ένα οπλοκιβώτιο πρέπει να έχει βαθμό αντοχής τουλάχιστον Ν/0 του στανταρτ EN 1143-1. Γενικά όμως πέφτει πολύ δούλεμα, π.χ. μερικές εταιρίες παρουσιάζουν κάποια πιστοποίηση ISO9001 - η οποία μπορεί και να μην ισχύει πλέον - ως αποδεικτικό ασφαλούς οπλοκιβωτίου.
VIRO.jpg
Το ISO9001 δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την ποιότητα ή λειτουργικότητα ενός προϊόντος. Νομίζω το οπλοκιβώτιο του @lazos96gr είναι καλύτερο από πολλά εμπορικά - αν αλλάξει τον τρόπο κλειδώματος, τα λουκέτα και τους μεντεσέδες τους κάνει εσωτερικούς θα είναι τοπ!
Νομικά είσαι καλυμένος με ότι εμπορική σαβούρα αγοράσεις, αρκεί να έχεις απόδειξη και να γράφει κάτι π.χ. οπλοβαστός, οπλοκιβώτιο, χρηματοκιβώτιο, κλπ. Η ασφαλιστική εταιρία όμως ζητά την πιστοποίηση EN 1143-1, τουλάχιστον Ν/0 (τάδε έφη Εθνική Ασφαλιστική)
 
Πολλοί, αλλά ερασιτέχνες :)

BTW, επειδή με καίει και μένα, ιδιαίτερα η νομική και η ασφαλιστική κάλυψη έψαξα, στην αθηναϊκή αγορά να βρώ κατάλληλο οπλοκιβώτιο. Ένα οπλοκιβώτιο πρέπει να έχει βαθμό αντοχής τουλάχιστον Ν/0 του στανταρτ EN 1143-1. Γενικά όμως πέφτει πολύ δούλεμα, π.χ. μερικές εταιρίες παρουσιάζουν κάποια πιστοποίηση ISO9001 - η οποία μπορεί και να μην ισχύει πλέον - ως αποδεικτικό ασφαλούς οπλοκιβωτίου.
View attachment 31529
Το ISO9001 δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την ποιότητα ή λειτουργικότητα ενός προϊόντος. Νομίζω το οπλοκιβώτιο του @lazos96gr είναι καλύτερο από πολλά εμπορικά - αν αλλάξει τον τρόπο κλειδώματος, τα λουκέτα και τους μεντεσέδες τους κάνει εσωτερικούς θα είναι τοπ!
Νομικά είσαι καλυμένος με ότι εμπορική σαβούρα αγοράσεις, αρκεί να έχεις απόδειξη και να γράφει κάτι π.χ. οπλοβαστός, οπλοκιβώτιο, χρηματοκιβώτιο, κλπ. Η ασφαλιστική εταιρία όμως ζητά την πιστοποίηση EN 1143-1, τουλάχιστον Ν/0 (τάδε έφη Εθνική Ασφαλιστική)
Η ασφαλιστική που κολλάει ? Έχω χάσει κάτι ?
 
Ένα όπλο είναι περουσιακό στοιχείο, ιδιαίτερα αν έχεις πληρώσει κάποια χιλιάρικα για αυτό.
Ευτυχώς μόνο 1k :)
Το δεύτερο είναι ένα κοκοροτούφεκο του παππού (συναισθηματική αξία ανεκτίμητη).
Και το τρίτο, το σπασμένο, μακάρι να το πάρουν χαχααχχαχαχ

Άρα αγοράζω μια σαβούρα και είμαι κομπλέ ....

Πουτάνα Ελλάδα ... Τα πάντα εν σοφία εποίησες !!!
 
Κανένας δικηγόρος δεν υπάρχει στο φόρουμ ;;;
Παρά Άρειο πάγκο αρκετοί, δικαστές ακόμα περισσότεροι. Για το θέμα σου θελεις γνωμοδότηση ή απόφαση? Για να σου απαντήσει ο κατάλληλος και μην μπλεξεις.

παντως μην αδικείται τα φτηνά που κάνουν 200 ευρώ. Εάν πάει να τα φτιάξει κάποιος μόνος του θα του στοιχίσουν 500+ οι ασφάλεια που προσφέρουν είναι πολύ σημαντική.

αφήνεις τα παιδιά στο σπίτι και δεν έχεις το μυαλό σου ότι θα πάει να παίξει με τα οπλα.
αν μπει κάποιος για να αρπάξει χρήματα κοσμήματα δεν θα ασχοληθει μαζί του, αν το βρει στη ντουλάπα θα το παρει.
εισαι καλυμμένος νομικά σε περιπτωση κλοπής.
αυτά και μόνο δικαιολογούν τα 200.
οποιος έχει ακριβά οπλα σίγουρα και την ανάλογη ασφαλή θέση για αυτά.
 
Last edited:
Τροχός επαναφορτιζόμενος και άντε γειά.

Αυτό είναι το πιο σημαντικό.
Πως καλύπτεσαι νομικά ;
Με ιδιοκατασκευή καλύπτεσαι ; Το έχεις ψάξει ...

Θέλω να αγοράσω και εγώ κάτι σε τέτοια τιμή
https://www.specialforces.gr/oplokivotio-asfaleias-arregui-braco-arm030325.html

https://www.safecase.gr/χρηματοκιβώτια-συστήματα-διαχείρισης-χρημάτων/οπλοβαστοί-οπλοκιβώτια/arregui-braco-oplovastos

Δεν λέω ότι είναι απαραβίαστο, τίποτα δεν είναι αλλά, τουλάχιστον είναι κάτι τυποποιημένο και άρα (ίσως) δικαστικά αποδεκτό.

Μπράβο πάντως για την προσπάθεια.
με τροχο οπως λες και αλλα ακριβοτερα με "πιστοποιηση" ανοιγουν αν ειναι μαστορας του ειδους.. οποτε δεν γλιτωνεις αν θελει να το παρει.. πριν προχωρησω στην κατασκευη, ρωτησα στην ασφαλεια οταν δηλωσα το οπλο και μου ειπαν αν ειναι βιδωμενο στον τοιχο και ασφαλιζει με κλειδαρια, λουκετα κλπ. εισαι καλυμμενος. τωρα αν και αυτοι δεν ξερουν τι τους γινεται τι να σου πω.
.think.
 
Για το θέμα σου θελεις γνωμοδότηση ή απόφαση? Για να σου απαντήσει ο κατάλληλος και μην μπλεξεις.
με τροχο οπως λες και αλλα ακριβοτερα με "πιστοποιηση" ανοιγουν αν ειναι μαστορας του ειδους.. οποτε δεν γλιτωνεις αν θελει να το παρει.. πριν προχωρησω στην κατασκευη, ρωτησα στην ασφαλεια οταν δηλωσα το οπλο και μου ειπαν αν ειναι βιδωμενο στον τοιχο και ασφαλιζει με κλειδαρια, λουκετα κλπ. εισαι καλυμμενος. τωρα αν και αυτοι δεν ξερουν τι τους γινεται τι να σου πω.
Η χρηματική αξία των όπλων είναι μικρή.
Τρία είναι τα θέματα

1. μην αρχίσει ο μικρός και πειραματίζεται (όπως έκανα εγώ :) )
2. κλοπή και μπλεξίματα με δικαστήρια
3. Απελευθέρωση χώρου σε ντουλάπα για την γυναίκα :) χαχαχαχ

Πρόεδρε θέλω την γνώμη σου εκτός αν είναι η παραπάνω.
Λάζο, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 
Back
Top