Ασφάλεια χρήσης πάνω από όλα...

Όπως έχω ξαναγράψει έχω βρεθεί μπροστά σε σκηνές που όπλο εκπυρσοκροτεί από μαλακία του χρήστη.
Έχω ακούσει πολλές περισσότερες φάσεις.
Παγωμάρα !!!!!

Δεν ξέρω ποιές είναι οι 4 αρχές που ανέφερε πιο πρίν ο Λευτέρης εγώ πάντως κοιτάζω το όπλο 2-3 φορές πριν το βάλω στο αυτοκίνητο.
Ανοίγω τα κλείστρα όπλων φίλων μερικές φορές όταν βάζουν τα όπλα στο αυτοκίνητό μου.
Σε πολύ πυκνό πάντα βγάζω το φυσίγγι από την θαλάμη. Εναλλακτικά (σε όχι τόσο πυκνό) σκεπάζω την σκανδάλη με το χέρι.
Κάνω παρατηρήσεις σε τσίου άτομα που νομίζουν ότι κρατάνε γκλίτσα και όποτε δεν μπορούσα να τα αποφύγω έμενα μακρυά τους.

Ποτέ ένα όπλο (ειδικά αυτογεμές) δεν είναι ασφαλές.
Μόνο αν είναι λυμένο.
 
Όπως έχω ξαναγράψει έχω βρεθεί μπροστά σε σκηνές που όπλο εκπυρσοκροτεί από μαλακία του χρήστη.
Έχω ακούσει πολλές περισσότερες φάσεις.
Παγωμάρα !!!!!

Δεν ξέρω ποιές είναι οι 4 αρχές που ανέφερε πιο πρίν ο Λευτέρης εγώ πάντως κοιτάζω το όπλο 2-3 φορές πριν το βάλω στο αυτοκίνητο.
Ανοίγω τα κλείστρα όπλων φίλων μερικές φορές όταν βάζουν τα όπλα στο αυτοκίνητό μου.
Σε πολύ πυκνό πάντα βγάζω το φυσίγγι από την θαλάμη. Εναλλακτικά (σε όχι τόσο πυκνό) σκεπάζω την σκανδάλη με το χέρι.
Κάνω παρατηρήσεις σε τσίου άτομα που νομίζουν ότι κρατάνε γκλίτσα και όποτε δεν μπορούσα να τα αποφύγω έμενα μακρυά τους.

Ποτέ ένα όπλο (ειδικά αυτογεμές) δεν είναι ασφαλές.
Μόνο αν είναι λυμένο.
Αρκετοί για να μην πω οι περισσότεροι έχουν την λανθασμένη εντύπωση ότι έχω ασφάλεια άρα είμαι εντάξει και έτσι την πατάνε
Ένας από τους λόγους που χρησιμοποιώ αορτηρα σπάνια είναι γιατί μου έχει κοπεί και μου έφυγε το όπλο πίσω ευτυχώς ήμουν μόνος και ευτυχώς δεν έκανε και μπαμ
Ήταν ελαστικος και δεν φαινόταν ότι είχε και τόση μεγάλη φθορά αλλά όπως κατέβαινα γρήγορα ένα ρεμα σε μια μεριά είχε μία κρεμαση που λέμε το έβαλα στον ώμο γιατί έπρεπε να χρησιμοποιήσω και τα χέρια μου να κρατηθώ για να κατέβω και όπως έδωσα ένα σαλτο στο τεντωμα κόπηκε ο αορτηρας και μαζί με αυτόν και το αίμα μου
 
Αρκετοί για να μην πω οι περισσότεροι έχουν την λανθασμένη εντύπωση ότι έχω ασφάλεια άρα είμαι εντάξει και έτσι την πατάνε
Στα περισσότερα όπλα η ασφάλεια κλειδώνει μόνο την σκανδάλη. Η σφύρα μπορεί με ένα τράνταγμα ή χτύπημα ή πέσιμο να κινηθεί και να εκπυρσοκροτήσει το όπλο.

κόπηκε ο αορτηρας και μαζί με αυτόν και το αίμα μου
Αλλαγή αορτήρα σε σημάδια φθοράς και επίσης προσοχή στα δαχτυλίδια των αορτήρων.
Έχω δει πολλά στραβωμένα.
 
Ποιοί είναι οι 4 κανόνες Λευτέρη ;
1. Χειριζόμαστε κάθε όπλο σαν να είναι πάντοτε γεμάτο.
2. Δεν στρέφουμε ποτέ την κάνη σε ότι δεν θέλουμε να καταστρέψουμε.
3. Δεν βάζουμε ποτέ το δάχτυλο στη σκανδάλη παρά μόνο τη στιγμή που θα πυροδοτήσουμε.
4. Ξέρουμε πάντα τι υπάρχει γύρω από το στόχο μας.
 
Να βάλουμε στην εξίσωση και τον παράγοντα κούραση,σωματικη κόπωση που μας κάνει να μη σκεφτόμαστε σωστά και μπορεί να οδηγήσει σε λάθος και τον πιο έμπειρο κυνηγό.
Σε αυτό η λύση είναι η μυϊκή μνήμη που αναπτύσσει το σώμα μας όταν κάνουμε πάντα τις ίδιες ενέργειες.... οπότε και σε συνθήκες κούρασης θα ενεργήσει το σώμα αυτοματοποιημένα....γι αυτό το λόγο πρέπει πάντα οι ενέργειες που κάνουμε με ένα όπλο να είναι συγκεκριμένες. Προσωπικά δεν βάζω σχεδόν ποτέ ασφάλεια στα δίκανα μου.... πάντα τα ανοίγω. Στο αυτογεμες φυσιγγι κάθετα στη θαλάμη όταν δεν το κρατάω στα χέρια μου ή όταν θέλω να περάσω ένα πολύ δύσκολο σημείο. Ο αορτηρας στην τσέπη του γιλέκου και αν χρειαστεί τότε φυσιγγι κάθετα στη θαλάμη και κρέμασμα μετά. Τα δίκανα μπορείς να τα βάλεις σπασμένα στον ώμο..... σπάνια θα χρειαστεί αορτηρας
 
1. Χειριζόμαστε κάθε όπλο σαν να είναι πάντοτε γεμάτο.
2. Δεν στρέφουμε ποτέ την κάνη σε ότι δεν θέλουμε να καταστρέψουμε.
3. Δεν βάζουμε ποτέ το δάχτυλο στη σκανδάλη παρά μόνο τη στιγμή που θα πυροδοτήσουμε.
4. Ξέρουμε πάντα τι υπάρχει γύρω από το στόχο μας.
Όλα λογικά και βασικά.
Για το 4ο θα πρόσθετα ότι
1. Σε καρτέρι πάντα έχουμε στο μυαλό μας τομείς που μπορούμε να τουφεκίσουμε. Δεν σηκώνουμε ποτέ όπλο αν το θήραμα είναι σε απαγορευμένο τομέα. Τους τομείς τους καθορίζουμε νοητικά μόλις καθήσουμε στο καρτέρι μας.
2. Οφείλουμε να γνωρίζουμε ΠΑΝΤΑ που υπάρχει άνθρωπος ή σκυλί. Αν δεν γνωρίζουμε δεν τουφεκάμε χαμηλά.
3. Ποτέ δεν τουφεκάμε αν δεν δούμε ολοκάθαρα το θήραμα.
 
Ο μακαρίτης Jeff Cooper ήταν έξυπνος άνθρωπος αν και αρκετά δογματικός σε κάποια θέματα που αφορούσαν τα όπλα.
Κάποτε του είχα στείλει ένα γράμμα με τις διαφωνίες μου σε κάποια άρθρα του που είχα διαβάσει και είχε την καλωσύνη να μου απαντήσει πολύ ευγενικά. Μακάρι να κρατούσα το γράμμα του, θα ήταν ιστορικό κειμήλιο αξίας σήμερα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Jeff_Cooper
 
Back
Top