Ασφάλεια και αποθήκευση όπλων.

Ουαου.
Και ποσο πηγε Κωστα?
Τιμή πρέπει να τον ρωτήσω για να σου πω σίγουρα ήταν σε sale και πήρε δύο ένα για δω ένα για Ελλάδα. Εμένα μου βγήκε σε καλό γιατί ψαχνομουνα εκείνη την εποχή και είχα βρει στο cabelas ένα με 1500, αφού πήρε αυτά πουλούσε το παλιό και το πήρα 450 και άλλα τόσα το έστειλα Ελλάδα και μου ήρθε πιο φτηνά από αγορά καινουργιου.
 
Δεν νομίζω ότι αποτελεί υπερβολή για κάποιο κυνηγομάγαζο της Αμερικής :) Με τις ταραχές που ξεσπούν κατά καιρούς, θα το πάρουν σίγουρα κάπιοι μαγαζάτορες που δεν θέλουν να δουν το εμπόρευμα τους να βανδαλίζεται στα πεζοδρόμια.
 
Δεν νομίζω ότι αποτελεί υπερβολή για κάποιο κυνηγομάγαζο της Αμερικής :) Με τις ταραχές που ξεσπούν κατά καιρούς, θα το πάρουν σίγουρα κάπιοι μαγαζάτορες που δεν θέλουν να δουν το εμπόρευμα τους να βανδαλίζεται στα πεζοδρόμια.
Γιώργο άμα σου πω ότι πιο πολύ για σπίτια προορίζεται δεν θα με πιστέψεις, πριν χτιστουν βέβαια γιατί μετά αντε να το βάλεις μέσα.
 
Γιώργο άμα σου πω ότι πιο πολύ για σπίτια προορίζεται δεν θα με πιστέψεις, πριν χτιστουν βέβαια γιατί μετά αντε να το βάλεις μέσα.

Κωνσταντίνε όσοι έχουν πεθερές όλο και κάτι σκαρφίζονται αλλά στο Αμέρικα μου φαίνεται ότι το παρακάνουν λιγάκι... .ha ha ha. .big smile.
 
Last edited:
Συγνώμη αν βγαίνω .off topic. ... αλλά έγινε πολύς λόγος για λουκέτα και κλειδαριές ... όπως και προχθές με τη βαλίτσα του SKB του Νικόλα (και τη δική μου) ... και αναρωτιέμαι, αλήθεια ποιος ο λόγος να κλειδώνει μια βαλίτσα ή θήκη μεταφοράς όπλου; Τι ουσιαστικό προσφέρουν μια ή δυο μικροσκοπικές κλειδαριές ή λουκετάκια ;;; Από τι "προστατεύουν" ;;; ;) Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ;;; .what. .xm.
Γιατί με το φτωχό μου μυαλό δεν μπορώ να βρω κάποιο σοβαρό λόγο. Πιστεύω ότι δεν προστατεύουν από τίποτα, δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα (μόνο ... προβλήματα, π.χ. να ξεχάσεις το συνδυασμό ... ή να χάσεις το κλειδί ... :D), είναι εντελώς άχρηστα και περιττά "σκατολοϊδάκια" (να το πω με μια λέξη που χρησιμοποιεί κι ο Θεόφραστος ;)). Όπως ακριβώς πιστεύω είναι και οι διάφορες "ασφάλειες" πάνω στα όπλα ... Απλά δίνουν μια ... "αίσθηση ασφάλειας" και όχι πραγματική ασφάλεια.
Τέλος πάντων, δεν ξέρω, ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να χρειάζεται. Αν π.χ. πρέπει να μεταφερθεί το όπλο με αεροπλάνο ή πλοίο, ή να σταλεί ασυνόδευτο με μεταφορική εταιρεία και οι κανονισμοί της εταιρείας απαιτούν "κλειδωμένη θήκη μεταφοράς" .xm.

Πάντως Θεόφραστε αν θέλεις (ή αν "πρέπει" κάποτε) να το κλειδώνεις, και όπως βλέπω τη συγκεκριμένη βαλίτσα, νομίζω ότι ένα (μεγαλούτσικο) λουκέτο που να αγκαλιάζει τη λαβή της βαλίτσας είναι υπεραρκετό !!! ;)
Στελιο ως προς τις κλειδαριές κ τα κλειδώματα δες την απάντηση του Κυπριδημου,(οχι ότι κάνω και εγώ το ίδιο) Αλλά ίσως και να επρεπε...xm.

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΟΠΛΟΥ
K. Νικήτα γεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπετε η μεταφορά καραμπίνας (σε πλήρη συναρμολόγηση «δεμένη» όπως λέμε) σε θήκη μονοκόμματη . Ευχαριστώ

ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Εχοντας σπουδάσει νομικά, και όντας πιστός στην σχολή της ρεαλιστικής νομικής φιλοσοφίας, πιστεύω στην αρχή "φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά". Και από το γενικό ας πάμε στο συγκεκριμένο, στον έλεγχο που θα ασκήσει ένα όργανο της τάξης ή ένας θηροφύλαξ. Βλεποντας το όπλο ολόκληρο σε "ολόσωμη" θήκη είναι πρόκληση για εκείνον να βρει τρόπο να δικαιολογήσει δίωξη. Καλό είναι να μην δίνεται ευκαιρία για τέτοια και για αυτό χρειάζεται πρόληψη.

Προσωπικά κάνω το εξής:

Το όπλο είναι σε θήκη, που κλειδώνει με κλειδί ή συνδυασμό, λυμένο. Αυτό όμως δεν είναι αρκετό, και έτσι το όπλο φοράει και κλειδαριά σκανδάλης το κλειδί της οποίας είναι κρυμμένο και όχι μαζί με τα υπόλοιπα κλειδιά μου. Αν γίνει κάποια στραβή θα έχουν ένα όπλο με κλειδωμένη την σκανδάλη και αυτό σαν τεκμήριο θα λέει πολλά στο δικαστήριο.
 
Last edited:
Εχθές Κυριακή τοποθέτησα το οπλοκιβώτιο εντός μιας ντουλάπας του σπιτιού
το είχα βάλει σκοπό για φέτος να το πάρω
απο τη μια περισότερη ασφάλεια σε περίπτωση κλοπής
και απο την άλλη ο γιόκας μου που μεγαλώνει και ψάχνει όλο το σπίτι
ας έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο
 
Εχθές Κυριακή τοποθέτησα το οπλοκιβώτιο εντός μιας ντουλάπας του σπιτιού
το είχα βάλει σκοπό για φέτος να το πάρω
απο τη μια περισότερη ασφάλεια σε περίπτωση κλοπής
και απο την άλλη ο γιόκας μου που μεγαλώνει και ψάχνει όλο το σπίτι
ας έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο
σωστός .shake hands.
καλορίζικο :)
 
Εχθές Κυριακή τοποθέτησα το οπλοκιβώτιο εντός μιας ντουλάπας του σπιτιού
το είχα βάλει σκοπό για φέτος να το πάρω
απο τη μια περισότερη ασφάλεια σε περίπτωση κλοπής
και απο την άλλη ο γιόκας μου που μεγαλώνει και ψάχνει όλο το σπίτι
ας έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο
καλή κίνηση .. σου εύχομαι κ εγώ πάντα γεμάτο και στο μέλλων να μην σου φτάνει !!!
ερώτηση : είναι για 5 όπλα ? αν ναι.. χωράνε 5 ή λιγότερα για να μην γίνει ζημιά ? μπορείς να μας πεις και κόστος ?
 
καλή κίνηση .. σου εύχομαι κ εγώ πάντα γεμάτο και στο μέλλων να μην σου φτάνει !!!
ερώτηση : είναι για 5 όπλα ? αν ναι.. χωράνε 5 ή λιγότερα για να μην γίνει ζημιά ? μπορείς να μας πεις και κόστος ?
το παράγγειλα απο ebay και ήρθε απο Βρετανία, κόστος με μεταφορικά 150euro (με εκπτωση κανα 20euro γιατί είναι καινούργιο μεν αλλά είχε ενα minimal paint damage
δηλαδή στη μια γωνία του είχε φύγει λίγο η μπογιά)
και είναι αυτό
https://www.ebay.com/itm/GDK-4-GUN-...600104?hash=item43e1c51ba8:g:MBQAAOSw3YNXYwYK

Σαν προδιαγραφές είναι για 3-4 τουφέκια με διόπτρα (έχει βάθος δηλαδή) ενω επίσης λέει οτι κυνηγετικά όπλα σαν τα δικά μας θα χωράει 4-5
πρακτικά τώρα χωράει 4 όπλα αφου έχει το ειδικό αφρολέξ με 4 οπές συγκράτισης
Εχω ήδη 2 μέσα και κάποια στιγμή θα μπούν άλλα 2 να γεμίσει
 
Εχθές Κυριακή τοποθέτησα το οπλοκιβώτιο εντός μιας ντουλάπας του σπιτιού
το είχα βάλει σκοπό για φέτος να το πάρω
απο τη μια περισότερη ασφάλεια σε περίπτωση κλοπής
και απο την άλλη ο γιόκας μου που μεγαλώνει και ψάχνει όλο το σπίτι
ας έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο
Καλορίζικο Μιχάλη!
 
Εχθές Κυριακή τοποθέτησα το οπλοκιβώτιο εντός μιας ντουλάπας του σπιτιού
το είχα βάλει σκοπό για φέτος να το πάρω
απο τη μια περισότερη ασφάλεια σε περίπτωση κλοπής
και απο την άλλη ο γιόκας μου που μεγαλώνει και ψάχνει όλο το σπίτι
ας έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο
Καλορίζικο ....
 
Back
Top