Αστεία-Περίεργα-Ενδιαφέροντα Βίντεο & Φωτό - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η Ομόνοια παραδόθηκε στους Αθηναίους και στους επισκέπτες της hippo hippo :p
Άστα ρε φίλε. Μας έδειξες ένα βίντεο από τα βαααθη της ανατολής και μας παραμυθιαζεις ότι είναι από το κέντρο της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ πρωτεύουσας.... Ντροπή σου
 
Η Ομόνοια παραδόθηκε στους Αθηναίους και στους επισκέπτες της hippo hippo :p
αρχές 10 δεκαετείας 80, πρωτη επίσκεψη στην πλατεία Ομονοίας με τον πατέρα, το συντριβάνι στην μέση και τα λουλουδια γύρω γύρω, και το καφέ τον ΝΕΟΝ εάν θυμαμαι καλά... και όσοι χωριάτες κατεβαίναμε στη Αθήνα ραντεβού στου Μπακάκου... ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έδιναν ραντεβού έξω από ένα φαρμακείο.
Μετά ο "δρομέας" του Βαρώτσου. τότε συνειδητοποίησα ότι τέχνη δεν κάνανε μονο οι αρχαίοι
Κάμποσους μήνες που ήμουν στην Αθήνα σαν στρατιώτης πάντα το Σάββατο βραδυ ημουν εκεί για τα Κυριακάτικα φύλλα.
Μέχρι τότε κάθε φορά που πήγαινα στην πλατεία Ομονοίας νόμιζα ότι ήμουν μέσα σε ταινία.
Μετά ήρθαν και οι γερμανοί αρχιτέκτονες και έχασε το κυκλικό. Δεν ήξερα εαν μαρεσε. Σίγουρα έγινε πιο Ευρωπαικό αλλά δεν είχε την ζωντάνια που ήξερα εγώ, είχε αλλάξει και η ανθρωπογεωγραφία.
Πρίν 2 χρονια κατεβηκα με τα παιδιά μου και καναμε Χριστουγεννα. Τους πήγα σχεδον παντου στο κεντρο και αφησα την πλατεία για το τέλος να την δουν βραδυ. Φτασαμε με τα πόδια και στο 5 λεπτο έψαχνα τρόπο να δραπετεύσουμε από εκει, τόσο ανασφάλεια μέσα σε κόσμο δεν είχα ξανανιώσει. Όσοι ζείτε εκεί κοντά στο χέρι σας είναι ακουστούν πάλι ελληνικά στην πλατεία.
Ξέχασα να πω ότι εκεί καταφέραμε να φτασουμε τα ξημερώματα μετά την κούπα στο μπασκετ το 87 ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top