Αστεία-Περίεργα-Ενδιαφέροντα Βίντεο & Φωτό - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΝ σε περίπτωσιν νέας πυροδοτήσεως, εάν κι εφόσον είχε παραμείνει μέσα εις τον αυλόν η τάπα σφηνωμένην...!!!
Πάλιν καλά που το πήρες είδησιν εγκαίρως και την απομάκρυνες πάραυτα.
Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο ποτέ στο παρελθόν. Κατάλαβα όμως δύο πράγματα. 1.Αν είχα όπλο για αριστερόχειρες (μιας και επωμιζω αριστερά) δεν θα καιγόταν καθόλου ο καρπός μου. 2. Με δικαννο δισκανδαλο δεν θα καιγομουν και δεν θα τη γλίτωνε ούτε η αλεπού αφού το δεύτερο φυσίγγι θα το πυροδοτουσα κανονικά. Το όπλο μετα από αυτό είχε κολλημένη πυρίτιδα μέχρι και στη θαλάμη οπότε αποφάσισα να αδειάσω το όπλο και να γυρίσω πίσω για ένα καλό και λεπτομερή καθαρισμό.
 
Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο ποτέ στο παρελθόν. Κατάλαβα όμως δύο πράγματα. 1.Αν είχα όπλο για αριστερόχειρες (μιας και επωμιζω αριστερά) δεν θα καιγόταν καθόλου ο καρπός μου. 2. Με δικαννο δισκανδαλο δεν θα καιγομουν και δεν θα τη γλίτωνε ούτε η αλεπού αφού το δεύτερο φυσίγγι θα το πυροδοτουσα κανονικά. Το όπλο μετα από αυτό είχε κολλημένη πυρίτιδα μέχρι και στη θαλάμη οπότε αποφάσισα να αδειάσω το όπλο και να γυρίσω πίσω για ένα καλό και λεπτομερή καθαρισμό.
Λεει ενας φιλος μου....."μονο με το δικαννο εχεις μια σιγουρη τουφεκια"......!!!
Τι μαρκα ηταν το φυσιγγι?
 
Προσεξες αν ηταν ολη καμμένη η υπηρχε κ ακαυτη?
Φίλε Τάσο είχε κολλήσει στα τοιχώματα σαν τσίχλα δεν είδα ακαυτη πυρίτιδα ούτε κατάλαβα και τα σκάγια να πέφτουν.Δεν έβαλα άλλο φυσίγγι παρότι έβγαλα την τάπα ( η οποία είχε λιώσει κ αυτή σε κάποια σημεία) το θεώρησα επικίνδυνο.
 
Λεει ενας φιλος μου....."μονο με το δικαννο εχεις μια σιγουρη τουφεκια"......!!!
Τι μαρκα ηταν το φυσιγγι?
Αν και δεν έχει σημασία για μένα μιας κ εν γνώσει μου ήταν ότι δεν είχε φυλαχθεί σωστά ( φυσίγγι του πατέρα μου) το φυσίγγι ήταν Νόμπελ σπορτ σιπε νούμερο 9. Εννοείται ότι τα υπόλοιπα δεν θα τα ρίξω
 
Δεν έβαλα άλλο φυσίγγι παρότι έβγαλα την τάπα ( η οποία είχε λιώσει κ αυτή σε κάποια σημεία) το θεώρησα επικίνδυνο.
Δεν υπήρχε πρόβλημα κ εφόσον είχες άλλη μάρκα φυσιγγιων....
Αλλά σου γ.... την ψυχολογία.....
Αν και δεν έχει σημασία για μένα μιας κ εν γνώσει μου ήταν ότι δεν είχε φυλαχθεί σωστά ( φυσίγγι του πατέρα μου) το φυσίγγι ήταν Νόμπελ σπορτ σιπε νούμερο 9. Εννοείται ότι τα υπόλοιπα δεν θα τα ρίξω
Καποτε για τα παλια nsi sipe με το 8mm μεταλλο είχαν ακουστεί ελαττωματικες παρτιδες όπου κοβόταν το πλαστικο κατά την πυροδοτηση...
Βέβαια εδώ περα μπορεί όντως να φταίνε κ οι κακές συνθήκες φυλαξης...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top