Αστεία-Περίεργα-Ενδιαφέροντα Βίντεο & Φωτό - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
202816373_1567733670285216_7462179204657522370_n.jpg
 
Παρόμοια πειράματα είχαν κάνει και οι Σοβιετικοί με τα οπλα των Γερμανών στο δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο (και οι Αμερικανοί σε αυτά των γερμανών βαφτιζοντας το γερμανικό MG ως "Buzz Shaw" (βομβοπρίονο γιατί έριχνε τρομακτικά γρήγορα και σφαγίαζε) και το Type 92 των Ιαπώνων ως woodpecker (τρυποκάρυδο) γιατί έριχνε πολύ αργά). όσο εξοργιστικό και αν ακούγεται (για την παντελή έλλειψη ενδιαφέροντος για τη απώλεια ζωών των στρατιωτών τους) μια από τις τακτικές του Κόκκινου Στρατού ήταν αυτή των επιθέσεων σε ανθρώπινα κύματα με απώτερο σκοπό:

α) ή να μην προλάβουν να τους σκοτώσουν όλους και κάποιοι να διεισδύσουν στις αντίπαλες γραμμές και ορύγματα

β) ή/και να ξεμείνουν οι εχθροί από σφαίρες και να τους υπερφαλαγγίσουν (τα γερμανικα MG έριχναν έως και 1550 βολές το λεπτό αν είχαν τροφοδοσία, δηλαδή 25 βολές το δευτερόλεπτο)

γ) ή/και ένα άλλο όφελος ήταν ότι πολλές φορές τα MG των γερμανών λιώνανε από την τεράστια ποσότητα βολών που έριχναν συνεχόμενα, όπως και το ρωσικό όπλο στο βίντεο, ή γίνονταν αδύναμα σημεία για ρίγματα αν ο πολυβολητής προσπαθούσε να αλλάξει την πυρακτωμένη κάνη με άλλη δημιουργωντας κενό στα πυρά (χρειάζονταν περίπου 20 με 30 δεύτερα ένας έμπειρος πολυβολητής για την αλλαγή άλλα στην ένταση της μαχης και όσο η Wehrmacht ξέμενε από βετεράνους αυτό γινόταν έως και 4πλασιο)

Και στην απόβαση στη Νορμανδία πολλά MG 42 και MG 34 έπαθαν παρόμοιες ζημιές λόγω συνεχόμενων βολών στα κύματα της απόβασης.
 
Last edited:
Παληκάρια θα ακουστεί μακακια ,έχει κάνει κανένας το πείραμα με το διευρω πάνω στο σημείο που έχετε κάνει το εμβόλιο .Εμένα στέκεται και δεν πέφτει με τίποτα.
Ρε συ ....τι στέκεται και δεν πέφτει με τίποτα. ... :D
 
Παληκάρια θα ακουστεί μακακια ,έχει κάνει κανένας το πείραμα με το διευρω πάνω στο σημείο που έχετε κάνει το εμβόλιο .Εμένα στέκεται και δεν πέφτει με τίποτα.
Εμένα κρατάει και κουζινομάχαιρο!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top