Άρβυλα ( Αγορά )

Sympatex το εχουν και μενα αρκετοι φιλοι πολυ καλο μου εχουν πει θα δουμε ομως γιατι ειμαι και λιγο τσοπανης εγω ( με την καλη έννοια)
Καλοφορετα λοιπον να ειναι...πιστευω να τα ευχαριστηθεις αρκετα αν δεν σου φανουν βαρια,αλλιως ειναι σκυλια αν τα παιρνας με ενα καλο λοιπος δεν θα σου βαλουν ποτε υγρασια...ο φιλος να φανταστεις εχει τα αδιαβροχα με gritex οπου ειναι ολοιδιο παπουτσι και με ενα καλο λοιπος οπου το περναει ουτε υγρασια,ουτε νερο του βαζει και στο χιονι ακομη ηταν μια χαρα...


Καλοφόρετα, να τα ευχαριστηθείς!

Βλέπω ότι είναι μποτάκια με μεμβράνη όπως όλα τα σύγχρονα μποτάκια και ο Δημήτρης προτείνει να τα περνάς με λίπος.
Εγώ είχα για χρόνια δερμάτινες αρβύλες και αρβυλάκια και το πέρασμα με λίπος φώκιας, πάπιας, αγριόχοιρου ήταν από τις αγαπημένες μου ιεροτελεστίες στην προετοιμασία του κυνηγιού.
Στα σύγχρονα μποτάκια με μεμβράνες όμως μου έχουνε πει ότι δεν πρέπει ποτέ να τα περνάμε με λίπος διότι τα καταστρέφουμε. Μου είπαν δηλαδή ότι αυτά τα μποτάκια είναι 100% αδιάβροχα από μόνα τους και ότι δε χρειάζονται λίπος για να αδιαβροχοποιηθούνε και ότι είναι έτσι φτιαγμένα ώστε ενώ είναι αδιαπέραστα από την υγρασία του περιβάλλοντος, είναι διαπερατά από την υγρασία του ποδιού. Δηλαδή βγαίνουν προς τα έξω οι υδρατμοί από τον ιδρώτα του ποδιού αλλά υγρασία από το περιβάλλον προς το πόδι δεν περνάει. Έτσι το πόδι διατηρείτε στεγνό και από εξωτερική υγρασία αλλά και από την αποβολή του ιδρώτα.
Αν βάλλουμε λίπος λέει, τότε απλά χάνεται η δυνατότητα εξαγωγής των υδρατμών του ιδρώτα και μετά από περπάτημα το πόδι θα ιδρώσει και αν ιδρώσει να κρυώσει κιόλας.
Γενικώς με συμβούλεψαν να μην περάσω ποτέ με λίπος τα αρβυλάκια που έχω αγοράσει.
Γνωρίζεται αν ισχύουν πράγματι όλα τα παραπάνω ή όχι;
Μπορούμε να περνάμε με λίπος τα αρβυλάκια με μεμβράνες ή όχι;
Μεμβράνη από μεμβράνη διαφέρουν σε αυτό ή όλες λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο;
 
Τα μποτάκια που είναι από δέρμα,πρέπει να περνιούνται με λίπος φώκιας ή κατι αντίστοιχο,για να μην ''σκάσει'' το δέρμα με την σκληρή χρήση και την πάροδο του χρόνου.Όχι ότι θα το έχουμε μια ζωή,αλλά μετά από λάσπες κλπ,πρέπει να πλυθεί καλά εξωτερικά,να στεγνώσει σε σκιερό και διαμπερές μέρος και μετά το περνάμε με λίπος ή κάτι αντίστοιχο,για να ''ζωντανεύει'' το χρώμα του δέρματος και να ''θρέφει'' το ίδιο το δέρμα.
Στα cordura και σε άλλα υλικά,είναι περιττό,αλλά στο δέρμα επιβάλλεται και αφήστε τι λέει ο καθένας.
 
Στα παρακάτω βίντεο πάντως φαίνεται ότι ακόμα και ο κατασκευαστής αναφέρει ξεκάθαρα να μην χρησιμοποιούμε κανένα είδος λαδιού ή λίπους για αρβυλάκια με μεμβράνες (goretex) ακόμα και σε μποτάκια που έχουν δέρμα πάνω από τη μεμβράνη:


 
Καλοφόρετα, να τα ευχαριστηθείς!

Βλέπω ότι είναι μποτάκια με μεμβράνη όπως όλα τα σύγχρονα μποτάκια και ο Δημήτρης προτείνει να τα περνάς με λίπος.
Εγώ είχα για χρόνια δερμάτινες αρβύλες και αρβυλάκια και το πέρασμα με λίπος φώκιας, πάπιας, αγριόχοιρου ήταν από τις αγαπημένες μου ιεροτελεστίες στην προετοιμασία του κυνηγιού.
Στα σύγχρονα μποτάκια με μεμβράνες όμως μου έχουνε πει ότι δεν πρέπει ποτέ να τα περνάμε με λίπος διότι τα καταστρέφουμε. Μου είπαν δηλαδή ότι αυτά τα μποτάκια είναι 100% αδιάβροχα από μόνα τους και ότι δε χρειάζονται λίπος για να αδιαβροχοποιηθούνε και ότι είναι έτσι φτιαγμένα ώστε ενώ είναι αδιαπέραστα από την υγρασία του περιβάλλοντος, είναι διαπερατά από την υγρασία του ποδιού. Δηλαδή βγαίνουν προς τα έξω οι υδρατμοί από τον ιδρώτα του ποδιού αλλά υγρασία από το περιβάλλον προς το πόδι δεν περνάει. Έτσι το πόδι διατηρείτε στεγνό και από εξωτερική υγρασία αλλά και από την αποβολή του ιδρώτα.
Αν βάλλουμε λίπος λέει, τότε απλά χάνεται η δυνατότητα εξαγωγής των υδρατμών του ιδρώτα και μετά από περπάτημα το πόδι θα ιδρώσει και αν ιδρώσει να κρυώσει κιόλας.
Γενικώς με συμβούλεψαν να μην περάσω ποτέ με λίπος τα αρβυλάκια που έχω αγοράσει.
Γνωρίζεται αν ισχύουν πράγματι όλα τα παραπάνω ή όχι;
Μπορούμε να περνάμε με λίπος τα αρβυλάκια με μεμβράνες ή όχι;
Μεμβράνη από μεμβράνη διαφέρουν σε αυτό ή όλες λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο;
Εγω δεν εχω στην κατοχη μου δερματινα μποτακια ωστε να μπορω να ξερω εαν κανει η οχι να τα περνας με λοιπος..ενας γνωστος οπου εχει το ιδιο μποτακι αλλα οχι σε στεγανο,σε αδιαβροχο το περναει με λοιπος και ειναι αρκετα ευχαριστημενος..τωρα εαν στο στεγανο υπαρχει διαφορα και δεν πρεπει να του βαζουμε λοιπος δεν το γνωριζω αλλα δεν νομιζω σε ολα τα δερματινα πιστευω κανει καλο να τα περιποιουμαστε...
 
αντε τις απεκτησα μολις στεγανες .....
20170117_201758.jpg
Καλοφορετα και καλα κυνηγια...!!
 
Tη συγκεκριμενη μαρκα δεν την αλλαζω. Τα προηγουμενα που ειχα, τα φοραγα στο κυνηγι, στις ελιες, σε οτι γεωργικη εργασια, και κρατησαν μια 6ετια.

Ποιο μοντελο ειναι;
Δεν ξέρω μοντέλο Βίκτωρα, στην κούτα το γράφει;
 
Δώρο!
Από τον νονό της κόρης μου!


Τα έχει κάποιος;
Δεν έχω ιδέα από αρβύλα τι λένε από ποιότητα;

καλοφόρετα Μύρο αυτό είναι το μοντέλο
https://www.aku.it/en/product/catalogo_en/trekking/tribute-ii-gtx_en.html
είναι από τις καλές μάρκες αρβύλων είναι στην κατηγορία πεζοπορίας βουνού,πλήρες αδιάβροχο
δεν πρέπει να κάνει για βραχώδη έδαφος
 
καλοφόρετα Μύρο αυτό είναι το μοντέλο
https://www.aku.it/en/product/catalogo_en/trekking/tribute-ii-gtx_en.html
είναι από τις καλές μάρκες αρβύλων είναι στην κατηγορία πεζοπορίας βουνού,πλήρες αδιάβροχο
δεν πρέπει να κάνει για βραχώδη έδαφος
Ευχαριστώ Νίκο, Ακριβώς αυτό είναι!
 
Αγόρασα τα συγκεκριμένα

http://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-B...hash=item1c6b7eb9fe:m:m50v4dpO3VkKPyUd0YP5cQg

και εδώ

http://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-B...285679?hash=item3f7412246f:g:aecAAOSwZQRYg6nS

Μπότες του αγγλικού στρατού για πολύ υγρό και πολύ κρύο κλίμα. Απίστευτα χοντρό και ενισχυμένο δέρμα, Goretex, insulation, Vibram σολα, δέσιμο κορδονιών που ξεκινά από πολύ χαμηλά στα δάχτυλα. Τα έχω δύο βδομάδες περίπου και είναι πραγματικά φοβερά συμπαγή και γεροδεμένα. Κλειδώνουν τον αστράγαλο, δε νιώθεις πέτρες και κλαδιά πουθενά στα πόδια σου, πολύ ζεστά για το κρύο του χειμώνα και προδιαγραφών hiking/mountainiring boots. Είναι ζόρικες μπότες αλλά άνετες σχετικά, προφανώς φτιαγμένες για πολύ ζόρικα τερέν. Η σόλα είναι σχεδόν άκαμπτη, όπως και ολόκληρη η μπότα γενικά. Δεν είναι για καθημερινή χρήση, αλλά μόνο για σκληρή χρήση στο βουνό. Μόνο 70-80 λίρες καινούργια, νομίζω πως πραγματικά αξίζει και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τις Lowa combat gtx που βασίζονται στα hiking μποτάκια της εταιρίας αλλά στοιχίζουν το διπλάσιο. Ρίξτε μία ματιά αν ψάχνετε κάτι πολύ ενισχυμένο, ζεστό, αδιάβροχο και φθηνό ταυτόχρονα, με μόνο θετικά σχόλια στο ίντερνετ από κατόχους που τα χρησιμοποιούν για πολλά έτη.

s-l1600.jpg
 
Back
Top