Απορία με τα Choke!

Όπως το βλέπεις. Το κόκκινο. Αν δεν το είχα δεν θα επεμενα

Όπως το βλέπεις. Το κόκκινο. Αν δεν το είχα δεν θα επεμενα
Κώστα καλησπέρα! το δικό μου είναι μαύρο!, δεν ξέρω βέβαια εάν αυτό το διαφοροποιεί σε σχέση με το κόκκινο!. Τέσπα, θα ψάξω αύριο μεθαύριο για τσοκόμετρο, κάποιος θα έχει στην Πάτρα, πάντως ο Ρούμελ δεν έχει, και εάν δεν βρώ, τότε θα πάω σε μηχανουργείο να το μετρήσει μάστορας και παράλληλα θα στείλω και ερώτημα στην μπερέττα στην Ιταλία!.
 
Kαι εγώ νόμιζα ότι το κόκκινο σκητ της beretta είναι 4,5 άστρα..
Εριχνα σκήτ με τον κυλινδρο (μπλέ)***** κάτω και τό κόκκινο πάνω (σκήτ)
Τό βλέπει ο Μακης ο Μίττας και μου λέει γιατί τα έχεις βάλει ανάποδα? :oops:
Εκεί πονηρεύτηκα , τα μέτρησα , ψάχτηκα και όντως είναι ποιό ανοιχτό από τον κύλινδρο.
Τώρα ρίχνω με το σκήτ κάτω και το ic**** πάνω.
 
Καλησπέρα!. Διαβάστε τώρα μια ιστοριούλα που γράφτηκε σήμερα το πρωί!. Πήρα τηλέφωνο το πρωί στην Beretta Hellas και τους ρωτάω τι σύσφιξη έχει το SK-SKEET της σειράς Black Edition, μου απαντάει, 4****1/2, του λέω δεν έχει αρνητική? μου απαντάει, όχι!, του λέω, και ποιό έχει αρνητική? εμείς μου λέει δεν εισάγουμε με αρνητική!, μα... του λέω η Beretta έχει 3 Choke με την ένδειξη SKEET, με ρωτάει, εσύ που το βρήκες γιατί εμείς δεν το εισάγουμε, απο τηνBeretta e store Italy του λέω, απάντηση, να πάρεις τηλέφωνο εκεί να σου πούν αυτοί, εσύ δεν θα έπρεπε να ξέρεις του λέω? όχι, μου λέει γιατί δεν το πουλάμε εδώ!. Τον ευχαρίστησα και του είπα καλές γιορτές!.
Μολις περιεγραψες σε μια παραγραφο, την πραγματικότητα του Έλληνα αντιπροσωπου! Ευτυχως που υπαρχει το internet! Επισης καλα εκανες και δεν συνεχισες την συζητηση, γιατι θα του εκανες και τσαμπα ενημέρωση στο τελος πανω στα προϊόντα του!.sarcastic.
 
Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τις αντιπροσωπείες των όπλων σε εμάς και πιστεύω ακράδαντα έχω αναφέρει και συνομιλία με τη ρεμινγτον ότι οι περισσότεροι από εμάς ξέρουμε περισσότερα από τους αντιπροσώπους για τα όπλα που πουλάνε αυτοί.Χωρις να θέλω να αναφέρω έχει βγει ένα νέο s/p και έχει φέρει 2 όλα και όλα η αντιπροσωπεία στη έκθεση κυνήγι ψάρεμα τα Εντωμεταξύ αρρώστια με τα όπλα έχω διαβάσει τα πάντα πριν έρθει στην Ελλάδα από ξένη παρουσίαση και της εταιρίας έξω το χαζεύω μου το δίνει το κοιτάω επωμιζω μετά από 5 λεπτά το βάζω στη θέση του έρχεται ένας συνάδελφος και ρωτάει χαρακτηριστικά τον υπάλληλο πασίγνωστη αντιπροσωπεία τι όπλο είναι άυλους που έχει τεχνολογία και δεν ξέρει να απαντήσει σχεδόν σε τίποτα του λέω τι γίνεται περί αυτού και λέει ο υπαλ/Λος ο κύριος τα γνωρίζει καλύτερα έτσι είναι όπως τα λέει και έχουν μαζευτεί καμία 10αρια γύρω γύρω και λέω με δουλεύει μάλλον από μέσα μου και θα του δώσω καμία φαπα βαριέται να εξηγεί και βρήκε το μαλακά και στο τέλος μου λέει έχετε πολλές γνώσεις και λεπτομερείς για το όπλο δουλεύεται κάπου ανάλογα ουτε εγώ δεν τα ήξερα αυτά που αναφέρατε με τοση.λεπτομερια Συμπεράσματα δικά σας .Παρουσίαση όπλου πρώτη φορά στην Ελλάδα σε έκθεση και δεν πωλούνταν κιόλας ήταν δείγμα
 
Πές το ψέμματα!
Το λέω αλήθεια ... :)

Μέχρι να το δω με τα μάτια μου δεν θα πιστέψω ποτέ ότι 2 διαφορετικού κατασκευαστή σωστά κατεργασμένα κλασικά τσοκ με την ίδια ακριβώς σύσφιξη βγάζουν διαφορετικές τουφεκιές με το ίδιο όπλο.

Ο άλλος διευρύνει αυλό και σου λέει το όπλο τώρα βγάζει πιο σφιχτές τουφεκιές με το ίδιο τσοκ.
ΑΡΑ η διεύρυνση αυλού σφίγγει την τουφεκιά.
Ωραίος !!! Γ@μώ τα συμπεράσματα !!!
Το ότι η σύσφιξη έγινε τώρα μεγαλύτερη επειδή έχει μεγαλώσει ο αυλός και το τσοκ έμεινε το ίδιο το σκέφτηκες ρε φίλε ;;;
Χρειαζόταν να διευρύνεις αυλό αντί να αλλάξεις ένα τσοκ ;;;
Και διευρύνει και αλλάζει τσοκ για να πάρει ακόμα πιο σφιχτή τουφεκιά ...
Παράνοια.

70€-100€ ένα τσοκ ;;;;;;;;
Ένα σωληνάκι ;;;;;;
Θα τρελαθούμε ;;;;;;;;;

Η μοναδικές χρησιμότητες ενός aftermarket κλασικού τσοκ είναι να προεξέχει από την κάνη για να το αλλάζεις εύκολα, να αντικαταστήσεις κανένα χαμένο ή να αντικαταστήσεις κανένα στραβοκομμένο.
Φτάσανε στο σημείο να πουλάνε μη ομόκεντρα τσοκ για ρύθμιση του poi.

Προσφορά και ζήτηση ...

ps
Θα τα ακούσω το ξέρω ..., μέχρι να τα δω το ίδιο θα λέω.
 
Το λέω αλήθεια ... :)

Μέχρι να το δω με τα μάτια μου δεν θα πιστέψω ποτέ ότι 2 διαφορετικού κατασκευαστή σωστά κατεργασμένα κλασικά τσοκ με την ίδια ακριβώς σύσφιξη βγάζουν διαφορετικές τουφεκιές με το ίδιο όπλο.

Ο άλλος διευρύνει αυλό και σου λέει το όπλο τώρα βγάζει πιο σφιχτές τουφεκιές με το ίδιο τσοκ.
ΑΡΑ η διεύρυνση αυλού σφίγγει την τουφεκιά.
Ωραίος !!! Γ@μώ τα συμπεράσματα !!!
Το ότι η σύσφιξη έγινε τώρα μεγαλύτερη επειδή έχει μεγαλώσει ο αυλός και το τσοκ έμεινε το ίδιο το σκέφτηκες ρε φίλε ;;;
Χρειαζόταν να διευρύνεις αυλό αντί να αλλάξεις ένα τσοκ ;;;
Και διευρύνει και αλλάζει τσοκ για να πάρει ακόμα πιο σφιχτή τουφεκιά ...
Παράνοια.

70€-100€ ένα τσοκ ;;;;;;;;
Ένα σωληνάκι ;;;;;;
Θα τρελαθούμε ;;;;;;;;;

Η μοναδικές χρησιμότητες ενός aftermarket κλασικού τσοκ είναι να προεξέχει από την κάνη για να το αλλάζεις εύκολα, να αντικαταστήσεις κανένα χαμένο ή να αντικαταστήσεις κανένα στραβοκομμένο.
Φτάσανε στο σημείο να πουλάνε μη ομόκεντρα τσοκ για ρύθμιση του poi.

Προσφορά και ζήτηση ...

ps
Θα τα ακούσω το ξέρω ..., μέχρι να τα δω το ίδιο θα λέω.
Είναι μια λογική αυτό που αναφέρεις ,όμως ο αυλός βοηθά και στην μείωση λακτίσματος του όπλου .Εγώ πχ ένα όπλο με αυλό 18,3 από το να βγάζω το 3* και να βάζω το 2* θα προτιμούσα να κάνω μια σωστή διεύρυνση του αυλού μιας και πιθανολογο ότι θα μείωνε και την ανάκρουση αλλά πιθανόν να βελτίωνα και την κατανομή και ειδικά στα πιο ψιλά σκάγια .Άσε που η ανάκρουση αυξάνεται γεωμετρικά όσο μειώνεις την διάμετρο της εξόδου των σκαγίων ,άλλη ανάκρουση έχει ένα όπλο με 5*τσοκ και άλλη με το 1* .
 
Είναι μια λογική αυτό που αναφέρεις ,όμως ο αυλός βοηθά και στην μείωση λακτίσματος του όπλου .Εγώ πχ ένα όπλο με αυλό 18,3 από το να βγάζω το 3* και να βάζω το 2* θα προτιμούσα να κάνω μια σωστή διεύρυνση του αυλού μιας και πιθανολογο ότι θα μείωνε και την ανάκρουση αλλά πιθανόν να βελτίωνα και την κατανομή και ειδικά στα πιο ψιλά σκάγια .Άσε που η ανάκρουση αυξάνεται γεωμετρικά όσο μειώνεις την διάμετρο της εξόδου των σκαγίων ,άλλη ανάκρουση έχει ένα όπλο με 5*τσοκ και άλλη με το 1* .
Λευτέρη,
με την διεύρυνση του αυλού η ταχύτητα στομίου γενικά αυξάνεται κατά λίγο.
Το βάρος του όπλου μικραίνει κατά λίγο.
Δεν μπορεί να μειώνεται η ανάκρουση.

Σε τραποφύσιγγα η διεύρυνση του αυλού δεν αλλάζει την κατανομή. Έχουν γίνει πειράματα.

Μην μπαίνεις στην λογική των διαφημίσεων.
Η ουσία είναι πρώτα το χέρι, μετά το φυσίγγι και τελευταίο το όπλο.
 
Λευτέρη,
με την διεύρυνση του αυλού η ταχύτητα στομίου γενικά αυξάνεται κατά λίγο.
Το βάρος του όπλου μικραίνει κατά λίγο.
Δεν μπορεί να μειώνεται η ανάκρουση.

Σε τραποφύσιγγα η διεύρυνση του αυλού δεν αλλάζει την κατανομή. Έχουν γίνει πειράματα.

Μην μπαίνεις στην λογική των διαφημίσεων.
Η ουσία είναι πρώτα το χέρι, μετά το φυσίγγι και τελευταίο το όπλο.
Λευτέρη,
με την διεύρυνση του αυλού η ταχύτητα στομίου γενικά αυξάνεται κατά λίγο.
Το βάρος του όπλου μικραίνει κατά λίγο.
Δεν μπορεί να μειώνεται η ανάκρουση.

Σε τραποφύσιγγα η διεύρυνση του αυλού δεν αλλάζει την κατανομή. Έχουν γίνει πειράματα.

Μην μπαίνεις στην λογική των διαφημίσεων.
Η ουσία είναι πρώτα το χέρι, μετά το φυσίγγι και τελευταίο το όπλο.
Με τα τραποφυσιγγα είναι χαζό να κάνεις τέτοιου είδους πείραμα μιας και μιλάμε για 24gr σκάγια .
 
Back
Top