Αποπτιλωτήρας

Τον συγκεκριμενο μπορεις να τον βρεις στη Κίνα κάπου 30usd...
Να ξέρεις οτι οσο πιό μικρό το πτηνό, τοσο λιγότερα πούπουλα βγάζει.....μπορεί θεωρητικά να σου αφαιρέσει μεχρι 80% του πτερώματος σε τσίχλα
 
Τον συγκεκριμενο μπορεις να τον βρεις στη Κίνα κάπου 30usd...
Να ξέρεις οτι οσο πιό μικρό το πτηνό, τοσο λιγότερα πούπουλα βγάζει.....μπορεί θεωρητικά να σου αφαιρέσει μεχρι 80% του πτερώματος σε τσίχλα
Είσαι ο πλεον ειδικός να μιλήσει γι αυτό το θέμα.shake hands.
 
Καμει ως δώρο και για γαμο;;; .terror.

Σορρυ για το off topic!

Καλο παντως ειναι να ειναι δοκιμασμένο πριν το παρει κανεις! Επειδη προφανως δεν εχουμε ολοι μια τέτοια μηχανή μια αναζήτηση στο YouTube θα βοηθήσει πιστευω
 
Σε όλα τα μηχανήματα γίνεται αυτό με το μέγεθος των πουλιών; κάτι ακόμα που θέλω να ρωτήσω πρέπει να τα βάλεις σε ζεστό νερό ή απλά να τα βρεξεις;
Μάνο έχεις να προτείνεις κάποιον αλλο;
 
Δεν χρησιμοποιώ για να σου προτείνω! Παντως παίρνουν διάφορες ερωτήσεις που θα ήθελα απάντηση πριν αγορασω κατι τετοιο! Με τι μεγέθη δουλεύει καλυτερα, δουλεύει με παγωμένα πουλιά καλυτερα ή φρέσκα; Επιςης θέματα συντήρησης θα με ενδιέφεραν... Αμα ειναι να γλιτώνω χρονο απο το καθάρισμα των πουλιών και να θελω 2 ώρες καθάρισμα της μηχανής δώρο άδωρον ειναι! Θα προσπαθήσω να κοιτάξω αν και ο πεντζ εχει ήδη κάποιες γνώσεις! Θα μας τις πει θεωρω καποια στιγμή!!
 
ειχα κατα νου να κάνω μια κατασκευή για αυτήν την δουλειά απο πέρυσι ... αλλα δεν αξιώθηκα να αγοράσω τα υλικά, πάμε για του χρόνου τώρα .. και θα το κάνω σίγουρα !
απο την έρευνα που ειχα κάνει εχω τα παρακάτω ..
κατασκευή απλή που μπορεί κάποιος να μετατρέψει σε μικρή κλίμακα ..
http://www.ftiaxno.gr/2011/12/plucker-machine.html
η δικιά μου σκέψη εινα η κίνηση να δίνεται απο το πάνω μέρος με άξονα (πχ με δράπανο) ώστε να γίνει ποιο απλή και να μεταφέρεται
και υλικά (για μικρά πουλιά)
http://www.ebay.co.uk/itm/50-pcs-pa...366636?hash=item2ed9128aac:g:1IAAAOSwrmdTqFjE
http://www.ebay.co.uk/itm/20-pcs-pa...459605?hash=item2ed35b1dd5:g:8XQAAOSw-nZTqFFW
και απο Ελλάδα
http://www.kotes.gr/index.php?id_product=11&controller=product
 
Δεν χρησιμοποιώ για να σου προτείνω! Παντως παίρνουν διάφορες ερωτήσεις που θα ήθελα απάντηση πριν αγορασω κατι τετοιο! Με τι μεγέθη δουλεύει καλυτερα, δουλεύει με παγωμένα πουλιά καλυτερα ή φρέσκα; Επιςης θέματα συντήρησης θα με ενδιέφεραν... Αμα ειναι να γλιτώνω χρονο απο το καθάρισμα των πουλιών και να θελω 2 ώρες καθάρισμα της μηχανής δώρο άδωρον ειναι! Θα προσπαθήσω να κοιτάξω αν και ο πεντζ εχει ήδη κάποιες γνώσεις! Θα μας τις πει θεωρω καποια στιγμή!!
η μηχανη για να δουλεψει τα πουλια πρεπει να ειναι τελειως ξεπαγωμενα και πριν τα ριξεις μεσα για να καθαριστουν πρεπει πρωτα να τα βαλεις σε βραστο νερο. η valino επειδη ρωτησα καθαριζει το 80% της τσιχλας. ειναι για μεγαλυτερα πουλια οπως περδικα μπεκατσα και αγριοπεριστερα. την πηρε φιλος εδω και μου ειπε τα ιδια πραγμαυα. αυτος βαζει μεχρι και 4 τσιχλες μαζι. αυτη η μηχανη που εβαλε ο χρηστος παραπανω ειναι πολυ μεγαλη για τσιχλες εννοω ο καδος. πρεπει να γινει με μικροτερο καδο. το σκεφτομαι κι εγω γιατι με το χερι δεν παει αλλο
 
Γιατί δεν ρωτήσατε την γυναίκα σας αν μαδάει πουλιά πρην την παντρευτείτε;;;
Εεεεε;;;
Εγώ την ρώτησα!
Ναι μου λέει, κότες μαδαω και δεν θα μαδησω αυτά τα μικρούλια;
ΝΑ ΚΛΉΣΕΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑ ΓΆΜΟΥ ΤΩΡΑ της λέω.....και έτσι παντρεύτηκα....ha haaa
 
Εχω κρατήσει μοτέρ από πλυντήριο.......μάλλον έχω το πιό ακριβό αξεσσουάρ της "μηχανής".......μήπως να στήσω κανά project, μπάς και αδειάσει ο καταψύκτης ?
Έχουμε κανάν ηλεκτρολόγο να κάνω 2-3 ερωτήσεις ?
 
Εκατσα και σκεφτηκα τον πιο γρηγορο και φτηνο τροπο να φτιαξουμε εναν στα γρηγορα
Για θηραματα κυνηγιου μιλω και οχι για μεγαλυτερα
Οποταν θα δοκιμασω να φτιαξω εναν με εναν πλαστικο κουβα στον πατο του οποιου θα προσαρμοσω μεταλικο δισκο σερβιρισματος καφε και τα αναλογα δακτυκα απο καουτσουκ
Θα τον προσαρμοσω σε ενα ηλεκτρικο μικρο χορτοκοπτικο που θα κανει την περιστροφη που εχω ηδη σαν εργαλειο
Θα φτιαξω μια ξυλινη βαση απο παλετες για να μπορει να λειτουργει
Το κοστος του για ολα καινουργια δεν βλεπω να ξεπερνα τα 70 ευρω
Για μενα που εχω το χορτοκοπτικο υποκογιζω γυρω στα 25 με 30
Ειμαι περιεργος να δω αν θα πετυχει
Εαν ναι θα σας το παρουσιασω
Επηδει ειναι μικρο το βαρος και η χρηση εαν τελικα το χλοοκοπτικο δεν σηκωνει την χρηση θα δοκιμασω με τραπανο
Θα δειξει:)
 
Για τον δικο μας σκοπο το πιο ευκολο και γρηγορο ειναι να ριχνεις κιγο νερο με το πιστολακι καθως γυριζει
Μπορεις να βαλεις παροχη νερου ευκολα λογω μεγεθους κατασκευης νομιζω πρωτα θα το δοκιμασω στο χερι το νερο και μετα
 
http://www.ebay.co.uk/itm/Feather-C...459995?hash=item1c79bc2e1b:g:z6gAAOSwEzxYcJW6

αυτη εδω βρε παιδια ...λεει οτι ειναι για μικρα θηραματα (κυνηγια κλπ)



την καλημεραμου
μπορεις να τη βρεις και απο ελλαδα και σε ποιο φτηνη ληση γυρο στα 71-80 ευρω και χωρης τετεια μεταφορηκα..
την εχει φυλαρακημου και βγαζει το 60-70 % των φτερων..
μετα δουλεβεις και τελειωνεις μα το χερη..
το αλλο κακο ειναι πως εαν την τσηχλα η ορτηκη του εχεις πεξει καλη τουφεκια το διαληει..
 
Στο περιοδικό του κυνηγετικού συλλόγου Ιωαννίνων που μου στείλανε είδα αυτο το άρθρο..
εχει δοκιμάσει κάποιος αυτόν τον τρόπο ?
οχι οτι έχω πήξει στα παπιά και δεν προλαβαίνω να τα καθαρίσω :D:D:D αλλά έτσι για ιστορία και την γνώση !
 
Back
Top