Απαγόρευση κυκλοφορίας και τι κάνουμε ως φόρουμ;

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ ,θα ήθελα να εκφράσω και να μοιραστώ μαζί σας μια σκέψη μου .Μήπως σαν φόρουμ με μια επιστολή προς την ΚΣΕ και τον Κ Αραμπατζή πρέπει να τους υπενθυμίσουμε τι μας είπαν όταν πληρώσαμε της άδειες μας για την περίπτωση ενός lockdown ? Μήπως πρέπει ανοιχτά να τους ρωτήσουμε τι έχουν κάνει για να διεκδικήσουν το δικαίωμα μας στο ελεύθερο κυνήγι? Έχουν στείλει κάποια επιστολή ; Έχουν μιλήσει με τους αρμόδιους ; Τι έχουν κάνει τέλος πάντων ως εκπροσωποι των χιλιάδων κυνηγών της χώρας ,η τέλος πάντων τι έχουν σκοπό να κάνουν .Στην Κύπρο είδη έχουν στείλει επιστολή και διεκδικούν το αυτονόητο.
 
Δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα να ζητήσουμε κάτι απ' την ΚΣΕ που κανονικά είναι αυτονόητο να κάνει από μόνη της. Για να μην πω ότι θα έπρεπε από το καλοκαίρι να είχε κάνει ήδη κινήσεις, έτσι ώστε τώρα που ανακοινώθηκαν μέτρα να υπήρχε η πρόβλεψη απ' το κράτος για την μετακίνηση των κυνηγών. Αντ αυτού πήραμε κάποιες υποσχέσεις στα λόγια. Επεα πτεροεντα...
Ενώ στέλνουμε εμείς μία επιστολή προς τους αρμόδιους φορείς της Πολιτείας και παράλληλα ελπίζουμε ότι θα κάνουν αυτό που πρέπει και οι κυνηγετικές οργανώσεις, ας δουν μια πολύπλευρη πίεση.
 
Παιδιά νομίζω οτι οταν βαζουν σε τετοια μέτρα προληψης ολη τη χώρα με τις τοσες επιπτώσεις δεν νομίζω να δωσουν βαρυτητα σε μια τοσο μικρή μεριδα ανθρώπων, ασχετα αν γυρναμε βολτες στην εξοχή. Εδω εχουν να σκεφτουν μεταξυ αλλων την οικονομια και να μην καταρευσει το συστημα, εμας θα λογαριάσουν; Και εκτος αυτού, στο προηγουμενο lock down ηταν παλι αυστηρα τα μέτρα, για περπάτημα με sms πηγαίναμε μόνο σύντομα και "κοντά στην κατοικία" κλπ. Για να περάσεις δε διόδια ή ορια νομού περνουσες με πολύ φιλτράρισμα... Δεν νομίζω η αστυνομία να σταματανε και γυρνανε πισω τοσο κόσμο που ολοι εχουν μια δικαιολογία και να αφηνουν τους κυνηγούς να περνάνε. Ολοι στο χακι ντυθούν! Θα βλέπουμε θειές με μπεκατσογιλέκα! :) Μακάρι να βγω ψευτης και να μην κλειστεί κανένας. Με την κινηση που λετε νομιζω δεν εχουμε να χασουμε τίποτα.
 
Ολοι στο χακι ντυθούν! Θα βλέπουμε θειές με μπεκατσογιλέκα! :) Μακάρι να βγω ψευτης και να μην κλειστεί
Δεν ειναι τοσο απλο...εχουμε και ενα βιβλιαρακι που λέγετε αδεια κυνηγιου... αντιστοιχα με τις αγροτικές εργασιες, που δεν ειναι τοσο απλό οσο το να ντυθει ο καθενας αγροτης και να πει παω να μαζεψω τις ελιες μου....
Μας εχει φαει η ηττοπάθεια και ετσι δε γινεται τιποτα..τα αφηνουμε ολα στα χερια των συλλόγων και εμεις αρκουμαστε στο να καταθετουμε τον οβολό μας καθε Αυγουστο...
Στο λοκνταουν που αναφερεις τον Μαρτιο Απριλιο, μια χαρα υπήρχε πρόβλεψη ακομα και για αυτους που ταιζουν αδεσποτα (!!!), και έβγαζαν βεβαιωση απο τον Δήμο (άκουσον ακουσον, λες και ξερει ο Δήμος αν ταιζεις αδεσποτα η δεσποζομενα στην στανη σου..)..αλλα οι οικολογοι και οι φιλοζωοι εχουν δυναμική δεν κοιμούνται με τα τσαρουχια οπως οι βολεμενες ΚΣΕ....
Αρα δεν υπαρχει για εμενα το επιχειρημα οτι ολη η Ελλαδα "φλέγεται", ποιος να ασχοληθει με τους κυνηγους που "βολταρουν" στα χωραφια....
 
Δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα να ζητήσουμε κάτι απ' την ΚΣΕ που κανονικά είναι αυτονόητο να κάνει από μόνη της. Για να μην πω ότι θα έπρεπε από το καλοκαίρι να είχε κάνει ήδη κινήσεις, έτσι ώστε τώρα που ανακοινώθηκαν μέτρα να υπήρχε η πρόβλεψη απ' το κράτος για την μετακίνηση των κυνηγών. Αντ αυτού πήραμε κάποιες υποσχέσεις στα λόγια. Επεα πτεροεντα...
Ενώ στέλνουμε εμείς μία επιστολή προς τους αρμόδιους φορείς της Πολιτείας και παράλληλα ελπίζουμε ότι θα κάνουν αυτό που πρέπει και οι κυνηγετικές οργανώσεις, ας δουν μια πολύπλευρη πίεση.
Τωωωωωραααααα μπιλ τα πηρανε τα φραγγα αστους στην ησιχια τους τους ανθρωπους πολιτηκη ασκουνε και αυτοι ταζουν αρπαζουν και αραζουν
 
έγραψες μεγάλε ................
Αυτοι μας γραφουν χρονια εγω να μη πω κατιτις και αντε εμεις του χωριου θα τις κανουμε της αρπαχτες μας στις πολεις τι θα γινει μαλων θελουν ορμηγμα να παρουνε τα φραγγα πισω εαν μας κλεισουν και τπτ παραπανω ερανος δικιγορο και τετια αλλα οχι να πληρωσουν οι λιγοι και να οφεληθουνε ολοι
 
Χαχα οπιος θελη να κατσει μεσα ας κατσει.εγω θα πηγενο κανονικα.οχη επηδι το πεζω τσαμπουκας.πληρονο και απετο. Να κανουν τον σταυροτους μην πεσο σε οργανο στραβοξιλο θαχουμε θεμα η εγω η αυτος τελεσηγραφο.και οτη λεο παντα το ενωο ξερουν οσοι με ξερουν
 
Μας εχει φαει η ηττοπάθεια και ετσι δε γινεται τιποτα..τα αφηνουμε ολα στα χερια των συλλόγων και εμεις αρκουμαστε στο να καταθετουμε τον οβολό μας καθε Αυγουστο...
Τωωωωωραααααα μπιλ τα πηρανε τα φραγγα αστους στην ησιχια τους τους ανθρωπους πολιτηκη ασκουνε και αυτοι ταζουν αρπαζουν και αραζουν
Απόσπασμα από το έργο του Ζαν-Ζακ Ρουσσώ "Το κοινωνικό συμβόλαιο ή Αρχές πολιτικού δικαίου" (1762):
rousseau_150.JPG
 
θα συμφωνήσω στα περισσότερα διότι κατανοώ το πρόβλημα μετακίνησης. Απο την άλλη είχε περάσει απο το μυαλό μου μετά τις βαρύγδουπες δηλώσεις της ΚΣΕ για την εξαίρεση των κυνηγών και κρυφογελούσα. Μην ξεχνάτε ότι χωρίς να υπάρχει απαγόρευση κυκλοφορίας στα Γρεβενά αν θυμάμαι καλά μας θεωρούσαν και ως ομάδα διασποράς του ιού......... Δεν ακούν εκεί ψηλά το μόνο που τους νοιάζει είναι να σέρνουν τον ΚΣ Αιγάλεω στα δικαστήρια και να απαγορεύσουν την κατοχή λειόκαννου όπλου άνευ αδείας κυνηγιού,,,
 
Last edited:
Μια επίσκεψη των τριών,πέντε, ακόμη και δέκα ατόμων κάθε μέρα στον σύλλογο που ανήκει ο κάθε ένας από εμάς,και με την ανάλογη φασαρία, πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα . Το αγωι ξυπνάει τον αγωγιατη. Θα αναγκαστούν να ψαχτουνε
 
παμε στην εκλησια και αναβουμε κανα κερακι ,κανουμε και την προσευχημας και ευχωμαστε να περασουνε ολα γρηγωρααααα ;) .pray to God. τα πρωβληματαμας που εχουμε αυτην την στιγμη ειναι πωλλααααα ,μια ο κολο ιος,μια η τουρκαλαδεςςς,και εμης καθωμαστε και μηλαμε για το κυνηγι.think.,λεω εγω τωρα
 
Back
Top