Απίκο

Βασιλη δεν βρισκω σκιτσο με το πως γινεται η μυτη αλλα σου εφτιαξα ενα προχειρο σχεδιο για να μπεις στο κλιμα...



Κοβεις τη μυτη να γινει πιο στιβαρο το καλαμι αν ειναι λεπτη... Κανεις μια θυλια(εγω την εκανα διπλη για αντοχη κ δεν εβαζα στριφταρι...απλα εδενα κατευθειαν την παραμανα της αρματωσιας) και την κολλας πανω στη μυτη του καλαμιου με καλη κολλα στιμγης... Η κολλα θα αποροθηθει απο το σχοινι κ θα γινει πετρα... Αφου στεγνωσει παιρνεις τον υπολοιπο σπαγκο κ αρχιζεις να φτιαχνεις σπιρες βαζοντας κολλα και τυλιγοντας τες σφιχτα κ κολλητα... Οταν φτασεις στη μυτη κανε αλλο ενα κομπακι αναμεσσα απο τη θυλια που εχεις αφησει κ αδειασε ολη την υπολοιπη κολλα απο πανω να γινει πετρα... Δεν πορκειται να σου σπασει ποτε κ πιστεψε με αντεχει κ μεγαλα ψαρια κ μεγαλα ζορια...

Πολύ καλή πατέντα!!!
 
Ωραίο το απίκο,ψαρέυω με ενα εξάμετρο τηλεσκοπικό.

Ψαρεύει κανείς με διπλό παράμαλο;
Εγώ, μετά τη μάνα βάζω σταυρό και δύο παράμαλλα, ένα με μεγάλη σαλαγκιά και μεγαλύτερο μήκος και ένα κοντύτερο παράμαλλο με μικρή σαλαγκιά... Το σκεπτικό μου είναι ότι καθώς μαζεύονται τα ψάρια γύρω, όταν τραβήξω σε πιθανό τσίμπημα στη μικρή σαλαγκιά, η μεγάλη ανεβαίνοντας με ορμή μπορεί να καρφώσει και κανένα άλλο και έχει τύχει
 
Ψαρεύει κανείς με διπλό παράμαλο;
Εγω ψαρευα με διπλο παραμαλλο... Στη μανα μετα το βαριδι εβαζα μια μικρη παραμανα κ μετα στριφταρι τριπλο για να αλλαζω ευκολα αρματωσια απο αγκιστρια σε σαλαγκιες αναλογα με τα ψαρια που επαιζαν...
 
Ψαρεύει κανείς με διπλό παράμαλο;
πάντα μονο παραμαλλο.Οσες φορές κ αν δοκίμασα με διπλό δεν έκανα τίποτα.Φελλος-συρομενο μολύβι κ θηλιά.Το παραμαλλο εχει θηλιά κ αυτο στην ακρη του κ η σύνδεση γίνεται σαν το εγγλέζικο.Για γρήγορες αλλαγές παραμαλλου όταν χρειαστεί.
 
Εγω εδενα στην μανα στριφτοπαραμανα και περνουσα μεσα διπλο παραμαλλο τελειωμενο σε θηλια.
μονο ομως εαν ψαρεβα φελλο.
πατωτα παντα με μονο παραμαλλο
 
Όπως σας είχα πεί πριν καμιά δεκαρία μέρες,αφού η βροχή μου είχε χαλάσει το κυνήγι,έφυγα ζούπιτος για ψάρεμα!
Ο καιρός ιδάνικος για απίκο με β/α άνεμο απο 5 εως 7 μποφόρ περίπου,απότομη αλλαγή καιρου και ψιλόβροχο που σιγά σιγά γινόταν πολύ παγωμένο!
Πηγάινοντας στο μέρος τα μελανουράκια ήταν εκεί κ μας περιμέναν με ανοιχτό το στόμα,ετοίμα για ταίσμα :D
Το αποτέλεσμα;


και αν μπόρουσαμε να αντέξουμε κι άλλο απο το κρύο(αφού λίγο λίγο είχαμε γίνει μούκεμα στα πόδια κ το είχαμε δαγκώσει) σίγουρα θα βγάζαμε περισσότερα!
 
Τρώνε σαν τρελα με αυτές τις συνθήκες..Αλλα θέλει αντοχες γιατί οι συνθήκες δεν ειναι κ η καλυτερες,βρέξιμο κρύο κλπ..
 
Έτσι είναι Τάσο,οι συνθήκες ήταν ιδανικές, εμείς δεν ήμασταν σωστά οργανωμένοι για να τις αντιμετωπίσουμε!
Την επόμενη όμως...
 
Οι συνθήκες ήταν ιδανικές με θολούρα κ αερακι..Έτσι γύρω στις 13:30 το μεσημέρι πήρα το απικο και βουρ για το λιμάνι..Δεν άργησαν να με επισκέφθουν οι κεφαλοι κ φυσικά ήταν καλοδεχούμενοι..;)
Άξιζε το λίγο ψιλοβροχο που έφαγα..:)

image upload no size limit
 
Σημερινο μεσημεριανο απικο σε Θολά νερά ..Καηκε η μουσουδα μου αλλά θα δουλέψει το τηγάνι..

image url
Ωραιος !!!! μπράβο Τάσο κεφαλακια μελανουρακια μια χαρά σε βρίσκω. Με μπύρα παγωμένη συνοδεύονται και πατάτα τηγανιτη!!!ffffbeer
 
Back
Top