Αντάπτορες για λειόκαννα

Καλησπερα σ ολους.Ειχα δει σε καποια βιντεο οτι υπαρχουν ανταπτορες για να μικρυνεις τη διαμετρο σ ενα οπλο πχ απο 12αρι μπορεις να ριξεις φυσιγγια 20ga η 410ga.Η απορια μου ειναι αν ριξεις απο ενα 12αρι οπλο ενα 20αρι φυσιγγι λογο μικροτερης διαμετρου φυσιγγιου επιρεαζεται το τσοκ δηλαδη αν το οπλο ειναι 1* γινεται 2** η 3***
 
Καλησπερα σ ολους.Ειχα δει σε καποια βιντεο οτι υπαρχουν ανταπτορες για να μικρυνεις τη διαμετρο σ ενα οπλο πχ απο 12αρι μπορεις να ριξεις φυσιγγια 20ga η 410ga.Η απορια μου ειναι αν ριξεις απο ενα 12αρι οπλο ενα 20αρι φυσιγγι λογο μικροτερης διαμετρου φυσιγγιου επιρεαζεται το τσοκ δηλαδη αν το οπλο ειναι 1* γινεται 2** η 3***
Το 20αρι αν θυμαμαι καλα το εριχνε ενα τσοκ πιο ανοιχτα αλλα η διατρηση ειναι κανονικη ισαξιο με το 12αρι,ριχνει σαν υπερδιευρημενος αυλος,το .410 το ριχνει σαν φλομπερ,χανει σε διατρηση λογο εμφραξεις.Μιλαω για ανταπτορες που εφτιαξα εγω οχι αγοραζμενους.
 
Γιαυτος που λεω εγω ειναι οσο ειναι η θαλαμη γι αυτο ρωταω το τι γινεται με τα τσοκ
το ιδιο ειχα φτιαξει,ενα φισσιγγι μεσ το αλλο και το 12αρι καλυκα μαγνουμ,το 20αρι δεν βρισκει ετσι και αλλιως πουθενα αερα παει για το τσοκ.Απλα αυτο ολο δεν εχει νοημα.
 
Τετοιοι ανταπτορες ειναι τελειως αμερικανιες και αν θυμαμαι καλα ξεκινησαν για να κανουν απο κυνηγετικα σε διαμετρημαρα πυροβολου ειδικα απο το .410 σε 357 ή 38αρη sp πανε γαντι απλα το χανουν τρελα λογω ραβδωσεων
 
Τετοιοι ανταπτορες ειναι τελειως αμερικανιες και αν θυμαμαι καλα ξεκινησαν για να κανουν απο κυνηγετικα σε διαμετρημαρα πυροβολου ειδικα απο το .410 σε 357 ή 38αρη sp πανε γαντι απλα το χανουν τρελα λογω ραβδωσεων
Και εκτός αυτού, απαγορευεται διότι η αδεια κατοχής προβλέπει διαμέτρημα cal12.
 
Και εκτός αυτού, απαγορευεται διότι η αδεια κατοχής προβλέπει διαμέτρημα cal12.
Στην ελληνικη νομοθεσια ναι..τπαγεται σε τροποποιηση του οπλου απο λειοκαννο σε ραβδωτο αν και ακομα και σε αλλο διαμετρημα λειοκαννο να το πας πχ 12αρη σε 20αρη παλι απαγορευεται..στο εξωτερικο ειναι αλλη υποθεση
 
Back
Top