Ανασκαφή WEIHRAUCH HW 35 F 4,5mm

Καλησπέρα στην παρέα.
Πρόσφατα ξεσκαρτάραμε μια αποθηκούλα του συγχωρεμένου του πεθερού μου και βρήκαμε σχεδόν χωρίς καμιά προστασία, πεταμένο πίσω από κούτες, ένα WEIHRAUCH HW 35 F 4,5mm, σκέτη ομορφιά.
Απ' όσο θυμόνταν οι δικοί του άνθρωποι, ο πεθερός το είχε αγοράσει από Γερμανία Φρανκφούρτη, το 1970 ή '71 και το είχε φέρει οδικώς Ελλάδα. Δεν ξέρω από πότε έχει να δουλέψει, αλλά απ' τα λίγα που αντιλαμβάνομαι, το ελατήριό του είναι για πέταμα και η κάννη, ίσως έχει ζημιά (στράβωμα) εκτός από κιλά σκουριάς.

Υπάρχει τρόπος να έρθει σε λειτουργική κατάσταση το αεροβόλο -ανταλλακτικά, κλπ και χωρίς να κοστίσει ο κούκος αηδόνι, κι αν ναι, ποιον και που προτείνετε να το πάω (Αθήνα ή Κρήτη κατά προτίμηση);
Αξίζει τον κόπο και το χρήμα να γίνει πάλι λειτουργικό ή να το περιλάβω με αγάπη και καθαριστικά όπλων και να του κάνω μόνο μια αναπαλαίωση ;

Ευχαριστώ!!
 

Attachments

  • IMG_0310.png
    IMG_0310.png
    1,3 MB · Προβολές: 42
  • IMG_0309.png
    IMG_0309.png
    1,3 MB · Προβολές: 40
  • IMG_0308.jpeg
    IMG_0308.jpeg
    58,6 KB · Προβολές: 43
  • IMG_0306.jpeg
    IMG_0306.jpeg
    58,2 KB · Προβολές: 46
  • IMG_0305.jpeg
    IMG_0305.jpeg
    35,8 KB · Προβολές: 45
Last edited:
Πολυ ωραιο ευρημα!!!!!και βεβαια αξιζει μια περιποιηση σε αυτο το καλο οπλακι!!!!!
Ισως η σκουρια εκανε λακουβιτσες και στο βαψιμο των μεταλων να φαινεται ομως αυτο δεν επιρεαζει την λειτουργια του ......... αν η κανη εσωτερικα ειναι καλη το τυχον στραβωμα επανερχεται....
Κρητη ειναι ο πλεον καταλληλος ανθρωπος για αυτην την δουλεια....Γκουτης Γιωργος και το αεροβολακι σου θα γινει αστερι!!!!!!
 
Παλιά ήταν θεσ/νίκη αν θυμάμαι καλά..
Νόμιζα πως τα είχε παρατησει....
κι εγώ τον γκούγκλαρα και τον βγάζει Θεσσαλονίκη /Λαγκαδά..
Κρητη ειναι ο πλεον καταλληλος ανθρωπος για αυτην την δουλεια....Γκουτης Γιωργος και το αεροβολακι σου θα γινει αστερι!!!!!!
Αν έχεις κάποια στοιχεία επικοινωνίας και σου είναι εύκολο, στείλε μου τα σε παρακαλώ πολύ με μήνυμα. Ευχαριστώ !
 
Last edited:
Σήμερα και ύστερα από 2 μήνες (παρά 1 βδομάδα), η αναπαλαίωση ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο. Πολύ τρέξιμο, πολλά τηλέφωνα, αρκετά χρήματα, προσωπικός χρόνος αλλά και με την προσοχή των καλύτερων (ξεφόρτωμα σκουριάς, ξεβρόμισμα, βάψιμο ceracote [Σκλάβης], πολύ δουλεία στο εσωτερικό [Γκουτής], κάννη, σκανδάλη, πιστόνι, αλλαγή ελατηρίου, κοντάκι σχεδόν απ΄την αρχή, κλπ, κλπ) και το Weihrauch πήρε ζωή. Δηλαδή το οπλάκι διαπερνάει πέρα για πέρα 1 εκ. κοντραπλακέ θαλάσσης στα 30 μ και τενεκέ φέτας στα 50μ... Πάρα πολύ χαρούμενος. Ενθουσιασμένος και με τους ανθρώπους που βοήθησαν στην ολοκλήρωση της αναπαλαίωσης.

Φωτό πριν και μετά ( θ΄ ακολουθήσει αμέσως και άλλο μήνυμα λόγω περιορισμού στο ανέβασμα)

4.jpeg

5.jpeg

6.jpeg
IMG_0316.jpg
7.jpeg
 
Last edited:
Λόγω παλαιότητας του όπλου (50 χρονών), οι ράγες για την τοποθέτηση βάσης διόπτρας είναι 10,5mm-12,5mm, αντί 9-11 που είναι στα σύγχρονα αεροβόλα και αυτό με δυσκολεύει πολύ να βρω βάση για τη διόπτρα μου (Hawke Vantage 2-7x32 AO Mil Dot). Μία βάση που βρήκα στο εξωτερικό, ξεπερνάει το κόστος της διόπτρας κατά πολύ.

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το που θα μπορούσα να βρω καλή βάση (2 βίδες ανά κολάρο -ιδανικά, ενωμένες μεταξύ τους σε κοινή ράγα), μεγέθους 10,5-12,5 σε λογικό κόστος (<100€); Ευχαριστώ!!
 
Last edited:
Back
Top