Αναπαλαίωση κυνηγετικού όπλου

Δεν ξέρω αν είναι ή σωστή ενότητα,αλλά ασχολήθηκα λίγο με το μπαικαλακι μου, και θέλω να δείτε την ματαμορφωση του
 

Attachments

  • IMG-9f7900666daa81df00236552a3be90ec-V.jpg
    IMG-9f7900666daa81df00236552a3be90ec-V.jpg
    212,6 KB · Προβολές: 92
  • IMG-5074a08ec2ee365805d78fd5a7e1a191-V.jpg
    IMG-5074a08ec2ee365805d78fd5a7e1a191-V.jpg
    219,4 KB · Προβολές: 89
  • IMG-f865a482f2ffb4a8e5557fab77dae49f-V.jpg
    IMG-f865a482f2ffb4a8e5557fab77dae49f-V.jpg
    237 KB · Προβολές: 92
  • IMG-701492482ecc7ac13892996acc339213-V.jpg
    IMG-701492482ecc7ac13892996acc339213-V.jpg
    231,7 KB · Προβολές: 94
  • IMG-07e1ac61f087f06f0a9e76c4a74da14b-V.jpg
    IMG-07e1ac61f087f06f0a9e76c4a74da14b-V.jpg
    526 KB · Προβολές: 93
Ωραία δουλειά Κώστα
Και εγώ πριν μια πενταετία περίπου έναν έτσι το μπαικαλ που έχω.
Είναι το δώρο του παππού μου όταν είπα να βγάλω την άδεια κυνηγιού.

Το έβαλα ένα υγρό(δεν θυμάμαι ποιο) και ξεφλούδισα το βερνίκι που είχε με την ανάποδη μεριά ενός μαχαιριού.
Μετά το ετριψα με διαφορα γυαλόχαρτα και μετά το ανάσα σταδιακά λινελαιο.
Έγινε σαν το δικό σου περίπου.
 
Δεν ξέρω αν είναι ή σωστή ενότητα,αλλά ασχολήθηκα λίγο με το μπαικαλακι μου, και θέλω να δείτε την ματαμορφωση του
Πολύ ωραίο, μπράβο!
Θα μπορούσες να περιγράψεις τί έκανες στα ξύλα και στα μέταλλα;
 
Remover να φύγουν τα παλιά λουστρα, ελαφρύ τρίψιμο με γιαλοχαρτα έως 3000 αν θυμάμαι καλά,μετά τα πέρασα ελαφρά με κασια. Αφού στεγνώσει καλά,ετριψα πάλι ελαφρά με σύρμα κατσαρόλας,πάλι ένα αποχαρταρισμα και κάθε μέρα πέρασμα λινέλαιο. Πρέπει να έκανα κάπου 7 χέρια.. Και έτσι από σανιδια φαίνεται από μακριά σαν καρυδιά. Τώρα στην μπασκουλα. Πέρασα καλά με καθαρό οινόπνευμα να φύγουν παλιά λαδαμια και ότι άλλο λιπαρό και με ψιλό πινελακι ξεκίνησα τα σκαλίσματα.. Λίγο μπελαλιδικη δουλειά, αλλά πέρασα τις ώρες μου ευχάριστα
 
πέρασμα λινέλαιο. Πρέπει να έκανα κάπου 7 χέρια..
Το κουτί που φαίνεται στην φωτο είναι το Ballistol balsiv το "ανοιχτόχρωμο"?
και με ψιλό πινελακι ξεκίνησα τα σκαλίσματα
Μπράβο για την υπομονή σου κ το αποτέλεσμα....
Αλλά δεν θέλει ζωγραφικές κ καλλιτεχνιες ο Σοβιετικός, τα απεχθάνεται αυτά...χαχαχα


Λίγο μπελαλιδικη δουλειά, αλλά πέρασα τις ώρες μου ευχάριστα

Μην μου πεις ότι το εφτιαξες για να περασει η ώρα σου, κ δεν έχεις σκοπό να το βγάλεις καμια βόλτα??
Αν είναι να ερθω εγω εκεί να το βγάλω να παρει τον αέρα του χαχαχα
 
Last edited:
Remover να φύγουν τα παλιά λουστρα, ελαφρύ τρίψιμο με γιαλοχαρτα έως 3000 αν θυμάμαι καλά,μετά τα πέρασα ελαφρά με κασια. Αφού στεγνώσει καλά,ετριψα πάλι ελαφρά με σύρμα κατσαρόλας,πάλι ένα αποχαρταρισμα και κάθε μέρα πέρασμα λινέλαιο. Πρέπει να έκανα κάπου 7 χέρια.. Και έτσι από σανιδια φαίνεται από μακριά σαν καρυδιά. Τώρα στην μπασκουλα. Πέρασα καλά με καθαρό οινόπνευμα να φύγουν παλιά λαδαμια και ότι άλλο λιπαρό και με ψιλό πινελακι ξεκίνησα τα σκαλίσματα.. Λίγο μπελαλιδικη δουλειά, αλλά πέρασα τις ώρες μου ευχάριστα
Εγινε παρα πολυ ωραιο. Όντως φαινεται καρυδια
 
Παιδια κοιταξτε κολπο για τα σκαλισματα. Το εχει κανει κι ενας συναδελφος αν θυμαμαι καλα.
Tο εχω κανει εδω και πολλα χρονια στα οπλα μου.......για να μηνει ομως χρειαζεται τα γραμματα η οτι αλλο σχεδιο να εχει και το καταλληλο βαθος να κρατησει χρωμα.....διαφορετικα τσαμπα κοπος.
 
Καί εδώ....
Εκανες τον κοπο που εκανες αλλα πελμα δεν εβαλες........αυτο που εχει ειναι αχρηστο Κωστα!!!!
Επισεις σε οξια δεν δουλευουμε λινελαιο....δεν εχει νερα αυτο το ξυλο ετσι ωστε να τα αναδειξουμε.......
Παντως εγινε πολυ καλιτερο απο πριν!!!!!!!!
 
Εκανες τον κοπο που εκανες αλλα πελμα δεν εβαλες........αυτο που εχει ειναι αχρηστο Κωστα!!!!
Επισεις σε οξια δεν δουλευουμε λινελαιο....δεν εχει νερα αυτο το ξυλο ετσι ωστε να τα αναδειξουμε.......
Παντως εγινε πολυ καλιτερο απο πριν!!!!!!!!
Ηρακλή θα το δώσω του Πόντιου να στο φέρει επάνω για γενικό service. Πάντως έγινε πολύ ωραίο. Θα το βάλω για πούλημα επετειακό.... Limited edition..... Καί τέτοια
 
Αυτο που ειναι για χρωματα..........να ξερεις τα ξυλα πρεπει να τα λυσεις απο το οπλο για να δουλεψεις διαβρωτικο.
Σε ευχαριστώ πολύ Ηρακλή. Εννοείτε θα βγάλω τα ξύλα όπως λες. Απλά σκεφτόμουν ότι θα ήθελα κάτι πολύ ισχυρό ώστε να μπορέσω να βγάλω το λούστρο περισσότερο χημικά παρά με τρίψιμο διότι δεν θέλω να τρίψω τις ψάθες. Δηλαδή να ήθελα να βγει το λούστρο από τις ψάθες με μία οδοντόβουρτσα μετά το remover και όχι με εργαλεία.
 
Last edited:
Back
Top