Ανανέωση Άδειας Κατοχής

Ρωτησα σε Α.Τ. της περιοχής μου αν περα από τον Ψυχολόγο (για το 'ενα χαρτί γιατρού) το άλλο πιστοποιητικό μπορώ να το πάρω είτε από παθολόγο είτε από νευρολόγο είτε από Ιατρό Γενικής Ιατρικής.
Πήρα απάντηση : "Εγώ για Παθολόγο ξέρω"

Επειδή, λογω τραυματισμού στο πόδι με παρακολουθεί νευρολόγος και το χαρτί του ειναι εύκολο και μεσα στις υπόλοιπες πληρωμές του (και δεν περισεύουν 20-30 ευρώ και να ψάχνω για παθολόγο) μπορεί να μου δώσει κάποιος link με τον νομο ?
 
Για να μην σας κουράζω. Το βρήκα
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/PDF/?uri=NIM:289528

Στην σελιδα 2 Στο Αρθρο 1 που διορθώνει παλαιότερο νομο (3009/1994) γράφει

"Άρθρο 1
Τροποποίηση της υπό στοιχεία 3009/2/
20-στ’/07.01.1994 απόφασης Υπουργού
Δημόσιας Τάξης"

και γραφει :

3. Η υποπερίπτωση 3 της περ.α’ της παρ.1 του άρθρου 2
αντικαθίσταται ως εξής:
«3) Πιστοποιητικό ιατρού ειδικότητας ψυχιάτρου, από
το οποίο να προκύπτει η κατάσταση της ψυχικής υγείας
του ενδιαφερομένου, καθώς και πιστοποιητικό ιατρού
ειδικότητας παθολόγου ή νευρολόγου ή γενικής ιατρι-
κής
, από το οποίο να προκύπτει η απουσία οργανικών
νοσημάτων και συνεπώς η σωματική ικανότητα και κα-
ταλληλότητα του ενδιαφερομένου να φέρει όπλο. Τα ως
άνω πιστοποιητικά παραδίδονται από τους ιατρούς, στο
πρόσωπο που ζήτησε την εξέτασή του εντός σφραγι-
σμένων φακέλων. Η αρμόδια για την έκδοση της άδειας
αστυνομική αρχή ελέγχει το απαραβίαστο των φακέλων
και δεν παραλαμβάνει πιστοποιητικό που ο φάκελος του
παραβιάσθηκε.

Το εύκολο το έκανα.
Το δύσκολο είναι να πείσω τον Αστυνομικό να δεχτεί το Προεδρικό Διάταγμα που θα του πάω τυπωμένο!!!!
 
Last edited:
δεν εχει τροποποιηθει αυτο?
Οχι για να βγάλει κανείς άκρη για όλα τα ζητήματα χρειάζεται το νόμο του 93 και όλες τις υπουργικές διατάξεις. Δεν υπάρχει πουθενά κωδικοποιημένη η όλη νομοθεσία σε ένα ενιαίο κείμενο.
Ρωτησα σε Α.Τ. της περιοχής μου αν περα από τον Ψυχολόγο (για το 'ενα χαρτί γιατρού) το άλλο πιστοποιητικό μπορώ να το πάρω είτε από παθολόγο είτε από νευρολόγο είτε από Ιατρό Γενικής Ιατρικής.
Πήρα απάντηση : "Εγώ για Παθολόγο ξέρω"

Επειδή, λογω τραυματισμού στο πόδι με παρακολουθεί νευρολόγος και το χαρτί του ειναι εύκολο και μεσα στις υπόλοιπες πληρωμές του (και δεν περισεύουν 20-30 ευρώ και να ψάχνω για παθολόγο) μπορεί να μου δώσει κάποιος link με τον νομο ?
Οι μπλε τη διαδικασία την κάνουν κατα το δοκούν δημιουργείται το εξής πρόβλημα να αλλάζει η διαδικασία ανά τμήμα πράμα απίστευτο αλλά ποιος θα ασχοληθεί εμείς ? Αφού δεν έχει ασχοληθεί η ΠΕΒΕΚΕ και οι κυνηγετικοί-σκοπευτικοί σύλλογοι οι πολίτες τι να κάνουμε ? να τσακωνόμαστε με τον κάθε αμόρφωτο διορισμένο με βύσμα ?
 
Last edited:
Οχι για να βγάλει κανείς άκρη για όλα τα ζητήματα χρειάζεται το νόμο του 93 και όλες τις υπουργικές διατάξεις. Δεν υπάρχει πουθενά κωδικοποιημένη η όλη νομοθεσία σε ένα ενιαίο κείμενο.

Οι μπλε τη διαδικασία την κάνουν κατα το δοκούν δημιουργείται το εξής πρόβλημα να αλλάζει η διαδικασία ανά τμήμα πράμα απίστευτο αλλά ποιος θα ασχοληθεί εμείς ? Αφού δεν έχει ασχοληθεί η ΠΕΒΕΚΕ και οι κυνηγετικοί-σκοπευτικοί σύλλογοι οι πολίτες τι να κάνουμε ? να τσακωνόμαστε με τον κάθε αμόρφωτο διορισμένο με βύσμα ?
Όταν ΔΕΝ υπάρχει κράτος .
 
Back
Top