Ανακατασκευή Beretta A302.

Επιτέλους σήμερα μετά απο αρκετό καιρό τελείωσε η ανακατασκευή της Beretta A302 που έχω στην κατοχή μου. Το όπλο το είχε δώσει στον πατέρα μου γνωστός του που δεν είχε τι να το κάνει και τελικά πέρασε στην κατοχή μου. Ήταν σε άσχημη κατάσταση όταν το είχαμε παραλάβει, μπορεί και να μην είχε καθαριστεί ποτε.Τελικά με λύσιμο και καθάρισμα έγινε ξανά λειτουργικό αν είχε ραγισμένο κλείστρο, συνηθισμένο πρόβλημα σε αυτά τα όπλα. Το κλείστρο φτιάχτηκε απο γνωστό οπλουργό στην Άμφισσα και έγινε και Magnum η κάννη του. Τρία χρόνια τώρα μου έχει προσφέρει αρκετές συγκινήσεις και απροβλημάτιστα κυνήγια.
Φέτος σκεφτόμουν να αγοράσω καινούργια καραμπίνα αλλά τελικά αντί γι αυτή ήρθαν τα νέα για τον ερχομό του γιού .yelling.. Αρκετά τα έξοδα οπότε η αγορά αναβάλεται. Αντ αυτού αποφάσισα την ανακατασκευή της A302 όσο πιο οικονομικά γίνεται.
Βήμα πρώτο λοιπόν τα ξύλα. Ήταν αρκετά ταλαιπωρημένα και με πολλά χτυπήματα.





Λύσιμο του όπλου και Remover για αρχή. Μετά απο λίγο το παλιό βερνίκι φούσκωνε και με την βοήθεια μιας λάμας απο φαλτσέτα το αφαιρούσα. Ξανά remover και τρίψιμο μέχρι που έφυγε όλο.




Σιδέρωμα για να φύγουν οι πολού τσαμπουκέδες ελαφρύ γυαλοχαρτάρισμα και έτοιμο για επεξεργασία.



Υπάρχαν αρκετά βαθιά χτυπήματα που δεν επανήλθαν με το σίδερο, για αυτο αποφάσισα να τα στοκάρω. Είχα κρατήσει το πριονίδι απο το γυαλοχαρτάρισμα στο οποίο πρόσθεσα λίγη ατλακόλ και έφτιαξα στόκο. Στόκαρα έτριψα και το αποτέλεσμα χάλια.hair.. Φαινόταν έντονα η διαφορά οπότε αφαίρεσα το στόκο και αποφάσισα να συνεχίσω χωρίς να απαναφέρω τα σημάδια.



Τα ξύλα της 302 έχουν μια κιτρινοπή όψη που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Αποφάσισα να τα σκουρίνω λίγο και να τα κοκκινήσω. Αγόρασα υδρόχρωμα ξύλου καρυδιά και μετά απο 3-4 εφαρμογές είχα το αποτέλεσμα που ήθελα. Για να δώ πως θα ήταν με το τελικό φινίρισμα το χρώμα έριχνα πάνω στο ξύλο λίγο νερό.



Στη συνέχεια περάστηκε Sealer και αφού στέγνωσε γυαλοχαρτάρισμα. Αν είχα λίγο εμπειρία παραπάνω απο τέτοιες δουλειές αυτό το στάδιο δεν θα το έκανα μιας και είναι ανούσιο κατα τη γνώμη μου μιας και το True oil που χρησιμοποίησα για τελικό φινίρισμα προσφέρει σταγανοποίηση. Τσάμπα χρόνος και κόπος.



Τέλος πέρασμα με αρκετά χέρια True Oil με ενδιάμεσο τρίψιμο με ατσαλόμαλο.Περίπου 10 χέρια. Αφού στέγνωσε καλά πέρασμα με ψιλή αλοιφή για γρατζουνιές αυτοκινήτου για να γίνει ομοιόμορφη η επιφάνεια απο τις γραμμές που είχε αφήσει το πανάκι της εφαρμογής του trueoil, και για να φύγει η πολύ γυαλάδα που δεν μου άρεσε. Πέρασμα με σπιτική κεραλοιφή και έτοιμα τα ξύλα.

 
Last edited:
Επόμενο βήμα τα μεταλλικά μέρη που και αυτά είχαν τους τσαμπουκάδες τους. Προμηθεύτηκα ένα σετ βαφής γνωστής εταιρείας που περιλαμβάνει τα πάντα για ψυχρή βαφή ατσάλινων μερών όπλων και ξεκίνησα.
Πρώτο θύμα η κάννη. Απολύπανση, αφαίρεση παλιάς βαφής , ξανά απολύπανση και αρκετά χέρια βαφής με πολύ τρίψιμο για να πετύχω ομοιόμορφο χρώμα. Το αποτέλεσμα ήταν απροσδόκητα καλό χωρίς δυχρωμίες και με λιγο κόπο. Ακολούθησαν κι άλλα μεταλλικά μέρη.






Μέχρι που έφτασα στην βάση του όπλου και την σκανδαλοθήκη.Αυτά τα δύο δεν βάφονταν με την συμβατική βαφή. Άνοιγμα του γούγλη λοιπόν και διάβασμα. Τα μέρη αυτά είναι κατασκευασμένα απο εργκάλ (μίγμα αλουμινίου). Ψάχνω και βρίσκω μια βαφή σαν την συμβατική αλλά για αλουμίνιο. Δοκιμάζω αλλά τζίφος η δουλεία .very funny.. Οι λύσεις που είχα ήταν έιτε ηλεκτροστατική βαφή, είτε ανοδίωση, είτε κεραμική βαφή. Ανοδίωση δεν αναλάμβανε κανένας απ τους οπλουργούς που μίλησα και απ το να καταλήξω σε κανα ζαντάδικο με αμφιβόλου ποιότητας αποτέλεσμα την ξέχασα.
Ανάμεσα σε ηλεκτροστατική και κεραμική η χρηματική διαφορά δεν είναι μεγάλη όπότε αποφάσισα την δεύτερη. Μιας και εργαλεία αλλά και σχετική γνώση υπάρχει έλεγα να φέρω Cerakote απο Αμερική και να το κάνω μόνος μου, αλλά το κόστος αγοράς ήταν ίδιο με την προσφορά που μου έκανε γνωστός οπλουργός στον Ασπρόπυργο. Άραδεν το σκέφτομαι κάν, πάω μια βολτούλα μέχρι Ασπρόπυργο τα αφήνω και μετά απο 6 μέρες τα παραλαμβάνω.Γυρνάω σπίτι ξετρελαμένος με το αποτέλεσμα που δεν το περίμενα τοσο καλό και αρχίζω το μοντάρισμα. Ευτυχώς δεν περίσεψε τίποτα .RESPECT.και το όπλο φαίνεται καλύτερο και απο καινούργιο.







Το θέμα τα έγραψα για να μοιραστώ μαζί σας την χαρά μου αρχικά , για να δώσω ιδέες και σε άλλους να τολμίσουν πράγματα και να αποφύγουν λάθη που εγώ έκανα. Το κυνήγι δεν μας απασχολεί μόνο την κυνηγετική περίοδο, θέλει και καλή προετοιμασία. Να ξαναευχαριστήσω τον οπλουργό απο τον Ασπρόπυργο (όνομα δεν αναφέρεται μην κάνω διαφήμηση) για την εξαιρετική δουλεία του, και την γυναίκα μου που αν και ασχολιόμουν αρκετές ώρες με την καραμπύνα δεν γκρίνιαξε καθόλου.Ελπίζω να ρίξω καμια ντουφεκιά φέτος αν και ο ερχομός του γιού θα με ζορίσει.....

Υ.Γ. Sorry για μερικές θολές φωτογραφίες αλλά δουλεία και φωτογράφηση δεν πάνε μαζί.
 
Ή κάνη πως έγινε magnum????

Δεν είμαι οπλουργός και δεν ξέρω ακριβώς τι έκανε. Ξέρω πώς η σειρά Α302 έβγαινε και magnum και το μόνο που άλλαζε ήταν η κάννη.Άρα το όπλο έχει θύρα απόριψης κάλυκα απ την οποία μπορεί να περάσει magnum κάλυκας. Τώρα στην κάννη φαντάζομαι πως έφαγε την θαλάμη τόσο ώστε να δέχεται magnum φυσίγγια. Ήταν μία μετατροπή που μου την πρότεινε μόνος του ο άνθρωπος και ξέρω ότι την έχει ξανακάνει. Επίσης είναι γνώστης και οπλουργός με όλη την σημασία της λέξης. Τον εμπιστεύτικα 100% και το αποτέλεσμα είναι μια χαρά. Δεν έχω ρίξει πολλά magnum αλλά 2-3 κουτια΄που έχω χρησιμοποιήσει τα πάει μια χαρά και χωρίς πρόβλημα.
 
Πες μας το όνομα του οπλουργου, τους καλούς ας τους διαφημίζουμε.
Πάντως για αυτό, ότι σου έκανε την κάννη magnum , ούτε εγώ είμαι οπλουργος αλλά μου ακούγεται πολύ τολμηρό.
Χρειάζεται στα κυνήγια που κάνεις να ρίχνεις magnum?
 
Πες μας το όνομα του οπλουργου, τους καλούς ας τους διαφημίζουμε.
Πάντως για αυτό, ότι σου έκανε την κάννη magnum , ούτε εγώ είμαι οπλουργος αλλά μου ακούγεται πολύ τολμηρό.
Χρειάζεται στα κυνήγια που κάνεις να ρίχνεις magnum?

Την είχα κάνει για γουρούνι και δράμια.
 
Δεν έχω ρίξει πολλά magnum αλλά 2-3 κουτια΄που έχω χρησιμοποιήσει τα πάει μια χαρά ...!.φιλε μου η κανη σου γραφη απανο 12/76.η 12/70.αν γραφη το δευτερο και βαζεισ φυσηγγια μαγκνουμ παίζεισ με την υγεία σου οτι και να σου Έκανε ο οπλουργοσ η κανη αν ειναι απλη δεν γίνεται μαγκνουμ αυτο ειναι αδύνατον.
 
Και μένα μου ακούγετε πολύ παράξενο αυτό(το λιγότερο που μπορώ να πω),..
Άντε κ έκανε την θαλάμη 76αρα,την κάννη πως την ενίσχυσε?
Γιατί φαντάζομαι ότι όταν ένα όπλο γράφει 12/76 δεν σημαινει πως έχει μόνο 76αρα θαλάμη αλλά κ κάποια παραπάνω αντοχή(ας το πούμε έτσι)που δεν έχουν τα απλά 70αρια όπλα...xm.
Το κλείστρο τι ακριβώς είχε?μην μου πεις ότι είχε ραγίσει κ το κόλλησε....
 
Μπραβο φιλε για την δουλεια σου κ το μερακι σου.
Τι πιο σημαντικο απ ολα...καλως να δεκτητε το μωρακι σας κ με ενα πονο που λεμε εδω εμεις στις εγκυμονουσες.
Ο μονος μου ενδιασμος σε ολα οσα αναφερες είναι η μετατροπή σε μαγκνουμ.
Οφειλω λοιπον σαν συνάδελφος να σου πω δυι πράγματα κ εσυ αν θες ρα ακους.
Αν δεν θες γουστο σου κ οτι νομιζεις κανεις φυσικά.
Τα οπλα παραγονται δοκιμαζονται κ σφραγίζονται κατω απο ορισμένες προδιαγραφές.
Εαν λοιπον το οπλο ΔΕΝ ηραν μαγκνουμ τοτε ΔΕΝ μπορει να γινει μαγκνουμ.
Το να μακρυνω την θαλαμη ειναι το ενα......το να δεχετε ομως τις πιεσεις αυτες ειναι άλλο.
Κ για να ειναι αυτο σωστο κ πιστοππιημενο το οπλο πρεπει να περασει ξανα απο τραπεζα δοκιμης κατι εξαιρετικα δυσκολο κ απίθανο.
Θα σε παροτρηνα λοιπον κ θα σε παρακαλουσα μιας κ θα γινεις κ γονιος να μην κανεις χρηση μαγκνουμ φυσίγγια κ αυτο ακομη κ ξέροντας οτι η δουλεια εγινε άριστα απο επαγγελματια.
Κ αυτό γιατι πραγματικα παιζεις ρωσικη ρουλετα.
Το να καταστρεψεις το οπλο είναι το ελάχιστο.
Ενα δακτυλο ομως η ενα ματι η δεν ξερω κ γω τι αλλο απο μια εκρηξη κανεις δεν στα αντικαταστα κ σιγουρα ο αντικτυπος στην οικογενεια σας θα ναι μεγαλος για ολους κ για ολα.
Δεν παίζουμε με αυτα τα πραγματα.
Ειναι οσαν να ριχνεις μεγαλες κροτίδες το Πασχα.
Ολοι ξερουμε να το κανουμε μα παντα καποιος τραυματιζεται για πάντα.
Διοτι ΔΕΝ ΈΧΟΥΝ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΙ Κ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΤΙ Κ ΑΝ ΛΕΝΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΦΤΙΑΞΑΝ.
Υπαρχουν απειρα φυσιγγια να ριχνεις εκτός απο μαγκνουμ που θα σε ικανοποιησουν οτι κ αν κυνηγας.
Μην ρισκαρεις λοιπον τον εαυτό σου.
Εφτιαξες ενα υπεροχο οπλακι.
Γεια στα χερια σου.
Καλοριζικο.
Ναωτο χαρεις για πααρα πολλα χρονια αλλα μην του βαζεις μαγκνουμ.
Στα ειπα με πολυ αληθεια μεσα κ μην με παρεις στραβα.
Αν εισουν ελεύθερος χωρις παιδακι....ρισκαρε οσο θελεις.
Τωρα που ρχετε μωρο ομως προτεραιοτητα εχει αυτο.αρα κ η υγεια μας.
 
Καταρχην πολυ ομορφο το οπλο! Αριστη δουλεια!
Και εγω συμφωνω με την πιθανη επικινδυνοτητα της μετατροπης σε μαγκνουμ. Με το ιδιο σκεπτικο ομως δεν ειναι πιθανως επικινδυνη και η διευρυνση και η επιμηκυνση του κωνου προσαρμογης; .xm.
 
Last edited:
Με το ιδιο σκεπτικο ομως δεν ειναι πιθανως επικινδυνη και η διευρυνση του κωνου; .xm.
αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει κάπου ότι η μέγιστη διάμετρος που μπορεί να διευρύνει ένας οπλουργός μια κάννη και να παραμένει ασφαλής είναι 0,2mm.
Δηλ. από αυλό 18,3 ας πούμε που μπορεί να έχει να το πάει μαξ 18,5. και πάλι έλεγε ότι θέλει δοκιμή αντοχής μετά (κανείς δεν νομίζω να κάνει)
 
αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει κάπου ότι η μέγιστη διάμετρος που μπορεί να διευρύνει ένας οπλουργός μια κάννη και να παραμένει ασφαλής είναι 0,2mm.
Δηλ. από αυλό 18,3 ας πούμε που μπορεί να έχει να το πάει μαξ 18,5. και πάλι έλεγε ότι θέλει δοκιμή αντοχής μετά (κανείς δεν νομίζω να κάνει)
Βασιλη προσθεσα στο ποστ και την επιμηκυνση κωνου προσαρμογης :)
 
Σας ευχαριστώ πολύ παίδες για τα καλά σας λόγια. Η μεγαλύτερη χαρά όντως ήταν ότι τα περισσότερα έγιναν απο εμένα. Το κλείστρο είχε μια μικρή ρωγμή στην ουρά σε πάχος τρίχας και μήκος 2-3 χιλιοστά. Τροχίστηκε και κολλήθηκε. Όταν είχα ρωτήσει πρίν τρία χρόνια για κλείστρο μου είχαν πεί για καινούργιο 250 - 300 και έλεγχο απο την αστυνομία μετά για αρχείο. Για μεταχειρισμένο δεν υπήρχε τίποτα όσο είχα ψάξει ούτε απο 303 και 304 που είναι και πιο ενισχυμένο. Οπότε στάλθηκε για επισκευή.
Τώρα για το magnum να σας πω έγινε τότε επειδή μου το είχε προτείνει ο οπλουργός. Έριξα την πρώτη χρονιά magnum φυσίγγια για δοκιμή και απο τότε δεν έχω ξαναβάλει. Με βάζετε σε σκέψεις και το θέμα θέλει ψάξιμο γιατί ο άνθρωπος είναι γνώστης με 2-3 κατοχυρωμένες πατέντες σε συστήματα όπλων. Θα προσπαθήσω να επικοινωνίσω μαζί του και θα ενημερώσω. Ας μην σταθούμε όμως σε αυτό μιας και τα κυνήγια μου πλέον δεν απαιτούν μαγκνουμ.
Nick όταν βρώ λίγο χρόνο θα γράψω και αναλυτική περιγραφή για την βαφή της κάννης.Να ξέρεις είναι εύκολο αλλα θέλει υπομονή.
 
Back
Top