Αναγνώριση Μανιταριών

Τάσο καλησπέρα, είχα την εντύπωση πως και η Macrolepiota mastoidea αναφέρεται και αυτή με κοινό όνομα ως ζαρκαδίσιο, όπως και η M. procera.
Στην περιοχή μας εφέτος δεν έχουν εμφανιστεί σχεδόν καθόλου μανιτάρια, η βροχή που έπεσε ήταν ελάχιστη και τα εδάφη στα βουνά ήδη έχουν στεγνώσει τελείως.
Γιώργο επειδή όπως έγραψα οι μακρολεπιώτες μοιάζουν μεταξύ τους, πολλοί τις αναφέρουν όλες σαν ζαρκαδίσιες. Η ονομασία αυτή έχει δωθεί από διάφορες τοπικές κοινωνίες στην μακρολεπιώτα την ψηλή. Στην συνέχεια λόγω των ομοιοτήτων τους πολλοί την χρησιμοποιούν για όλες λανθασμένα. Γι'αυτό προτιμάμε τις λατινικές ονομασίες ώστε να μην υπάρχει σύγχηση, για το σε ποιό είδος αναφερόμαστε.
 
Εξόρμηση εξπρές λόγω των θερμών ημερών για τις πολυαγαπημένες γεωτρόπες, στα έλατα. Αποζημιωθηκα με ένα καλάθι απο την πρώτη κιόλας ώρα με φρέσκες και χωρίς σκουλήκια. Τις θεωρώ από τα κορυφαία είδη σε γεύση!!!
Τις υπόλοιπες ώρες περιπλανηθηκα σε νέους τόπους για αναγνώριση. Με ακολούθησαν και πάλι κάποιες μακρολεπιώτες , φρεσκοτατες κι αυτές.
Πάντως ένα καλό, ποτιστικό νεράκι το χρειάζονται τα βουνά μας.
 

Attachments

  • IMG_20211104_143755.jpg
    IMG_20211104_143755.jpg
    419,4 KB · Προβολές: 43
  • IMG_20211104_162658.jpg
    IMG_20211104_162658.jpg
    394,6 KB · Προβολές: 41
  • IMG_20211104_104116.jpg
    IMG_20211104_104116.jpg
    171,2 KB · Προβολές: 40
  • IMG_20211104_131110.jpg
    IMG_20211104_131110.jpg
    388,8 KB · Προβολές: 39
  • IMG_20211104_193443.jpg
    IMG_20211104_193443.jpg
    228,9 KB · Προβολές: 40
Last edited:
Εξόρμηση εξπρές λόγω των θερμών ημερών για τις πολυαγαπημένες γεοτρώπες, στα έλατα. Αποζημιωθηκα με ένα καλάθι απο την πρώτη κιόλας ώρα με φρέσκες και χωρίς σκουλήκια. Τις θεωρώ από τα κορυφαία είδη σε γεύση!!!
Τις υπόλοιπες ώρες περιπλανηθηκα σε νέους τόπους για αναγνώριση. Με ακολούθησαν και πάλι κάποιες μακρολεπιώτες , φρεσκοτατες κι αυτές.
Πάντως ένα καλό, ποτιστικό νεράκι το χρειάζονται τα βουνά μας.
Μπράβο Νίκο, απλά χαίρεσαι να βλέπεις τέτοιες φωτογραφίες!!! Εδώ σε εμάς ακόμα δεν έχουν βγει γεωτρόπες.
 
Καρτέρι σε τσίχλες το πρωί, (μαύρες) μαζί με την κόρη και τον γαμπρό μου. Πήρα 7 πουλιά, βρήκαμε τα 6. Μετά αξιοποιώντας χθεσινοβραδυνή πληροφορία πήγαμε στις βελανιδιές και γεμίσαμε το πορτμπαγκάζ με βωλίτες. Εξαιρετική ημέρα καθ'όλα, όταν μάλιστα οι βωλίτες εμφανίστηκαν μετά από πολύ καιρό.
 

Attachments

  • IMG_20211106_102703.jpg
    IMG_20211106_102703.jpg
    531,8 KB · Προβολές: 52
  • IMG_20211106_122724.jpg
    IMG_20211106_122724.jpg
    447,3 KB · Προβολές: 51
Καρτέρι σε τσίχλες το πρωί, (μαύρες) μαζί με την κόρη και τον γαμπρό μου. Πήρα 7 πουλιά, βρήκαμε τα 6. Μετά αξιοποιώντας χθεσινοβραδυνή πληροφορία πήγαμε στις βελανιδιές και γεμίσαμε το πορτμπαγκάζ με βωλίτες. Εξαιρετική ημέρα καθ'όλα, όταν μάλιστα οι βωλίτες εμφανίστηκαν μετά από πολύ καιρό.
Τάσο εξαιρετική πραγματικά συγκομιδή!!! Η πληροφορία σε όλα τα ''κυνήγια'' είναι πρωταρχικός παράγοντας επιτυχίας.
Οι βωλιτες ήταν από πέρυσι και είναι ακόμα ο επόμενος μου στόχος ανακάλυψης τους. Πέρυσι είχαμε τον κορονοιο και φέτος σε δυο τρείς επισκέψεις μου , λόγω καιρού προφανώς, δεν είχαν φανερωθεί.
Πιστεύεις Τάσο ότι αυτή η καρποφορία ήταν τοπική ή θα έχουν γίνει και αλλού ανάλογες? Πάντα μιλάμε για την ερχόμενη βδομάδα.
 
Τάσο εξαιρετική πραγματικά συγκομιδή!!! Η πληροφορία σε όλα τα ''κυνήγια'' είναι πρωταρχικός παράγοντας επιτυχίας.
Οι βωλιτες ήταν από πέρυσι και είναι ακόμα ο επόμενος μου στόχος ανακάλυψης τους. Πέρυσι είχαμε τον κορονοιο και φέτος σε δυο τρείς επισκέψεις μου , λόγω καιρού προφανώς, δεν είχαν φανερωθεί.
Πιστεύεις Τάσο ότι αυτή η καρποφορία ήταν τοπική ή θα έχουν γίνει και αλλού ανάλογες? Πάντα μιλάμε για την ερχόμενη βδομάδα.
Νικόλα θεωρώ ότι υπάρχουν εν εξελίξει καρποφορίες και σε άλλα μέρη. Μικρότερες ή μεγαλύτερες, ανάλογα με τον τόπο. Ειδικά τα πλατύφυλλα σε χαμηλότερα υψόμετρα έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να δώσουν καρποφορίες βωλιτών που δεν το είχαν κάνει. Παράλληλα ποιό ψηλά είχαν ξεκινήσει τα χειμωνιάτικα είδη, που θεωρώ ότι όπου υπάρχει υγρασία δεν θα σταματήσουν να βγαίνουν. Καλό βόλι σε όσους πάνε και για τα δύο κυνήγια.
 
Θέλω να ρωτήσω, γιατί σε μέρη που πέρυσι τέτοιες μέρες ( Απο 15 Οκτωβρίου και μετά) έβρισκα και Βωλίτες αλλά και Καισαρικά, εφέτος δεν υπάρχει τίποτα? φταίει το ότι έβρεχε για πολλές ημέρες? Ευχαριστώ!
 
Θέλω να ρωτήσω, γιατί σε μέρη που πέρυσι τέτοιες μέρες ( Απο 15 Οκτωβρίου και μετά) έβρισκα και Βωλίτες αλλά και Καισαρικά, εφέτος δεν υπάρχει τίποτα? φταίει το ότι έβρεχε για πολλές ημέρες? Ευχαριστώ!
Όχι. Η βροχή είναι προϋπόθεση για την καρποφορία όλων των μανιταριών. Εκείνο που νομίζω ότι διαφοροποίησε σε μεγάλο βαθμό την καρποφορία φέτος είναι η θερμοκρασία περιβάλλοντος που έπεσε απότομα χαμηλά. Οι βωλίτες είναι θερμόφιλα είδη και δεν τους ευνόησε η θερμοκρασιακή διαφοροποίηση.
 
Όχι. Η βροχή είναι προϋπόθεση για την καρποφορία όλων των μανιταριών. Εκείνο που νομίζω ότι διαφοροποίησε σε μεγάλο βαθμό την καρποφορία φέτος είναι η θερμοκρασία περιβάλλοντος που έπεσε απότομα χαμηλά. Οι βωλίτες είναι θερμόφιλα είδη και δεν τους ευνόησε η θερμοκρασιακή διαφοροποίηση.
Κύριε Τάσο, σε ευχαριστώ! Αυτό ισχύει και για τα Καισαρικά? Τώρα να ελπίζω πώς θα βγούν? ή πάει χάθηκε η χρονιά? γιατί έχουν περάσει και οι ημέρες!
 
Πήγα σήμερα μετά τις ελιές για καρτεράκι και βρήκα άλλα 2 νέα παιδιά σχεδόν συνομήλικά μου.Τουφέκησα 4 και πήρα και τις 4 ψηλωμένες όλες.Τα παιδιά από πάνω έπεσε σοβαρό κλαμπάνι και μου τις έστελναν συστημένες σε μένα.View attachment 35620
Την δευτερη απο αριστερα
Διαλεξε μια πατατα μεγαλη
Πλυνε την
Μην βγαλεις την φλουδα
Κοψε την στην μεση κατα μηκος
Βγαλε αρκετη ψυχα απο την μεση και στα δυο κομματια
Βαλε μεσα το πουλι
Ελαιολαδο λεμονακι πιπερι μαυρο αλατι και ρηγανοθυμαρο εαν σου αρεσει
Εαν θελεις πιο γκουρμε βαλε αντι εαιολαδο λιγο βουτυρο
Κλεισε την πατατα
Τυλιξε με χαρτι ψησιματος και μετα αλουμινοχαρτο
Χωστην στο καρβουνο αφου φροντισεις να μπει απο πανω της σταχτη και μετα τα καρβουνα
Πιες ενα κρασακι
Βαλε φετουλα ντοματακι κλπ
Σε 20-25 λεπτα βγαλτην
Και πιες αλλο ενα στην υγεια μαςbeer.shake hands.
 
Κύριε Τάσο, σε ευχαριστώ! Αυτό ισχύει και για τα Καισαρικά? Τώρα να ελπίζω πώς θα βγούν? ή πάει χάθηκε η χρονιά? γιατί έχουν περάσει και οι ημέρες!
Η χρονιά για τα Καισαρικά έχει ουσιαστικά τελειώσει. Πάρα ταύτα το Σ/Κ που μας πέρασε κάποια λίγα μαζεύτηκαν στην Πελοπόννησο.
 
Από τις 6 κυριαρίνες οι 3 στο χέρι. Ασταμάτητη βροχή, η πολύ σιγανή και γύρω στα 5 κιλά λακτάριοι στο μεσοδιάστημα του καρετεριού. Εξαιρετικός καιρός για κυνήγι αλλά είχα ξεχάσει το αδιάβροχο. Μούσκεμα ως το κόκκαλο. Ευτυχώς είχα αλλαξιά στο αμάξι. 12.30 που γύρισα στο αυτοκίνητο ή θερμοκρασία ήταν 3 βαθμοί. Και εις άλλα με υγεία. Καλό απόγευμα.
Λακτάριος ο νόστιμος μάλλον Τάσο ε...; Τους "πεθαίνει" και εδώ ένας φίλος, τσιχλάς κι αυτός, και τους τρώει μετά μανίας...!!! Εγώ διστάζω να φάω άγριο μανιτάρι... Μόνο μια βολά είχα παραγγείλει άγρια μανιτάρια τυποποιημένα από συνεταιρισμό (tomanitari.gr/shop/) στα Γρεβενά, την "πόλη του μανιταριού". Μου άρεσαν, δεν λέω, αλλά προτιμώ τα του εμπορίου από μονάδες καλλιέργειας (μια χαρά νόστιμα κι αυτά) για να 'χω την κεφάλα μου ήσυχη...
Όσο για τις συγκεκριμένες, δύσκολες καιρικές συνθήκες που μας περιέγραψες, να προσέχεις μην "κρυγιοπάρς" (κρυοπάρεις=αρπάξεις κρύωμα) που λέν' και στο χωριό μου, ειδικά εάν μουσκέψεις κιόλας όπως εσύ...
 
Λακτάριος ο νόστιμος μάλλον Τάσο ε...; Τους "πεθαίνει" και εδώ ένας φίλος, τσιχλάς κι αυτός, και τους τρώει μετά μανίας...!!! Εγώ διστάζω να φάω άγριο μανιτάρι... Μόνο μια βολά είχα παραγγείλει άγρια μανιτάρια τυποποιημένα από συνεταιρισμό (tomanitari.gr/shop/) στα Γρεβενά, την "πόλη του μανιταριού". Μου άρεσαν, δεν λέω, αλλά προτιμώ τα του εμπορίου από μονάδες καλλιέργειας (μια χαρά νόστιμα κι αυτά) για να 'χω την κεφάλα μου ήσυχη...
Όσο για τις συγκεκριμένες, δύσκολες καιρικές συνθήκες που μας περιέγραψες, να προσέχεις μην "κρυγιοπάρς" (κρυοπάρεις=αρπάξεις κρύωμα) που λέν' και στο χωριό μου, ειδικά εάν μουσκέψεις κιόλας όπως εσύ...
Νικόλα lactarius deliciosus ήταν μόνο 2 καρπό σώματα που είχαν βγει σε δασική Πεύκη. Τα πολλά lactarius salmonicolor. Ο πορτοκαλί λακτάριος που βγαίνει στα έλατα. Αναγνωρίζεται εύκολα, όπως και οι υπόλοιποι εδώδιμοι πορτοκαλόχρωμοι λακτάριοι γιατί όταν τους κόψεις ή πληγώσει τα ελάσματα τους τρέχει πορτοκαλί ή πορτοκαλοκόκκινο γαλακτώδες υγρό. Από τα ποιό εύκολα μανιτάρια στην αναγνώριση τους εξαιτίας αυτού του χαρακτηριστικού.
 
Από τις 6 κυριαρίνες οι 3 στο χέρι. Ασταμάτητη βροχή, η πολύ σιγανή και γύρω στα 5 κιλά λακτάριοι στο μεσοδιάστημα του καρετεριού. Εξαιρετικός καιρός για κυνήγι αλλά είχα ξεχάσει το αδιάβροχο. Μούσκεμα ως το κόκκαλο. Ευτυχώς είχα αλλαξιά στο αμάξι. 12.30 που γύρισα στο αυτοκίνητο ή θερμοκρασία ήταν 3 βαθμοί. Και εις άλλα με υγεία. Καλό απόγευμα.
Ωραιος κυρ Τασο
.shake hands.
Πως το φτιαχνεις το αγαπημενο μου μανιταρι;
Εδω οι κυριες συνταγες ειναι
1. Στο καρβουνο με ελαιολαδο λεμονι αλατι
2. Τηγανητο
3.τηγανητο αλευρωμενο
4. Ξυδατο-τουρσι-κυριως ομως το ασπρο
5. Στιφαδο
6. Σαν γεμιση στο παραδοσιακο πουρεκι( κυπριακο εδεσμα)
 
Λακτάριος ο νόστιμος μάλλον Τάσο ε...; Τους "πεθαίνει" και εδώ ένας φίλος, τσιχλάς κι αυτός, και τους τρώει μετά μανίας...!!! Εγώ διστάζω να φάω άγριο μανιτάρι... Μόνο μια βολά είχα παραγγείλει άγρια μανιτάρια τυποποιημένα από συνεταιρισμό (tomanitari.gr/shop/) στα Γρεβενά, την "πόλη του μανιταριού". Μου άρεσαν, δεν λέω, αλλά προτιμώ τα του εμπορίου από μονάδες καλλιέργειας (μια χαρά νόστιμα κι αυτά) για να 'χω την κεφάλα μου ήσυχη...
Όσο για τις συγκεκριμένες, δύσκολες καιρικές συνθήκες που μας περιέγραψες, να προσέχεις μην "κρυγιοπάρς" (κρυοπάρεις=αρπάξεις κρύωμα) που λέν' και στο χωριό μου, ειδικά εάν μουσκέψεις κιόλας όπως εσύ...
Λακτάριος εύκολο στην αναγνώριση...Μάθε το και βάρα το εύκολα και άφοβα!!
 
Ωραιος κυρ Τασο
.shake hands.
Πως το φτιαχνεις το αγαπημενο μου μανιταρι;
Εδω οι κυριες συνταγες ειναι
1. Στο καρβουνο με ελαιολαδο λεμονι αλατι
2. Τηγανητο
3.τηγανητο αλευρωμενο
4. Ξυδατο-τουρσι-κυριως ομως το ασπρο
5. Στιφαδο
6. Σαν γεμιση στο παραδοσιακο πουρεκι( κυπριακο εδεσμα)
Καλησπέρα λεβεντιά μου. Ο πορτοκάλι λακτάριος του έλατου θεωρείται ο λιγότερο νόστιμος από τους τέσσερεις. Τον προτιμώ τουρσί και φέτος θα τον τρίψω στο μούλτι ή τον τρίφτη και θα φτιάξω μπιφτέκια βάζοντας αρκετά μυρωδικά. Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα. Ελπίζω ότι θα τον πετύχω.
 
Back
Top