Ανέκδοτα & Χιούμορ

Γιος: Μπαμπά, ερωτεύτηκα!
Πατέρας: Με ποια γιε μου;
Γιος: Με τη Μαρία, την κόρη της γειτόνισσας.
Πατέρας: Ωχ.. μακάρι να μην το 'λεγες αυτό. Πρέπει να σου πω κάτι αλλά υποσχέσου ότι δε θα το πεις στη μητέρα σου. Η Μαρία είναι αδερφή σου.
Το αγόρι στεναχωρήθηκε πολύ, αλλά λίγους μήνες μετά...
Γιος: Μπαμπά, ερωτεύτηκα πάλι και αυτή τη φορά είναι ακόμη πιο όμορφη!
Πατέρας: Υπέροχα γιε μου, ποια είναι; Γιος: Η Αγγέλα, η κόρη της άλλης μας γειτόνισσας.
Πατέρας: Ωχ, μακάρι να μην το 'λεγες αυτό. Και η Αγγέλα είναι αδερφή σου..
Αυτό συνεχίστηκε και ο γιος θύμωσε πολύ.
Πάει λοιπόν στη μαμά του και της λέει: Γιος: Μαμά, είμαι πολύ θυμωμένος με τον μπαμπά! Ερωτεύτηκα 6 κορίτσια αλλά είναι και τα 6 αδερφές μου!
Η μητέρα του τον αγκαλιάζει στοργικά και του λέει: -Αγάπη μου, μπορείς να έχεις όποιο κορίτσι θες. Μην τον ακούς, δεν είναι ο πατέρας σου!
 
7eqL6az.jpg
 
Όταν εγινότανε ο Μυστικός δείπνος, κάποια στιγμή σηκώνεται ο Χριστός και λέει:
Αγαπημένοι μου μαθητές απόψε είναι η τελευταία βραδιά που τρώμε μαζί. Αύριο κάποιος από εσάς θα με προδώσει ...
Ξεσηκώνονται οι μαθητές έκπληκτοι ... Μα ίντα λες δάσκαλε ! είναι δυνατόν ;;; Ένας από μας ;;; Και ποιος είναι αυτός ;;;
Παίρνει ο Χριστός μια κανάτα με κρασί και την κούπα του και λέει: Θα περάσω να τσουγκρίσω με όλους σας να πιούμε μια κούπα, αυτουνού που θα τσουγκρίσω την κούπα 2 φορές αυτός είναι που θα με προδώσει !!! Ξεκινά από τη δεξιά άκρη του τραπεζιού, τσουγκρίζει με το Ματθαίο 1 φορά και "κατεβάζει" την κούπα, άσπρο πάτο. Ξαναγεμίζει, τσουγκρίζει με τον Ιάκωβο, και ξανακατεβάζει την κούπα! Το ίδιο και με τον Ιωάννη, το Φίλιππα, το Ναθαναήλ και ούτω καθεξής, τσούγκρισμα και άσπρο πάτο κάθε φορά!!!
Ο Ιούδας καθότανε στην άλλη άκρη του τραπεζιού... Κάποια στιγμή σκουντά το διπλανό του, σκύβει και του λέει:
- Θωρρείς τονε;;; Να δεις που μέχρι να φτάσει έπαε θα'ναι τύφλα στη μεθιά και ... θα βρω εγώ το μπελά μου !!!
 
Σ΄ένα χωριό του Μυλοποτάμου εχτίζανε μια καινούργια εκκλησία. Είχαν σχεδόν τελειώσει και έμενε μόνο η αγιογράφηση, αλλά θέλανε να κάμουν τα εγκαίνια σε κανένα μήνα. Ήταν στο χωριό ένας που έκανε καλές αγιογραφίες. Τον βρίσκει ο παπάς και του λέει, θέλουμε να κάμεις τσ' αγιογραφίες αλλά πρέπει να τελειώσεις οπωσδήποτε σε ένα μήνα, να κάνουμε τα εγκαίνια, που θα έρθει κι ο μητροπολίτης. Προλαβαίνεις ;;; Προλαβαίνω!!! απαντά ο αγιογράφος. Ξεκινά τη δουλειά, πήγαινε ο παπάς κάθε τόσο να δει πως πάει το έργο, τον εζόριζε κιόλας κάπου-κάπου για να προλάβει να το τελειώσει... Την παραμονή των προγραμματισμένων εγκαινίων, το απόγευμα πάει ο ζωγράφος στου παπά και του λέει ότι τελείωσε ...
Πάει ο παπάς στην εκκλησία ... όλα καλά, αλλά ... κάτι έλειπε. Πάει στου ζωγράφου και του λέει:
- Που είναι μωρέ ο Μυστικός Δείπνος ; Είδες ποτέ εκκλησία χωρίς το μυστικό δείπνο ;;
- Εεε, εξέχασά τονε !!!
- Και τώρα;;; προλαβαίνεις να τονε ζωγραφίσεις ως το πρωί ;;;
- Προλαβαίνω.
Ξεκινά πάλι να ζωγραφίζει σχεδόν όλη νύχτα, και λίγο πριν ξημερώσει περνά από το σπίτι του παπά και του φωνάζει πως τελείωσε κι όλα εντάξει !
Πάει το πρωί ο παπάς στην εκκλησία ... και τι να δει !!! κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό !!! Ο Χριστός να χορεύει ζεϊμπέκικο και γύρω του κάποιοι μαθητές να του παίζουν παλαμάκια, άλλοι να σπάνε πιάτα και ποτήρια, να πετάνε λουλούδια ... χαμός, κραιπάλη !!!
Τρέχει στου ζωγράφου και φωνάζει:
- Μωρέ κερατά, ίντα 'ναι αυτά που έκαμες ;; Θέλεις να με ξεφτιλίσεις, που περιμένουμε και το δεσπότη !!!
- Ίντα 'καμα πάλι ;;; παριστάνει αυτός τον ανήξερο ...
- Μυστικός δείπνος είναι αυτός μωρέ;;; Να χορεύουνε ζεϊμπεκιές, και να σπούνε πιάτα και ποτήρια !!!!!
Κι ο ζωγράφος με ύφος θιγμένου κι αγριεμένου:
- Παπά !!! Εγώ όταν έφυγα τσ' άφηκα και τρώγανε !!! Ίντα 'γινε από 'κεια κι ύστερα, εγώ δεν κατέω !!!!!
 
Για τον γιατρό που δεν το ξέρει
Πεντε μαύροι περπατούν στην ερημο και πλησιάζοντας μια όαση για να ξεδιψάσουν βρίσκουν ενα λυχναρι.το πιάνει ο πρώτος κι έτσι όπως πήγε να το ανοίξει βγαίνει ενα τζίνι.αρχισαν απ το φόβο να τρέχουν ώσπου το τζίνι τους είπε να μπουν στη σειρα και να εκφράσουν μια επιθυμία ο καθενας.μπαίνουν λοιπον στη σειρα παει ο πρώτος και λέει ωωω μεγαλο και παντοδύναμο τζίνι θέλω να με κανεις άσπρο.πραγματικα το τζίνι τον κανει ασπρο.χαρές γελιο.παει ο δεύτερος κι εκφράζει την ίδια επιθυμια.ο τελευταίος αρχίζει και γελαει.ο τρίτος το ιδιο.ο τελευταίος εχει λιωσει. Ο τέταρτος το ιδιο.φτάνει κι ο τελευταιος ο οποιος πλεον δεν μπορει να ισιωσει απ τα γελια.του λέει το τζίνι εσυ ρε μεγαλε τι θες και γελάς τόσο πολυ?ωωωω μεγαλο και παντοδύναμο τζίνι κανε τους ολους μαύρους
.sarcastic.
 
Back
Top