Ανάγκες για αίμα

Νομίζω πως είναι απαραίτητη η δημιουργία ενός τέτοιου θέματος που έχει να κάνει με τις ανάγκες αίματος .Κάτι που λίγο η πολύ όλοι έχουμε βιώσει με συγγενικά μας άτομα ,φίλους η και άγνωστους προς εμάς συνανθρώπους μας.
Όσο και να λέμε "αχρείαστο να είναι " δυστυχώς έρχεται κάποια στιγμή που το χρειαζόμαστε.
Μέσα από δω λοιπόν ας έχουμε μια επικοινωνία ώστε να μπορούμε να βοηθήσουμε όποιον και όποτε το χρειαστεί.Τόσο όσο εμείς που είμαστε εθελοντές και δίνουμε συστηματικά αλλά και όλοι οι άλλοι.
Πέρα όμως από τα έκτακτα περιστατικά που συμβαίνουν και έχουν την ανάγκη αίματος θα είναι καλό όλοι να δίνουμε έστω και μια φορά τον χρόνο.

Τα στατιστικά λένε ότι για να υπάρχει πάντοτε διαθέσιμο αίμα πρέπει το 10% του πληθυσμού της Χώρας να προσφέρει τουλάχιστον μια φορά το χρόνο αίμα.
Μόνο η εθελοντική και συστηματική προσφορά αίματος από τον πληθυσμό, έτσι ώστε να υπάρχει καθημερινή εισροή αίματος στις αιμοδοσίες της χώρας, θα μας δώσει ασφάλεια για την αντιμετώπιση των αρρώστων μας και θα μας απαλλάξει από το άγχος.
Μακάρι κάποτε που θα γίνουμε περισσότεροι να μπορέσουμε να δημιουργήσουμε και μια τράπεζα αίματος.
 
Last edited:
Πολύ ωραίο θέμα , συγχαρητήρια Δημήτρη.

Όποιος συνφορουμίτης ή κάποιο μέλος της οικογένειας του χρειαστεί αίμα , ας ποστάρει στο συγκεκριμένο νήμα.

Εγώ με μεγάλη μου χαρά να δώσω αίμα σε οποιονδήποτε το χρειαστεί.

...........και πάλι ένα μεγάλο μπράβο.shake hands.
 
ΕΙμαι εθελοντης αιμοδοτης απο το 2004...
Ειμαι περηφανος γι'αυτο... αν και με 50 αιματοκριτη οι επισκεψεις μου εχουν αυξηθει...
Μπραβο Δημητριε....shake hands.
 
ΕΙμαι εθελοντης αιμοδοτης απο το 2004...
Ειμαι περηφανος γι'αυτο... αν και με 50 αιματοκριτη οι επισκεψεις μου εχουν αυξηθει...
Μπραβο Δημητριε....shake hands.

Κι εγώ έχω αιματοκρίτη γύρω στο 50 Αντώνη.Μάλιστα μια χρονιά έδινα κάθε τρεις μήνες και πάλι είχα πολύ ψηλό αιματοκρίτη που ακούμπαγε στο 50.
 
Να κόψετε το κρέας νεαροί και ασπρουλιάρηδες :D
Πιο κρέας ρε φίλε ; Επειδή τρώμε καμιά προβατίνα όποτε κάτσει τι μας πέρασες σαρκοφάγα ; 55 τριγλυκερίδια και 160 χοληστερίνη.
Ο αιματοκρίτης δεν έχει να κάνει μόνο με το κρέας.
 
Back
Top