Αμερικάνικα vs Ευρωπαϊκά φυσίγγια

Τα Αμερικανικά είναι καλά για την Αμερική.... όταν μπαίνουνε μέσα στο καράβι αυξάνεται η τιμή όταν δε μπαίνουν και εντός Ελλάδος.....τετραπλασιάζεται... δε γίνεται να πωλούνται σε τιμές κοροϊδίας στην Αμερική 3$-4$ τα 30γρ και εδώ να μας χουφτώνουν και με τα δυο χέρια... άψογα φυσιγγια σταθερά υλικά δοκιμασμένα για χρόνια και στις πιο σκληρές συνθήκες με ένα κοινό πολύ απαιτητικό, αφού οι αμερικανοί διυλίζουν τον κώνωπα... δυστυχώς οι τιμές που τα πουλάνε όμως σε απομακρύνουν από αυτά και ειδικά όταν είσαι κάθε μέρα στο βουνο η οι ουκρανεζες ιεροδουλες σου έκαναν το χατίρι και ήρθαν στο τόπο σου τότε πραγματικά είναι ασύμφορα.. όποτε πάμε σε ελληνικά ή και ευρωπαϊκά.....ΦΘΗΝΑ και ποιοτικά όμως... ναι υπάρχουν και τέτοια... και στηρίζουμε και την Ελλάδα...
 
Συμφωνώ με τον Γιώργο και προσθέτω, ότι η σύγκριση πρέπει να γίνεται και ανά θήραμα. Τι παραπάνω να ου δώσει ένα 30άρι αμερικάνικο από ένα ιταλικό ή ελληνικό. Μιλάω για 2 καλά στημένα φυσίγγια, δεν συγκρίνω νοοτροπίες κατασκευαστών.

Όσον αφορά την νοοτροπία καθότι δεν ξέρω ο Αμερικανός πώς είναι σε αλλαγές σετάπ, δοκιμές σε βλητικούς σταθμούς και γενικότερα ενημέρωση προς τον καταναλωτή; Μπορώ να κάνω σύγκριση ενός «μικρού» Αμερικανού με έναν μικρό Ελληνα κατασκευαστή;
 
Είχα φέρει απο την Κύπρο 2 κουτιά Pigeon extreme της Gamebore.. Δεν νομίζω να έχω τουφεκίσει καλύτερο φυσίγγι για την φάσσα.. Ψηφίζω υπέρ της Αμερικής λοιπόν.. Τώρα αν κάποιος γουστάρει τα Ευρωπαικά δεν νομίζω να έχουν πολλές διαφορές με τα δικά μας εδώ.. Οπότε καλύτερα είναι να προτιμάμε τα Ελληνικά..
 
πολυ καλα τα αμερικανικα αλλα οι τιμες απαγορευτικες ωστοσο και η πατριδα μας εχεις καλα φυσιγγακια οταν θελει! αν ηταν νορμαλ η τιμες στα αμερικανικα θα χρησιμοποιουσα σε μερικα κυνηγια οπως το παππι πχ.
 
Είχα φέρει απο την Κύπρο 2 κουτιά Pigeon extreme της Gamebore.. Δεν νομίζω να έχω τουφεκίσει καλύτερο φυσίγγι για την φάσσα.. Ψηφίζω υπέρ της Αμερικής λοιπόν.. Τώρα αν κάποιος γουστάρει τα Ευρωπαικά δεν νομίζω να έχουν πολλές διαφορές με τα δικά μας εδώ.. Οπότε καλύτερα είναι να προτιμάμε τα Ελληνικά..

Ευρωπαικο θεωρηται αυτο βρε
 
Είχα φέρει απο την Κύπρο 2 κουτιά Pigeon extreme της Gamebore.. Δεν νομίζω να έχω τουφεκίσει καλύτερο φυσίγγι για την φάσσα.. Ψηφίζω υπέρ της Αμερικής λοιπόν.. Τώρα αν κάποιος γουστάρει τα Ευρωπαικά δεν νομίζω να έχουν πολλές διαφορές με τα δικά μας εδώ.. Οπότε καλύτερα είναι να προτιμάμε τα Ελληνικά..
Αγγλία φίλε Αγγλία... Europe .yel.
 
Στα πιο χοντρα θηράματα που απαιτούνται μακρινές και δύσκολες τουφεκιες, αμερικάνικα, ενώ στα πιο ευγενή θηράματα όπως πχ πέρδικα, μπεκάτσα όπου δουλεύουμε κυρίως διασποράς και μαλλινοταπα, ευρωπαϊκα.
 
Οι τιμές είναι θέμα εμπόρων και αφού συμφωνείται λοιπόν, όταν ένα τσιχλοφυσιγγο έχει πάει 10 € από κει και πέρα τι περιμένεις ?
Η σύγκριση είναι βάση απόδοσης, ποιότητας, σταθερότητας.
 
50 € την χρονια ειναι το μικρότερο κοστος για ενα λαγα πχ. Δεν ειναι τα λεφτά. Ειναι η κοροϊδία. Στο λαγο εγω προσωπικά δεν βαζω ελληνικό φυσιγγι για κανενα λογο. Στον πατερα μου που δεν τον νοιάζει, και φετος του πηρα lambro. Στην τσιχλα απ την αλλη θα ρίξω μονο ελληνικα φυσίγγια
 
50 € την χρονια ειναι το μικρότερο κοστος για ενα λαγα πχ. Δεν ειναι τα λεφτά. Ειναι η κοροϊδία. Στο λαγο εγω προσωπικά δεν βαζω ελληνικό φυσιγγι για κανενα λογο. Στον πατερα μου που δεν τον νοιάζει, και φετος του πηρα lambro. Στην τσιχλα απ την αλλη θα ρίξω μονο ελληνικα φυσίγγια
Αυτό ακριβώς φίλε , οι λαγαδες περισσότερο από τον καθένα λόγω χαμηλής καταναλωσης. Το γιατί όμως εμπιστεύονται το Α και το Β (τα αιτια γνωστα λιγο πολύ)ούτε να το βλέπουν αυτό είναι το ζητούμενο. Και γω Σταμάτη δεν ήμουν φίλος ποτέ με τα αμερικανικά αν και στο νησί υπήρχε πληθώρα (τζάμπα λόγω κάποιου συγγενή, φίλου) την δουλειά μου την έκανα περισσότερο με ιταλικά κυρίως πέρδικα και ελληνικά μικρών βιοτεχνιών στην τσίχλα.
 
Αυτό ακριβώς φίλε , οι λαγαδες περισσότερο από τον καθένα λόγω χαμηλής καταναλωσης. Το γιατί όμως εμπιστεύονται το Α και το Β (τα αιτια γνωστα λιγο πολύ)ούτε να το βλέπουν αυτό είναι το ζητούμενο. Και γω Σταμάτη δεν ήμουν φίλος ποτέ με τα αμερικανικά αν και στο νησί υπήρχε πληθώρα (τζάμπα λόγω κάποιου συγγενή, φίλου) την δουλειά μου την έκανα περισσότερο με ιταλικά κυρίως πέρδικα και ελληνικά μικρών βιοτεχνιών στην τσίχλα.

Εγω απεναντίας τα ειχα βρει πολυ καλα με τα αμερικανικά. Και τα θεωρώ τα καλύτερα εμπορίου που παιζουν.
 
Back
Top