Αλυσοπρίονα - Τσεκούρια

Μεταξυ αυτου και του 2511 που δυσκολευομαι να βρω η αληθεια
Ποιο θα προτεινατε;
Εχει καποιος προςωπικη πειρα;

https://echo.com.cy/store/product/echo04/
Χρύσανθε,τα Echo είναι πολύ αξιόπιστα αλυσοπρίονα....πολύστροφα,με nicasil κυλίνδρους (όπως όλα πλέον) κ το κυριότερο σε αυτά τα κλαδευτικά είναι το βάρος τους που είναι σαν παιδικό λούτρινο κουκλάκι....πράγμα που το θεωρώ το σημαντικότερο σε ένα κλαδευτικό,επιδή δουλεύεται πάντα με ένα χέρι.
 
Μεταξυ αυτου και του 2511 που δυσκολευομαι να βρω η αληθεια
Ποιο θα προτεινατε;
Εχει καποιος προςωπικη πειρα;

https://echo.com.cy/store/product/echo04/
Χρύσανθε, τώρα είδα το μήνυμα ... Αυτό ακριβώς το μηχανάκι έχω κι εγώ (CS-280 TES) από το Γενάρη του 2017. Το είχα πάρει τότε λόγω του χιονιά που μας έσπασε τις ελιές. Το τί ξύλα έχει κόψει μέχρι σήμερα, τι να σου πω ... Από τότε σχεδόν όλα τα ξύλα για το χειμώνα με αυτό τα κόβω (μόνο σε κανένα πολύ χοντρό κορμό βάζω το μεγάλο Husqvarna ... ). Μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Μόνο την αλυσίδα έχω αλλάξει δυο φορές ... Σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα !!!
 
Χρύσανθε, τώρα είδα το μήνυμα ... Αυτό ακριβώς το μηχανάκι έχω κι εγώ (CS-280 TES) από το Γενάρη του 2017. Το είχα πάρει τότε λόγω του χιονιά που μας έσπασε τις ελιές. Το τί ξύλα έχει κόψει μέχρι σήμερα, τι να σου πω ... Από τότε σχεδόν όλα τα ξύλα για το χειμώνα με αυτό τα κόβω (μόνο σε κανένα πολύ χοντρό κορμό βάζω το μεγάλο Husqvarna ... ). Μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Μόνο την αλυσίδα έχω αλλάξει δυο φορές ... Σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα !!!
Ευχαριστω Στελιο
Γιαυτο το θελω και εγω
Για να χω το χασβαρνα για τα μεγαλα μονο
Πολυ πιο γρηγορα τα κλαδεματα και τα μικρα κλαρια, ελαφρυ και ευκινητο
 
Σωστα
Οπως και να μην περιμενουν να στομωσει η αλυσιδα για να ακονισουν
Εαν ακονιζεις μετα απο καθε κοψιμο( οχι σε μηχανημα) εχεις μια αλυσιδα παντα ακονιζμενη η οποιαβθα σου βγαλει πολυ παραπανω κοψιματα παρα εαν την αφηνεις μεχρι να στομωσει τελειως πριν την ακονισεις ξανα
ΈΠιπλεον δεν καταπονεις το μηχανημα σου
 
Μία παρατήρηση να πω στα καινούργια παιδιά που θα ασχοληθούν με αλυσοπρίονα να αποφεύγουν να κόβουν χώμα, άμμο,γενικά και να κόβουν το δέντρο πάντα ανάμεσα στα κλαδιά. Για να τουςView attachment 29662View attachment 29663 βγάλει η αλυσίδα καιρό.
Πολυ σωστα....επισης αποφευγουμε τον κισσό για τον ιδιο ακριβως λογο.
Τον καθαριζουμε με ενα κασαρι ή τσεκουρακι.
 
Σωστα
Οπως και να μην περιμενουν να στομωσει η αλυσιδα για να ακονισουν
Εαν ακονιζεις μετα απο καθε κοψιμο( οχι σε μηχανημα) εχεις μια αλυσιδα παντα ακονιζμενη η οποιαβθα σου βγαλει πολυ παραπανω κοψιματα παρα εαν την αφηνεις μεχρι να στομωσει τελειως πριν την ακονισεις ξανα
ΈΠιπλεον δεν καταπονεις το μηχανημα σου
Αν σκεφτεί κάποιος τι φθορά κάνει στο μηχανημα και τι παραπάνω κατανάλωση έχει από μια ατρόχιστη αλυσίδα, θα διαπίστωνε ότι τον συνέφερε να την πετάξει και να βάλει άλλη, από το να κόβει με αυτή.

Το μηχάμημα τροχίσματος καταστρέφει την αλυσίδα και μπορεί να τροχίζεται μόνο εκεί πια και όχι πολλές φορές. Αξίζει να επενδύσει χρόνο να μάθει να τροχίζει κάποιος με το χέρι. Αν και το τρόχισμα αλλάζει ανάλογα το είδος του ξύλου, ένα γενικό καλό τρόχισμα μπορεί να το πετυχει κάποιος μόνος του με εξάσκηση.
 
Αν σκεφτεί κάποιος τι φθορά κάνει στο μηχανημα και τι παραπάνω κατανάλωση έχει από μια ατρόχιστη αλυσίδα, θα διαπίστωνε ότι τον συνέφερε να την πετάξει και να βάλει άλλη, από το να κόβει με αυτή.

Το μηχάμημα τροχίσματος καταστρέφει την αλυσίδα και μπορεί να τροχίζεται μόνο εκεί πια και όχι πολλές φορές. Αξίζει να επενδύσει χρόνο να μάθει να τροχίζει κάποιος με το χέρι. Αν και το τρόχισμα αλλάζει ανάλογα το είδος του ξύλου, ένα γενικό καλό τρόχισμα μπορεί να το πετυχει κάποιος μόνος του με εξάσκηση.
Τρόχισμα στο τρόχισμα=0, πολύ μικρή διάρκεια καλού κοψίματος.
 
Αν σκεφτεί κάποιος τι φθορά κάνει στο μηχανημα και τι παραπάνω κατανάλωση έχει από μια ατρόχιστη αλυσίδα, θα διαπίστωνε ότι τον συνέφερε να την πετάξει και να βάλει άλλη, από το να κόβει με αυτή.

Το μηχάμημα τροχίσματος καταστρέφει την αλυσίδα και μπορεί να τροχίζεται μόνο εκεί πια και όχι πολλές φορές. Αξίζει να επενδύσει χρόνο να μάθει να τροχίζει κάποιος με το χέρι. Αν και το τρόχισμα αλλάζει ανάλογα το είδος του ξύλου, ένα γενικό καλό τρόχισμα μπορεί να το πετυχει κάποιος μόνος του με εξάσκηση.
Μετα απο πολλα χρονια ενασχολησης βαριεμαι να τροχιζω πλεον στο μηχανημα
Λογο που εχω μερακι τροχιζω καλα στο χερι
Και το μηχανημα εχει την χρηση του ομως αρκει να ξερεις να το δουλεψεις
Προσωπικα το δουλευω για το κατεβασμα των οδηγων αλλα και σε αλυσιδες που εχουν παθει μεγαλη φθορα σε περιοτωση που εχεις κοψει καπια προκα η καποιο πλεγμα που ηταν πανω στο δεντρο
 
Άμα ξέρεις να τροχιζεις αξίζει αλλά θέλει να έχεις και μάτι και χέρι.
Δεν ειναι δυσκολο
Αρκει να καταλαβεις την γεωμετρια της αλυσιδας και πως δουκευει
Ακολουθως με εξασκηση μαθαινεις
Ακομη και ατσαλος να εισαι το κοστος σου ειναι να χαλασεις μια αλυσιδα νωριτερα
Δευτερη δεν χαλας
Δεν ειναι δυσκολο
Ουτε και πολλα πολλα θελει
Ασχετως που καπιοι το χουν αναγαγει σε επιστημη για να πουλανε μηχανακια και εργαλεια
 
Μετα απο πολλα χρονια ενασχολησης βαριεμαι να τροχιζω πλεον στο μηχανημα
Λογο που εχω μερακι τροχιζω καλα στο χερι
Και το μηχανημα εχει την χρηση του ομως αρκει να ξερεις να το δουλεψεις
Προσωπικα το δουλευω για το κατεβασμα των οδηγων αλλα και σε αλυσιδες που εχουν παθει μεγαλη φθορα σε περιοτωση που εχεις κοψει καπια προκα η καποιο πλεγμα που ηταν πανω στο δεντρο
Φθηνή αλυσιδα 'του μέτρου΄ Χρύσανθε αν πάει σε μηχάνημα και δεν ξέρει ο άλλος, την βγάζει σαν καμμένη και σχεδόν αχρηστεύεται. επώνυμες αντέχουν πιο πολύ στον τροχό, αλλά θέλει προσοχή.

Αν η αλυσίδα είναι πολύ χτυπημένη και κάποια δόντια ασύμμετρα πια φαγωμένα μπορεί να μην αξίζει να την κρατήσεις με την αστάθεια και την ανισορροπλια στο κόψιμο που προκαλεί...
 
Back
Top