Αλυσοπρίονα - Τσεκούρια

Ψ΄αχνω εργαλεία χειρός "εκτάκτου ανάγκης" που θα τα έχω μέσα στο αυτοκίνητο:
  • τσεκούρι, γύρω στα 50εκ μέγιστο μήκος
  • φτυάρι, ίσως πτυσσόμενο
Ποιός έχει εμπειρίες με τέτοια εργαλεία και μπορεί να μου συστήσει κάποια; όχι παιχνιδάκια αλλά στιβαρά εργαλεία.
Συναδερφε μεςα στο αυτοκινητο εχω ενα κοινο μυτοφτυαρο μικρο μεγεθους
Ειναι ουτε το μισο ενος κανονικου αλλα ειναι στιβαρο για αυτη την χρηση αναγκης
Στο σακιδιο μου για διανυκτερευσεις κλπ εχω το κοινος λεγομενο πτυοσκαπανο
Με μεταλικο παντα δακτυλιδι αναπτυξης
Απο τσεκουρια εχω τα μικρα κοινα τα οποια κανουν για ολες τις δουλειες ειτε αναγκης ειτε χρησης στο βουνο για διαβιωση
Το σημαντινο ειναι οτι ειναι μικρα δεν τα λυπαμαι ακονιζονται ευκολα και ειναι ελαφρυα
Δεν ειναι κανενα απο αυτα ακριβα σε αξια ουτε και μαρκες ξερω να σου πω τα βρισκεις σε ολα τα diy
Ομως οποτε τα χρειαστηκα δεν μου ειπαν οχι
 

Attachments

  • 3ED15176-EF17-4DC2-8105-77B52347714C.jpeg
    3ED15176-EF17-4DC2-8105-77B52347714C.jpeg
    320,1 KB · Προβολές: 42
Ψ΄αχνω εργαλεία χειρός "εκτάκτου ανάγκης" που θα τα έχω μέσα στο αυτοκίνητο:
  • τσεκούρι, γύρω στα 50εκ μέγιστο μήκος
  • φτυάρι, ίσως πτυσσόμενο
Ποιός έχει εμπειρίες με τέτοια εργαλεία και μπορεί να μου συστήσει κάποια; όχι παιχνιδάκια αλλά στιβαρά εργαλεία.
Εαν εχεις ψηλο αυτοκινητο φροντισε στον σακκονσου να εχεις και μερικους ξυλινους τακκους
Ειναι φορες που στο βουνο οι κλισεις δεν βοηθουν να κανεια χρηση του κρικου ανυψωσης. Οι τακοι ειναι απαραιτητοι ωστε να μπουν ως στηριγμα
 
Εαν εχεις ψηλο αυτοκινητο φροντισε στον σακκονσου να εχεις και μερικους ξυλινους τακκους
Ειναι φορες που στο βουνο οι κλισεις δεν βοηθουν να κανεια χρηση του κρικου ανυψωσης. Οι τακοι ειναι απαραιτητοι ωστε να μπουν ως στηριγμα
Καλή ιδέα!
 
Στο αγροτικό έχω το πτυοσκαπανο του στρατού δώρο φίλου στρατιωτικου και μου έχει χρειαστεί στο βουνό.

Υπαρχει στην αγορά αυτό ή κάτι παρόμοιο; Φαντάζομαι θα πληρεί κάποιες προδιαγραφές για να το έχει ο στρατός.
 
Συναδερφε μεςα στο αυτοκινητο εχω ενα κοινο μυτοφτυαρο μικρο μεγεθους
Ειναι ουτε το μισο ενος κανονικου αλλα ειναι στιβαρο για αυτη την χρηση αναγκης
Στο σακιδιο μου για διανυκτερευσεις κλπ εχω το κοινος λεγομενο πτυοσκαπανο
Με μεταλικο παντα δακτυλιδι αναπτυξης
Απο τσεκουρια εχω τα μικρα κοινα τα οποια κανουν για ολες τις δουλειες ειτε αναγκης ειτε χρησης στο βουνο για διαβιωση
Το σημαντινο ειναι οτι ειναι μικρα δεν τα λυπαμαι ακονιζονται ευκολα και ειναι ελαφρυα
Δεν ειναι κανενα απο αυτα ακριβα σε αξια ουτε και μαρκες ξερω να σου πω τα βρισκεις σε ολα τα diy
Ομως οποτε τα χρειαστηκα δεν μου ειπαν οχι
Μυτόφτυαρο εννοείς "μυτερό" πατόφτυαρο; Οσο για πτυοσκάπανο, δύο που είχα παλιά καταστράφηκαν (μάλλον τα κατάστρεψα εγώ) στην πρώτη χρήση, το ένα σε παγωμένο έδαφος με ρίζες και το άλλο στην προσπάθειά μου να βγάλω ένα αγκωνάρι. Για τσεκούρι μάλλον θα πάρω όπως λες ένα μικρό κοινό, αλλά και μία λίμα μαζί.
 
Μυτόφτυαρο εννοείς "μυτερό" πατόφτυαρο; Οσο για πτυοσκάπανο, δύο που είχα παλιά καταστράφηκαν (μάλλον τα κατάστρεψα εγώ) στην πρώτη χρήση, το ένα σε παγωμένο έδαφος με ρίζες και το άλλο στην προσπάθειά μου να βγάλω ένα αγκωνάρι. Για τσεκούρι μάλλον θα πάρω όπως λες ένα μικρό κοινό, αλλά και μία λίμα μαζί.
Δες εδω. Τετοιο ειναι αλλα το δικο μου εχει ξυλινο στυλιαρι
Ενας δισκος γυαλοχαρτου μετριας-λεπτης σκληροτητας στρογγυλος που βαζουμε στον τροχο θα σε βοηθησει πολυ για αμεσα ακονισματα στο πεδιο οταν θες κατι αμεσο και γρηγορο. Δεν εχει βαρος δεν πιανει χωρο στο σακιδιο και ειναι ασφαλες για τα χερια σου ειδικα σε στιγμες κουρασης
 

Attachments

  • 696C9051-A692-4392-BB08-5F8F55857BDE.jpeg
    696C9051-A692-4392-BB08-5F8F55857BDE.jpeg
    72,9 KB · Προβολές: 12
  • 7B4C586A-C158-4DA2-A2FF-81BDD32E28A7.jpeg
    7B4C586A-C158-4DA2-A2FF-81BDD32E28A7.jpeg
    25,9 KB · Προβολές: 12
Τετοιο ειναι το πτυοσκαπανο μου.
Δουλεμενο χρονια χωρις προβλημα
Προτιμω το χερι ισιονπαρα να τελειωνει σε Δ για το πιασιμο γιατι για το σκοπο που το θες δεν προσφερει κατι και επειδη η χρηση τους μου εδειξε οτι ειναι το σημειο που συνηθως σπαζουν
 

Attachments

  • DF227DE9-1C26-4BF1-B548-E94F608C36D5.jpeg
    DF227DE9-1C26-4BF1-B548-E94F608C36D5.jpeg
    25,2 KB · Προβολές: 10
Πολύ ωραίο θέμα Χρυσανθε!
Τα χορτοκοπτικα echo όντως είναι σκυλιά.Πραγματικα σε 10 χρόνια εντατικής χρήσης και ενώ δεν έχει ιδιαίτερα μεγάλη ιπποδύναμη λειτουργεί άψογα.Σημαντικο το κορδόνι να είναι τετραγωνης διατομής και όχι στρογγυλής...

Για να σας βάλω και μια ερώτηση.
Τα αλυσοπριονα blitz ποιος τα έχει δουλέψει?
 
Από χορτοκοπτικά έχω εμπειρία μόνο με μια εταιρεία γιατί απλά δεν χρειάστηκε ποτέ να πάρω δεύτερο...
Kawasaki KBH48A,αγοράστηκε το 1997 αν δεν κάνω λάθος 700,000 δραχμές και δεν έχει σταματήσει από τότε.
Πολύ δύναμη αλλά και αυξημένο βάρος.
 
Από χορτοκοπτικά έχω εμπειρία μόνο με μια εταιρεία γιατί απλά δεν χρειάστηκε ποτέ να πάρω δεύτερο...
Kawasaki KBH48A,αγοράστηκε το 1997 αν δεν κάνω λάθος 700,000 δραχμές και δεν έχει σταματήσει από τότε.
Πολύ δύναμη αλλά και αυξημένο βάρος.
αν εννοεις θαμνοκοπτικο μαλλον λαθος κανεις για την τιμη .Εγω εχω το kawasaki 43A το πηρα το2004 380 ευρω κι εγω το χω απο τοτε και δεν εχω αλλαξει ..πραγματικο σκυλι...
 
Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε....πάντως έχει το japan καλάμι...
Με 380€ ευρώ πρέπει να έχει η' το ιταλικό η' το κινέζικο.
 
Last edited:
Και λίγη διαφήμηση για το νέο μου τσεκουράκι για τις εξορμήσεις μου στα βουνά και τα λαγκάδια:
Hultafors Trekking Ax, H 006 SV - 600g.
  • Το τσεκούρι είναι σφυρηλατημένο στο χέρι και είναι κατασκευασμένο από σουηδικό χάλυβα χρησιμοποιώντας παραδοσιακές μεθόδους (από το 1697)
  • Ο χάλυβας διπλώνεται πολλές φορές, γεγονός που αυξάνει την πυκνότητά του και την αντοχή του τσεκουριού
  • Έχει μια καθαρώς tempered ζώνη όπου το τσεκούρι μπορεί να ακονιστεί χωρίς να επηρεάζεται η αντοχή της άκρης (κοπίδι)
  • Ο άξονας είναι κατασκευασμένος από hickory και περασμένος με λιναρέλαιο
Και μερικές φωτογραφίες από το τσεκουράκι και ένα "παλιομοδίτικο" ακόνι (πέτρα από την Λομβαρδία, τέτοια είχε και ο παπούς μου) για τους σουγιάδες μου
IMG_20210303_205245.jpgIMG_20210303_205311.jpg
IMG_20210303_205301.jpgIMG_20210303_214248.jpg
 
Back
Top