Αλυσοπρίονα - Τσεκούρια

γιασας παιδες,αγωρασαμε χθες και ενα STEEL Μς 170 με 170 ευρω,,εχθες και σημερα πατησε δουλιτσα με μπαλετες για πρωσαναμε στην τζακοσομπα,,θα ελεγα οτι ειναι ενα καλο μηχανακι μιας και το εχουνε παρη κιαλη φιλημου,, για κλαδεμα της ελιες και κανα πουρναρι στο βουνο restaurants in hampstead nc;)
Χρόνια το εχω πολύ τιμιο μηχάνημα καλορίζικο.
 
γιασας παιδες,αγωρασαμε χθες και ενα STEEL Μς 170 με 170 ευρω,,εχθες και σημερα πατησε δουλιτσα με μπαλετες για πρωσαναμε στην τζακοσομπα,,θα ελεγα οτι ειναι ενα καλο μηχανακι μιας και το εχουνε παρη κιαλη φιλημου,, για κλαδεμα της ελιες και κανα πουρναρι στο βουνο restaurants in hampstead nc;)
Ωραιο μηχανημα, εχω το 211, εργαλειο.
Να ξερεις οι παλετες που κοβεις για προσαναμα ειναι τιγκα στα φαρμακα. Οταν καιγονται, εκτος απο καπνο βγαζουν επικυνδινα ντουμανια. Προσοχη!!!!
 
Και μια αν θελετε προταση
Μην βαζετε βενζινη σε πλαστικα μπουκαλια απο αλλα υλικα
Του νερου αλλοιωνεται
Και απο αλλα πραγματα οπως πχ φυτοφαρμακα κανει αντιδραση με τα υπολειματα τουΦαρμακου και θα πεταξετε το μηχανακι σας καινουργιο
Θα γινει μεσα ο κυλινδρος ενα σωμα με το πιστονι οπως και ολο το κυκλωμα καυσιμου
Παρτε ενα μπιτονι καυσιμων πλαστικο εχει 5-6 ευρω
Και ενα δοχειο αναμιξης που εχει 1 ευρω
Και καντε την δουλεια σας

Ειναι απλα μηχανηματα τα διχρονα αλλα θελουν προσοχη σε τρεις απλους κανονες

Καυσιμο-μιξη
Αερας
Καθαρισμος-θερμοκρασια

Εννοειτε παντα ακονισμενη αλυσιδα γιατι επηρεαζει το νουμερο 3 περαν της αποδοσης
 
Και μια αν θελετε προταση
Μην βαζετε βενζινη σε πλαστικα μπουκαλια απο αλλα υλικα
Του νερου αλλοιωνεται
Και απο αλλα πραγματα οπως πχ φυτοφαρμακα κανει αντιδραση με τα υπολειματα τουΦαρμακου και θα πεταξετε το μηχανακι σας καινουργιο
Θα γινει μεσα ο κυλινδρος ενα σωμα με το πιστονι οπως και ολο το κυκλωμα καυσιμου
Παρτε ενα μπιτονι καυσιμων πλαστικο εχει 5-6 ευρω
Και ενα δοχειο αναμιξης που εχει 1 ευρω
Και καντε την δουλεια σας

Ειναι απλα μηχανηματα τα διχρονα αλλα θελουν προσοχη σε τρεις απλους κανονες

Καυσιμο-μιξη
Αερας
Καθαρισμος-θερμοκρασια

Εννοειτε παντα ακονισμενη αλυσιδα γιατι επηρεαζει το νουμερο 3 περαν της αποδοσης
Θα σου πω τη προσωπικη εμπειρια μου στο θεμα καυσιμου και μπιτονιου.
Εδω και 5 χρονια εχω το ms 211. Ποτε δε τογ εχω αδειασει το ρεζερβουαρ, 5 χρονια εχω το ιδιο 4κιλο απο απιονισμενο νερο. Παιρνει παντα με τη πρωτη.
Ο πατερας μου εχει το husqvarna το 55 εδω και 25 χρονια. 25 χρονια βενζινα στο ιδιο 4κιλο απιονισμενου νερου.
Νομιζω ειναι μυθος, το οτι αλιωνονται τα καυσιμα στα πλαστικα.
Βεβαια ολα τα καυσιμα οταν δεν εργαζονται τα μηχανακια βρισκονται σε σκοτεινο και αερθζομενο μερος. Μπορει να παιζει το ρολο του αυτο, μπορει και οχι.
 
Να σας ρωτήσω , μίγμα καυσίμου που έχει μείνει κάποιους μήνες αποθηκευμένο γιατί περίσσεψε μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί ή είναι πια ακατάλληλο ; Στην ποιότητα της βενζίνης κυρίως αναφέρομαι .
 
Last edited:
Το
Θα σου πω τη προσωπικη εμπειρια μου στο θεμα καυσιμου και μπιτονιου.
Εδω και 5 χρονια εχω το ms 211. Ποτε δε τογ εχω αδειασει το ρεζερβουαρ, 5 χρονια εχω το ιδιο 4κιλο απο απιονισμενο νερο. Παιρνει παντα με τη πρωτη.
Ο πατερας μου εχει το husqvarna το 55 εδω και 25 χρονια. 25 χρονια βενζινα στο ιδιο 4κιλο απιονισμενου νερου.
Νομιζω ειναι μυθος, το οτι αλιωνονται τα καυσιμα στα πλαστικα.
Βεβαια ολα τα καυσιμα οταν δεν εργαζονται τα μηχανακια βρισκονται σε σκοτεινο και αερθζομενο μερος. Μπορει να παιζει το ρολο του αυτο, μπορει και οχι.
4κιλο απιονισμενου νερου ειναι σχετικα χοντρο πλαστικο Γιαννη
Και δεν το εχεις εκτεθιμενο
Περαν τουτου με την εμπειρια σου αποκλειω να κρατας αποθηκευμενο το καυσιμο περαν του ενος-εναμιση μηνα
Γιαυτο τους λογους δεν εχεις αλλοιωσεις το πιθανοτερο

Αν το εχεις σε πλαστικο μπουκαλι νερου θα εβλεπες αλλα

Αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οχι πλαστικα μπουκαλια νερου και κυριως οχι μπουκαλια που ειχαν οποιοδηποτε αλλο χημικο μεσα!

Για το ρεζερβουαρ
Εγω το θεωρω λαθος να μενει γεματο
Κερδιζεις τι;
3 ευρω καυσιμο που δεν θα πεταξεις;
Μονο τσιμουχες να χρειαστει να αλλαξεις ο κοπος σου και η αγορα τους εαν το κανεις μονος ειναι πολυ παραπανω

Φαντασου να κανεια ζημια στο πιστονι σου γιατι απλα αφησες παλιο καυσιμο μεσα και το δουλεψες
 
Να σας ρωτήσω , μίγμα καυσίμου που έχει μείνει κάποιους μήνες αποθηκευμένο γιατί περίσσεψε μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί ή είναι πια ακατάλληλο ; Στην ποιότητα της βενζίνης κυρίως αναφέρομαι .
Πεταμα κυρ Σπυρο
Θα κρατας καυσιμο οχι πανω απο εναμιση μηνα και θα κανεις μιγμα μονο οσο θα δουλεψεις
Για να μην πετας αδικα το λαδι του διχρονου

Η αμολυβδη μετα απο δυο μηνες χαλαει!
Κανεις ζημια στο μηχανημα σου
 
γιασας παιδες,αγωρασαμε χθες και ενα STEEL Μς 170 με 170 ευρω,,εχθες και σημερα πατησε δουλιτσα με μπαλετες για πρωσαναμε στην τζακοσομπα,,θα ελεγα οτι ειναι ενα καλο μηχανακι μιας και το εχουνε παρη κιαλη φιλημου,, για κλαδεμα της ελιες και κανα πουρναρι στο βουνο restaurants in hampstead nc;)
Αντε επιτελους το πηρες . . . .
Καλοριζικο φιλαρακι.
 
Το

4κιλο απιονισμενου νερου ειναι σχετικα χοντρο πλαστικο Γιαννη
Και δεν το εχεις εκτεθιμενο
Περαν τουτου με την εμπειρια σου αποκλειω να κρατας αποθηκευμενο το καυσιμο περαν του ενος-εναμιση μηνα
Γιαυτο τους λογους δεν εχεις αλλοιωσεις το πιθανοτερο

Αν το εχεις σε πλαστικο μπουκαλι νερου θα εβλεπες αλλα

Αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οχι πλαστικα μπουκαλια νερου και κυριως οχι μπουκαλια που ειχαν οποιοδηποτε αλλο χημικο μεσα!

Για το ρεζερβουαρ
Εγω το θεωρω λαθος να μενει γεματο
Κερδιζεις τι;
3 ευρω καυσιμο που δεν θα πεταξεις;
Μονο τσιμουχες να χρειαστει να αλλαξεις ο κοπος σου και η αγορα τους εαν το κανεις μονος ειναι πολυ παραπανω

Φαντασου να κανεια ζημια στο πιστονι σου γιατι απλα αφησες παλιο καυσιμο μεσα και το δουλεψες
Σωστο.
Η βενζινη καταναλωνεται σε ενα 2μηνο μεσα.
 
Πεταμα κυρ Σπυρο
Θα κρατας καυσιμο οχι πανω απο εναμιση μηνα και θα κανεις μιγμα μονο οσο θα δουλεψεις
Για να μην πετας αδικα το λαδι του διχρονου

Η αμολυβδη μετα απο δυο μηνες χαλαει!
Κανεις ζημια στο μηχανημα σου
Ευχαριστώ Χρύσανθε , άρα πρέπει να αδειάζει κανείς και το ρεζερβουάρ , μόνο που δεν μου το επεσήμαναν αυτοί οι έξυπνοι όταν το αγόρασα ...
 
Να σας ρωτήσω , μίγμα καυσίμου που έχει μείνει κάποιους μήνες αποθηκευμένο γιατί περίσσεψε μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί ή είναι πια ακατάλληλο ; Στην ποιότητα της βενζίνης κυρίως αναφέρομαι .
Ο καταστηματάρχης που έχει τη Husqvarna στο χωριό μου λέει αυτά που λένε πιο πάνω οι συνάδελφοι. Το πολύ 3 μήνες η βενζίνη, μετά πέταμα διότι θα καταστρέψει τη μηχανή. Επιμένει πολύ αυστηρά σε αυτό.
Επειδή το σπίτι μου όμως είναι απομονωμένο και όχι σε χωριό μέσα και δεν έχω δίπλα μου βενζινάδικο, έχω πάντα μπετόνια με βενζίνη στην αποθήκη για τα μηχανήματα. Χορτοκοπτικά, αλυσσοπρίονα, φυσιτήρια κλπ.
Τη συμβουλή του δεν την ακούω ποτέ εδώ και χρόνια. Η βενζίνη που βάζω είναι τις περισσότερες φορές για πολλούς μήνες μέσα στο μπετόνι. Μέχρι τώρα τα μηχανήματα δεν έχουν πάθει τίποτα.

Όπως βλέπεις κάνω ότι μπορώ για να τα χαλάσω, αλλά ακόμα δεν το έχω καταφέρει. :rolleyes:
 
Ο καταστηματάρχης που έχει τη Husqvarna στο χωριό μου λέει αυτά που λένε πιο πάνω οι συνάδελφοι. Το πολύ 3 μήνες η βενζίνη, μετά πέταμα διότι θα καταστρέψει τη μηχανή. Επιμένει πολύ αυστηρά σε αυτό.
Επειδή το σπίτι μου όμως είναι απομονωμένο και όχι σε χωριό μέσα και δεν έχω δίπλα μου βενζινάδικο, έχω πάντα μπετόνια με βενζίνη στην αποθήκη για τα μηχανήματα. Χορτοκοπτικά, αλυσσοπρίονα, φυσιτήρια κλπ.
Τη συμβουλή του δεν την ακούω ποτέ εδώ και χρόνια. Η βενζίνη που βάζω είναι τις περισσότερες φορές για πολλούς μήνες μέσα στο μπετόνι. Μέχρι τώρα τα μηχανήματα δεν έχουν πάθει τίποτα.

Όπως βλέπεις κάνω ότι μπορώ για να τα χαλάσω, αλλά ακόμα δεν το έχω καταφέρει. :rolleyes:
Στην πράξη νομίζω είναι πολλοί αυτοί που το κάνουν . Αλλά μιας και αναφέρθηκες σε διαφορετικά εργαλεία 2Τ πιθανόν από διαφορετικές εταιρίες να ρωτήσω κάτι τελευταίο . Ένα ίδιο , αλλά καλό συνθετικό λάδι τύπου jaso FD θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ανεξαιρέτως για όλα τα εργαλεία ( κινητήρας ) , για να μην έχεις κάθε φορά θέμα να επιλέξεις εκείνο που προτείνει η κάθε εταιρία για το δικό της ;
 
Last edited:
Ο καταστηματάρχης που έχει τη Husqvarna στο χωριό μου λέει αυτά που λένε πιο πάνω οι συνάδελφοι. Το πολύ 3 μήνες η βενζίνη, μετά πέταμα διότι θα καταστρέψει τη μηχανή. Επιμένει πολύ αυστηρά σε αυτό.
Επειδή το σπίτι μου όμως είναι απομονωμένο και όχι σε χωριό μέσα και δεν έχω δίπλα μου βενζινάδικο, έχω πάντα μπετόνια με βενζίνη στην αποθήκη για τα μηχανήματα. Χορτοκοπτικά, αλυσσοπρίονα, φυσιτήρια κλπ.
Τη συμβουλή του δεν την ακούω ποτέ εδώ και χρόνια. Η βενζίνη που βάζω είναι τις περισσότερες φορές για πολλούς μήνες μέσα στο μπετόνι. Μέχρι τώρα τα μηχανήματα δεν έχουν πάθει τίποτα.

Όπως βλέπεις κάνω ότι μπορώ για να τα χαλάσω, αλλά ακόμα δεν το έχω καταφέρει. :rolleyes:

Θαλη
Η φθορα ειναι αναλογα την ποιοτητα του μηχανηματος τον ογκο δουλειας που κανει σε ποσοτητα και χρονο αλλα και το ποσο μπορει καποιος να την διακρινει φιλε μου

Αυτο που λες συμβαινει!

Συμβαινει ομως και να βγαινουν ζημιες

Εφοσον η ιδια η εταιρεια συνειστα στο εγχειριδιο της να μην μενει μεσα καυσιμο η θα το ακολουθουμε η θα περνουμε το ρισκο μας


Πχ ενα πριονι μπορει να σε σκαει να ξεκινησει!
Ενω πριν οχι

Συχνα οι τσιμουχες τιυ εχουν αρχισει να ειναι ανελαστικες

Πολλοι κανουν το πιο κατω

Να του βαζεις λιγο καυσιμο στο καρμπυρατερ να περνει μπρος στις 5 προςπαθειες αντι στις 15 και να αυξησεις λιγο το ρελαντι μειωνοντας την ασφαλεια σου για να μην σβηνει ευκολα και δεν εχει κανενα προβλημα κατα τους ιδιους( δεν λεω για σενα Θαλη λεω καθημερινες πατεντες απο αγροτες)
Απο την αλλη αρχιζει να μπουκωνει σε ξερα η χοντρα ξυλα αλλα εφοσον κουτσα στραβα κανει την δουλεια θεωρουμε οτι ολα ειναι οκ


Μπορει παλι να μην βγαλει κανενα απολυτως προβλημα !

Οπως θελει πραττει ο καθε ενας δεν μας μαλλωνει κανεις

Και αναλογα αντιμετωπίζουμε τα πρβληματα ενα προκυψουν

Γιατι για να ειμαστε αντικειμενικοι

Μπορει καποιος να ειναι τυπικοτατος και παλι να εχει προβληματα!
Πχ εαν ενα πριονι εχει στην φτερωτη και τους αεραγωγους 1τονο πικτο πριονιδι και αυτο δεν περνει αερα!

Μηχανες ειναι

Συνηθως ομως εαν ειμαστε τυπικοι εχουμε πιο μεγαλες πιθανοτητες να εχουμε για πολυ καιρο ενα μηχανημα

Απολυτο δεν ειναι τιποτα
 
Έχεις δίκιο. Στο θέμα της βενζίνης δεν μπορώ να είμαι τυπικός για τους λόγους που εξήγησα πιο πάνω. Προσπαθώ να είμαι τυπικός στα υπόλοιπα. Αγορά τα λάδια του και μόνο. Πολύ προσεκτικός στις αναλογίες. Συχνά σέρβις στη Husqvarna για επίβλεψη, ακόνισμα και μικροδιορθώσεις.
 
Καλο το καλοριφερ στο σπιτι..αλλα περισυ εριξα και μια ξυλοσομπα και δεν θυμαμαι να αναψε πανω απο 5 φορες το καλοριφερ στο μεταξυ εχω κανα 4 τονους πουρναρι περσινο στην αποθηκη .. husbarna με εσωσε με την καροτσουλα του τρειλερ
 
Back
Top